Серед сортів зі світлими плодами кабачок Грибовський є одним із найпопулярніших на території країн СНД. Сильногілляста рослина добре плодоносить у багатьох регіонах, не вимагаючи особливих умов вирощування та догляду. Детальніше з його характеристиками і способом культивування можна ознайомитися далі.
Опис сорту
Кабачок Грибовський 37 було виведено 1943 року зі зразка іноземного походження Грецькі. Він відразу ж здобув велику популярність і до наших днів вирощується в багатьох містах колишнього СРСР. Багатьом садівникам будуть цікаві його характеристики:
Параметр | Опис |
Термін дозрівання | Сорт вирощується як однорічна культура і має середньоранній термін дозрівання – від висаджування насіння в ґрунт до збору перших плодів у середньому проходить 45-60 днів. На рослині плоди формуються протягом 35-40 діб. |
Особливості рослини | Форма рослини – кущова з великою кількістю пагонів. Самі кущі добре розвинені й утворені з сильних розлогих гілок. Головне стебло відрізняється великими розмірами і стелиться по землі. На кущах з'являється велике плямисте листя яскраво-зеленого кольору і п'ятикутної форми. Вони тримаються на довгих потужних черешках. Вся рослина вкрита опушенням у вигляді шипів. На ньому з'являються яскраво-жовті квітки дзвоникоподібної форми. Сорт дводомний, тому є квітки чоловічого і жіночого роду. На відміну від жіночих квіток, чоловічі позбавлені потовщення на квітконіжці. Запилення відбувається за допомогою комах. |
Особливості плодів | Плоди кабачка Грибовський можна описати за кількома основними параметрами:
|
Стійкість до хвороб | Сорт не боїться низки захворювань, які становлять небезпеку для інших представників сімейства Гарбузових. До них належить бактеріоз, плодова гниль і борошниста роса. У зв'язку з цим культуру не потрібно обробляти хімікатами. |
Урожайність | Кабачок Грибовський належить до високоврожайних сортів – при дотриманні грамотної агротехніки дозволяє з 1 кв. м. З грядки зібрати від 4 до 8 кг плодів. |
Терміни та способи посадки
Виростити кабачок Грибовський на своїй присадибній ділянці можна двома способами:
- Через прямий посів у ґрунт. Хороший вибір для регіонів з теплим і стабільним кліматом. Сіяти насіння в ґрунт бажано наприкінці травня або на початку червня, коли мине загроза сильних заморозків. На півдні посівні роботи можна провести на початку травня, але обов'язково під плівкове укриття.
- Розсадним. У центральних і північних регіонах краще культивувати овоч через розсаду. Щоб отримати ранній урожай плодів, сіяти насіння в горщики варто в період з останньої декади квітня до середини травня. Якщо планується пустити плоди на тривале зберігання і приготування заготовок на зиму, посівні роботи краще проводити в останній декаді травня. Приблизно через місяць розсаду у фазі 2-4 справжніх листків можна пересадити на постійне місце.
Вибір ділянки та підготовка грядки
Культура світлолюбна, тому її потрібно вирощувати на сонячному і захищеному від протягів місці. Найкращий варіант – південні та південно-західні схили. Що стосується ґрунту, то він має бути поживним, супіщаним або середньосуглинковим з нейтральною кислотністю.Небажано кабачок вирощувати на важких ґрунтах, поблизу яких проходять ґрунтові води.При виборі ділянки не менш важливо врахувати правила сівозміни. Кабачок не можна садити в місці, де раніше вирощувалися:
- огірки;
- патисони;
- кавуни;
- інші представники сімейства Гарбузових.
Хорошими його попередниками є:
- сидеральні культури;
- цибуля;
- капуста;
- морква;
- горох.
Щоб у майбутньому кабачок був захищений від шкідників, його варто висаджувати біля таких культур:
- часнику;
- цибулі;
- чорнобривців;
- базиліка;
- м'яти перцевої.
Визначивши відповідну ділянку, можна приступити до її підготовки. Бажано ще з осені грядку перекопати на багнет лопати, внести органічні добрива (перегній, компост, торф, пісок) і вкрити темним матеріалом для швидкого прогрівання. Якщо потрібно знизити кислотність ґрунту, в нього потрібно додати вапно.При осінній підготовці грядку можна полити розчином біологічного фунгіциду Фітоспорину-М (1 ст. л.). л. порошку на відро води для обробки 1 кв. м. м грядки). Такий засіб знищить грибкових і бактеріальних збудників.Обробку ґрунту можна провести і перед посівом. Для цього її потрібно добре скопати, а після удобрити мінеральними й органічними речовинами.
