Будь-який здоровий кущ смородини, що росте на ділянці – чудовий матеріал для розмноження. Навіщо витрачати гроші на купівлю саджанців, якщо можна отримати їх безкоштовно у своєму саду. Це особливо зручно, якщо ви бажаєте розсадити вихідний сорт – вегетативні способи розмноження дозволяють повністю зберігати сортові якості ягідних кущів.
Розмноження живцюванням
Цей спосіб поповнення плодово-ягідного “арсеналу” вважається найбільш простим і надійним. Головне, суворо дотримуватися технології та правил, перевірених часом, садівниками і фахівцями.
Обов’язкові вимоги для живцювання:
- Для розмноження використовуйте найурожайніші та найздоровіші кущі. Без слідів хвороб або шкідників. Ця умова означає, що розмноження смородини передбачає наявність грамотного догляду та профілактики на ділянці.
- Для нарізки живців не використовуйте верхівкові частини пагонів. Вони до кінця літа просто не встигнуть визріти. Плюс у них часто мешкають шкідники і грибки.
- Із заготовлених живців завжди обривайте листя. Це запобіжить непотрібним втратам вологи.
- Зрізку проводьте гостро заточеним і продезінфікованим інструментом. Ножем або секатором.
Здерев’янілими живцями
Для поставленої мети найбільше підходять смородинові гілки віком 2-4 роки. Нарізку посадкового матеріалу проводять восени – приблизно з другої декади вересня і до другої декади жовтня. Якщо запізнитися з нарізкою, втрачається відсоток приживлюваності.
Оптимальна довжина живців – від 12 до 15 см, причому на кожному відрізку має вміщатися від 5 до 6 бруньок. Знизу зріз робіть косим, розташовуючи його безпосередньо під брунькою. Зверху зріз виконуйте прямо, відступивши від останньої бруньки 1,5 см.
Перед висадкою потримайте живці смородини в стимуляторі росту – Гетероауксині, Корневині, Епіні або їхніх аналогах (час витримки уточнюйте в інструкції).
Порядок посадки живців:
- Під посадку заздалегідь облаштуйте грядки, перекопавши землю і удобривши її органікою, наприклад, перегноєм – 6-8 кг на 1 кв. м. м. Перекопану ділянку полийте.
- Заздалегідь нарізані живці обов’язково тримайте до посадки у воді або в тіні – не можна допустити, щоб вони висохли.
- Висадіть смородинові живці в грядку з інтервалами 10 см. Між сусідніми рядами – якщо посадкового матеріалу багато, зберігайте дистанцію в 50 см. Заглибте живці так, щоб над землею залишалися тільки дві з 5-6 бруньок. Одна з цих бруньок має розташовуватися безпосередньо біля поверхні.
- Присипавши живці землею і ущільнивши її – щоб уникнути утворення пустот, полийте грядки. Коли вода вбереться, присипте ґрунт перегноєм або компостом, якісно замульчуйте грядки.
- Прикрийте посадки чорною плівкою, натягнутою на дугах – це прискорить укорінення живців. Мікро-теплицю час від часу провітрюйте, знявши укриття на півгодини.
Живці під час висадки розташовуйте під кутом 45 градусів так, щоб вони були спрямовані в південному напрямку – це забезпечить якісне освітлення посадок.
Висаджені в жовтні, живці до настання зими надійно вкорінюються. Навесні, як тільки відтане земля, саджанці пускаються в ріст, а восени вони перетворюються на справжні смородинові кущі – тепер їх можна висаджувати на постійні місця.
Живці смородини, зрізані восени, можна не висаджувати під зиму, відклавши посадку до весни. У цьому випадку їх прикопують у парниках або виконують снігування – посадковий матеріал укладають вертикально в ящики і засипають снігом доверху.
У воді
Такий метод розмноження підійде тим, хто не встиг висадити живці восени. Завдяки воді вдається отримати з живців весняної нарізки повноцінний посадковий матеріал з добре розвиненим корінням.
Схема робіт:
- Наприкінці зими або на початку весни живці, нарізані восени, розставте по місткостях з водою. Використовуйте скляні банки, щоб було видно розвиток кореневої системи. Якщо посадковий матеріал здоровий і якісний, вже через 10 діб на ньому з’явиться коріння.
