Багато квітникарів захоплюються фікусами, які приваблюють декоративним листям, невибагливістю у догляді та простотою у вирощуванні. Хоч культура славиться міцним імунітетом, рослина може піддаватися атакам шкідників і поширенню захворювань. Пропонуємо ознайомитися з ними, щоб запобігти загибелі рослини і знати, яких заходів вжити для порятунку.
Захворювання фікусів
Багато захворювань фікуса проявляються появою різних плям на листках, що призводить до змін їх зовнішнього вигляду. Більшість хвороб відрізняються схожими симптомами. Для правильного визначення захворювання і способів відновлення, проаналізуйте, чи правильно ви доглядаєте за рослиною.
Роса борошниста
Борошниста роса супроводжується появою білого нальоту на листках і пагонах. Це призводить до того, що починають стікати краплі рідини. Захворювання проявляється спочатку на нижній частині рослини, потім поширюється до верху. У результаті це призводить до розтріскування і подальшого загнивання.
Як боротися з борошнистою росою:
- Промийте пагони і листя мильним розчином. Так вам вдасться змити наліт.
- Проведіть обробку фунгіцидом. Повторіть процедуру тричі з перервою в 7 днів.
- Пересадіть фікус у покупний ґрунт, попередньо промивши коріння фунгіцидом або йодистим розчином.
Через те, що ослаблена рослина піддається паразитуванню бактерій, може знадобитися використання комплексного препарату.
Антракноз
Антракнозу піддаються, як правило, овочеві культури, однак, якщо ви взяли ґрунт для фікуса з саду і не обробили його належним чином, це може призвести до того, що рослина захворіє.
Антракноз визначається за такими ознаками:
- На листі утворюються плями бурого, оранжевого або темного забарвлення.
- Листя починає сохнути, згодом опадати.
- При ураженні хворобою страждають пагони рослини.
Щоб врятувати фікус від антракнозу, приготуйте бордоську рідину і обприскайте надземну частину культури.
Грибок сажистий
Сажистий грибок є найпоширенішим захворюванням, оскільки існує велика кількість мікроорганізмів, які можуть викликати появу чорних плям і нальоту на листках. Переносниками грибкового захворювання є шкідники, з якими потрібно боротися на початковому етапі.
Грибок легко піддається лікуванню фунгіцидними препаратами. Після обробки фікус швидко оживає і продовжує показувати активне зростання.
Ботритис
Ботритис проявляється внаслідок надмірного поливу, точніше через високу температуру і вологість. Визначити це захворювання ви зможете за появою сірого нальоту на листках, який легко струшується під час руху зеленої маси. Згодом це призводить до того, що пошкоджене листя темніє та опадає.
Хвороба сприяє неправильному функціонуванню, що може плачевно позначитися на фікусі. Щоб врятувати квітку від ботритиса, видаліть пошкоджене листя. Обов’язково обробіть рослину фунгіцидами.
Церкоспороз
Церкоспорозом фікус хворіє в тому випадку, якщо для посадки використовувався ґрунт із саду, несхильний до дезінфекції. Захворювання супроводжується появою округлих плям з облямівкою на листках.
Під час хвороби листя не здатне виробляти хлорофіл і рослина починає поступово гинути. Щоб впоратися із захворюванням, видаліть уражені частини, обробіть надземну частину фунгіцидами, після чого пересадіть фікус в інший горщик з якісним ґрунтом.
Хлороз листя
Хлороз листя – це поява жовтизни на зеленій масі. Причиною такої неприємності є занадто сухе повітря в приміщенні. Дуже часто проблема виникає в холодний період часу, коли культура розташована поруч з опалювальним приладом. Це призводить до в’янення та всихання листя.
Після скидання великої кількості листя фікус уже не вдасться врятувати. Щоб уникнути серйозних наслідків, переставте квітку в інше місце і обприскуйте її водою з розпилювача. Проводьте процедуру 1 раз на 2-3 дні. Не переставляйте культуру занадто часто, оскільки фікус потребує стабільності.
