Кокцидіоз у кроликів трапляється досить часто, оскільки основною причиною захворювання є найпростіші одноклітинні паразити кокцидії. Причому, провокують патологію близько 10 різновидів кокцидій. Основне місце локалізації – кишківник і печінка, через що захворювання буває двох видів, які відзначаються як по-окремо, так і в сукупності.
Кокцидіоз – що це
Збудниками кокцидіозу є найпростіші паразити класу кокцидій, які при потраплянні всередину організму починають своє поширення. Шлях зараження – вживання інфікованих продуктів харчування або води, молока хворої матері або під час поїдання фекалій із наявністю цист найпростіших (кроликам властива копрофагія).
Кокцидії вважаються витривалими і життєздатними збудниками. Знищити ініціаторів хвороби досить складно в зовнішньому середовищі, оскільки вони гинуть тільки за температури в +80…+100 градусів. Тому обробку зараженої ділянки здійснюють за допомогою вогню або дуже крутого окропу. Але коли кокцидії перебувають в організмі тварини – позбутися їх набагато простіше. З цією метою вдало застосовуються кокцидіостатики, сульфаніламіди і нітроімідазоли.
Особливості розвитку паразита:
- Перша фаза розвитку збудника включає в себе такі процеси:
- кокцидії є міжклітинними організмами, тому спочатку проникають у клітини кишківника або печінки;
- паразити безстатеві, але коли контактують з епітелієм, відбувається поділ на жіночі та чоловічі організми;
- після цього здійснюється їхнє злиття, внаслідок чого формується ооциста.
- У другій фазі відбувається наступне:
- паразити виводяться через кишечник за допомогою калу;
- у зовнішньому середовищі, з’єднуючись із киснем, вологістю, світлом і теплотою, в ооцистах утворюються спори;
- коли спори дозрівають повністю (на це йде близько тижня), заражені фекалії стають небезпечними для здорових особин.
Кокцидії, що вражають кроликів, не можуть жити в організмі інших тварин, наприклад, людини, кішки, собаки. Після одужання, збудники кокцидіозу є постійними мешканцями організму кроликів.
Причини поширення кокцидіозу на фермі
Активація кокцидій відбувається навесні та влітку. Особливо схильні до зараження кролики віком до 4 місяців, а дорослі особини уражаються рідко, але вони є прямими носіями збудника. Поширюється кокцидіоз на тлі несприятливих факторів, про які кролівники мають знати:
- Відсутність дезінфекції. Якщо в клітці брудно, то обов’язково присутні бактерії, які є сприятливими “сусідами” кокцидій. Особливо небезпечна наявність калових мас у приміщенні, оскільки ооцисти виводяться саме ними. При цьому кролики можуть поїдати власний кал, тому спори, що вже встигли сформуватися, швидко заражають тварину.
- Заражена вода. Якщо не міняти щодня воду і не промивати ретельно поїлки, в них запросто поширюються кокцидії, які потім проникають в організм за допомогою пиття.
- Неякісний корм. Не всі виробники відповідальні, у деяких неякісних кормах присутні збудники кокцидіозу. Щоб не відбулося зараження, потрібно обробляти їжу молочною кислотою (на 1 кг корму достатньо 0,5 мл розчину).
- Молоко кролиці. Оскільки всі кролики є носіями паразитів, то вони можуть локалізуватися і в молоці самки.
- Неправильне харчування. Виявляється, якщо раціон незбалансований або ж відбувається дуже різка зміна харчування, в органах шлунково-кишкового тракту відбуваються несприятливі процеси, які сприяють якнайшвидшому інфікуванню.
- Комахи. Збудника переносять комарі, мухи тощо. д. на своїх лапках, якими вони торкаються корму та інших поверхонь у кролятнику.
- Людина та інструменти. Паразити можуть локалізуватися на руках, підошві, інвентарі. Але коли кролівник входить або вводить руки в клітку, збудник переміщається на поверхні приміщення.
- Кролики. Якщо один кролик заражений, кокцидії поширюватимуться і на інших особин, що найчастіше відбувається під час купівлі нової тварини (щоб цього не допустити, її відсаджують на карантин).
Симптоми кокцидіозу в кроликів
Неможливо не помітити, що кролики хворі на кокцидіоз. При цьому можна розпізнати навіть вид захворювання, залежно від місця локалізації збудника. Це дасть змогу на ранній стадії поставити діагноз і почати лікування.
Ознаки за формою хвороби
Спочатку потрібно сказати, що кокцидіоз протікає в різних формах – легка, підгостра, гостра і хронічна. У першому випадку симптоматика практично не відзначається, у другому спостерігається погіршення апетиту, млявість, спрага, діарея, напруженість живота кролика.