- Коли хоча б один з корінців доросте до 12 см, приступайте до пересадки живців у контейнери, наповнені універсальним субстратом. На дні має бути як мінімум пара дренажних отворів – для відведення надлишків води.
- Забезпечуйте живці, що приживаються, водою. Поливайте їх так, щоб земля стала рідкою як сметана. Через 10 діб скоротіть вологість ґрунту до стандартної.
- До травня посадки мають перебувати в опалювальному приміщенні. До призначеного терміну висота саджанців має становити приблизно 50 см.
- Акуратно розріжте пластикові/плівкові контейнери. Так, щоб не пошкодити коріння – воно повинно залишатися із земляною грудкою. Далі висаджуйте саджанці в ґрунт за звичайною схемою.
Смородина, розсаджена вищеописаним способом, відрізняється гарною приживлюваністю, швидко розвивається і рясно плодоносить.
Дивіться також відео про вкорінення живців смородини у воді:
Зеленими живцями
Цей метод застосовують з кінця травня до середини червня, коли довжина молодих пагонів досягає 10-20 см – на цьому етапі їх уже можна використовувати для зрізання живців.
Порядок розмноження:
- На кожному кущі виберіть 3-4 дворічні гілки і обріжте їх біля основи. На живці йдуть виключно однорічні прирости. Причому внизу обов’язково залишайте шматочок деревини від материнської гілки – до 5 см. Листя не обривайте.
- Якісно пролийте землю на грядках, а потім висадіть на них посадковий матеріал, витримуючи інтервали в 10-15 см. Проміжки між сусідніми рядами – 20 см. Живці розташовуйте строго вертикально, без нахилу. Здерев’янілі ділянки злегка придавлюйте до дна канавок і присипайте їх землею – шаром 3-4 см. Замульчуйте посадки перегноєм, тирсою тощо. п.
- Протягом 14 -20 днів поливайте посадки не рідше 2-х разів на день. Після того як живці пустять коріння, скоротіть поливи – достатньо одного поливу на 2-3 дні. Далі живці поливають у міру потреби.
Розмноження зеленими живцями приживаються дуже добре – у 5-9 випадках із 10. Восени живці набувають добре розвиненого коріння і виростають до 40 см у висоту – їх можна пересаджувати на постійне місце.
Розмноження відводками
Значна частина досвідчених садівників вважає метод розмноження відводками найбільш надійним з усіх існуючих. Причина – підтримка майбутніх саджанців материнською рослиною протягом тривалого часу.
Існує три варіанти відводків – дугоподібні, вертикальні та горизонтальні. Причому останній варіант вважається найпродуктивнішим, вертикальна версія дозволяє отримати максимальну кількість посадкового матеріалу, а дугоподібні відводки виходять найбільш міцними, з добре розвиненим корінням.
Горизонтальними
Роботи з укорінення горизонтальних відводків смородини починайте рано навесні, до розпускання бруньок. Для отримання посадкового матеріалу вибирайте міцні однорічні пагони.
Порядок робіт:
- Пригніть пагін до землі і притисніть його шпильками, щоб він не повернувся у вихідне положення. Присипте зафіксовану гілку нетовстим шаром пухкого ґрунту. Верхівки пагонів залишайте зовні, підрізавши їх на 2-3 бруньки.
- Після того як на пагонах, прикопаних у землі, відросте нова поросль заввишки 10-12 см, підгорніть її. Землю підгортайте на 4-6 см.
- Через кілька тижнів підгортайте ще трохи землі, щоб пагони скоріше росли і зміцнювалися.
- Регулярно поливайте посадки – це необхідно для формування якісної кореневої системи. Обережно, щоб не пошкодити молоде коріння, розпушуйте ґрунт.
- У жовтні секатором відріжте вкорінені саджанці і пересадіть їх на заздалегідь підготовлені місця за стандартною схемою.
З одного куща смородини віком 3 роки можна взяти на розмноження тільки одну гілку, з 5-6 річного – 2-3 пагони.
