Гіацинт квітка: види домашньої культури, сортові особливості та вирощування

Гіацинти – вишукані весняні квіти, що розквітають у садах і парках одними з перших. Але цю популярну квітку можна вирощувати не тільки у відкритому ґрунті. Останнім часом любителі кімнатного квітникарства охоче вирощують гіацинти в домашніх умовах.

Гіацинт

Опис квітки

Гіацинт – цибулинна багаторічна рослина із сімейства Спаржевих, має приємний, яскраво виражений аромат. За певного догляду квітка буде зацвітати до певного терміну/дати. У горщиках він не цвіте багаторазово – це можливо тільки у відкритому ґрунті.

У гіацинтів щільні цибулини, сформовані м’ясистим низовим листям. Стебло у багаторічника міцне і товсте, вкрите квітками. Вони зібрані на верхівці стебла у вигляді китиці. Після цвітіння квітконосні стебла засихають, а на верхньому зеленому листі з’являється брунька, яка, поступово розростаючись, перетворюється на цибулину.

Види гіацинта

У роду Гіацинтів (Giacint) об’єднано 3 види – Східний, Литвинова і Закаспійський. Декоративне квітникарство використовує тільки один вид гіацинтів – Східний. Його ж рекомендують і для кімнатного вирощування.

Східний

Особливості Східного гіацинта:

  • щільні та м’ясисті цибулини, колір лусочок пов’язаний із забарвленням пелюсток;
  • розеткове листя лінійне або витягнуто-овальне, верхівки загострені;
  • квітконоси прямостоячі, висотою до 30 см;
  • суцвіття гроновидні, ароматні;
  • квітки щільні, віночки дзвоникоподібні.

Які ще гіацинти є в природі:

  • Водяний – не плутайте його зі звичайними гіацинтами. Він належить до іншого роду (Ейхорнія) і сімейства (Понтедерієві). Це плаваюча водна рослина з довгими пагонами і корінням, повністю зануреним у воду. Квітка ця за виглядом і справді схожа на гіацинт, і може бути блакитною, рожевою, фіолетовою. Водяний
  • Мишачий – її ще називають Гадючою цибулею або Мускарі. Ця дрібна цибулинна рослина належить, як і звичайні гіацинти, до сімейства Спаржевих. У нього безлиста квітконосна стрілка, на кінці якої є багатоквіткова кисть синього, блакитного або фіолетового кольору. Мишачий

Гіацинт широко використовується парфумерами. Фахівці цієї галузі запевняють, що аромати гіацинтів сприяють поліпшенню настрою, знімають стреси, покращують працездатність.

Цибулини гіацинтів містять отруйну речовину – щавлеву кислоту. Потрапляючи на шкіру, вона може її подразнювати. Тому, працюючи з цибулинами гіацинтів, необхідно надягати рукавички.

Міф про гіацинти

Існує міф про гіацинти, що оповідає про кохання і смерть. Згідно з легендою, Гіацинтом звали царевича зі Спарти. Він був настільки гарний, що в нього закохалися боги – Аполлон і Зефір. Юнак обрав бога світла Аполлона. А той випадково вбив юнака під час метання диска – це були підступи бога вітру Зефіра.

Царевич помер на руках у Аполлона. Бог, сумуючи про смерть юнака, зробив так, що з крові померлого виросли квіти – гіацинти. На пурпурних і багряних пелюстках нібито можна побачити знаки “AI, AI” – вони символізують передсмертні стогони красеня Гіацинта.

Сорти для кімнатного вирощування

Селекціонери зуміли вивести на базі Східного гіацинта велику кількість сортів і гібридів – простих і махрових. Вони відрізняються один від одного термінами цвітіння і забарвленням квіток. У колекції гіацинтів є сорти білого, жовтого, помаранчевого, синього, рожевого, фіолетового, червоного і навіть чорного відтінку.

