Вирощування дині в теплиці: посів насіння, пересадка розсади, освітлення, підживлення і збір врожаю

Вирощування дині в теплиці

Щоб зрозуміти, як виростити диню в теплиці, і чи варто витрачати на це час і кошти, потрібно вивчити багато моментів. Для отримання смачного щедрого врожаю варто відповідально підійти до кожного пункту процесу. А чи варто спробувати давайте розбиратися разом.

Переваги та недоліки вирощування дині в теплиці

Диня є теплолюбною культурою, тому в теплиці росте краще, ніж у відкритому ґрунті. До переваг її вирощування під укриттям належать:

  • Сприятливий мікроклімат теплиці дає високі шанси на визрівання дині.
  • Догляд за культурою полегшений завдяки добре продуманій організації теплиці.
  • Клімат і погодні умови практично не мають впливу на диню і не створюють проблем для городника. Наприклад, у відкритому ґрунті вітер може перевертати і сплутувати батоги рослини.
  • Культура менш схильна до захворювань і атак шкідників.
  • Можливість виростити дині практично в будь-якому регіоні, незалежно від природних умов і клімату.
  • Плоди, вирощені під укриттям, солодші та соковитіші.

Незважаючи на переваги, цей метод має і свої недоліки:

  • Висока вартість теплиці та робіт з її встановлення.
  • Додаткові заходи, такі як освітлення і підтримка температурного режиму вимагають чималих витрат.
  • Процес запилення, через відсутність комах-запилювачів, переходить під відповідальність городника.

Підготовка теплиці для посіву насіння

Диня відмінно росте в об’ємних теплицях з плівки або полікарбонату. Перш, ніж займатися ґрунтовими підготовчими роботами, слід перевірити стан самого укриття:

  1. Усі наявні щілини усуньте. Це особливо важливо, адже розсада теплолюбної культури не переносить протягів.
  2. Підготуйте шпалери – не менше 2 на кожен кв. м. перевірте площу, сітку і кріплення підв’язувального матеріалу.
  3. Обладнайте теплицю додатковими джерелами тепла і світла.
  4. За необхідності обробіть укриття фунгіцидним складом.

Підготовка теплиці – перший крок на шляху до багатого врожаю. Без проведення таких робіт, інші можуть виявитися марними.

Як виростити розсаду з насіння дині

Розсаду культури можна придбати вже готовою. Але, щоб не сумніватися в сортах і дотриманні певних умов її вирощування, бажано проводити весь процес від вибору насіння, до отримання плодів з них самостійно.

Відповідні сорти для вирощування в теплиці

Підсумки заходів з вирощування дині багато в чому залежать від правильності вибору сорту. Тому особливу увагу приділіть вивченню сортового розмаїття цієї культури та визначенню пріоритетів для вирощування.

У теплиці або парнику рекомендується вирощувати такі сорти дині:

  • Лада. Середньостиглий сорт. Дозрівання плодів настає на 80-85 день після появи стійких сходів. Плід овальний, жовто-оранжевого кольору, з сітковим малюнком по всій поверхні. Маса дуже солодких динь варіюється від 1,1 кг до 1,5 кг. Сорт стійкий до грибкових захворювань.
  • Киянка. Період вегетації становить 60-65 діб від масових сходів. Плід овальний, яскраво-жовтого кольору, може досягати маси до 3 кг. М’якоть соковито-солодка, кірка дині тонка. Сорт урожайний, стійкий до грибкових інфекцій.
  • Воллер. Ранньостиглі плоди жовто-коричневого відтінку мають ніжну солодку м’якоть, тонку шкірку і невелику насіннєву камеру. Маса динь досягає 3 кг. Визрівають на 62-65 день після сходів. Плоди добре переносять транспортування і відмінно зберігаються. Сорт має стійкість до борошнистої роси, антракнозу і фузаріозу.



Для північних районів підійде насіння Барнаулки, Бурштинової, Алтайської та ін.