Щоб смородинові кущі, використовувані для отримання відводків, не виснажилися надміру, у них потрібно видалити частину зав’язей.
Один материнський кущ може в підсумку дати до 3-х десятків саджанців. Велика їх частина потребує дорощування, тому не слід поспішати з відділенням від дорослих кущів. На посадку беріть тільки найміцніші та добре розвинені саджанці.
Вертикальними
Ця методика однаково ефективна на кущах різного віку. Роботи починають проводити навесні, до розпускання бруньок.
Порядок робіт:
- У куща, обраного для отримання вертикальних відводків, обріжте гілки до пеньків висотою 4-5 см. Від них відросте приріст, з якого і будуть надалі отримані саджанці.
- Після того як молоді пагони досягнуть висоти 20 см, ґрунт навколо куща розпушіть. Підгортайте приріст на 10 см вгору. Повторюйте цей захід протягом сезону – на поверхні повинні залишатися лише точки росту. Якщо земля обсипається з горбків після дощів, якомога швидше підгортайте її знову.
- Регулярно поливайте кущ – ґрунт навколо зростаючої порослі має бути завжди трохи вологим.
- Восени готові саджанці відокремте від дорослого куща і висадіть на заздалегідь підготовлені місця.
Дугоподібними
Такий спосіб дозволяє отримувати міцні саджанці, які не потрібно дорощувати – вони повністю готові до висадки. Роботи проводять з червня до середини липня.
Порядок робіт:
- Відступіть від дорослого куща 30-40 см і прокопайте там лунку невеликої глибини.
- Пагін, який буде використаний як відводок, зігніть у дугу. По центру вигину, поміщеного у викопану ямку, поставте фіксуючу шпильку. Засипте місце фіксації землею. Тут відбуватиметься коренеутворення.
- Верхівку гілки прив’яжіть до вертикальної опори.
- Місце коренеутворення регулярно поливайте, щоб ґрунт тут був постійно зволоженим.
- Восени або навіть наступної весни – поки бруньки не розпустилися, відокремте від дорослого куща. Дбайливо витягніть саджанець разом з грудкою ґрунту і висадіть його в заздалегідь підготовлену яму.
Розмноження діленням куща
Метод поділу зручний, якщо садівник хоче перенести плантацію смородини на нове місце. Завдяки такій процедурі вдається збільшити число кущів у 2-4 і більше разів – залежно від того, на скільки частин вдасться поділити кущі.
Порядок робіт:
- Викопайте смородиновий кущ.
- Секатором або пилкою розділіть його на частини. Так, щоб кожна з них була з великими молодими пагонами і потужним корінням.
Процедуру поділу кущів проводять в осінній період – з жовтня по листопад, або в березні. Головне, щоб рослина під час поділу на частини перебувала в стані спокою.
Живцювання в парники
Такий метод набув поширення ще за радянських часів, його рекомендують використовувати в регіонах із холодним і нестабільним кліматом. Він відрізняється трудомісткістю, зате результативний – практично всі саджанці виростають сильні та міцні. Відзимувавши, вони можуть без ризиків вирушати на постійне місце.
Важлива перевага живцювання для парників – тривалість періоду нарізки. Заготівлю можна проводити практично все літо – до середини серпня.
Порядок робіт:
- Наріжте з верхівок живці 15-18 см завдовжки. Використовуйте пагони цього року. На відрізку повинна бути хоча б одна брунька – це обов’язкова умова. Листя обірвіть на половину – зменшивши його площу, ви скоротите випаровування вологи. Зрізи внизу виконуйте косі.
- Живці зберіть в оберемок і зв’яжіть, але так, щоб не пошкодити їх, не перешкодити сокоруху. Занурте пучок зрізами в розчин стимулятора росту. Зазвичай достатньо 12 годин, але обов’язково уточніть час в інструкції до препарату. У пучку має бути не більше 25 живців.
- Приготуйте холодний парник на піднесеному, віддаленому від дерев і будівель місці. Довжина парника буде залежати від кількості живців, а ширина – 1 м.
