Монтаж молдингів на стелю та підлогу – це найкоротший, і, здавалося б, простий етап ремонту. Але напевно багатьом з вас доводилося витратити мінімум годину на спроби випиляти ці 45 градусів. Виняток становлять хіба що щасливчики з технічним складом розуму і ті, хто в школі дружив з геометрією.
Сьогодні ми розповімо, як вирізати кут стельового плінтуса і підлогового, не вдаючись до складних розрахунків. Ви побачите, що це зовсім не складна робота, з якою можна впоратися за короткий час.
Як правильно відрізати стельовий плінтус під кутом в 45 °
Кутові елементи для стельового плінтуса легко підрізають на стусле і вручну. У першому випадку знадобиться стусло і ножівка, а в другому – олівець і ножівка / нож по картоні. Полотно ножівки має бути добре заточене, щоб не довелося думати, чим замазати відколи і шорсткості на зрізі.
Підрізаємо кут за допомогою стусла
Беремо поліуретановий стельовий плінтус, призначений для лівого або правого боку кута. Притуляє його до майбутнього місця монтажу так, щоб протилежний від кута кінець відрізка в край вже наклеєного молдинга. У місці, де нижня кромка стельового плінтуса стикається з вершиною кута стіни, ставимо крапку олівцем або наклеюємо шматочок ізоляційної стрічки. Повторюємо ці дії з другим відрізком.
Як зрізати кут стельового плінтуса, зовнішній:
- Ліву заготовку маємо в стусле зліва направо, притискаючи до краю, ближньому до себе. Мітка вершини кута повинна збігтися з крайньої лівої прорізом в цьому ж краї
- Праву заготовку маємо права на ліво, притискаючи до ближнього краю. Мітка вершини кута – до крайньої правої прорізи.
Як запив стельовий плінтус на внутрішній кут? Все дуже просто, дії будуть точно такими ж, тільки змінюється розташування мітки вершини кута. Тут навпаки: для лівого відрізка – крайня права проріз, а для правого – крайня ліва. Готові стельові галтелі треба поєднати, а потім подивитися стики на світло – щілин бути не повинно. Якщо вони зовсім маленькі, то правка не потрібна, можна обійтися закладенням шпаклювальним матеріалом після монтажу.
Як зробити кут стельового плінтуса: розташування заготовки в стусле
Важливо: іноді кути мають занадто великі відхилення від стандартних 45 градусів, і просте стусло для стельового плінтуса стає марним – можна прирізати зайве. Виходом стане придбання поворотного інструменту, але коштує він не дешево і це придбання «на один раз» буде нераціональним. В такому випадку можна обійтися методом пересічних точок.
Як різати кути стельового плінтуса без стусла
Якщо ви задумалися, як правильно запив стельовий плінтус без стусла, то наступна інформація буде вам корисною. Беремо правий відрізок стельового плінтуса з пінопласту, прикладаємо на місце монтажу і отчерчиваем по його верхньому краю лінію на стелі. Вона повинна заходити за точки вершин кутів приблизно на 5 см. Проробляємо те ж саме з лівим відрізком і ставимо точки в місцях перетину ліній. Стельові плінтуси по черзі прикладаємо на місце і переносимо на них вийшли позначки.
З верхньою частиною стельових молдингов ми розібралися, тепер переходимо до нижньої. Тут все просто, потрібні нам позначки – це вершини кутів. Відзначаємо їх розташування точками на нижніх краях лівого і правого стельового плінтуса. Далі треба з’єднати точки на молдингах – це і буде лінією обрізки. Цей спосіб допоможе впоратися навіть з самими кривими кутами. Підгонка, швидше за все, не знадобиться, а якщо це і станеться, то вона буде мінімальною.
Як відрізати стельовий плінтус без спеціального пристосування: на фото видно позначки для методу пересічних точок
Важливо: описані тут роботи вимагають виставлення відміток на поверхнях. Тому спочатку треба приступати до вирізки і підгонці стельового плінтуса, і вже потім думати про те, як клеїти шпалери. Або, якщо ви хочете кріпити плінтуса поверх шпалер, розмітку і підрізування робимо до чистової обробки, а поклейку вже після неї.
Підрізаємо внутрішні і зовнішні кути підлогових плінтусів
Рівне підрізати підлогові молдинги не складніше, ніж стельові. Тільки інструмент для підрізування вибираємо відповідно матеріалу, який будемо пиляти. Самі роботи також будуть схожими, тільки для ручного різання тут представлений дещо інший спосіб розмітки.
Різка дерев’яного підлогового молдинга за допомогою стусла
Треба виміряти відстань від краю вже наклеєного на стіну плінтуса до вершини кута стіни. Тепер беремо новий відрізок молдинга і відкладаємо на його нижній кромці довжину, рівну цій відстані. Ставимо крапку олівцем або наклеюємо шматочок ізоляційної стрічки. Цю процедуру проробляємо і для зовнішнього, і для внутрішнього кутів. У стусле відрізки плінтуса розміщуємо зліва направо для лівого боку кута і справа наліво – для правої. При цьому притискати їх слід як на малюнку – до сторони стусла, ближній до себе.