Підбір якісного насіння

Щоб вибрати насіння високої якості, звертайте увагу на такі нюанси:

  • Підбирайте насіння сортів і гібридів, що дають урожай у вашій кліматичній зоні.
  • Звертайте увагу на вегетаційний період дині. Переважно для вирощування в теплиці ранньостиглі та середньостиглі сорти.
  • Культура віддає перевагу активно рости і плодоносити на чорноземах. Якщо тип ґрунту на вашій ділянці інший, то вибирайте насіння саме для нього.
  • У разі планування займатися баштанною культурою не один рік, ретельно вибирайте сорти. З динь можна буде зібрати насіння. Гібриди такої можливості не мають.
  • Вивчайте упаковку. На ній завжди вказані терміни посіву насіння та його висадки в ґрунт. Важливий термін придатності посадкового матеріалу, якщо він добігає кінця, відмовтеся від покупки.
  • Сертифіковане насіння купують у спеціалізованих магазинах, а не замовляють в інтернеті або в іншому сумнівному місці.

Найчастіше насіння для посадки дають сусіди і знайомі. Згодом дині з них стають дедалі кволішими і вироджуються. Вихід із цієї ситуації один, потрібно міняти насіння кожні 3-4 роки, або схрещувати різні сорти, отримуючи гібриди.

Посів насіння

Для посадки годиться насіння врожаю дині 3-4 років тому. Торішнє насіння, при гарному зростанні зелені, врожайністю не порадує. Посадковий матеріал перед посівом потрібно загартувати і обробити. Для цього проведіть такі процедури:

  1. Насіння переберіть, залишивши тільки здорове зі щільним великим корпусом.
  2. Замочіть насіння в слабо-рожевому розчині марганцю на півгодини.
  3. Насіння, що спливло, видаліть, для посадки воно не годиться.
  4. Після закінчення часу замочування промийте чистою водою.
  5. Загартовування. Для цього помістіть його у воду з температурою від 55 до 65 ºС на пару годин, а потім просушіть при кімнатній температурі протягом доби. Після відправте насіння на 15-17 годин у холодильник, а діставши з нього, знову залиште в кімнаті для нагрівання до звичної температури.

Після виконання всіх підготовчих заходів, диню рекомендується сіяти відразу на постійне місце. Але, якщо теплиця ще не готова, висадіть насіння в торф’яні горщики діаметром 10 см і поставте на підвіконня. Замість торф’яних ємностей можна придбати будь-які інші або використовувати порожні пластикові стаканчики, наявні в побуті, виконавши в дні кілька отворів.

Ґрунт для посадки приготуйте з 90 % торфу і 10 % піску. На кожні 10 л посадкової суміші висипте 1 ст. деревної золи.

Другий спосіб приготування посадкового ґрунту передбачає змішування 2/3 частини ґрунту з 1/3 частини перегною. Заповніть сумішшю стаканчики, і в кожен посадіть по 2-3 насінини на глибину близько 2 см.

Потрібно накрити посіви плівкою. Денна температура для появи сходів має коливатися в межах 23-26 ºС, а нічна – 17-19 ºС. Після появи паростків виберіть основний – найміцніший і найздоровіший. Решту зріжте біля основи.

Не висмикуйте слабкі сходи із землі. Цим пошкоджується ще слабка коренева система основного паростка.

Догляд за розсадою

Догляд за молодою зеленню передбачає такі роботи:

  • Регулярне зволоження ґрунту. Поливайте розсаду акуратно, щоб вода не потрапила на зелені частини рослини.
  • Присипте зверху ґрунт піском, щоб не почався розвиток чорної ніжки.
  • При появі 2 листочків, внесіть комплекс добрив. Повторіть процедуру ще раз через 10-14 днів.
  • Загартовуйте розсаду перед висадкою в теплицю. Знижуйте температуру повітря вдень до 17 ºС, вночі – до 12 ºС.
  • У міру зростання зелені, відсувайте ємності з ними одна від одної, щоб рослини не стикалися листям.