Популярні кімнатні сорти:

  • Санфлауер. Його квітконоси досягають у висоту 20 см, а суцвіття кремові, середньощільні. Квітки махрові, до 3,5 см у діаметрі. Тривалість цвітіння – 2 тижні. Санфлауер
  • Остара. У нього високі – до 30 см, квітконоси, і пухкі фіолетові суцвіття. Зберігають свіжість протягом 3-х тижнів. Остара
  • Розалія. У цього гіацинта рожеві суцвіття, зібрані з дрібних – до 2 см у діаметрі, квіток. Період цвітіння короткий. Гіацинт Розалія
  • Аметист. Це світло-фіолетовий сорт зі щільними і відносно короткими суцвіттями. Цвіте один тиждень. Гіацинт Аметист
  • Ля-Віктуар. Гіацинт зі щільними яскраво-червоними суцвіттями. Характеризується тривалим цвітінням. Гіацинт La Victoire

Що робити з купленою квіткою

Квітучі гіацинти, як правило, не пересаджують. Але, якщо ви купили в магазині гіацинт, то його можна перемістити з розсадного горщика в інший, більш об’ємний. Єдиної думки з цього приводу у квітникарів немає. Одні вважають, що пересадка – зайвий стрес для рослини, інші не бачать у ній нічого шкідливого для квітки.

Ухвалюючи рішення, пересаджувати гіацинт чи ні, враховуйте такі чинники:

  • у якому стані квітка;
  • який розмір горщика;
  • що належить робити з квіткою після її цвітіння.

Зазвичай гіацинти продають у квітучому вигляді. Його цибулини висаджують у такі мікро-горщики, що ґрунту практично не видно. Під час вегетації такі квітучі рослини підтримують поживними розчинами. Щоб квітка не загинула, її після купівлі необхідно перемістити в ємність із ґрунтом, незалежно від того, в якій стадії росту/цвітіння вона перебуває.

Якщо куплений гіацинт перебуває в горщику з великою кількістю субстрату, пересадка його не обов’язкова. Більше того, від неї краще відмовитися. Коли рослина відцвіте, цибулину витягують із ґрунту і дають їй час відпочити.

Вигонка в домашніх умовах

Вирощуючи гіацинти в горщиках, можна домогтися того, щоб вони зацвітали до певного часу. Такий процес називають вигонкою, його активно використовують квітникарі, які вирощують гіацинти на продаж. Ці квіти особливо активно розкуповують на весняні свята.

За термінами вирощування вигонка буває:

  • рання (до кінця грудня);
  • середньорання (до середини зими);
  • пізня (до початку весни).

Вигонку можна проводити в субстраті або у воді.

Вибір цибулини

Успіх вирощування гіацинтів у горщиках безпосередньо залежить від якості посадкового матеріалу. Для вигонки рекомендується використовувати найкращі цибулини. Також треба заздалегідь придбати відповідні горщики і субстрат.

Вимоги до вигоночної цибулини:

  • діаметр від 5 см;
  • висока щільність;
  • рівна поверхня;
  • рівномірно забарвлені лусочки, без плям і нальоту;
  • донце – сухе і рівне, в 1,5 раза менше, ніж діаметр цибулини;
  • відсутність будь-яких дефектів, гнилі, слідів шкідників і хвороб.

Цибулини гіацинтів можна придбати в садових магазинах – незалежно від пори року. Їх необов’язково відразу використовувати для вигонки – процес можна відкласти на необхідний термін. Цибулини зберігають при температурі +6…+9°C. У таких умовах вони можуть довгий час перебувати в стані спокою. Якщо куплені цибулини в горщику, їх ставлять у добре освітлене місце – на вигонку.

Як підготувати цибулини?

Цибулини гіацинтів необхідно готувати до вигонки, тільки в одному випадку – якщо вони викопані із землі. Якщо ж посадковий матеріал придбано в магазині, мається на увазі, що він повністю підготовлений до посадки.

Цибулина

Етапи підготовки:

  • Викопайте цибулини в липні. Очистіть їх від землі і 2 тижні тримайте в приміщенні з підвищеною вологістю. Посадковий матеріал зберігають при температурі +30°С.
  • Згодом температуру знижують до +25°С. У таких умовах цибулини тримають ще 2 тижні.
  • Весь час, що залишився, посадковий матеріал повинен зберігатися при температурі +17°С.

На горщиках з гіацинтами, що продаються в магазинах, часто прикріплюють етикетки, на яких написано, що після цвітіння цибулину слід викинути. Це означає, що вдруге квітка в горщику не зацвіте – необхідна пересадка цибулин на вулицю.

