Прогоріла слюдяная пластина в мікрохвильовці: чим і як замінити

Якщо мікрохвильова піч починає видавати тріск під час роботи, а за дверцятами проскакують іскри, основною причиною служить пошкодження слюдяною пластини. Багато хто віддає перевагу звертатися до майстра, але при бажанні відремонтувати мікрохвильовку можна і в домашніх умовах. Однак важливо заздалегідь уточнити, чим можна замінити слюду в мікрохвильовці.

Призначення слюдяною пластини в мікрохвильовці

Прогоріла слюдяная пластина в мікрохвильовці: чим і як замінити

Усередині кожної СВЧ-печі варто магнетрон – пристрій, що генерує мікрохвилі. У відсік для розігріву їжі хвилі проходять через хвилевід, вхід в який якраз і прикриває пластина з слюди.

Ця пластина виконує кілька функцій:

  • захищає генератор СВЧ від дії високої температури при розігріві блюд;
  • рівномірно розносить мікрохвилі по всій робочій камері;
  • оберігає магнетрон від попадання крапель жиру і часток пара.

Головна причина, по якій для мікрохвильовки використовують саме слюду – її безпеку і гігієнічність. Цей матеріал витримує високі температури, прозорий для мікрохвиль, але не пропускає електрику. До того ж слюда відрізняється невисокою ціною.

Важливо! Слюдяная пластина – вкрай важливий елемент, який потрібно завжди тримати в чистоті. Адже краплі води, жир або залишки їжі можуть деформувати слюду. Щоб елемент прослужив якомога довше, при розігріванні блюд необхідно користуватися спеціальною пластиковою кришкою.

Аналоги слюди для мікрохвильовки

Прогоріла слюдяная пластина в мікрохвильовці: чим і як замінити

Найкраще замінювати пошкоджений слюдяною елемент пластиною з того ж матеріалу. Слюда вільно продається в інтернет-магазинах. Якщо знайти оригінал не вдалося, використовують аналог, який повинен відповідати таким вимогам:

  • відмінна стійкість до високої температури;
  • неможливість накопичувати статичну електрику;
  • здатність пропускати пар;
  • екологічна безпека для людини (сировина не повинно містити токсичні елементи, інакше розігрівається їжа стане небезпечною).

Оптимально для цієї мети підійде харчовий пластик. Зараз його досить часто використовують навіть в професійних майстерень.

Харчовий пластик замість слюди: плюси і мінуси

Аналог слюдяною пластини має масу плюсів, але є у нього і мінуси:

  • не деформується при впливі високої температури;
  • завдяки підвищеній стійкості, вигорає рідше, ніж слюда;
  • міцніше, ніж слюда, тому прослужить довше;
  • досить висока вартість матеріалу.

Слід максимально уважно вибирати матеріал для заміни слюдяною пластини: нерідко в магазинах або в майстернях замість харчового пластику пропонують тефлон. Він коштує дешевше, але при цьому програє в міцності і довговічності. До того ж з харчовим пластиком набагато легше працювати.

Важливо! Деякі пропонують замінювати слюдяні екрани упаковками від дисків або аналогічними підручними матеріалами. Робити цього у жодному разі не можна. Такі елементи не призначені для нагрівання, тому під впливом температури виділяють отруйний фенол і формальдегіди.

Ознаки поломки слюдяною пластини

Причиною того, що мікрохвильовка вийшла з ладу, нерідко є несправність магнетрона. У домашніх умовах визначити такі пошкодження не вдасться, але дефекти на слюдяною пластині можна виявити при візуальному огляді. Для цього необхідно відключити мікрохвильовку і оглянути елемент. Його доведеться міняти, якщо:

  • біла або сіра пластина потемніла і вкрилася коричневими плямами;
  • поверхня стала брудною або покрилася шаром жиру;
  • з’явилися неглибокі виїмки або шишки;
  • пластина покрилася тріщинами або почала обсипатися;
  • елемент прогорів настільки, що в ньому з’явився отвір або кілька.

Якщо в перших двох випадках пластину можна почистити і використовувати заново, то в інших елемент вимагає повної заміни.

Прогоріла слюдяная пластина в мікрохвильовці: чим і як замінити

Важливо! Однією з причин для зняття слюдяною пластини є стирання. Воно відбувається в тому випадку, якщо в мікрохвильовці використовується занадто велика посуд, краї якої зачіпають слюдяною екран. Тому важливо підбирати підходящі за розміром ємності.

Як поміняти слюдяну пластину: тонкощі і інструкція

В першу чергу СВЧ-піч відключають від електромережі. Наступний алгоритм заміни слюдяного елемента відбувається за такою схемою:

  1. Зняти зіпсовану пластину. Вона може кріпитися кишенею, який тримається на саморезах, або засувками.
    Прогоріла слюдяная пластина в мікрохвильовці: чим і як замінити
  2. Ретельно промити знятий елемент. Потрібно видалити весь бруд і залишки жиру, щоб вони випадково не потрапили на новий екземпляр. В іншому випадку і його скоро доведеться міняти.

    Прогоріла слюдяная пластина в мікрохвильовці: чим і як замінити

  3. Підігнати нову пластину за розміром. Для цього на неї накладають стару і обрізають, використовуючи канцелярський або шпалерний ніж.

    Прогоріла слюдяная пластина в мікрохвильовці: чим і як замінити

  4. Пробити в новому елементі отвори для установки, якщо вони потрібні. Для цього підійде шило або свердло. Краї отвору слід вирівняти наждачним папером.

    Прогоріла слюдяная пластина в мікрохвильовці: чим і як замінити

  5. Нову деталь добре промити, щоб прибрати залишилася пил. Поки пластина сохне, внутрішню поверхню в камері мікрохвильовки теж потрібно помити і знежирити. Особливо в тому місці, де буде кріпитися слюдяною екран.

  6. Місце, де знаходилася пластина, також потрібно оглянути. Якщо там утворилися підпалини через згорілого елемента, їх зачищають наждачним папером і підфарбовують.
    Прогоріла слюдяная пластина в мікрохвильовці: чим і як замінити
  7. Після підсихання всіх деталей приходить час для установки пластини. Залежно від конструкції мікрохвильовки, вона ставиться або в спеціальну кишеню, або під металеві «язички». Якщо пластина кріпиться язичками, їх необхідно добре притиснути, щоб деталь трималася.

    Прогоріла слюдяная пластина в мікрохвильовці: чим і як замінити

  8. Після закінчення процедури необхідно перевірити, чи працює мікрохвильовка. Піч підключають до мережі, всередину ставлять миску з водою і включають підігрів.

Важливо! Слюдяні пластини можна різати ножицями. За своєю суттю слюда – це дуже дрібна крихта, і для створення екранів її наносять на тонку основу. Якщо використовувати цей спосіб вирізання відповідної форми, краю деталі просто раскрошатся, і її доведеться викинути.

Слюда – необхідний елемент для будь-якої мікрохвильовій печі. Якщо пластина зіпсована або взагалі знята, включати мікрохвильовку не можна: можливо, вона буде функціонувати, але недовго. Набагато простіше і вигідніше поміняти один елемент своїми руками, ніж в подальшому купувати нову СВЧ-піч або оплачувати дорогий ремонт.