Обробка насіння
При будь-якому способі посадки насіння Грибовського потрібно піддати передпосівній обробці, яка передбачає виконання таких дій:
- Знезаразити посівний матеріал. Для цього витримати його 30 хвилин у яскраво-рожевому розчині марганцівки. Пустотілі екземпляри, що спливли на поверхню води, вибракувати – сходів вони не дадуть. Насіння, що залишилося, промити чистою водою, щоб позбавити його поверхню від мікробів.
- Насіння на 12 годин замочити в 1 ч. л. у стимуляторі росту – Цирконі, Гетероауксині або Епіні.
- Намочити у воді матерчатий мішечок, а після викласти в нього насіння. Перекласти мішечок на блюдце і протримати 72 години в теплому місці. Стежити за тим, щоб тканина не пересихала.
Пророщений посівний матеріал можна сіяти у відкритий ґрунт або на розсаду.
Посадка через розсаду
Цей метод передбачає вирощування сильної розсади, що умовно можна поділити на кілька етапів:
- Посів насіння. Виробляється в окремих ємностях об'ємом до 100 мл, щоб не допустити пошкодження молодих корінців. З цією метою найкраще використовувати пластикові стаканчики, керамічні горщики, міні-теплички або торф'яні горщики. Їх потрібно наповнити готовою ґрунтовою сумішшю з родючим і пухким ґрунтом. У субстрат можна додати трохи суперфосфату або деревної золи. Насіння, що проклюнулося, потрібно висадити в цей ґрунт, заглиблюючи на 4-5 см.
-
Створення оптимального мікроклімату. Після посіву землю потрібно зволожити і накрити плівкою або склом. Коли з'являться перші паростки, укриття можна прибрати. Саму розсаду краще тримати на підвіконні з південного боку, але її потрібно притіняти від прямих сонячних променів.
-
Підживлення. Розсаду досить підгодувати двічі, дотримуючись такої схеми:
- з появою перших паростків полити розчином з 0,5 ст. л. суперфосфату і такої ж кількості сечовини на 1 л води;
- через 10-14 днів після першого підживлення полити саджанці розчином деревної золи або нітрофоски.
- Полив. Щоб не допускати появи скоринки на землі, 2 рази на тиждень саджанці поливати відстояною водою кімнатної температури. Перестаратися з поливом не варто, оскільки кабачок Грибовський – це посухостійка рослина.
- Загартовування. Проводиться за тиждень до пересадки розсади на вулицю, щоб підготувати її до нових умов вирощування. У перший день молодняк потрібно винести на відкрите повітря на 2-3 години, а в наступні дні – додавати до наявного часу по 2 години.
Після того як минуть заморозки, саджанці з кількома справжніми листочками можна пересаджувати у відкритий ґрунт. Схема посадки – 70х70 см. Розсаду спочатку потрібно акуратно вийняти з ємності, щоб не порушити земляну грудку і не травмувати коріння, а далі – висадити в підготовлені лунки, заглиблюючи до сім'ядольних листків.Щоб продовжити термін плодоношення кабачка, можна використовувати конвеєрний метод – висаджувати розсаду кілька разів за сезон із проміжком у 7 днів.
Посів насіння у відкритий ґрунт
Насіння, що проклюнулося, можна сіяти у відкритий ґрунт за схемою 60х60 см. Не можна допускати занадто густої посадки, інакше в майбутньому кущі будуть заважати один одному і не зможуть розвинутися на повну силу. Оптимальна густота – 3 сіянці на 1 кв. м. м грядки.При посіві кожну лунку потрібно зволожити, при бажанні додати жменю перегною і золи, а після кинути в неї по 2-3 зернятка і присипати землею. Кабачок любить тепло, тому до появи перших сходів посадку варто тримати під плівковим укриттям.Якщо в будь-якій лунці проросте кілька насінин, слабкі паростки потрібно видалити, залишаючи по одному сильному екземпляру.
Догляд за кабачком Грибовський
Цей сорт не вирізняється особливою примхливістю, але вимагає своєчасного проведення низки агротехнічних заходів. До нього входить:
-
Обробка ґрунту. Після появи перших сходів або через 7 днів після посадки розсади в ґрунт можна проводити перше розпушування. Воно має бути легким і поверхневим, щоб не пошкодити кореневу систему рослини. Через кілька годин після розпушування потрібно провести прополку – видалити всю бур'ян, щоб зберегти в ґрунті поживні елементи для кабачка і попередити розвиток хвороб. Коли сіянці зміцняться, варто провести підгортання, що посприяє утворенню додаткових пагонів.
- Полив. Кілька разів на тиждень рано вранці або ввечері посадку потрібно зволожувати теплою відстояною водою, щоб не допускати пересихання землі. У період цвітіння і зав'язування плодів частоту поливу можна збільшити, проте надлишку вологи допускати не можна – це може призвести до гнилі коренів. До того ж у сирій землі почне підгнивати верхівка плода. У цьому разі уражену ділянку потрібно зрізати до свіжої м'якоті за допомогою гострого ножа, а місце зрізу протримати над відкритим вогнем. Після таких маніпуляцій зріз затвердіє і покриється кіркою, а плід продовжить рости.
