Будівництва та ремонти часто пов’язані з питанням «Як узаконити перепланування?», А від способу вирішення цієї проблеми може залежати не тільки результат, але і багато іншого …
У цій статті ми відповімо на питання, пов’язані з переплануванням і перебудовою, розповімо про шляхи, які допомагають узаконити перепланування і зробити це з мінімальними фінансовими і моральними витратами.
До того ж, не будь-яке переобладнання взагалі вимагає проведення процедури узаконення, є маса робіт і змін, які не вимагають юридичного втручання.
Різниця між переплануванням і перебудовою
1. Перебудова – установка, часткова або повна заміна та перенесення інженерних мереж і комунікацій, обладнання електричного, сантехнічного та іншого призначення. При цьому не зачіпаються несучі конструкції і не потрібні додаткові потужності. Але внесення змін до техпаспорт при цьому все ж буде потрібно.
2. Перепланування пов’язана зі змінами в конфігурації приміщення і також вимагає їх реєстрації в техпаспорті.
Наприклад: демонтаж простінка або перегородки, перенесення дверей або установка дверей в пророблений отвір – перепланування, а перенесення унітазу або ванною – перевлаштування.
Однак, поточний або навіть капітальний ремонт з повною заміною сантехніки, вікон, дверей і підлоги на нові (аналогічні) без їх перенесення не є переплануванням / перебудовою.
Але якщо на поверховому плані буде вимагатися внесення змін положення значущих елементів (стіни, віконні та дверні прорізи та їх розміри, положення сантехніки і т.д.), то такі зміни – перепланування / перебудову.
Плюси і мінуси незаконного перепланування
Плюси: раціональне використання простору, підвищення зручності та комфорту, полегшення доступу до комунікацій і потрібним речам, декорування мереж і комунікацій і багато іншого.
мінуси:
1. Разовий штраф (доки до 4 000 р, причому в місяць), а також можливі постійні перевірки та поточні штрафи.
2. У разі судових розглядів – оплата судових витрат (не маленький!) І кримінального покарання в разі появи руйнувань або загибелі людей.
3. Нерухомість не можна буде продати, розміняти або подарувати.
4. Заборона виїзду за кордон.
5. Незадоволені сусіди по будинку і так далі.
Розгляд фактів привело багатьох до правильного і законного рішення, але якщо це необхідно, то як узаконити перепланування?
Покрокова інструкція, або як узаконити перепланування
1. Порадившись з фахівцем правильно оцінити передбачувані або вже внесені зміни. Правильна класифікація позбавить від непотрібних клопотів і витрат.
2. Проаналізувати правила, викладені в Сніпах і ГОСТах, що регулюють що можна, а що – не можна робити. Не думайте, що такий аналіз під силу тільки юристам або будівельникам професіоналам – чим «підковані» ви будете, тим дешевше все обійдеться.
3. Виберіть один з двох способів узаконення перепланування: легальний або самовільний.
- Легальний або законний – звернення в сертифіковану будівельну компанію, яка підготує проект і розрахунки всіх змін, узгодить всі попередні етапи і після експертиз отримають дозвільну документацію.
- Самовільне, дозволений ЖК (Житловим кодексом) починається з подачі заяви до суду з пакетом документів (на квартиру, техпаспорт з БТІ, проект перепланування). Слід отримати дозвіл Керуючої компанії або територіального районного управління. Якщо проект свій, то він повинен бути затверджений у фахівців, або він розробляється будівельною фірмою. Перевірка документації та розгляд справи в суді займає до 45 днів.
4. Як узаконити перепланування постфактум.
Відразу скажемо: обійтися без суду не вийде. Вам прийдеться:
- Перенести всі виконані зміни в приміщенні на папір.
- Звернутися в БТІ для виклику їх фахівців на будинок для візуального огляду і складання відповідної документації з подальшим укладенням.
- Сповістити про перепланування територіальне районне управління або керуючу компанію з наданням документа з БТІ.
Якими можуть бути рішення про перепланування?
1. Якщо всі формальності і правила дотримані, то це теж ще не все, так як перепланування повинна пройти ще кілька експертиз: МНС, СЕС та інших інстанцій-організацій. І лише після цього перепланування буде вважатися законною.
2. Якщо майбутні або вже початі зміни з перепланування приміщення загрожують безпеці вдома або мешканців, зачіпають або послаблюють несучі конструкції або яким-небудь іншим чином зменшують надійність, то тут є два варіанти:
- Зажадають внести підсилюють елементи (швелера, таври, куточки і інші металеві конструкції) – і це в кращому випадку.
- Зажадають повернення до первісної конфігурації несучих конструкцій, та ще й з відчутними штрафами.
Що однозначно викличе категоричні заперечення, так це: замуровування в стінах стояків центрального опалення або системи вентиляції, зміна функціональності приміщення (кімната замість санвузла) або незаконна прокладка газових або інших комунікацій.
- Підсумок, або як простіше узаконити перепланування
Ми не намагаємося нав’язати думку, що нижческазане – єдине рішення, але практика довела, що звернення в рієлторськоє агентство, архітектурно-будівельну фірму або юридичну контору, що мають всі відповідні документи, досвід і зв’язки, зробить цю довгу і вкрай неприємну процедуру значно простіше. Та й у скільки ви оціните втрачений час, розтрачені нерви і невдалий результат?