Цибулини гіацинтів набираються сил для повторного цвітіння тільки в природних умовах. З цією метою їх пересаджують у ґрунт, а перед морозами викопують і забирають додому. Після цього цибулини можна знову використовувати для вигонки.

Городяни, не маючи присадибної ділянки, викидають цибулини. На ділі ж їх можна висадити біля багатоповерхівок – скрізь є прибудинкова територія з клумбами і квітами. До зими кожна цибулина сформує одну або дві дітки.

Час висадки цибулин

Цибулини гіацинтів вкорінюються 1,5-2,5 місяців. Точні терміни посадки залежать від сорту, особливостей посадкового матеріалу і дати, до якої квітникар збирається отримати квітучі гіацинти.

Коли висаджувати цибулини:

  • цвітіння до Нового року і Різдва – перша половина вересня;
  • до 8 Березня – кінець жовтня.

Як підготувати ґрунт?

Гіацинти можна вирощувати в будь-яких відповідних ємностях. Громіздкий посуд не потрібен, достатньо пластикових стаканчиків, одноразових тарілок, невеликих банок або горщиків.

Як підготувати субстрат:

  • У посадковий горщик насипте шар дренажу. Товщина – 1-2 см. Відповідна дренажна суміш – дрібне каміння з грубозернистим піском.
  • На дренажний шар насипте землю. Головна умова – він не повинен бути кислим. Що можна насипати в горщик:
    • Суміш листового ґрунту, дерну і компосту, змішаних у рівних частинах. До ґрунтосуміші додають у невеликій кількості торф і пісок.
    • Суміш низинного торфу і грубозернистого піску (1:1).
    • Готовий магазинний субстрат.
  • Поверх ґрунтосуміші насипте пісок. Товщина шару – 0,5 см. Це необхідно для запобігання загнивання коренів.

Бувалі квітникарі радять додавати в субстрат для гіацинтів перліт або вермикуліт – вони утримують вологу і сприяють аерації ґрунту.

Висадка

Для вигонки беруть горщики висотою близько 20 см. Цибулина буде рости і з часом виступить над ґрунтом, тому висаджуйте її глибше – приблизно на відстані 5-7 см від країв ємності.

Висадка

Якщо гіацинти вирощують на продаж, то їх висаджують у невеликі ящики. Але і тут у кожної квітки є окремий осередок.

Порядок посадки:

  1. Цибулину втисніть у ґрунт денцем вниз. Злегка натискайте, але не вкручуйте.
  2. Присипте цибулину ґрунтом так, щоб її верх виступав над рівнем ґрунту.
  3. Верхню частину цибулини можна присипати тирсою.

При висадці декількох цибулин дотримуйтеся між ними інтервалів 2-2,5 см.

Етап укорінення

Після висадки цибулинам потрібен спокій, його ще називають “холодним”, і він є обов’язковим у процесі вигонки гіацинтів. У цей період вони потребують прохолоди (+5…+7°С) і темряви. У цей час важливо підтримувати помірну вологість ґрунту, не можна щоб він пересихав.

Ґрунт проливають розчином перманганату калію (марганцівки), а потім посипають деревною золою. Період укорінення (відпочинку) триває 2-2,5 місяці. Горщики з цибулинами ставлять у нижньому відділі холодильника (для овочів), на неопалюваній лоджії, у підвалі, льосі або гаражі.

Завершення вигонки

Через два місяці після висадки перевіряють наявність паростків. Коли вони виростуть до 2-2,5 см, горщики з цибулинами переносять у прохолодне, але добре освітлене місце, найкраще, на підвіконня. Тут квітки на вигонці стоять один місяць.

Температура в цей період не повинна перевищувати +15°С. Протягом першого тижня горщики з укоріненими цибулинами рекомендується прикривати паперовими ковпаками. Етап завершується появою бутонів, а горщики переносять на постійне місце, де гіацинтам і належить розквітнути.

Вигонка у воді

Такий варіант вигонки передбачає проходження всіх вище перерахованих етапів. Тільки замість ґрунту буде використовуватися вода, і під неї треба вибрати відповідну ємність. Розмір її має бути таким, щоб цибулини не тонули у воді, але торкалася її денцем. Щоб вирішити завдання, можна скористатися, наприклад, вузькими склянками.