- Викопайте ґрунт по всій площі парника на глибину 30 см. Просійте отриманий ґрунт, змішайте його з перегноєм або торфом у рівних частинах. Всипте суміш назад у яму, не доходячи до краю 4-5 см. Поверх насипте піску – до країв ями.
- Поставте дуги діаметром 6 мм і натягніть на них плівку. Якщо стоїть спека, замініть її на марлю.
- Живці перемістіть у парник і посадіть у лунки, дотримуючись інтервалів у 5-10 см. Зовні має залишатися 30-50% довжини. На 1 кв. у м має розміститися 400 живців.
- Рясно полийте посадки, а далі поливайте їх 5 разів на день, не менше – з лійки або пульверизатора.
- У перші після посадки дні кожен живець притіняйте марлею, яку пізніше замініть на плівку. Підтримуйте в парнику температуру на рівні +27°C. Якщо стає спекотніше, відкривайте парник з торців.
- З початку 4-го тижня скоротіть частоту поливів до 2 разів на добу. Ще через місяць – до 1 разу. Далі догляд зводиться до видалення бур’янів.
Живці залишаються в парнику зимувати. У регіонах із суворим кліматом його закидають ялиновим гіллям і снігом. Навесні укриття прибирають і відбирають для посадки найміцніші саджанці.
Варіанти розмноження смородини за сезонами
Важлива перевага смородини – хороша приживлюваність і пристосовуваність, тому над її розмноженням можна працювати в будь-який, крім хіба що зими, час. Головне, підібрати варіант, що максимально підходить до конкретного сезону.
Восени
В осінній період перевагу віддають живцюванню і діленню кущів. Саме ці способи дозволяють домогтися поставлених цілей. Живці та саджанці, висаджені восени, якісно вкорінюються і швидко пускаються в ріст з настанням тепла.
Поряд з висаджуванням у відкритий ґрунт, розглянутим вище, живці можна посадити і в спеціальні ємності – пластикові стакани на 500 мл або 1,5-літрові пляшки з обрізаним верхом. Тут живці будуть благополучно перебувати до весни.
Як посадити живці в ємності восени:
- У посудині для посадки виконайте отвори для відтоку води.
- Насипте в пластикові форми універсальну ґрунтову суміш.
- Висадіть у ємності живці. Полийте їх і злегка утрамбуйте субстрат.
- Поставте висаджені живці на світло в опалювальному приміщенні.
Щоб рослини не втратили сили на етапі приживання, відразу ж обривайте квітки – якщо вони будуть з’являтися.
Влітку
У літню пору смородину можна розмножувати не менш продуктивно, ніж навесні або восени. Єдина умова для успіху – наявність теплиці або парника. У літню пору найкращий варіант – живцювання. Ця процедура має деякі відмінності від осіннього розмноження.
Як розмножити смородину влітку:
- Для отримання посадкового матеріалу підберіть пагони віком 1 рік, які тільки починають здерев’янівати. Вони досить гнучкі, але вже можуть ламатися. Дозрівання таких пагонів відбувається в середині та наприкінці літа.
- Живці нарізайте з верхівок – вони життєздатніші за інші частини пагонів. Ріжте живці за стандартною схемою.
- Заготовлені живці загорніть у полотно, намочене водою. Або помістіть їх у розведений стимулятор росту Гетероауксин на добу (на 1 л води – 10 мг).
- Попередньо підготуйте під висадку парник або теплицю – розрівняйте ґрунт, зверху посипте його торфом, змішаним з піском 1:1. Добре полийте підготовлений ґрунт.
- Приготовлені живці заглибте в землю на 2 см. Інтервали між сусідніми рослинами – 5 см, між рядами – 8 см.
- Повторно полийте ґрунт, намагаючись лити воду так, щоб не оголити висаджені живці.
Навесні
Навесні смородину розмножують живцями, заготовленими восени, відводками або етіоляцією. Перші два методи вже були розглянуті вище, залишилося дізнатися, що таке етіоляція. Метод цей рідкісний і використовується здебільшого на дуже старих кущах з незначним приростом і неефективною обрізкою.