При гострому перебігу значно посилюються ознаки, що проявляються. До цього додається судомність, закидання голови. Це найнебезпечніша стадія. За хронічної форми хвороба протікає мляво, але підвищується ризик виникнення гострої стадії.
Ознаки кишкового кокцидіозу
При ураженні кишечника кокцидіями кролик стає помітно млявим. Він відмовляється від їжі та навіть води, намагається усамітнитися. Але розпізнати кишкову форму можна і за такими симптомами:
- пронос, який чергується із закрепом;
- здуття живота з подальшим обвисанням;
- коліки;
- різке схуднення;
- скуйовдженість і потьмяніння шерсті;
- підвищення температури тіла.
На останніх стадіях хвороби починає закидатися голова кролика, він здійснює рухи лапами як під час плавання, різко падає. Це передсмертні конвульсії, після яких тварина помирає. Від початку зараження до загибелі проходить від 10 до 15 діб.
Після розтину відзначається переповненість водою, а на стінках кишківника білясті та злегка роздуті вкраплення.
Ознаки печінкового кокцидіозу
Симптоматика багато в чому нагадує ознаки кишкового кокцидіозу, але є і помітна риса – слизові оболонки рота й очей стають жовтушними. Інша відмінна якість – тривалість перебігу хвороби, аж до 50 днів.
Після розтину виявляється збільшення печінки в розмірах і вузлики жовтуватого або білястого відтінку на поверхні органу.
Яку діагностику потрібно провести для виявлення кокцидіозу
Оскільки кокцидіоз є небезпечним захворюванням, яке тягне за собою летальний результат, його потрібно своєчасно діагностувати. Це можна зробити за допомогою спостереження за кроликами і виявлення симптоматики. Але ветеринари і кролівники рекомендують провести й інші заходи в межах клініки.
Це лабораторний аналіз калових мас на наявність кокцидій – для цього збирається виключно свіжий кал. При виявленні кокцидіозу відразу ж приступають до лікування тварин. Якщо цього не зробити своєчасно, кролики загинуть і інфікують інших особин.
Лікування кокцидіозу у кроликів
Кокцидіоз відомий людству давно, але до 17 століття він не був повноцінно вивчений, тому кролики гинули. Сьогодні розроблено безліч схем терапії з високим ступенем ефективності.
Як зупинити розвиток хвороби на ранніх стадіях?
Якщо кокцидіоз виявився на початкових стадіях, його позбутися буде не так вже й складно. До того ж унеможливлюються ускладнення і неприємні наслідки для інших мешканців кролятника.
Що потрібно робити:
- Ізолюйте зараженого кролика так, щоб він перебував абсолютно в іншому приміщенні. Перед пересадкою важливо обробити клітку вогнем або крутим окропом.
- Приберіть із клітки всіх тварин і теж проведіть дезінфекцію клітки.
- Зміцніть імунітет тварини за допомогою введення вітамінів і мінеральних комплексів.
- Правильно годуйте.
- Давайте якомога більше води, щоб уникнути зневоднення при постійному проносі. Вода має бути чиста і свіжа (міняйте її 3-5 разів на день).
- Проводьте лікування відповідно до призначення лікаря-ветеринара.
- Щодня дезінфікуйте клітку, а після кожного випорожнення видаляйте калові маси і брудне сіно.
Намагайтеся позбавити кролика стресових ситуацій – вони провокують загострення захворювання.
Який раціон годування необхідний кролику при кокцидіозі?
Важливо забезпечити хворому кролику правильний раціон харчування. Зверніть увагу на такі основні правила:
- їжу давайте тільки якісну і продезінфіковану;
- вводьте помідори, капусту, огірки, моркву, звичні фрукти;
- купіть спеціалізований корм:
- виключіть їжу, яка протипоказана кроликам;
- давайте овес, просо, ячмінь, але в мінімальних дозах.
Як організувати догляд за хворою твариною?
Під час хвороби кролики почуваються стурбовано, неправильні доглядові дії можуть тільки погіршити ситуацію. Щоб цього не сталося, робіть так:
- не виводьте на вигул до закінчення хвороби;
- щодня проводьте гігієнічні процедури з твариною, але користуйтеся тільки тими шампунями, які призначені для кроликів;
- урізноманітніть меню, щоб у тварини покращився апетит, а при відмові від їжі давайте більше зеленої їжі;
- стежте за температурою повітря, щоб кролик не мерз і не перебував у надмірній спеці;
- провітрюйте приміщення для доступу свіжого повітря, але в жодному разі не допускайте протягів.