Висаджують розсаду під укриття, коли вона зміцніє і на стеблі утвориться 5-6 листків.

Особливості посадки

При перенесенні розсади в ґрунт теплиці важливо правильно підготувати ґрунт і дотримуватися термінів агротехнічних заходів. Одна рослина в парнику займає площу приблизно 40 кв. м. см, таким чином на кожному кв. У м теплиці можна розмістити не більше 2 коренів розсади. Якщо розмір теплиці дозволяє, розташовуйте рослини в шаховому порядку.

Дивіться нижче відео про те, як виростити диню в теплиці – від посадки розсади до збору врожаю:

Підготовка та дезінфекція ґрунту

Дині добре ростуть на пухких, піщаних землях і чорноземах. Важливо виключити засоленість і закислення ґрунтів. Для цього вносять золу, крейду, вапняк під час перекопування площ теплиці. Крім цього зола збільшує кількість цукру в плодах.

На початку другої весняної декади землю під посадку дині удобрюють. Перевага віддається органіці: перегною, пташиному посліду, перепрілому гною, торфу і вмісту компостних ям. Це пов’язано з тим, що органіка розщеплюється протягом деякого часу, отже, і живлення культура отримуватиме не одномоментно, а дозовано і тривало.

До того ж, при розкладанні органіки виділяється тепло, яке необхідне незміцнілим молодим рослинам. Бактерії, що беруть участь у процесі розщеплення, благотворно впливають на ґрунт, підвищуючи проникнення повітря до коріння.

Органіку розподіляють на глибині близько 30 см, з розрахунку 2 кг на кожен кв. м теплиці. Після укладання органіку поливають гарячою водою і присипають ґрунтом.

За необхідності проведіть дезінфекцію теплиці та ґрунту одним із способів:

  • Агротехнічний. При цьому методі наголос робиться на сівозміну. Раз на 1-2 роки культури, що вирощуються в теплиці, змінюються. Тому, за можливості, будуйте не одну велику теплицю, а кілька маленьких.
  • Біологічний. Заснований на внесенні в ґрунт спеціальних розчинів, що збільшують ріст корисних бактерій з метою придушення несприятливої мікрофлори. До таких препаратів належить “Байкал”, “Бактофіт” та ін. До інших біологічних прийомів належить пропарювання і проморожування ґрунту. Це більш трудомісткі процеси, ніж застосування біопрепаратів. Ефективний спосіб повної зміни ґрунтового шару в теплиці.
  • Хімічний. Це крайній захід при підготовці ґрунту, оскільки дія хімікатів не вибіркова – нарівні з патогенною мікрофлорою і шкідниками знищуються корисні. Відновити їх після хімічної обробки можна за допомогою органіки. До таких препаратів належать: марганець, формалін, Фунгіцид ТМТД, препарати на основі сірки та ін.

Під час роботи з хімією використовуйте індивідуальні засоби захисту (одяг, респіратор, рукавички, окуляри).

Підготовка посадкового матеріалу

Якщо розсаду вже вирощено і загартовано, можна приступати до висаджування її в теплицю, щойно будуть проведені підготовчі роботи щодо ґрунту й укриття.

Посадка розсади

Якщо ж планується вирощування дині спочатку в теплиці, то необхідні такі заходи:

  • Прогрівання насіння біля опалювальних приладів. Можна мішечки з тканини з насінням повісити біля джерела тепла, або покласти на батарею, за умови її нагрівання не вище 50 градусів.
  • Знезараження насіння, шляхом обробки спеціальними препаратами, або замочування в розчині марганцю на 15 хвилин.
  • Проростити насіння будь-яким із методів: на торф’яних таблетках, у рулоні, зробленому з туалетного паперу, або на зволожуваній марлі.