Особливості та порядок вигонки гіацинтів у воді:

  • Використовуйте тільки чисту воду – фільтровану або дощову.
  • Ємність оберніть темним папером і поставте цибулини в прохолодне місце.
  • Слідкуйте, щоб рівень рідини не падав і регулярно доливайте її.
  • Після того, як цибулини пустять коріння, починайте додавати добрива. Можна, наприклад, підгодувати їх Корневином.

Дивіться також відео про вигонку гіацинтів у домашніх умовах:

Догляд та умови вирощування

Перш ніж розпочинати кімнатне вирощування гіацинтів, важливо ознайомитися з фазами їхнього росту. Перша припадає на весну – це період активної вегетації, коли рослини цвітуть і нарощують листя. Друга настає після цвітіння, і триває всю осінь і зиму. Догляд за гіацинтом залежить від періоду зростання.

Місцезнаходження та освітлення

Гіацинти потребують хорошого освітлення. Цій світлолюбній рослині потрібно багато світла, бажана тривалість світлового дня – 15 годин. У період спокою світло рослині не потрібне.

Рекомендації з приводу освітлення і вибору місця:

  • Найкраще місце для гіацинтів – південні або південно-східні вікна.
  • У полуденний час квіти необхідно притіняти, в похмурі дні та навесні вмикають штучне освітлення – вмикають фітолампи.

Температура

Одна з найважливіших умов успішної вигонки і вирощування гіацинтів – підтримання температури у встановленому діапазоні.

Рекомендації з приводу температурного режиму:

  • активна вегетація – +20…+23°C;
  • спокій – +15…+17°C.

Гіацинти вкрай чутливі до перепадів температури. Їм протипоказані протяги і розміщення поблизу опалювальних приладів.

Полив і вологість повітря

Гіацинти дуже вологолюбні, тому субстрат у горщиках повинен завжди бути трохи зволоженим. При вирощуванні квітки в приміщенні використовують воду кімнатної температури. Найкращий варіант – дощова або тала, трохи підігріта вода.

Поливають гіацинти акуратно, так, щоб вода не потрапляла на цибулини, бутони і листя. Лити її треба по краю ємності, ще краще – поливати рослини через піддон.

Незважаючи на підвищені вимоги до вологості, гіацинтам потрібне сухе повітря. Обприскування цим квітам протипоказані.

Підживлення і добрива

Гіацинти підгодовують сухими або рідкими підживленнями. При використанні гранул необхідно полити квітку безпосередньо перед їх внесенням.

Рекомендації з приводу підживлення:

  • Перший раз добрива вносять на початковому етапі росту рослини. Достатньо 20 г селітри і 25 г суперфосфату на 1 кв. м. м.
  • Другий раз добрива вносять у період бутонізації. Рослини підживлюють сірчанокислим калієм і суперфосфатом – достатньо 20 і 35 г відповідно.
  • Третій раз добрива вносять після цвітіння – по 35 г суперфосфату і калію сірчанокислого.

Крім зазначених добрив, гіацинтам потрібні мікродобрива. Після їх внесення треба обов’язково розпушити субстрат.

Хвороби

Гіацинти, як і інші рослини, можуть вражатися різними захворюваннями. Найчастіше квітка хворіє на бактеріальні та грибкові інфекції.

Хвороби гіацинтів:

  • Жовта бактеріальна гниль. Вона вражає спочатку листя, а потім і цибулини. Останні розріджуються, гниють, з’являється неприємний запах, рослина припиняє рости. Розпізнати захворювання на початку інфікування можна за характерними водянистими жовтуватими або коричневими смугами на листках. Жовта бактеріальна гниль гіацинтів
  • Мозаїка. Вірусне захворювання, що викликає в’янення листя. На них, а потім і на квітках, з’являються подовжені плями світло-зеленого кольору. Їх хаотичне розташування нагадує мозаїку. Вірусна мозаїка гіацинтів
  • Сіра гниль. Це захворювання викликає загибель цибулин. Особливо часто з’являється на першому етапі розвитку. Супроводжується виникненням жовтих плям, які, збільшуючись у розмірах, поступово стають бурими. Далі починає гнити коріння і рослина гине. Сіра-гниль
  • Паразитарна верхівкова гниль. Її спричиняють патогени, які проникають у рослину через уражений ґрунт. Квітки і листя покриваються бурими вдавленими цяточками. На кінцях листя з’являється грибниця, вони стають тонкими і руйнуються. Гниття посилюється при високих температурах. Верхівкова гниль

Якщо ви не можете ідентифікувати захворювання, і не знаєте, як з ним боротися, краще викопайте і знищіть заражену рослину, щоб захворювання не перейшло на здорові квіти.