Пожовтіння листя також може супроводжуватися стресом. З цієї причини перед перестановкою спочатку визначтеся, де ви хочете поставити квітку. Не поливайте культуру занадто часто, щоб листя не жовтіло по краях. Дотримуйтесь часового періоду, і вдасться запобігти загниванню коренів.
Коренева гниль
Коренева гниль пошкоджує фікуси через надмірне перезволоження, що призводить до загнивання коренів. Уникнути неприємних наслідків у вологому ґрунті практично неможливо. Ви можете спробувати пересадити рослину і обробити її фунгіцидами, проте шанси врятувати кореневу систему – мінімальні.
Врятувати рослину можна тільки на початковій стадії. Дотримуйтеся рекомендацій:
- Дістаньте рослину з горщика і повністю витягніть субстрат.
- Промийте корінь і зачистіть відростки до здорової тканини.
- Обробіть рани товченим активованим вугіллям.
- Залиште квітку в місці, захищеному від сонячних променів. Це необхідно для утворення калюса.
- Пересадіть рослину в якісний ґрунт і новий горщик.
- Полийте фікус розчином фундазолу, щоб запобігти повторному розвитку захворювання.
Поставте горщик із фікусом у тіні. Протягом кількох днів не поливайте рослину, а тільки обприскуйте листя 1-2 рази на добу. Будьте готові до того, що навіть якщо ви добре зачистили корінці, врятувати рослину може бути неможливо.
Комахи-шкідники
Фікус вкрай рідко піддається нападкам комах, проте ослаблені рослини можуть стати “приманкою” для шкідників. Підвищена температура і сухість повітря в приміщенні є головними причинами появи і розмноження комах. Ознайомтеся з ними, щоб своєчасно захистити рослину.
Попелиця
Попелиця – шкідливі комахи дрібних розмірів, здатні проникнути в приміщення разом із протягом. Визначити наявність попелиці на фікусі ви можете за наявністю липкого білого нальоту, що нагадує борошно. У процесі життєдіяльності утворюється небезпечний для рослини сажистий грибок. Попелиця моментально вражає всі рослини.
Якщо комахи атакують фікус, уражене листя починає жовтіти, скручуватися і відпадати. У підсумку це може стати причиною загибелі культури. Щоб позбутися шкідників, забезпечте рослині душ мильним розчином, обробіть листя і пагони інсектицидними препаратами.
Щитівка
Фікус може піддатися атаці щитівки. Для своєчасного виявлення комах, періодично оглядайте культуру. Ви визначите шкідників за наявністю опуклих бурих точок.
Щитівка харчується соками рослини, тим самим роблячи її слабкою. У результаті листя починає сохнути і скручуватися, а на поверхні утворюється липкий наліт.
Для позбавлення від шкідників дотримуйтесь рекомендацій:
- Видаліть шкідників вручну, використовуючи ватний тампон, змочений у розведеному спирті.
- Промийте рослину під теплою проточною водою.
- Якщо комах небагато, можете використовувати народний засіб: після промивання рослини, висушіть її, після чого обробіть розчином господарського мила або зеленим милом. Ще можете використовувати настій тютюнового пилу (40 мл на 1 л води), який змийте через пару годин. Проводьте обробку щонайменше 2 рази з періодичністю в кілька днів до повного позбавлення від шкідників.
Якщо на рослині багато щитівок, обробляйте фікус інсектицидами мінімум 2 рази з перервою в 7-10 днів.
Павутинний кліщ
Павутинний кліщ вважається найнебезпечнішою комахою. Шкідник має невеликі розміри, не більше 1 мм, тому помітити їх важко. Однак ви можете впізнати присутність кліща за павутиною, за допомогою якої вони пересуваються між листям. Шкідник відкладає яйця на нижньому боці листя.
Щоб позбутися павутинних кліщів, недостатньо провести одну обробку, оскільки так загинуть тільки дорослі особини. Вразити комах дозволять акарицидні препарати і народні засоби одночасно.
