Підготовка тари під час приготування домашніх консервів – один з найтриваліших і трудомістких процесів. Тому господині, які прагнуть заощадити час, часто задають питання, чи можна стерилізувати банки в мікрохвильовці. Використання НВЧ дозволяє повністю знезаразити відразу кілька ємностей буквально за 5-7 хвилин.
Чи припустима стерилізація банок в мікрохвильовці
Знезараження тари перед закладкою в неї консервованих продуктів – необхідна умова тривалого збереження і безпеки домашніх заготовок. Просте миття навіть з якісними засобами не може позбавити банки від патогенних мікроорганізмів, що викликають у людини небезпечні інфекційні захворювання. Ефективний спосіб знезараження – обробка високою температурою.
Традиційний спосіб обробки посуду парою або окропом – процес досить тривалий і вимагає контролю. У мікрохвильовці прогріти до потрібної температури можна відразу кілька банок, що значно прискорює процес. Протипоказань до використання скла в СВЧ-печі немає. Під впливом пари і високої температури тара повністю звільняється від залишків забруднень.
Як стерилізувати банки в мікрохвильовці – способи
Перед обробкою в мікрохвильовці будь-яким із способів банки миють господарським милом, содою або сухим гірчичним порошком. Обов’язково перевіряють їх на наявність тріщин. В мікрохвильовку можна ставити банки без кришок.
Обробка паром
При використанні цього способу всередину приладу встановлюють банки, на третину заповнені водою. Час обробки залежить від кількості тари – від 3 до 6 хвилин. Випаровуючись, вода буде нейтралізувати небезпечні мікроби.
Як тільки кількість води зменшиться на половину, мікрохвильовку вимикають. Банки залишають всередині ще на 5-6 хвилин.
Метод сухої обробки
Для деяких консервів не бажано використовувати вологу тару, тому банки обробляють в сухому вигляді. Процес складається з наступних етапів:
- Банки миють, висушують і встановлюють в мікрохвильовку.
- Одну ємність наполовину наповнюють водою.
- Включають мікрохвильовку на 5-6 хвилин і спостерігають за процесом. Як тільки рідина повністю випарується, прилад вимикають.
- Дістають банки через кілька хвилин.
Стерилізація разом з заготовками
Установка в мікрохвильовку банок, наповнених продуктами, дозволяє об’єднати відразу два процеси – обробка тари і стерилізація консервів. Метод можна використовувати для різних видів заготовок.
Овочеві салати. Продукт потребує пастеризації, і СВЧ-піч добре підходить для цієї процедури. Температура в + 90-100ºC проникає в продукт тільки на 2,5 см. В глибині маса прогрівається до ідеальних + 60-80ºC. Прогрів протягом 15 хвилин повністю знезаражує продукт.
Мариновані огірки. Продукт при прогріванні в СВЧ-печі залишається хрустким і щільними. Банки наповнюють огірками і спеціями і встановлюють в мікрохвильовку. Включають таймер на 5 хвилин на максимальній потужності. Потім банки виймають, заливають киплячим маринадом і закочують.
Джеми та варення. У банки закладають ягоди або фрукти, засипають цукром і встановлюють в мікрохвильовку таким чином, щоб вони не торкалися одне одного. Включають прилад на 10 хвилин 3 рази з інтервалом в 3-4 хвилини. Цей спосіб дозволяє отримати продукт джем або варення з максимальним збереженням вітамінів у фруктах або ягодах. Після завершального прогрівання банки дістають за допомогою прихваток і закочують залізними кришками.
Компоти. Приготування цього виду консервів в мікрохвильовці – проста і швидка процедура. Час обробки залежить від обсягу банок і кількості закладених в них продуктів. Тару заповнюють ягодами або фруктами наполовину, або трохи не доходячи до краю. Для півлітрових ємностей, заповнених на 1/2 досить стерилізації протягом 8 хвилин, для повних – 15 хвилин. Після закінчення цього часу банки дістають, заливають киплячим цукровим сиропом і закочують кришками.
Стерилізація в мікрохвильовці – швидкий і зручний спосіб знезараження банок при виготовленні домашніх консервів. Під час процесу необхідно дотримуватися рекомендацій щодо вибору температури і часу обробки.