У багатьох приватних будинках для зберігання домашніх консервів та господарського начиння споруджують підвальне приміщення. Ця частина будинку важлива і її необхідно утеплювати зовні і, бажано, зсередини.
Утеплення підвалу приватного будинку реально виконати самостійно, для цього потрібно мати необхідні матеріали і знати послідовність робіт.

Для чого утеплювати підвал
Підпілля розділяє грунт і житлову площу. Зазвичай висота його буває до двох метрів. Важливий момент – теплоізоляція приміщення, виконана зсередини і зовні, а також утеплення підлоги над підвалом.

Чому потрібно робити утеплення:
- Хоча температура в підпіллі не опускається нижче 5 градусів, підлогу над ним буде холодним. Можна зробити «тепла підлога», але від втрати тепла це не позбавить. Краще виконати утеплення підлоги в приватному будинку з нижньої сторони підвалу.
- Виконання теплоізоляційних робіт не потребує великих затрат.
- Утеплене підземеллі захистить прибудинкові стіни від появи корозії і щілин, виключить різкі перепади температур.
Дотримуючись всіх правил, можна обладнати тепле підвальне приміщення.
Чим утеплювати підвал
Теплоізоляційні матеріали не повинні взаємодіяти з грунтом і поглинати вологу.

Пінопласт не зовсім відповідає цим вимогам, а екструдований пінополістирол підходить під ці параметри. Він має цілком закриті пори, герметичний, більш витривалий. Зазвичай використовують:

- Скловату. Містить в складі невеликі волокна – відходи скляної промисловості. Має малу теплопровідність, недорога, але має ряд недоліків. Потрібно стежити, щоб волога не потрапляла на скловату, інакше вона повністю втратить свої властивості. Матеріал горючий, працюючи з ним потрібно оберігати очі і руки.
- Мінвата. Схожа з попереднім утеплювачем, але склад її інший. Процес виготовлення цього матеріалу складний, волокна формуються в результаті плавки базальтових гірських порід. Недолік – низька теплопровідність і маленький термін служби.
Процес закладки мінеральної вати в підлогу - Полімерні утеплювачі. Пінопласт, пінополістирол, пінополіуретан. Вони не вбирають вологу, мають низьку теплопровідність, в основному негорючі. Випускаються у вигляді плиток, легко прикріплюються до поверхні клеєм або дюбелями. Їх зручно різати, в полімерах не заводиться грибок. Ціна матеріалу невисока, крім пінополіуретану.
Перераховані матеріали відповідають вимогам, що пред’являються до теплоізоляції підвалу.
Утеплення підвалу – покрокова інструкція
Теплоізоляція стін – важливий крок, вона захистить приміщення від промерзання, утворення цвілі і вогкості.
Утеплювати стіни підпілля найкраще по периметру. Утеплення можна робити зовні і зсередини.
Але перший варіант більш практичний, так як ще захищає площину від пошкоджень.

Гідроізоляція
Це найперший і важливий етап в утепленні підвалу, спрямований на захист приміщення від талих вод. Вона буває вертикальної і горизонтальної. Останню виконують завжди, так як рівень опадів в землі будь-який момент може змінитися.

Для горизонтальної ізоляції застосовують:
- асфальт;
- мастику;
- рідке скло;
- рулонні матеріали;
- рідку гуму.
Вертикальну виконують такими матеріалами:
- обмазувальних – бітумних розчином або емульсією;
- обклеювальну;
- полімерними складами у вигляді штукатурки;
- рідким склом.
Гідроізоляція підлоги рідким склом
Потрібно відзначити, що гідроізолюючі склади на основі штукатурки містять сполучні елементи, добавки, тому підходять для зовнішніх і внутрішніх робіт.
Утеплення зовні:
- Починають роботи знизу, після того як зроблена гідроізоляція.
- Стіни підвалу ретельно вирівнюють, обробляють протигрибковим засобом.
- Виконують горизонтальну теплоізоляцію.
- Потім приступають до утеплення по периметру. Частина матеріалу, розташованого під землею, обробляють водовідштовхувальним мастикою.
- Теплоізолятор промащують бітумних клейовим складом, поміщають на гідроізоляцію. Елементи повинні розташовуватися впритул один до одного. Утворилися щілини закладають монтажною піною.
Процес нанесення бітумної мастики на підлогу - На плиту наносять шар холодної мастики, вона буде захищати утеплювач від деформування. Можна також застосувати ще зверху азбоцементні плити.
- Краще, якщо листи утеплювача будуть розташовуватися вище над землею на 40-50 см.
Зовнішнє утеплення вимощення – надійний спосіб запобігання промерзання стін, появи в підвальному приміщенні вогкості. Воно захистить будову від прямого впливу сонячних променів, атмосферних опадів, проникнення холоду.
Від утеплення стін в підвальному приміщенні може підвищитися вологість, тому потрібно робити вентиляцію, водовідведення і дренажну систему.