Досвідчені квітникарі рекомендують використовувати настоянку борщівника, олію чайного дерева, розчин мийного засобу для посуду, базилік.
Трипси
Поява трипс на фікусі проявляється утворенням численних втиснутих точок, штрихів і борозенок зі сріблястим нальотом – сліди комах, які харчуються соком рослини. Самі шкідники ховаються на нижньому боці листка. Поступово плями набувають коричневого кольору, потім листя і зовсім відпадає.
Рекомендації щодо лікування фікуса:
- Проводьте обробку за допомогою інсектицидів (Актара, Фітоверм тощо).). Обов’язково обробляйте ґрунт.
- Проводьте процедуру кілька разів із перервою в 7-10 днів.
- При появі трипсів, для профілактики обробляйте всі рослини в приміщенні, оскільки шкідники здатні відмінно пересуватися по повітрю.
Після обробки вимийте підвіконня або іншу поверхню, на якій стоїть горщик з фікусом, водою з господарським милом, після чого продезінфікуйте, щоб знищити можливі личинки.
Нематоди
Нематоди – невеликі шкідники, які здатні завдати серйозної шкоди кореневій системі. У цих місцях квітки з’являються нарости, які зовні схожі з вузликами і кульками. Комахи виділяють небезпечну речовину, що проникає до стовбура і листя, тим самим шкодячи всій квітці.
Вузлики на коренях через ураження нематодами
Через атаки нематод фікус починає бліднути і з часом зелене листя сохне. Якщо не приступити до лікування, це загрожує загибеллю рослини. Щоб врятувати культуру, дістаньте фікус з горщика, занурте його коріння на кілька годин в інсектицидний розчин. Пересадіть деревце в якісний ґрунт.
Борошнистий червець
Червці здатні моментально пошкодити фікус, оскільки вони харчуються соком листя. Шкідники досягають близько 4-5 мм у розмірі, характеризуються наявністю білого кокона. Ви зумієте помітити комаху на рослині. При життєдіяльності червців листя починає часто опадати.
Обробляйте фікус мильним або тютюновим розчином. Щотижня оглядайте деревце на наявність червців, щоб своєчасно позбутися шкідників.
Білокрилка
Білокрилка є літаючою комахою довжиною 1,2-3 мм. Шкідник віддає перевагу ослабленим рослинам. Боротися з білокрилкою досить складно через можливість пересування повітрям. Обробляйте одночасно всі рослини, які є в приміщенні.
Якщо ви вчасно помітите комаху, можете використовувати пастки або народні засоби. Рекомендується використовувати дігтярне мило, а також настій деревію або часнику.
Проблеми догляду
Причиною ослабленого стану фікуса нерідко є зовсім не захворювання й атаки шкідників. При неправильному догляді рослина може постраждати від низки різних проблем:
- Опадання листя в нижній частині. Немає причин для занепокоєння, якщо при цьому виростає нове здорове листя. Якщо ж цього не відбувається і стовбур продовжує оголюватися, вживіть заходів. Спробуйте внести додаткове добриво або пересадіть рослину в новий ґрунт і горщик.
- Відмирання листя. У такому разі причиною можуть бути комахи-шкідники, які напали на фікус. Використовуйте інсектицидні препарати. Щоб підібрати правильний засіб, ретельно огляньте рослину, щоб визначити збудника.
-
Листя покривається плямами. Листя покривається плямами через несумлінний догляд, атаку шкідників або грибкове захворювання. Якщо на листках з’явилися бурі плями, це могло статися через стрес або після пересадки. За наявності коричневих плям, переконайтеся, що в приміщенні оптимальна температура і сухість повітря. Можливо, ви переборщили з мінеральними добривами. Червонувато-коричневі плями свідчать про отримання сонячного опіку, надмірний полив, ураження паразитами або грибком. Білі або сіруваті плями і наявність павутини говорять про павутинного кліща. Коричневі бляшки вздовж жилок листя свідчать про зараження щитівкою, а коричневі плями у вигляді штрихів – про атаку трипс.