Терміни посадки

Терміни посадки дині залежать від клімату регіону та оснащеності теплиці. Найчастіше цей період припадає на кінець квітня-початок травня. Необхідно, щоб ґрунт прогрівся до 15 ºС. Денна температура не опускалася нижче 20 ºС, а нічна – не нижче 15 ºС. У разі зниження температури до 10 ºС, молоді рослини мають велику ймовірність загинути.

Якщо теплиця оснащена системою освітлення, обігріву і має високі грядки, то не залежить від зовнішніх погодних умов, а значить, і терміни посадки можна варіювати.

Висадка розсади в теплицю: покрокова інструкція

Висадка розсади в теплицю – відповідальний захід, що проводиться згідно з інструкцією:

  1. На відстані не менше 50 см одна від одної приготуйте посадкові лунки. Якщо дозволяє площа, то на міжряддя залишайте відстань від 70 до 100 см.
  2. Розсаду в ємностях рясно полийте водою.
  3. Молоду рослину акуратно вийміть з ємності, щоб не пошкодити кореневу систему.
  4. Розташуйте саджанець у лунці так, щоб коренева шийка перебувала трохи вище поверхні землі. Це перешкоджає гниттю рослини.
  5. Корінь засипте ґрунтом, роблячи невелику височину і трохи притрамбовуючи її.
  6. Землю біля кореневої системи присипте шаром річкового піску.
  7. Розсаду прикрийте вологим папером для приживання й адаптації на новому місці.

Догляд за динею в теплиці

Ретельний догляд за динею в теплиці вимагає уваги і відбирає багато сил. Але без цього врожай може не визріти.

Правильний температурний режим

Після пересадки молодих саджанців у теплиці підтримують температуру 25-30 ºС. Якщо дозволяє погода, щодня провітрюйте приміщення. Коли рослина вкорениться, температуру знизьте на 5 градусів. Нічна температура повітря в теплиці не має бути нижчою за 15 ºС.

Вологість і полив

Полив дині необхідно проводити крапельним шляхом, або лійкою, щоб не намочити зелену надземну частину. Вода має бути теплою. У крайньому разі рослина може перенести посуху, але не терпить перезволоженого ґрунту. Вологість повітря – не більше 60 %.

Полив розсади

Освітлення

Диня потребує сонячного світла до 14 годин на добу. При недостатньому освітленні рослина чахне, відстає в рості. Тому будьте готовими застосувати освітлювальні прилади. У продажу є спеціальні фітолампи, які випромінюють ультрафіолет, необхідний культурі для біологічних процесів. Можна замість них використовувати світлодіодні та лампи денного світла.

Підживлення

Брак або надлишок мінеральних речовин у ґрунті для дині дуже небезпечний – плоди швидко згнивають. Комплексні добрива (нітроамофоска, амофоска тощо).) вносять раз на 10-14 днів під корінь до самого цвітіння в розрахунку 10 г на 10 л води. Витрата – 5-7 л під корінь.

При цвітінні й утворенні зав’язей, дині підживлюють суперфосфатом. Потрібно розвести 40 г підгодовування в 10 л води. Норма витрати 2,5 г суперфосфату на кв. м.

При дозріванні плодів застосовують підживлення золою. Її розсипають по поверхні, або готують зольний настій.

Тепличне запилення

При відкритті теплиці на повний світловий день, запилення зроблять бджоли. Інакше цю процедуру доведеться провести городнику. При повному розкритті квітів зірвіть чоловічу квітку (вона більша, зі здуттям біля основи) і проведіть нею по жіночих квіткових чашах, так щоб пилок прокидався на них.

На 1 чоловічу квітку припадає 4 жіночих. Процедуру повторюйте за потребою. Щоб не зривати чоловічу квітку, можна скористатися ватною паличкою.

Проріджування

Коли плоди дині виростуть до розмірів курячого яйця, проведіть проріджування. Для цього на батозі залиште 5-7 плодів, решту обірвіть, інакше живлення всім не вистачить і врожай буде не визрілим. Після проріджування рясно полийте грядку і внесіть комплексні добрива.

