Посадки восени: варіанти культур, особливості, схеми, терміни

Дуже часто садівники і городники вважають за краще висаджувати культури і квіти під осінь, щоб на весну отримати хороший урожай і красивий квітучий сад. Для цього ознайомтеся з основними правилами підзимової посадки, щоб результати були позитивними.

Посів під осінь

Загальні вимоги для підзимової посадки

Підзимова посадка вимагає дотримання деяких правил, що забезпечить вам надалі хорошу врожайність овочів і плодових культур. Те ж саме стосується і квітів.

Дотримуйтесь рекомендацій:

  • Якщо ви переживаєте про насіння, яке втратило схожість, перестрахуйтеся – збільште норму в 1,5-2 рази. Сійте їх частіше, ніж при весняному посіві.
  • При осінньому способі насіння опиняється в більш суворих умовах, тому для процедури вибирайте повновагий, великий матеріал зі схожістю не менше 80%.
  • Під час загортання крупного насіння буряка і кропу робіть це на глибину більшу, ніж для дрібного насіння ріпи – в межах 1,5-2 см.
  • Обов’язково використовуйте тільки сухий посадковий матеріал.
  • Під зиму садівники рекомендують сіяти дражоване насіння, щоб зменшити небезпеку його загибелі.
  • Квіткове насіння допустимо сіяти як на клумбу, так і на спеціальну теплу грядку.
  • Візьміть до уваги, що за зиму верхній шар ґрунту може сильно ущільнитися, через що навесні насінню буде складно пробитися крізь кірку. Тому посіяний матеріал присипте пухким ґрунтом типу торфу, перегною або компосту.

Посіви не поливайте, адже у весняний період насінню цілком вистачить вологи від снігу, що розтанув, а восени йому не потрібно набухати, інакше взимку воно загине.

Як підготувати грядки для посадки

Підготовка грядок для посадок – важливий і одночасно цікавий процес. Щоб зробити все правильно, дотримуйтесь корисних рекомендацій.

Для квітів

Найкраще вибрати для посіву квітів грядку, яка не знадобиться ранньою весною. Приберіть коріння бур’янів, інакше вони можуть “забити” весняні сходи, також не вносьте компост (см.

Поради з підготовки:

  • Ретельно розрівняйте землю граблями, зробіть рівні борозенки 1-1,5 см глибиною.
  • Посійте насіння трохи частіше, ніж при весняній посадці.
  • Встановіть дуги для укриття плівкою.

Ця проста схема дозволить вам посіяти квіткове насіння, яке на весну вже зійде і порадує вас красивими квітами.

Для овочів

Залежно від кількості культур підберіть ділянку, яка буде відповідати розмірам. Заготовте грядки заздалегідь – за 14-20 днів до посіву. Обов’язково залиште між ними доріжки для зручного пересування, зміцніть краї дошками або шифером.

Рекомендації:

  • Скопайте гряди, розпушіть, внесіть необхідні компоненти. На кислих ґрунтах заздалегідь додайте доломітове борошно (150 г на 1 кв. м). м), перекопайте ділянку. Важким ґрунтам потрібен компост, торф.
  • Внесіть у ґрунт перегній (10 кг на 1 кв. м) і деревну золу (10 кг на 1 кв. м) і деревну золу (200 г на 1 кв. м) і деревну золу (200 г на 1 кв. м). м).
  • Для підживлення можете використовувати готові комплекси: Растворин, Кеміра, нітрофоска.

Висівайте культури в борозенки, поглиблюючи насіння сильніше, ніж при весняній процедурі. Посипте посіви сухим ґрунтом.

Для чагарників і дерев

Щоб ґрунт повністю осів, достатньо 1,5-2 місяці. Тому, якщо ви плануєте висаджувати дерева або чагарники восени, приступіть до підготовки ями в липні-серпні.

Як діяти далі:

  • