Багато квітникарів у захваті від фіалок, тому займаються розведенням різних сортів у себе вдома. Узамбарські фіалки мають чудовий вигляд, радують різноманітними забарвленнями й унікальним зовнішнім виглядом. Вітчизняні та зарубіжні селекціонери представляють свої колекції з популярними сортами.
Коротка історія сенполії
Дехто вважає, що першовідкривачем сенполій став барон Сен-Поль-Іллер, проте це помилкова інформація. Історія тягнеться з 1892 року.
Губернатор Східної Африки барон Адальберт Еміль Вальтер Редкліф ля Танноїкс фон Сен-Поль та його наречена виявили незнайомі фіолетові квіти, коли заховалися від спеки в тіні дерев. Назву “сенполії” було отримано на честь імені першовідкривача.
Квіти відправили до Німеччини квітникарю. Щоб визначити, що це за рослина, її переслали директору ботанічного саду Герману Вендланду в Ганновер. Він відніс квітку до родини Геснерієвих. У 1893 році фіалку демонстрували на міжнародних виставках квітів, тому це період її народження.
Що означає абревіатура перед назвою
Кількість сортів сенполій регулярно збільшується, як і кількість селекціонерів. Більшість із них воліє додавати свою “фірмову” приставку до назви. Таким чином, ім’я сорту несе інформацію про селекціонера. Хоча не завжди початкові літери означають ім’я та прізвище.
Як правило, використовують власні ініціали, але трапляються випадки, коли за назвою квітки криються інші мотиви, приміром, ЯН – прізвисько песика Наталії Пумінової, а KZ – Казахстан, Батьківщина Ірини Заїкіної. Зустрічається сорт із приставкою НАШ.
Останнім часом у світі фіалок стали часто з’являтися нові назви і приставки. Зараз власні назви присвоюють химерним і нехимерним сортам, перевіреним і неперевіреним сіянцям.
Класифікація за різними ознаками
Розміри
Існують стандартні сорти, а також міні та напівміні фіалки. Представлені й ампельні різновиди – фіалки, що утворюють довгасті бічні гілки, які звисають за край горщика.
- Великі. Це так званий “великий стандарт”, розмір розеток яких понад 40 см і може доходити до 60 см.
- Стандартні. Висота розетки досягає 20-40 см.
- Напівміні. Розмір розетки близько 15-20 см.
- Міні. Це невеликі кущики фіалок (10-15 см). Але є ще менші фіалки – до 10 см у висоту. Їх називають “мікроміні”.
Види
Існують фіалки рідкісних і поширених сортів:
- Колекційні. Такі квіти дуже часто представляють на виставках. Як правило, їхні автори добре відомі в середовищі квітникарів. Колекційні фіалки відрізняються порівняно великими квітками, які можуть досягати до 8 см у діаметрі. У рослин частіше хвилясті, об’ємні, різнокольорові пелюстки, те ж саме стосується і листя.
- Промислові (комерційні). Рослини продають у квіткових магазинах. Такі сорти менш вибагливі у догляді та стійкі до багатьох захворювань. Квіти швидко ростуть і починають цвісти, при цьому цвітіння тривале й одночасне. Фіалки з простими квітками часто використовують для оформлення інтер’єрів, красивих клумб і офіційних заходів. Такі рослини мають дуже ніжний і красивий вигляд.
Зовнішні характеристики
Зазвичай у фіалок листя темно-зеленого кольору округлої або трохи овальної конфігурації, але можна побачити плоске, гофроване, хвилясте або зігнуте за формою листя.
Крім стандартного забарвлення, листя буває і ряболистим. Це такий незвичайний тип забарвлення листя, за якого на зеленому листі спостерігаються світлі плями, точки або цілі ділянки. Ряболистість є наслідком різних мутацій і спроб селекціонерів вивести щось нове.
Що стосується квіток фіалки, то пелюстки можуть бути як однотонними, так і по-різному забарвленими. Також є відмінності за формою пелюсток і їх кількістю. Наприклад, є напівмахрові та махрові сорти.
У простих фіалок пелюстки ростуть в одному ряду і їхня кількість досягає 5-ти штук. У напівмахрових квітів – більше 5-ти і менше 10 пелюсток. Махрові сенполії налічують понад 10 пелюсток, що відростають кількома ярусами.
Детальніше про зовнішні особливості фіалок можна прочитати тут. У статті за цим посиланням можна знайти фото і опис різних видів листя, забарвлень і форм квіток фіалок.
Сорти узамбарських фіалок вітчизняних селекціонерів
Зустрічається велика кількість сортів фіалок, представлених вітчизняними селекціонерами. Усі вони красиві, ароматні та унікальні. Ми підібрали для вас найпопулярніші сорти.
Фіалки ЛЕ
Рослини виведені селекціонером із г. Вінниця, Україна – Лебецькою Оленою Анатоліївною. Вона живе у власному будинку на околиці міста. В її колекції представлено безліч стандартних і мініатюрних фіалок зарубіжної та вітчизняної селекції. Завдяки цьому, а також своєму багаторічному досвіду їй вдається потішити фіалководів нереально красивими сортами своєї селекції:
-
- ЛЕ-Алена. Прості білі зірки досить великого розміру. Є яскраво-рожеве вічко і біла розетка з строкатими відтінками. Виставкова смарагдова фіалка.
- ЛЕ-Золото Нібелунгів. Махрові квіточки у формі зірок, білого забарвлення з яскравим жовтим просоченням. Квіти з блакитною облямівкою. Листя середнього розміру, забарвлене в зелений колір.
- ЛЕ-Злата. Зірки хвилясті, великого розміру, білого забарвлення з жовтими переливами. По краях присутня варіабельна синя облямівка. Листя середнє, злегка хвилясте, зеленого відтінку.
- ЛЕ-Жасмин. Напівмахрові, великі квіти з рівною виставковою дивовижною розеткою. Фіалка із зеленим, злегка хвилястим листям утворює білі гофровані зірки на міцних прямих квітконосах.
- ЛЕ-Алена. Прості білі зірки досить великого розміру. Є яскраво-рожеве вічко і біла розетка з строкатими відтінками. Виставкова смарагдова фіалка.
- ЛЕ-Мелодія дощу. Прості фіалки, великі, забарвлені в лавандовий відтінок з білим вічком і білими рожевими горошинками. Напівмахрові ніжні зірки і злегка хвилясті краї пелюсток роблять квітку витонченою. Розетка рівна, світло-зелена. Характеризується сорт тривалим і рясним цвітінням.
- ЛЕ-Злато Скіфів. Квіти великі, махрові. Гофровані пелюстки забарвлені в біло-жовтий відтінок, і мають нерівномірну рожеву облямівку. Листя середнього розміру, злегка хвилясте, забарвлене в зелений колір. У фіалки акуратна рівна розетка.
- ЛЕ-Збиті вершки. Квіти великі, махрові, мереживні. По краю пелюстки прикрашені тонкою гофрованою облямівкою рожево-малинового відтінку. Листя злегка хвилясте, зелене, а розетка рівна й акуратна.
- ЛЕ-Есмеральда Люкс. Напівмахрові, великі, прості квіти, пофарбовані в малиновий колір з відтінком фуксії. Пелюстки із зеленою облямівкою. У сорту хвилясте листя зеленого забарвлення.
- ЛЕ-Південна Ніч. У рослини строката темно-зелена рівна темно-зелена розетка з рожевим відтінком. Квіти забарвлені в темно-синій колір, а пелюстки прикрашені яскраво-малиновими горошинками.
- ЛЕ-Парнаська Троянда. Густо-махрові квіти білого відтінку з акуратними рожевими розводами на пелюстках. По краях присутня ніжна зелена окантовка.
Це тільки мала частина фіалок, виведених селекціонером Лебецькою Оленою. Також дивовижні сорти: ЛЕ-Принцеса Персії, ЛЕ-Королева Джіневра, ЛЕ-Королева Антуанетта, ЛЕ-Фуксієве Мереживо, ЛЕ-Вогні Театру, ЛЕ-Лілія, ЛЕ-Бузковий Дощ, ЛЕ-Марина, ЛЕ-Вишня в Сахарі, ЛЕ-Кришталевий Водоспад. Але і це не все! Лебецька Олена Анатоліївна є одним з найбільш відомих колекціонерів і селекціонерів фіалок на просторах країн колишнього СРСР.
Фіалки ЕК
Селекціонер Коршунова Олена Василівна родом з Тольятті, вже довгі роки займається селекцією великоквіткових фіалок. В її колекції налічується понад 100 офіційно зареєстрованих сортів.
Ми пропонуємо ознайомитися з найпопулярнішими видами:
-
- ЕК-Жара. Це відмінний виставковий сорт. Махрові квітки виростають великі, набувають насичено-червоного відтінку, нерідко з венозним малюнком. Даний сорт із строкатим темно-зеленим зубчастим листям, що має строкате забарвлення.
- ЕК-Вишивка Бісером. Махрові великі квітки, забарвлені в рожевий відтінок. Присутнє рубінове бісерне напилення по краях пелюсток. Розетка складається з простого листя темно-зеленого забарвлення.
- ЕК-Жара. Це відмінний виставковий сорт. Махрові квітки виростають великі, набувають насичено-червоного відтінку, нерідко з венозним малюнком. Даний сорт із строкатим темно-зеленим зубчастим листям, що має строкате забарвлення.
- ЕК-Богиня Краси. Рослина зі смарагдовою зеленню представлена як великий прикореневий кущ. Густомахрові квіти малиново-пурпурного кольору з хвилястими краями.
- ЕК-Магія Любові. Махрові квіти із загостреними овальними пелюстками, забарвленими в бордово-буряковий колір. По краю пелюсток присутня акуратна біла облямівка. Листя серцеподібної конфігурації.
- ЕК-Морський Вовк. Махрові квітки великого розміру з сітчастими малюнками на пелюстках. Забарвлення – ніжно-василькове. Листя зеленого кольору.
- ЕК-Любов. Густі махрові квітки великого розміру, хвилясто-виїмчастої форми з рубіновим пальчиком на кожній пелюстці. Прикрашені широкою білою облямівкою. Розетка всіяна листям насиченого зеленого кольору.
- ЕК-Сніг і Небо. Прості та напівмахрові квіти дуже великого розміру. Є велике кругле біле вічко, а пелюстки по краях прикрашені білою облямівкою. Також присутній чіткий блакитний пальчик на кожній пелюстці. Розетка складається із зеленого листя.
- ЕК-Чорна Перлина. Густі махрові квіти-кулі фіолетового відтінку. Розетка всіяна темно-зеленим листям. Квітки утворюють пишну шапку.
- ЕК-Королева Бала. Махрові, великі зірки з хвилястими пелюстками. Квітки рожевого відтінку з пурпуровою облямівкою. Розетка всіяна зеленим листям.
- ЕК-Королева Осені. Квіти великі, ніжно-бузкового кольору з яскраво-фіолетовими кінчиками на верхніх пелюстках. Розетка з темно-зеленим листям і золотисто-ліловими обідками
Це не всі фіалки з колекції. Представлені тільки найпопулярніші сорти Коршунової Олени. Насправді сортів дуже багато у даного селекціонера. Улюбленими у більшості фіалководів також є: ЕК-Руський Сувенір, ЕК-Квітуча Півонія, ЕК-Рожева Королева, ЕК-Сніжне Мереживо, ЕК-Соннічна Дівчинка, ЕК-Єлена, ЕК-Ала Мантія, ЕК-Океан, ЕК-Іріна, ЕК-Лінжері, ЕК-Лінжер. Сорти Коршунової Олени Василівни часто займають призові місця на виставках.
Фіалки РС
Селекціонер Рєпкіна Світлана Миколаївна родом з України, м. Луганська, вивела численну кількість фіалок, що користуються великим попитом.
Представлені найкращі сорти сенполій:
- РС-Крижана Троянда. Напівмахрові та махрові квітки виростають великими, пофарбовані в білий колір і характеризуються вишневими мазками. Присутня салатова окантовка по краю гофрованих пелюсток. Листя середнього розміру, хвилясте, зеленого забарвлення.
- РС-Морська Принцеса. Махрові, об’ємні квіти білого кольору зі світло-рожевими відбитками і світло-синім фентезі. Листя з глянцевою поверхнею, темно-зеленого відтінку.
- РС-Принцеса Вишенька. Білі напівмахрові та махрові квітки великих розмірів і округлої конфігурації. Є пурпурно-малинові відбитки. Розетка всіяна темно-зеленим листям.
- РС-Холодний Бузок. Прості та напівмахрові великі білі квіти виїмчастої форми. Є бузкові візерунки. Характеризуються більш темним ореолом. Листя стьобане, темно-зеленого кольору.
- РС-Жар-Птиця. Прості та напівмахрові сині квіти з нерівними краями пелюсток, прикрашеними яскраво-жовтими елементами і білою облямівкою. Листя хвилясте, темно-зеленого відтінку.
- РС-Герцогиня. Величезні махрові та напівмахрові гофровані білі квіти з відбитками сливового відтінку. Красиво виглядають на тлі стьобаного листя зеленого забарвлення.
- РС-Дон Жуан. У сорту велика розетка з темно-зеленим широким листям. Квіти махрові або напівмахрові, насичено темно-фіолетового забарвлення або пурпурно-чорного відтінку. На пелюстках присутня світло-зелена, іноді жовтувата облямівка.
Представлені не всі сорти Рєпкіної Світлани, а тільки найпопулярніші з них. Також чудові сорти, на які варто звернути увагу, – це РС-Улюблена, РС-Дана, РС-Сніг у квітні, РС-диво, РС-Чудо, РС-Чудовисько Ночі, РС-Сара, РС-Магія Весни, РС-Перша Красуня…
Фіалки АВ
Селекціонер Тарасов Олексій Всеволодович народжений у Москві. У автора в колекції є велика кількість сортів фіалок, що характеризуються неймовірно красивими квітами.
Ознайомтеся з відомими видами:
- АВ-Улюблена Іграшка. Квіти махрові гофровані, забарвлені в білий відтінок. Присутнє рожеве вічко та бордова бахрома. Пелюстки з малиновими вкрапленнями. Розетка акуратна, всіяна зеленими пелюстками.
- АВ-Маленька Принцеса. Білі гофровані квітки прикрашені малиновою облямівкою, рожевим вічком і зеленою переривчастою бахромою на верхніх пелюстках. Листя середнього розміру, зелене.
- АВ-Красна Гвоздика. Квітки великі, гофровані, махрові, забарвлені в темно-бордовий відтінок. На пелюстках біла переривчаста облямівка. Листя зубчасте, середнє, зеленого забарвлення.
- АВ-Богема. Махрові гофровані квітки темно-бордового забарвлення. Листя злегка хвилясте, загострене, темно-зеленого кольору.
- АВ-Нібелунги. Махрові синьо-фіолетові квіти-зірки з рожевими горошинками і темними штрихами. Краї пелюсток злегка темніші. Листя стьобане, хвилясте, із зубчастими краями, темно-зеленого відтінку.
- АВ-Меренги. Великі, густі, махрові квіти білого кольору. На пелюстках по краях є рожеве просочення і малиново-синій рідкісний фентезі.
- АВ-Серце Матері. Квітки великі, хвилясті, прості та напівмахрові, пурпурного кольору з білою облямівкою. Листя злегка хвилясте, середнього розміру, зеленого кольору.
Це не всі сорти, а лише найпопулярніші, які користуються великим попитом. Інші гідні сорти: АВ-Любовь, АВ-Казка, АВ-Ольга, АВ-Роскошь, АВ-Жовта Троянда, АВ-Поцілунок, АВ-Полет Валькірій.
Фіалки РМ
У колекції Скорнякової Наталії представлена велика кількість фіалок. Селекціонер родом з г. Курськ.
Найбільш затребувані сорти автора:
- РМ-День ангела. Великі квітки, виконані в білому кольорі, нерідко з ніжно-рожевим відтінком у центрі. Пелюстки хвилясті, розетка з темно-зеленим листям.
- РМ-Новорічна Казка. Великі махрові білі квітки-зірки з рожевими візерунками і синім фентезі. Листя зеленого відтінку, злегка хвилясте.
- РМ-Королівське мереживо. Махрові об’ємні квітки білого відтінку з гофрованим краєм, нерідко з акуратною зеленою облямівкою. Розетка всіяна зеленим листям середнього розміру.
- РМ-Наталія. Великі прості та напівмахрові квітки-зірки білого кольору з великим відбитком рожевого відтінку. Присутнє синє фентезі. Пелюстки зі злегка хвилястим краєм. Листя середнього розміру, зеленого забарвлення.
- РМ-Принцеса Цирку. Фіалка з великими махровими і напівмахровими квітками з численними пелюстками. Сенполія прикрашена ніжно-рожевими відбитками і синім фантазійним малюнком. Розетка рівна, усіяна зеленим листям.
Це лише мала частина сортів, представлених у колекції селекціонера. Зверніть також увагу на сорти: РМ-Весна і РМ-Чарівний Тюльпан.
Фіалки ВаТ
Селекціонер Валькова Тетяна родом з України, м. Шахтарськ, зібрала у своїй колекції велику кількість сортів.
Представлені найбільш затребувані фіалки:
- ВаТ-Піон. Великі махрові квіти білого кольору. Присутні ніжно-рожеві відбитки на пелюстках. Зовні фіалка схожа на півонію. Розетка всіяна темно-зеленим листям.
- ВаТ-Цар Горох. Квіти розміром 6-7 см у діаметрі, забарвлені в білий відтінок. На кожній пелюстці присутній фіолетовий пальчик і яскраво-рожеві горошинки. Розетка акуратна, з рівним ряболистим листям.
- ВаТ-Утро. Великі прості білі квітки-зірки з відбитками синього кольору і рясними горошинками біло-рожевого фентезі. Розетка акуратна, ряболиста.
- ВаТ-Мотильок. Квітки великі, округлої конфігурації, забарвлені в попелясто-рожевий відтінок. Пелюсток багато, присутнє біле вічко і облямівка. Розетка акуратна, ряболиста.
- ВаТ-В Небесах. Квітки великі, досягають до 6-7 см у діаметрі. Напівмахрові зірки фіолетового відтінку з рожево-червоним горохом. Краї пелюсток прикрашені хвилястою білою облямівкою. Розетка яскрава ряболиста.
Це не всі сорти фіалок з колекції Валькової Тетяни. Наприклад, улюбленим сортом нашого редактора також є ВаТ-Любовь. Це фентезі з великими вишневими квітками.
Фіалки ЛФ
Селекціонерка Федосєєва Лілія народилася в м. П’ятигорськ. Пропонуємо ознайомитися з найбільш затребуваними сортами автора:
- ЛФ-Аліса. Напівмахрові білі квітки (в центрі з рожевим відтінком). На пелюстках є зелена облямівка. Розетка акуратна, ряболиста.
- ЛФ-Малиновий Йогурт. Великі махрові квіти білого забарвлення з малиново-фуксієвими розводами і напиленням на пелюстках. Розетка рівна з округлим листям зеленого забарвлення.
- ЛФ-Летня Поляна. Великі квіти, забарвлені у світло-рожеві та малиново-пурпурові тони. Помітні світлі смуги. Листя зеленого кольору.
- ЛФ-Чарівна Мелодія. Густо-махрові квіти темно-вишневого кольору з білою окантовкою. Листя із зубчастими краями, зеленого забарвлення.
- ЛФ-Лодяні Візерунки. Великі прості та напівмахрові квіти з хвилястими пелюстками блакитного відтінку. Тон від блакитного до світло-блакитного забарвлення плавно переходить від центру до краю пелюстки. Листя темне, хвилясте, з блискучою поверхнею.
Це не всі сорти Федосєєвої Лілії. Ще серед популярних можна відзначити: ЛФ-Крижаний дощ, ЛФ-Облака, ЛФ-Красуня Німфея, ЛФ-Дар’я.
Фіалки Н
Селекціонер Бердникова Надія родом із м. Москва. Серед найбільш затребуваних фіалок виділяють такі сорти:
- Н-Ніч Ніжна. Яскраві синьо-фіолетові квіти у вигляді напівдзвіночків. Пелюстки з білою облямівкою і хвилею. Розетка компактна, всіяна загостреним зеленим листям, що загострюється.
- Н-Сніжний Жоржин. Махрові квітки кремово-білого забарвлення із зеленими краями. Зовні бутони схожі з жоржинами. Цвітіння тривале та рясне. Розетка всіяна стьобаним світлим листям простої форми з легкими зубцями.
- Н-Сюрприз. Великі махрові квітки, виконані в білому кольорі з синім центром. Пелюстки з хвилястими краями. Невелика рослина зі світло-зеленим стьобаним листям.
- Н-Адам. Білі квітки зірки-трояндочки, вибірково з блакитно-синім відтінком. Пелюстки зі зворотного боку мають ніжно-зелене забарвлення. Цвітіння рясне. Листя із зубчиками, забарвлене в зелений відтінок.
- Н-Нейтірі. Прості квітки-дзвіночки білого кольору з бузковим вічком. На зворотному боці краї пелюсток мають зеленуватий відтінок. Ростуть на високих міцних квітконосах. Розетка вкрита подовженим загостреним світло-зеленим листям із золотистим кроновим строкатим листям.
Це не всі сорти Бердникової Надії.
Фіалки ПТ
Селекціонер Пугачова Тетяна родом із м. Курськ. Курськ. Сорти, представлені нижче, користуються великим попитом:
- ПТ-Перше побачення. Великі хвилясті рожеві анютки з білими розводами на пелюстках (на краях або як “вічко”). Розетка компактна, листя зелене.
- ПТ-Перша Леді. Великі прості та напівмахрові квіти білого забарвлення з гофрованою бузковою облямівкою. Спостерігається рясне шапкове цвітіння. Фіалка покрита зеленим листям.
- ПТ-Анжеліка. Квіти великі, рожеві часто з гофрованою двоколірною облямівкою: малиновим напиленням і білою окантовкою. Листя просте, зелене.
- ПТ-Лариса. Напівмахрові білі квіти великого розміру. Прикрашені бузковим вічком у центрі квітки. Розетка акуратна, що складається із зеленого листя.
- ПТ-Шарліз. Напівмахрові та махрові великі квіти рожевого відтінку з гофрованою бузковою облямівкою. Акуратна розетка складається з темно-зеленого листя.
Це не вся колекція фіалок Пугачової Тетяни Пугачової.
Фіалки НК
Селекціонерка Козак Наталя народилася в м. Одеса. Автор родом з України, вивів безліч сортів фіалок. Ознайомтеся з найбільш затребуваними:
- НК-Лілон-Ліла. Великі, об’ємні махрові квіти ніжно-бузкового відтінку. Присутня біла окантовка. Розетка рівна, акуратна, всіяна темно-зеленим листям.
- НК-Середземне Море. Хвилясті махрові квіти в синьому кольорі виглядають чудово. Розетка вкрита красивим зеленим листям.
- НК-Вічна Молодість. Квітки білі, великі, хвилясті, з фіолетовим напиленням. Листя з хвилястими краями, забарвлене у світло-зелений відтінок.
У колекції Козак Наталії представлені й інші хороші сорти фіалок.
Фіалки НД
Селекціонер Данилова-Суворова Наталя родом із м. Санкт-Петербург. Санкт-Петербург. Пропонуємо вашій увазі три цікавих сорти фіалок:
- НД-Львиця. Квітки великі, махрові, забарвлені в ніжно-рожевий колір з темно-рожевою облямівкою. Коли фіалка розпускається, з’являється більш темне вічко, що розтікається майже на половину квітки. Симетрична розетка всіяна світло-зеленим листям.
- НД-Массандра. Об’ємні, великі квітки з ніжними рожевими пелюстками і сильно гофрованим краєм. Листя строкате, трохи хвилясте по краях.
- НД-Первоклашка. Махрові квітки-зірки представлені в білому кольорі. На пелюстках помітні фіолетово-бузкові варіабельні відбитки. Розетка акуратна, ряболиста.
Представлені не всі сорти селекціонера, лише кілька відомих сортів фіалок. Наша редакція рекомендує також звернути увагу також на такі сорти: НД-Тайна, НД-мрія, НД-шавлія.
Сорти зарубіжних селекціонерів
Пропонуємо вам ознайомитися з деякими видами фіалок зарубіжних селекціонерів. Всі вони дуже популярні серед квітникарів.
Optimara (Оптимара)
Компанію Оптімара в 1904 році заснував Мартін Дерренбах в Ізельбурзі. Спочатку вирощувалися різні види квітучих рослин, проте потім стали займатися тільки сенполією.
Пропонуємо вам кілька затребуваних сортів:
- Optimara
Dali (Далі). Бузково-рожеві квітки-зірки з білим вічком у центрі. Спостерігається рясне шапкове цвітіння. Розетка компактна, всіяна світло-зеленим листям. - Optimara My Love (Май
Лав
). Великі квітки-зірки білого кольору з широким червоно-фіолетовим вічком. Цікаве забарвлення листя: зелене з червоними прожилками зсередини. - Optimara
Millennia (Мілленія). Квітка типу анютка, на білому тлі видно червоно-малинові головні відбитки, розташовані на нижніх пелюстках, доповнені гофрованою облямівкою. Листя просте, зелене, добре опушене.