Фармакологічні препарати для лікування кокцидіозу у кроликів
Для терапії кокцидіозу призначається кокцидіостатик (один на вибір):
- Байкокс. Виробляється у вигляді рідини з концентрацією в 2,5% і суспензії в 5%. Препарат із дозуванням у 2,5% розводять у воді і дають як питво протягом усього дня. Розводять засіб із розрахунку – на 1 л води йде 1 мл ліків. Щодня готують свіжий розчин. Лікування проводять мінімум 2 дні, максимум – до зникнення симптомів захворювання.
Препарат із дозуванням у 5% дають нерозведеним, вливаючи відразу в рот. Дозування – 0,2 мл на 1 кг живої ваги.
- Діакокс. Дорослим особинам дають одноразово з кормом із розрахунку 1 мг препарату на 1 кг маси тіла (якщо це молодняк, то пропорції інші – 0,5 г на 1 кг маси тіла). Повторну дозу дають через 3 тижні.
- Солікокс. Дають кроликам із розрахунку 0,4 мл препарату на 1 кг живої маси. Можна давати як у нерозчиненому вигляді, так і змішати з добовим об’ємом води (на 1 л води йде 100 мл засобу), і випоювати ним хворих тварин протягом двох днів.
- Трисульфон. Це кокцидіостатик + антибіотик. Суспензію додають у питну воду (100 мл препарату на 100 л води). Випоювати хворих тварин потрібно 5 днів.
- Фуразолідон. Це препарат з антипротозойною та антибактеріальною активністю. Порошок змішується з кормом із розрахунку 3 мг на 1 кг ваги. Лікування проводиться протягом 3-7 діб.
Крім кокцидіостатиків (якщо це монопрепарат) призначають і антимікробні засоби на основі різних складових. Найчастіше це препарати з групи сульфаніламідів. Їхня дія спрямована на блокування вироблення фолієвої кислоти. Вона своєю чергою створює сприятливе середовище для бактерій. Крім того, засоби знищують кокцидії.
До групи препаратів проти кокцидіозу на основі сульфаніламідів входить всього кілька – Сульфадиметоксин, Сульфадоксин, Сульфадіазин і Сульфаметоксазол. Деякі кролівники застосовують Метронідазол або Ампіцилін.
Перший варіант використовувати небажано в разі кокцидіозу, оскільки для елімінації збудника це безглуздо. Метронідазол сприяє зупинці процесу розмноження, але паразита не вбиває. Ампіцилін знищує збудника, але його застосовувати потрібно з обережністю, не на всі види кокцидій він впливає.
Препарат підбирається ветеринаром після отримання результатів лабораторних аналізів. Самостійне призначення конкретного засобу заборонено.
Народні засоби при лікуванні кокцидіозу у кроликів
Засоби народної медицини не використовуються для лікування кокцидіозу в якості основного. Але як допоміжний варіант підходить відмінно, оскільки зміцнюється імунна система, прискорюється відновлення організму. Що допустимо:
- додавання в їжу часнику, який вважається натуральним антибіотиком;
- трава аптечної ромашки – знижує рівень запального процесу, зміцнює імунітет;
- каша з вівсянки – насичує хворий організм клітковиною, покращує мікрофлору кишківника (доцільно застосовувати за кишкової форми захворювання);
- чорниця, журавлина і малина – живлять організм вітаміном С та іншими речовинами, які необхідні під час відновлення.
Уточніть у ветеринара про дозування тих чи інших засобів, які допустимі для кроликів на добу.
Застосування яблучного оцту
Оцет, будучи потужним кислим середовищем, може замінити антибіотики, але тільки на початковій стадії захворювання. Якщо використовувати натуральний продукт (приготований самостійно), то окрім придушення мікроорганізмів, він усуває здуття і діарею, покращується апетит.
На відміну від молочної кислоти, яблучний оцет діє потужніший і швидший, тому й застосовується для лікування, а не профілактики. Пропорції для випоювання:
- 2,5 л води;
- 1 ст. л. яблучного оцту в концентрації від 4 до 6%.
Досить випоювати протягом тижня. Для профілактики роблять ідентичний склад, але поять за схемою – 1 тиждень на місяць.
Профілактичні заходи щодо запобігання виникненню кокцидіозу в кроликів
Щоб запобігти такому поширеному захворюванню як кокцидіоз, необхідно проводити профілактичні заходи. Вони полягають у деяких діях з боку кролівників, які завдають мало клопоту.
Застосування молочної кислоти
Молочна кислота є засобом проти мікробів різної етіології походження, тому бореться і з кокцидіями. Дія заснована на кислому середовищі, яке негативно позначається на життєздатності мікроорганізмів.