Формування кущів: обрізка, прищіпка, пасинкування

Диня формує плоди не на основному стеблі, а на бічних. Тому перше прищипування необхідно провести ще на стадії розсади – прищипують паросток над 3 листом. З бруньки над ним виросте основне стебло, а з нижніх – бічні батоги. Другу процедуру проводять, коли батоги розрослися до довжини не менше 2 м. Тут прищипнути потрібно і бічні стебла, і основне.

Якщо на деяких батогах дині не сформувалися плоди, їх повністю обрізають. Місця зрізу присипають подрібненим деревним вугіллям.

Кількість зав’язей на батогах так само потрібно регулювати. При вирощуванні в теплиці вертикальним розміщенням, залишайте по 3-4 зав’язі найближчі до основи на стеблі. Надалі стежте за формуванням куща, просто видаляючи зайві пасинки.

Збір і зберігання врожаю

Збір починають переконавшись, що плід повністю дозрів: сітка на його поверхні яскраво виражена, забарвлення однорідне, і сама диня легко відривається від батога.

Зазвичай ранньостиглі сорти зберігаються до 8 тижнів, пізні – до 6 місяців. Зривайте плоди з плодоніжкою близько 3 см у ранковий або вечірній час. Дині залиште на ділянці на чотири доби, але перевертайте кожні 6 годин.

Після закінчення часу приберіть плоди в темне прохолодне місце, яке було продезінфіковане і побілене вапном. Розмістіть урожай на полицях, посипаних тирсою, або в підвішеному стані. Температура зберігання має становити 3-4 ºС, а вологість повітря – 80 %. Періодично переглядайте плоди, якщо вони починають псуватися, вживайте їх у їжу.

Збір урожаю

Хвороби і шкідники динь у теплиці, боротьба з ними

Більшість захворювань дині в тепличних умовах має грибкове походження. Джерелом грибка є насіння, бур’яни, ґрунт і шкідники.

Найбільш поширеними захворюваннями є:

  • Борошниста роса. Визначається за білястим нальотом на поверхні листя. Згодом покриває всю листову пластину, вона висихає і опадає.
  • Пероноспоріоз. Проявляє ознаки борошнистої роси, але захворювання охоплює листову пластину знизу.
  • Фузаріоз. Характеризується побілінням листя і ліан дині. При великому зараженні рослина повністю пропадає за 2 тижні.
  • Антракноз. Визначається за появою бурих плям на листках дині. На плодах утворюються гнильні плями, схожі на іржу.
  • Кореневі гнилі. Стоншують корінь, він руйнується, перестає виконувати свої функції і рослина гине.

Боротьба з хворобами передбачає видалення уражених ділянок, обробку фунгіцидними розчинами.

До профілактики захворювань належить помірний полив, розпушування ґрунту, позбавлення від бур’янів і протруювання ґрунту і насіння перед посадкою.

До шкідників належать:

  • Баштанні попелиці. Дрібні комахи біло-жовтого кольору харчуються соком рослини, скупчуючись під листям. Від нестачі поживних речовин диня чахне. Допоможуть обприскування розчином господарського мила (100 г на 10 л води) або препаратами Актеллік, Карбофос.
  • Дротяники. Небезпечні личинки комахи, які харчуються соком і м’якоттю рослини та плодів. Являють собою помаранчево-коричневих червоподібних черв’якоподібних комах у панцирній оболонці. При посадці дині в кожну лунку додавайте подрібнену яєчну шкаралупу, дотримуйтесь сівозміни, видаляйте бур’яни.
  • Павутинний кліщ. Скупчуються темні дрібні комахи під листовою пластиною. Харчуються соком рослини. Їх наявність підтверджує павутина.

Для боротьби зі шкідниками використовують хімікати на основі акарицидів.

Вирощування дині в теплиці передбачає цілий комплекс заходів. Це складний і відповідальний процес. Але він має незаперечну перевагу – плоди дині виростають максимально солодкими, соковитими і великими. А в безпеці їхнього складу не доводиться сумніватися.