Все більше людей в суспільстві споживання починають замислюватися про екологічні проблеми, про брак ресурсів, про вторинну переробку відходів, про забруднення навколишнього середовища. Все частіше батьки намагаються прищепити дітям правильні екологічні звички з самого раннього віку. Але ж дитина ще мала і не усвідомлює масштабів проблеми. Як же бути? З чого ж почати?
Сортуйте сміття разом з дитиною
У світі все більше країн, в яких законодавчо закріплена обов’язкова сортування сміття. Але це можливо і потрібно робити і там, де немає такого закону.
Щоб дитині було цікаво, розкажіть йому, як багато сміття виробляє одна людина за рік, (а це приблизно 300 тонн!). Поміркувати з малюком про те, що якщо кожна людина буде правильно сортувати сміття, наша планета стане чистіше і екологічна ситуація покращиться.
І, звичайно, необхідний батьківський приклад. Дітям буде дуже цікаво приносити маленьку користь, правильно розкладаючи сміття по маркірованих контейнерів. Можна так само вшити сходити на прийом макулатури і показати, що за це можна отримати гроші.
Спробуйте час від часу відключати світло і мобільні пристрої
Іноді влаштовуйте день вільний від електрики. Проведіть його на повітрі, наповніть активним відпочинком, грайте в ігри, спілкуйтеся. Розкажіть малюкові, як важливо економити електроенергію і як ми допомагаємо Землі, якщо ненадовго, хоча б на кілька годин відмовляємося від використання електрики.
Увечері можна запалити свічки, дитині буде дуже цікаво. Можна влаштувати цілу виставу і показати, як жили люди, до того, як почали користуватися електроприладами.
Привчіть дитину вимикати за собою світло і відключати електроприлади з мережі.
Розкажіть, як правильно позбавлятися від непотрібних речей
У кожній родині час від часу накопичується одяг, яку не носять, іграшки, посуд, старі газети, коробки та інший непотріб. Звичайно, все це можна просто викинути. Але для виховання екологічних звичок навчіть дитину тому, як можна грамотно позбутися непотрібних речей і що можна з них змайструвати. Дізнайтеся, які пункти прийому вторсировини є в вашому місті. Часто їх співробітники самі приїжджають і забирають те, що ви хотіли б здати в переробку: макулатуру, металобрухт, пластик і скло.
Звертайте увагу: у великих торгових центрах можна здати в переробку старий одяг, взуття, старі батарейки і лампи розжарювання.
Одяг і взуття придатну для шкарпетки можна здати в благодійні центри, в храми, віддати нужденним. Поцікавтеся в інтернеті, які вироби можна зробити з картону, старих тканин, пластикових пляшок та інших відходів. Крім очевидної користі від позбавлення від сміття це стане ще й допомогою в розвитку творчих здібностей дитини.
Вирощують разом з дитиною рослини
Якщо у вашому розпорядженні є ділянка землі, ви можете вирощувати не тільки квіти, а й овочі, які потім, звичайно ж, можна разом приготувати і з’їсти. Нехай дитина спостерігає, як з маленького зернятка виростає могутній кущ, який потім зацвіте і дасть плоди. Допомагаючи вам ростити урожай, малюк зрозуміє, який це нелегка праця і почне більше цінувати те, що дає земля.
Заведіть на ділянці компостну купу для органічних відходів, і у вас буде наочний приклад того, що відбувається в природі з рослинними залишками. Якщо ж ви живете в квартирі і у вас немає ділянки, вирощуйте в горщиках, на балконі, на лоджії. Вибирайте карликові сорти, які не займуть багато місця. Дітям завжди цікаво є те, що вони виростили самі.
Навчіть малюка економити воду
Розкажіть дитині, що кількість придатної для пиття води на планеті дуже обмежена і її економія відіграє дуже велику роль. Привчіть вашого малюка вимикати воду, поки він чистить зуби, намилює руки або посуд.
Поясніть дитині, що маленьких справ не буває
Пошукайте в інтернеті цікаві факти про те, як, наприклад, сортування сміття впливає на екологію, як можна спасти тварин, віддавши в переробку батарейки та багато інших. Розкажіть, що об’єднавши безліч маленьких справ, ми можемо надати дуже істотну допомогу нашій планеті.
Отже, щоб прищепити своїй дитині екологічні звички, необхідно як завжди починати з себе, показуючи особистий приклад, вивчати нові способи правильної утилізації непотрібних речей, дбайливого ставлення до ресурсів, творчого підходу до переробки сміття. Зацікавте дитини і поясніть, яку важливу справу ви разом робите. Адже допомагаючи світу стати чистішим зараз, ваш малюк будує своє майбутнє.