Як вентиляції в цоколі проробляють дірочки на відстані приблизно п’яти метрів один від одного. Під час сильних заморозків їх закривають.
Для дренажу застосовують мембрани, монтують наповнювачі з керамзитом або споруджують труби для водовідведення.

Наземну частину стрічкового фундаменту покривають стекловатной сіткою або порожніми в порожнині цеглою, потім насипають грунт.
Щоб запобігти проникненню опадів в фундамент, по периметру будівлі заливають асфальтову або бетонну вимощення. Стики біля стін замазують глиняним розчином. Дивіться у відео як правильно виконувати утеплення підвалу в приватному будинку.
Матеріали для утеплення зсередини
Для утеплення підвалу зсередини підійдуть:
- Пінопласт – найбільш дешеве і доступне засіб для теплоізоляції. Купують пінопласт, що має щільність до 25кг / кв.м. Він має невелику вагу, не несе загрози сильного навантаження на стіни, не вбирає вологу. Однак, є і недоліки: через перепад температур він може деформуватися, легко спалахує. В пожежонебезпечних місцях його використовувати не можна.
- Піноплекс. Він не має недоліків попереднього утеплювача. Поверхня, на яку його поміщають, повинна бути рівною, стики добре закладені, щоб холод не проникав в щілини.
- Пінополістирол – щільний і дуже міцний утеплювач. Володіє паз-гребенями, що полегшують монтаж. Ціна матеріалу вище попередніх аналогів.
- Пінополіуретан. Надійний утеплювач, наноситься шляхом напилення.
- Мінеральна вата – м’який утеплювач. Найбільший недолік – боязнь вологи. Якщо поверхню намокне, матеріал втрачає свої властивості. Продається вата в плитках або рулонах, перша краще за якістю. Рулонної добре утеплювати опалювальні труби в підвалі.
Укладання листів мінеральної вати на стіну - Пол утеплюють сипучим керамзитом, він утворює дренаж будинку.
Приймаючи рішення виконати теплоізоляцію обладнаного льоху під будинком, потрібно звертати увагу на ряд характеристик: рівень вологості будівлі, умов пожежної безпеки, коефіцієнта провідності тепла утеплювачем і інші.
Утеплення зсередини
Бажано виконати теплоізоляцію підлоги, стін стелі і двері, тоді ефект утеплення буде максимальним.

Не потрібно забувати про спорудження вентиляції – це позбавить від цвілі і затхлого повітря.
Утеплення стін
На рівну, без дефектів площину закріплюють полімерну сітку і наносять рідку гідроізоляцію, дають їй повністю просохнути. Потім розмішають утеплювач. Поверх наносять шар штукатурки.

Утеплення стелі
Перекриття першого поверху теж необхідно обшити теплоізоляцією. Послідовність утеплення стелі в підвалі залежить від матеріалу, який обраний. Роботи проводять в три етапи:
- площину очищають від бруду і пилу;
- усувають наявні дефекти;
- прикріплюють утеплює, наприклад, пінополістирол.

Якщо стелі в підвалі високі, можна встановити підвісну стелю, в який закладають утеплювач. Від цього приміщення стане ще тепліше і втрати тепла будуть мінімальні.
Теплоізоляція підлоги
Як відомо, все тепло йде в грунт. Щоб цього уникнути, потрібно утеплювати підлогу відповідним матеріалом. Це може бути керамзит, який насипають на грунт і вирівнюють.

Зверху укладають металеву сітку і заливають стяжку. Її обробляють гідроізоляцією. Така комбінація зробить підлогу добре утепленим. Підійде і пінополістирол. Його також укладають на грунт, зверху поміщають руберойд і виконують стяжку, армовану металевою сіткою.
Утеплення дверей
Через двері теж може йти тепло, тому для її теплоізоляції застосовують мінеральну вату або пінопласт. Щілини заповнюють монтажною піною.

Існуючий в повалений трубопровід ретельно покривають теплоізоляційним матеріалом. Знаючи принцип укладання теплоізоляції підвалу і маючи під рукою необхідні матеріали і інструменти, можна виконати цю роботу самостійно.