Найбільшу ефективність дають профілактичні заходи – сортування цибулин, їх дезінфекція перед посадкою, знезараження ґрунту. Якщо на рослині з’явилися ознаки захворювання, обприскуйте її Фундазолом 0,2%-вим, бордоською рідиною 1%-вою або Топсином-М 0,15%-вим кожні 10 днів.

Шкідники

Найнебезпечніші і найпоширеніші шкідники гіацинтів, що вирощуються в домашніх умовах – трипси і попелиці. Вони випивають соки рослин, викликаючи їх засихання. Рекомендуються профілактичні обприскування Фітовермом, Акарином, Акордом або їхніми аналогами.

Якщо завелися нематоди – стеблові або галові, рослина ризикує загинути, оскільки радикальних заходів боротьби з цими паразитами немає. Найкраще, обприскати рослину Фітовермом – це найефективніший препарат. Його можна також використовувати в профілактичних цілях – препаратом посипають землю в горщику – перед посадкою, і глибоко перемішують.

Як отримати квітучі гіацинти до 8 Березня

Щоб отримати квітучі гіацинти до певної дати, треба зробити невеликий розрахунок.

Як визначити дату цвітіння, або, коли посадити цибулини гіацинтів:

  1. Від призначеної дати цвітіння відрахуйте назад 14-20 днів. Цей час цибулини стоятимуть у прохолодному приміщенні.
  2. До отриманого числа додайте 40-45 діб – вони підуть на пророщування в темному приміщенні.
  3. Додайте ще 10 днів на перебування цибулин у більш теплому, але темному місці.
  4. Додайте місяць на формування квітконоса з бутоном.

Всього на вигонку йде 3-3,5 місяці. Якщо, наприклад, треба отримати квітучі гіацинти до 8 Березня, то процес треба починати не пізніше 14-15 листопада. До 14 лютого гіацинти зацвітуть, якщо почати вигонку в період кінець жовтня-початок листопада.

Догляд за гіацинтом після цвітіння

Догляд після цвітіння передбачає два варіанти – звичайний і дорощування. При класичному догляді у квітки обрізають квітконос, перестають його поливати, а потім зрізають на висоті 1 см від цибулинної верхівки. Далі цибулини викопують і, продезінфікувавши, зберігають у темному і прохолодному місці.

При дорощуванні квітку, після обрізки квітконоса, перевалкою пересаджують в інший горщик і ставлять у приміщення з температурою +20°C, поливають, вносять підживлення. Після дорощування квіти можна перенести на лоджію, балкон.

Скільки разів цвітуть гіацинти

У відкритому ґрунті і в природі гіацинти цвітуть раз на рік. У домашніх умовах він може цвісти два рази. Але фахівці не радять перевантажувати цибулини – вони можуть до наступного року зовсім не дати цвітіння. У гіршому випадку – загинуть, виснаживши свої сили.

Які бувають проблеми при кімнатному вирощуванні

Особливих складнощів при вирощуванні гіацинтів не буває, але деякі проблеми виникати можуть. Про них рослина сигналізує зовнішніми змінами.

Проблеми при вирощуванні гіацинтів:

  • Уповільнився ріст листя. Немає квітконоса або його пізня поява. Причини – неякісний посадковий матеріал, надмірно глибока посадка, порушення температурного режиму.
  • В’яне листя. Причини – нестача вологи, затягнулася вигонка, рослина не адаптувалася до тепла і світла.
  • Висвічуються листя. Причини – протяги та брак освітлення.
  • Короткі або викривлені квітконоси. Причини – висока температура в приміщенні, одностороння освітленість, відсутність добрив, старіння цибулин.

Гіацинти прекрасно ростуть у домашніх умовах, не вимагаючи від квітникарів особливої турботи. Це досить витривалі та життєздатні рослини, які, за бажання, можна змусити цвісти до святкових дат. Головне при цьому, суворо дотримуватися агротехніки, температурного і світлового режиму.