Молочна кислота сприяє синтезу анаеробних бактерій, які додатково відновлюють мікрофлору кишківника під час використання антибіотиків.
Пропоювати можна як для лікування, так і для профілактики, але строго за такою схемою:
- Під час вагітності, рівно з 25-го дня і аж до 5-го дня після окоту, потрібно давати самці молочну кислоту в концентрації 0,01%. Починаючи з 10-го дня після появи кроленят на світ концентрація збільшується – 0,02%.
- З першого дня життя кроликам дають розчин у концентрації 0,01% протягом 5-ти діб. Через такий самий час перерви дозування збільшується до 0,02%.
Застосування йоду для профілактики
Йодовий розчин є антисептичним препаратом, який загальмовує розвиток збудників кокцидіозу. Додатково знищує токсичні продукти, залишені життєдіяльністю кокцидій. Випоювання здійснюється за тією ж схемою, що у випадку з молочною кислотою.
Інші заходи
Профілактика кокцидіозу передбачає й інші дії:
- Обробка приміщення/клітки. Важливо щотижня проводити дезінфекцію клітки та приміщення, в якому перебувають здорові кролики. Для цього використовуються спеціалізовані препарати з ветеринарної аптеки. Але якщо немає можливості їх придбати, можна замінити перекисом водню, формальдегідом, хлором тощо. Тільки врахуйте, що розчини не повинні мати токсичну дію.
- Гігієна клітки. Обов’язково щодня прибирайте калові маси і брудну підстилку – в них містяться ооцисти. Якщо кролик утримується в кімнатних умовах, міняйте і наповнювач.
- Гігієна кролівника. Перед тим, як дати їжу або взяти тварину в руки, обов’язково обробіть шкіру дезрозчином або надіньте рукавички. Якщо кролики перебувають у приміщенні, стежте за чистотою свого взуття.
- Посуд. Ємності, з яких п’ють і їдять вухаті улюбленці, мають бути чистими, для чого їх щодня миють содою і мийними засобами.
- Зміцнення імунної системи. Не забувайте вводити в раціон вітамінно-мінеральні комплекси, щоб імунітет тварин завжди був міцним.
- Вентиляція приміщення. У кімнату, де утримуються кролики, навіть у зимовий час, має надходити достатньо кисню. Для цього потрібно провітрювати приміщення мінімум 30-40 хвилин у холодну пору року. Влітку забезпечте цілодобовий доступ свіжого повітря.
- Корм. Відмовтеся від купівлі надмірно дешевих неякісних кормів, які викликають сумнів. Але навіть якщо ви вже їх придбали, обов’язково обробіть молочною кислотою для знищення бактерій.
- Негативний зовнішній вплив. Не допускайте підвищення вологості в приміщенні, а також протягів і різких перепадів температури. Якщо очікується різке похолодання, увімкніть обігрівальні прилади. Такі фактори значно знижують імунітет.
Фахівці рекомендують використовувати сітчасту підлогу, через яку фекалії просочуються вниз і не залишаються на поверхні підлоги. При виявленні первинних ознак будь-якого захворювання негайно звертайтеся до ветеринара.
Поширені помилки під час лікування кроликів
Кролівники-початківці іноді стикаються з проблемою – не виходить вилікувати хворого на кокцидіоз кролика. Більшою мірою це пов’язано з помилками, яких вони припускаються. Наприклад:
- розчин готується не перед застосуванням, а заздалегідь, але за тривалий час він втрачає свої лікувальні властивості;
- кролівник ігнорує правила дезінфекції та гігієни, наївно вважаючи, що це не головні заходи – таким чином нові мікроорганізми знову потрапляють в організм кролика;
- неправильне дозування – обов’язково суворо дотримуйтесь усіх пунктів інструкції із застосування, інакше неможливо домогтися необхідного результату;
- використання препаратів, у яких закінчився термін придатності;
- порушення режиму прийому препаратів.
Як настає смерть кроликів
Виходячи зі статистичних даних, при ураженні кокцидіозом виживаність кроликів становить 50-60%, особливо в разі хронічного перебігу хвороби, за якого симптоматика протікає мляво. Перед смертю вухаті гризуни піддаються конвульсіям, що приносить їм болісні болі.
Не можна залишати кроликів, які перенесли кокцидіоз, оскільки вони є носіями збудника. Підвищується ризик нових заражень. Таких особин відправляють на забій. М’ясо заражених тварин можна використовувати в їжу, але важливо вирізати і спалити у вогні печінку з кишечником.
Кокцидіоз у кроликів зустрічається часто, тому найважливішою частиною утримання є профілактика захворювання. Якщо своєчасно не звернутися по допомогу до ветеринара і не почати лікування, можна втратити все поголів’я.