Домашня електропроводка – алюміній або мідь?

Початок для повсюдного і, в дійсності, нераціонального використання алюмінію в домашніх умовах було покладено в смутні часи «швидкого забезпечення дешевим житлом» радянських громадян під час масового зведення «хрущовок». Гнали темпи, втрачали якість … Будували «на ура», обіцяючи в найкоротші терміни таке «тяп-ляп» -жільyo замінити на фундаментальні хороми. І що? Тимчасове, як завжди, стало постійним, але від цього якість-то не поліпшився.

А проводка, як була в тих хрущовських п’ятиповерхівках алюмінієвої на 1,5 мм кв., Так і залишилася незмінною. Зате, який дешевої вона була, згадують будівельники … Домашня електропроводка - алюміній або мідь?

Чому ж раніше ставили алюміній?

Перша, і головна причина – копійчана ціна, застилала очі і прискорюють процес запуску в експлуатацію цілих кварталів і навіть районів.

Друга причина, яка здавалася тоді такий вагомою: величина навантаження: лампочка, телевізор, а у найзаможніших – холодильник, торшер і 300-ватний пилосос. Комунізм вже ось-ось настане, навіщо балувати дурницями по дорозі до світлого майбутнього? Так про людей-то і забули, про тих, для кого будували …

Це спадщина показало себе як небезпечне джерело проблем і навіть пожеж, вимоги до ремонтів і будівництва суттєво зросли, тому при заміні електропроводки постає запитання: Що поставити, мідь або алюміній?

Домашня електропроводка - алюміній або мідь?

Ми не проти алюмінію, як такого!

Алюмінієві дроти і кабелі відмінно справляються зі своїми завданнями, але тільки на своєму місці: Шини підстанцій, вводи в будівлі і приміщення, а також в інших численних випадках. Так, наприклад, самонесучі кабелі СИП, що мають алюмінієві жили різних перетинів – ідеальне рішення для введення в приватний будинок, баню, гараж та інші побутові об’єкти. Домашня електропроводка - алюміній або мідь?

але алюмінієвий кабель в електропроводці, прокладеної усередині побутових об’єктів, однозначно і недвозначно заборонений у всіх останніх виданнях ПУЕ (Правил улаштування електроустановок), вказують, що у алюмінієвих жив в проводах і кабелях повинно бути перетин не менше 16 мм кв. В іншому випадку вони не можуть встановлюватися на побутових об’єктах.

Властивості алюмінію, плюси і мінуси

плюси:

  • Порівняно невелика щільність і питома вага. Це полегшує розмотування з котушок або бухт, а при довжині в сотні метрів, або, в разі ЛЕП – в сотні кілометрів, застосування алюмінію (з урахуванням навантаження на опори) стає виправданим за всіма критеріями.
  • За вартістю видобутку сировини і виробництва, алюміній набагато дешевше міді. Маючи рівний обсяг з міддю, алюміній виявляється втричі легше. До того ж значення електропровідності по одиниці маси (плутаємо з провідністю по перетину, у міді цей показник в 1,7 рази краще) алюміній вдвічі «перестрибує мідь.

Тому більшість силових кабелів великого перерізу – алюмінієві.

мінуси:

  • Різниця в значеннях питомої електричного опору у міді і алюмінію свідчить не на користь алюмінію, тобто, для передачі однакової потужності потрібно більше товстий алюмінієвий провідник.
  • Алюміній аморфний, тобто здатний буквально «витекти» з контакту, що призведе до погіршення перехідного опору, розігріву і займання.
  • Алюміній більш крихкий, легко ламається при декількох подвійних вигинах.
  • Перегрів, часто зустрічається явище в алюмінієвій проводці, робить алюміній ще більш крихким і ламким.

Хімічні властивості алюмінію – ще один фактор, що перешкоджає просто замінити тонку мідь на більш товстий алюміній. З одного боку, алюміній «захищається» від впливу середовища найтоншої плівкою оксиду і сам стає довговічніше, але з іншого боку, захищає від руйнування плівка – поганий провідник, приводить до нагрівання, погіршення контакту і пожежі. Домашня електропроводка - алюміній або мідь?

Зварювання, рекомендований спосіб з’єднання провідників, вирішує цю проблему з оксидною плівкою, але не вирішує всіх інших. Та й обламати «під самий корінь» алюмінієвий дріт до розетки – не рідкість, а рішення – тільки довбати стіну. Тому краще все-таки не латати латану свитку, намагаючись щось підремонтувати, а замінити проводку на мідну.

Нагадування: Заборонено спільне використання міді та алюмінію прямим з’єднанням або скручуванням як на

Домашня електропроводка - алюміній або мідь?

(Скручування взагалі заборонена по ПУЕ), але їх з’єднання допускається за допомогою обтискних клемників або клем. Домашня електропроводка - алюміній або мідь?

закономірні підсумки

Важлива деталь – як «хрущовки» були заплановані тимчасовим житлом, так і у алюмінієвої проводки є реальний термін служби – не більше 20 років, причому мідь «проживе» вдвічі довше і потребує значно менше уваги і експлуатаційних витрат. До того ж мідь здатна при однаковому перетині передати майже вдвічі більшу потужність, хоча і коштує дорожче. Але у скільки коштує оцінити безпеку, здоров’я, а часом і життя?

Та й в масштабах квартири або будинку витрати не настільки великі, що ризикнути, поставивши на алюміній. Так вартість позапланових ремонтних робіт (і не тільки електричних) не варто того, щоб порушувати Правила.