-
Підживлення. Якщо кабачок вирощується на виснаженому ґрунті, то він потребує підживлення органікою і мінеральними добривами. У період росту і розвитку рослину можна підгодувати двічі за такою схемою:
- місячну посадку полити розчином із 40 г суперфосфату, 20 г аміачної селітри і 20 г калійних солей на відро води (цього складу вистачить для поливу 10 рослин);
- через 7-10 днів після першого підживлення внести під корінь розведене у воді органічне добриво – пташиний послід (1:15) або коров'як (1:10).
- Запилення. Здійснюється бджолами та іншими комахами. Щоб привабити їх, кущі можна регулярно обприскувати цукровим сиропом. Альтернативний варіант – нанести на жіночі бутони воду, в яку попередньо додати пилок із чоловічих квіток.
- Формування куща. Кабачок Грибовський класифікується як сильногілляста рослина, тому його батоги варто прищипувати до потрібної довжини. До того ж потрібно регулярно видаляти до 3 нижніх великих листочків. Вони висмоктують з рослини багато поживних соків і при цьому притіняють плоди.
-
Захист від шкідників. Посадку потрібно захищати від таких комах:
- Павутинного кліща. Атакує кабачок у другій половині червня, оселяючись на нижньому боці листя і висмоктуючи з нього соки. Призводить до опадання зав'язей, листя і квіток. З кліщами можна боротися шляхом обприскування рослини настоєм гострого перцю з деревною золою.
- Паросткової мухи. За поганого обробітку грядки зимує вночі в ґрунті, а в травні прокидається й атакує кабачки. Щоб боротися з мухою, ранньою весною в землю потрібно внести Фуфанон або Карбофос.
- Баштанні попелиці. Навесні оселяється на бур'янах і розмножується, а після атакує посіви, зокрема й кабачок. Її можна побачити на тильному боці бадилля і молодих пагонах. Призводить до деформації листя і його опадання, що гальмує ріст рослини. Від попелиці допоможе Карбофос, порошкова сірка, настій тютюну або деревію.
Збір і зберігання врожаю
У середньому збір врожаю можна проводити через кожні 2-3 дні вже в середині літа. Плоди потрібно зрізати з кущів гострим ножем разом із плодоніжкою. Точні терміни їхнього збору залежать від цілей садівника:
- Вжити кабачок у їжу в найближчі дні. У період плодоношення потрібно знімати молоді плоди зі світлою і м'якою шкіркою, що також простимулює формування нових зав'язей. Як правило, від утворення зав'язей до переростання плодів проходить 8-12 днів. Щоб встигнути зібрати молоді кабачки, посадки потрібно оглядати через кожні 3-4 дні.
- Закласти на зимове зберігання. Якщо кабачок вирощується для тривалого зберігання, плоди потрібно зривати тільки при досягненні в розмірах сортового максимуму. Шкірочка у таких овочів грубіша, завдяки чому їх можна зберегти до лютого-березня. Зрізані плоди без видимих пошкоджень потрібно просушити на сонці, протерти сухою тканиною (не мити!) і відправити на зберігання в підвал, попередньо заклавши в ящики. Щоб кабачки не стикалися один з одним, між ними потрібно викласти солому або тирсу.
Кабачки можна зберігати після заморозки. Для цього їх потрібно ретельно промити, очистити від шкірки і насіння, а після порізати на невеликі брусочки, розфасувати по пакетах і прибрати в морозильну камеру.Навіть якщо овоч закладається на зберігання, не можна допускати його перезрівання, оскільки через це він покриється грубою корою жовтуватого або коричневого відтінку, а також позбудеться своїх смакових якостей – насіння всередині стягне більше, ніж м'якоті.
Плюси і мінуси
До переваг сорту Грибовський можна віднести такі його якості:
- має стійкість до захворювань;
- стійко переносить різкі перепади температури;
- має високі смакові якості;
- належить до високоврожайних рослин;
- придатний для тривалого зберігання і транспортування на далекі рослини, тому його можна вирощувати з метою подальшої реалізації.
Як недоліки сорту можна відзначити тільки те, що його кущі є сильнорослими. Через це під овоч доведеться виділити велику ділянку на грядці. Кабачок Грибовський 37 культивують на своїх присадибних ділянках і городники-початківці, і садівники зі стажем. Сорт цінується за невибагливість, стійкість до захворювань і знижених температур, а також хорошу схожість і врожайність. Більшу частину плодів можна зібрати в молодому віці для вживання в їжу, а залишок – у зрілому вигляді для закладки на зберігання.