Як вирізати кут стельового плінтуса – укладання заготовки в стусло:
- Для зовнішнього лівого зіставляємо позначку на плінтусі з крайньої лівої прорізом. Для зовнішнього правого – з крайньої правої.
- Для внутрішнього лівого зіставляємо позначку на плінтусі з крайньої правої прорізом. Для внутрішнього правого – з крайньої лівої.
Уточнення: проріз мається на увазі та, яка знаходиться на стороні, яка ближче до вас.
Різка плінтуса під кутом: червоною лінією позначено місце пропила
Підлоговий плінтус: внутрішній і зовнішній кут «від руки»
Молдинги для підлоги як правило, досить широкі і товсті, і тому тут знаходженням тільки двох точок, як для стельових багетів, не обійтися. Для підрізування внутрішнього кута спочатку виставляємо в його вершині точку на висоті, рівній ширині плінтуса – на малюнку це точка зеленого кольору. Від неї вліво і вправо відкладаємо відстань, рівну товщині плінтуса – точки 1 і 2.
Прикладаємо до стіни лівий відрізок, і від точки 1 проводимо ідола, перпендикулярно стіні і на краю ставимо крапку. Повторюємо дію з правим відрізком, тільки креслимо від точки 2. На малюнку точка позначена цифрою три. Від неї поперек плінтуса проводимо лінію до протилежного його краю – отримуємо точку 4. Тепер з’єднуємо зелену точку з точками 3 і 4 – отримуємо лінію і кут, за якими можна буде розпиляти молдинг.
Як різати плінтус: в кутах робляться необхідні позначки
Важливо: підрізування зовнішніх кутів зробити легше ніж внутрішніх. На лівому і правому відрізках виставляємо точки: А – відмітка вершини кута стіни; С – точка перетину ліній, яка виходить при почерговому отчерчіваніі лівого і правого відрізків плінтуса по підлозі; Б – від точки С поперек молдинга проводиться лінія до протилежного його краю.
Поєднавши ці точки між собою однією лінією, ми отримуємо лінію, по якій буде робитися зріз.
Кілька корисних порад, які полегшать роботи і підготовку до них
Далі ми розповімо про інструменті, за допомогою якого можна зробити підрізування. Також цей розділ містить корисну інформацію щодо виконання стикування відрізків плінтуса на кутах.
Вибираємо інструмент для формування кута
Самий економічний варіант – покупка простого пластикового стусла. Воно являє собою пластиковий блок з вісьмома робочими прорізами. Таке пристосування розраховане тільки на дві операції: підрізування під 45, 90 і 22,5 градусів. Кут в 90 градусів знадобиться, наприклад, якщо треба в середину молдинга врізати підрозетник.
Деякі пристосування йдуть з ексцентриковими фіксаторами в комплекті. Вони краще, так як працювати з ним простіше – плінтус затискається в потрібному положенні і не зрушується в процесі різання. Відповідно, огріхи якщо і відбудуться, то мінімальні і підігнати кут буде не складно.
Чим різати пластиковий плінтус: просте пластикове стусло
Якщо вам належить ремонт у власному будинку, то можливо є сенс придбати більш серйозний інструмент – поворотний одноплощинного стусло. Воно розраховане на різку під кутом в 15, 22.5, 30, 36, 45 і 90 градусів. У конструкцію такого стусла входять 2 струбцини – для затиску в горизонтальній і вертикальній площинах, а також обмежувач, який дозволить підрізати заготовки на одну довжину. Ножівка тут буде вбудованої. Якщо не зрозуміло, як різати стельовий плінтус – відео огляд, розташований нижче, вам допоможе.
Як обрізати плінтус в кутку: поворотний стусло
Як запив стельовий плінтус: відео містить докладний опис поворотного стусла, і інформацію про те, як користуватися цим інструментом.
Це стане в нагоді вам в роботі
Як ви помітили, в тексті згадувалися мітки за допомогою ізоляційної стрічки. Це найзручніший спосіб розмітки заготовок, так як олівець не завжди видно на підлоговому плінтусі, а з стельового його рисочки іноді складно звести. Яскраві ж шматочки ізоляційної стрічки дуже добре видно, а коли в них пропадає потреба знімаються буквально одним рухом руки. Слідів клею після видалення таких відміток не залишається.
Іноді доводиться здійснювати підрізування молдингів з дуже великим малюнком. Як з’єднати кути, щоб вони вийшли гарними:
- Від однієї довгої галтелі нарізаємо за кількістю кутів шматки, кожен з яких повинен містити елемент візерунка. По обидва боки від малюнка має залишатися по 5 см довжини плінтуса.
- Заміряємо отримані заготовки і знаходимо їх середину, ріжемо по центральній лінії.
- Виробляємо кутову підрізування як зазвичай, але з урахуванням того, що серединки малюнків на заготовках повинні доводитися на вершини кутів.
Як стикувати кути стельового плінтуса, якщо на його поверхні є великий малюнок