Порядок етіоляції:
- У другій декаді травні виберіть міцний пагін віком 2-3 роки. На його перші дві бруньки – нижнє міжвузля, надіньте темну плівку. Закріпіть її з двох боків скотчем або гумками. Пагін ні відокремлювати, ні розрізати не потрібно. Не забудьте в міжвузлях обірвати листя.
- На частині, вільній від плівки, листя не обривають, і воно продовжує рости звичайним чином. Після того як від верхнього краю виросте від 5 до 7 бруньок, відступіть від верху на 3-4 бруньки і накладіть другий рукав із плівки. Далі, у міру зростання пагона, накладайте рукав через кожні 5-6 бруньок.
- Під темною плівкою формуються зачатки кореневої системи. Коли вони з’являться на всьому етіольованому стеблі, зріжте його.
- З пагона нарізайте живці так, щоб нижній зріз був розташований нижче за край плівки, а на самому живці було від 4 до 5 бруньок.
- Видаліть із живців плівку і висадіть під нахилом, заглибивши на 6-8 см. Над землею має залишитися всього 1-2 бруньки – спорудіть зверху над ними ковпак із плівки. Далі доглядайте за посадками аналогічно здерев’янілим живцям.
Дивіться також відео про розмноження живцями навесні:
Розмноження смородини насінням
В аматорському садівництві розмноження смородини насінням не практикується, але в принципі воно можливе. Слід врахувати, що в культуру ця ягідна рослина прийшла з природи, тому її насіння зберігає ознаки своїх диких прабатьків. При насіннєвому розмноженні відбувається стирання сортових ознак.
За бажання можна спробувати виростити смородину з насіння:
- З повністю стиглих ягід витягніть кісточки.
- Підсушуйте насіння протягом 1-2 діб, а потім відразу висівайте в підготовлений ґрунт – прямо на грядки або в контейнери/ящики.
- У землі попередньо зробіть борозенки і пролийте їх водою. Насіння, рівномірно розподілене по заглибленнях, присипте ґрунтом і злегка ущільніть.
- Прикрийте посіви плівкою. Через 3-7 тижнів з’являться сходи – терміни залежать від сорту.
- Після появи сходів відразу зніміть плівку.
- Коли висота сіянців досягне 10-15 см, пересадіть їх на грядки – для дорощування. Тут вони залишаться на зиму. Якщо посів проводився прямо в грядки, сіянці не пікірують.
- Замульчуйте посадки відповідним матеріалом – торфом, тирсою, перегноєм або просто землею.
- Після отримання перших ягід проводять оцінку якості саджанців. Найкращі – з великими і смачними ягодами, пересаджують на постійне місце, інші відбраковують.
Як розмножити смородину насінням, дивіться у відео:
Правила і секрети живцювання
Живцювання залишається найулюбленішим методом розмноження у садівників, але, щоб воно пройшло успішно, необхідно враховувати багато тонкощів процедури. А головне, є секрети, знання яких допоможе отримати якісний посадковий матеріал.
Поради досвідчених садівників:
- Нахиліть верхівку пагона до землі – якщо вона швидко випрямиться, гілка готова для живцювання.
- Роботи проводьте рано вранці, найкраще о 4-6 год.
- Нарізаний матеріал відразу помістіть у воду, щоб не пересихали.
- Відповідні кущі – здорові, з великими ягодами, віком від 4-х років.
- Використовуйте гостро заточений секатор, з щільно прилеглими лезами – від цих умов залежить якість виконуваних зрізів.
- Щоб не переплутати сорти, зв’язуйте живці в пучки і прив’язуйте до них відповідні бирки, відповідний матеріал – щільний картон або м’яка жерсть.
- Ґрунт для висадки не повинен бути глинистим, інакше живці загниють.
- Кілька разів на день обприскуйте листя водою.
- Плівку для укриття використовуйте молочного відтінку, непрозору.
- Не поспішайте пересаджувати живці на постійне місце – для повноцінного розвитку їм потрібно не менше 2-2,5 місяців.
Смородина прекрасно розмножується будь-яким вегетативним способом, причому робити це можна в будь-який зручний для садівника час. Вибір методу залежить від особистих переваг, пори року й особливостей розмножуваних кущів.