Домашня електропроводка – алюміній або мідь?

Початок для повсюдного і, в дійсності, нераціонального використання алюмінію в домашніх умовах було покладено в смутні часи «швидкого забезпечення дешевим житлом» радянських громадян під час масового зведення «хрущовок». Гнали темпи, втрачали якість … Будували «на ура», обіцяючи в найкоротші терміни таке «тяп-ляп» -жільyo замінити на фундаментальні хороми. І що? Тимчасове, як завжди, стало постійним, але від цього якість-то не поліпшився.

А проводка, як була в тих хрущовських п’ятиповерхівках алюмінієвої на 1,5 мм кв., Так і залишилася незмінною. Зате, який дешевої вона була, згадують будівельники … Домашня електропроводка - алюміній або мідь?

Чому ж раніше ставили алюміній?

Перша, і головна причина – копійчана ціна, застилала очі і прискорюють процес запуску в експлуатацію цілих кварталів і навіть районів.

Друга причина, яка здавалася тоді такий вагомою: величина навантаження: лампочка, телевізор, а у найзаможніших – холодильник, торшер і 300-ватний пилосос. Комунізм вже ось-ось настане, навіщо балувати дурницями по дорозі до світлого майбутнього? Так про людей-то і забули, про тих, для кого будували …

Це спадщина показало себе як небезпечне джерело проблем і навіть пожеж, вимоги до ремонтів і будівництва суттєво зросли, тому при заміні електропроводки постає запитання: Що поставити, мідь або алюміній?

Домашня електропроводка - алюміній або мідь?

Ми не проти алюмінію, як такого!

Алюмінієві дроти і кабелі відмінно справляються зі своїми завданнями, але тільки на своєму місці: Шини підстанцій, вводи в будівлі і приміщення, а також в інших численних випадках. Так, наприклад, самонесучі кабелі СИП, що мають алюмінієві жили різних перетинів – ідеальне рішення для введення в приватний будинок, баню, гараж та інші побутові об’єкти. Домашня електропроводка - алюміній або мідь?

але алюмінієвий кабель в електропроводці, прокладеної усередині побутових об’єктів, однозначно і недвозначно заборонений у всіх останніх виданнях ПУЕ (Правил улаштування електроустановок), вказують, що у алюмінієвих жив в проводах і кабелях повинно бути перетин не менше 16 мм кв. В іншому випадку вони не можуть встановлюватися на побутових об’єктах.

Властивості алюмінію, плюси і мінуси

плюси:

  • Порівняно невелика щільність і питома вага. Це полегшує розмотування з котушок або бухт, а при довжині в сотні метрів, або, в разі ЛЕП – в сотні кілометрів, застосування алюмінію (з урахуванням навантаження на опори) стає виправданим за всіма критеріями.
  • За вартістю видобутку сировини і виробництва, алюміній набагато дешевше міді. Маючи рівний обсяг з міддю, алюміній виявляється втричі легше. До того ж значення електропровідності по одиниці маси (плутаємо з провідністю по перетину, у міді цей показник в 1,7 рази краще) алюміній вдвічі «перестрибує мідь.

Тому більшість силових кабелів великого перерізу – алюмінієві.

мінуси:

  • Різниця в значеннях питомої електричного опору у міді і алюмінію свідчить не на користь алюмінію, тобто, для передачі однакової потужності потрібно більше товстий алюмінієвий провідник.
  • Алюміній аморфний, тобто здатний буквально «витекти» з контакту, що призведе до погіршення перехідного опору, розігріву і займання.
  • Алюміній більш крихкий, легко ламається при декількох подвійних вигинах.
  • Перегрів, часто зустрічається явище в алюмінієвій проводці, робить алюміній ще більш крихким і ламким.

Хімічні властивості алюмінію – ще один фактор, що перешкоджає просто замінити тонку мідь на більш товстий алюміній. З одного боку, алюміній «захищається» від впливу середовища найтоншої плівкою оксиду і сам стає довговічніше, але з іншого боку, захищає від руйнування плівка – поганий провідник, приводить до нагрівання, погіршення контакту і пожежі. Домашня електропроводка - алюміній або мідь?

Зварювання, рекомендований спосіб з’єднання провідників, вирішує цю проблему з оксидною плівкою, але не вирішує всіх інших. Та й обламати «під самий корінь» алюмінієвий дріт до розетки – не рідкість, а рішення – тільки довбати стіну. Тому краще все-таки не латати латану свитку, намагаючись щось підремонтувати, а замінити проводку на мідну.

Нагадування: Заборонено спільне використання міді та алюмінію прямим з’єднанням або скручуванням як на

Домашня електропроводка - алюміній або мідь?

(Скручування взагалі заборонена по ПУЕ), але їх з’єднання допускається за допомогою обтискних клемників або клем. Домашня електропроводка - алюміній або мідь?

закономірні підсумки

Важлива деталь – як «хрущовки» були заплановані тимчасовим житлом, так і у алюмінієвої проводки є реальний термін служби – не більше 20 років, причому мідь «проживе» вдвічі довше і потребує значно менше уваги і експлуатаційних витрат. До того ж мідь здатна при однаковому перетині передати майже вдвічі більшу потужність, хоча і коштує дорожче. Але у скільки коштує оцінити безпеку, здоров’я, а часом і життя?

Та й в масштабах квартири або будинку витрати не настільки великі, що ризикнути, поставивши на алюміній. Так вартість позапланових ремонтних робіт (і не тільки електричних) не варто того, щоб порушувати Правила.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*