Якщо на листках фікуса спостерігаються дрібні жовті крапки і такого ж відтінку краї, то це говорить про надмірне зволоження. За наявності білястого нальоту або точок червоного кольору, це означає, що листя вразили личинки трипс.
-
Фікус не росте. Фікус може сповільнитися в ріст, якщо йому недостатньо освітлення. Ще коли листя починає виростати невелике, а деревце поступово припиняє рости, причина може ховатися у виснаженні ґрунту. Коли ґрунт збіднів і втратив усі корисні ресурси, мінеральні компоненти, то молоде листя починає поступово дрібнішати, а попередники – жовтіти, в’янути й опадати.
Щоб повернути фікусу нормальний стан, пересадіть його або замініть ґрунт. Вибирайте спеціальний субстрат для фікусів, оскільки він насичений необхідними мінеральними вітамінами і комплексними добавками.
- Фікус скидає листя. Рослина стикається з такою проблемою, коли ґрунт у горщику пересох або культуру поливали неякісною водою. Якщо фікус скидає листя через нестачу води, то і його коренева система наражається на ризик, адже вона безпосередньо пов’язана з харчуванням і водним балансом. У цьому випадку рясно полийте квітку. Основною причиною скидання листя є пересушений ґрунт або полив неякісною водою. Якщо фікус скидає листя від дефіциту води, то і коренева система його теж не в кращому стані, адже вона безпосередньо пов’язана з харчуванням і водним балансом. У цьому випадку потрібно щедро його напоїти і надалі стежити за якістю і частотою поливу.
- Переміщення. Фікус не любить, коли горщик переставляють з місця на місце. Часто при переміщенні рослини листя жовтіє і опускається. Такі труднощі виникають у тому випадку, якщо квітці не вистачає добрив, рівень вологості в приміщенні не на тому показнику.
- Неправильне освітлення. Листя фікуса жовтіє й опадає через те, що його поставили в місці, яке недоступне для сонячних променів. Квітці потрібне яскраве і одночасно розсіяне освітлення. У літню пору притіняйте культуру спеціальними плівками, а взимку забезпечте додаткове освітлення фітолампами. Фікус може загинути при нестачі світла.
- Відсутність вологості. Через те, що в приміщенні сухо, листя фікуса стає жовтим і сухим. Терміново зволожте повітря, обприскуйте листя деревця щодня. Взимку поставте поруч із фікусом ємність із водою.
Іноді листя фікуса швидко сохне і закручується. У цьому випадку уважно огляньте рослину. Як правило, така проблема виникає при протязі або холоді – вони згубно впливають на фікус. Переставте рослину в тепле місце і стежте за тим, щоб листя не торкалося холодних предметів.
Як реанімувати фікус
Якщо рослина сигналізує про життєдіяльність, її не сильно пошкодило, терміново вживайте заходів. Для швидкого порятунку фікуса проведіть такі заходи:
- Пересадіть деревце в новий якісний ґрунт. Причинами пошкодження можуть бути шкідники, що ховаються в ґрунті. Землю повністю замініть, а на дно горщика викладіть гальку, щоб зробити дренажний шар. Уважно огляньте коріння: видаліть сухі або гнилі частини.
- Висохлі гілки обережно обріжте до живої тканини. Ви зрозумієте, що гілочка жива, якщо з’явиться сік.
- Акуратно видаліть усе пожовкле листя, щоб полегшити реабілітацію.
- Полийте рослину Епіном, який використовується для екстреного відновлення кореневої системи.
Намагайтеся регулярно оглядати рослину, щоб виявити причину своєчасно й усунути її.
Не завжди поганий стан рослини викликаний хворобою. Часто симптоми з’являються через неправильний догляд, тому рослина може жовтіти, в’янути, скидати листя, гнити або підмерзнути. Забезпечте якісні доглядові заходи, щоб отримати красиву і здорову квітку.