Це тільки мінімальна частина сортів від компанії Оптімара. Також рекомендуємо подивитися сорти Optimara Little Inca (Літл Інка) і Optimara Rocky Mountain (Рокі Маунтін).
Rob’s (Робс)
Американський селекціонер Ральф Робінсон прославився виведенням мініатюрних і напівмініатюрних сортів фіалок. Назви видів, розроблені Робінсоном, починаються з приставки Rob’s.
Ознайомтеся з популярними сортами фіалок від Робінсона:
- Rob’
s
Dust
Storm (Даст Сторм). Напівмініатюрна рослина. Квіти легко і швидко розпускаються, пофарбовані в інтенсивно-рожеве забарвлення. Присутній рясний фіолетовий крап фентезі. На розетці рівне, зелене листя. - Rob’s Cool Fruit (Кул
Фрут
). Квіти великі, махрові, виконані в білому кольорі, трохи рожевіють у спекотну погоду. Краї пелюсток з рожевою, розмитою окантовкою і вічком такого ж відтінку. Розетка рівна, всіяна зеленим листям. - Rob’
s
Lucky
Charm (Лакі Чарм). Напівмахрові квіти анютки, забарвлені в орхідно-ліловий відтінок. Листя рівне, темно-зеленого кольору.
Представлена лише незначна частина з колекції Ральфа Робінсона. Ще нашій редакції сподобався ампельний трейлер Rob’s Vanilla Trail (Ваніла Трейл) і напівміні Rob’s Boondoggle (Бундогл).
Mac’s (Макс)
Відомий селекціонер Джордж Макдональд зайнявся виведенням мініатюрних і напівмініатюрних фіалок. Назви сортів автора починаються з приставки Mac’s.
Пропонуємо вам деякі популярні сорти фіалок від Макдональда:
- Mac’s Scorching Sun (
Скочин
Сан
). Напівмахрові квітки типу анютки. Пелюстки забарвлені в червоно-кораловий відтінок з білою облямівкою і таким же вічком. Спостерігається жовта кронова строкатість. Листя зубчасте, із загостреними кінчиками, яскраво-зеленого кольору. - Mac
‘
s
Black
Uhuru
(Блек Ухуру). Великі густомахрові квіти з тонкою, злегка хвилястою облямівкою білого кольору. Пелюстки чорно-пурпурові. Листя стьобане, темно-зелене. - Mac’s Pizzicato Paradise (
Піццикато
Парадіз
). Прості рожево-малинові анютки з синім фентезі. Листя строкате, біло-зелене.
Це лише невелика частина сортів фіалок із колекції селекціонера Джорджа Макдональда. Цікаві також сорти Mac’s Momentary Meltdown (Моментарі Мелтдаун) і Mac’s Tiamat (Тіамат).
Як вивести новий сорт у домашніх умовах
Багато селекціонерів вважають, що вивести новий сорт фіалки не складає труднощів. Однак для цього потрібні певні знання і навички. Спочатку визначтеся, яку рослину ви хочете отримати (колір бутонів, листя, їх форми), також підберіть здорових “батьків”.
Рекомендації:
- З обраної пари переноситься пилок з однієї рослини на маточку іншої.
- Підготуйтеся до процедури запилення. Як правило, пилок готовий на 5-6 день після розпускання бутона.
- Поява рідини на маточці говорить про те, що друга квітка готова до процедури.
- У процесі використовуйте голку. Так утворюється насіння, яке в коробочках дозріває через півроку. Уже через 15-20 днів вони будуть готові до посіву.
- Через 6 місяців вони вже можуть не дати сходів.
- Тільки після цвітіння ви зможете оцінити результат.
Серед величезної кількості сортів фіалок від вітчизняних і зарубіжних селекціонерів ви можете підібрати квіти, які сподобаються вам зовні. Так ви прикрасите свою квартиру, будинок і будь-яке приміщення. Такі рослини стануть ідеальним рішенням для святкових заходів.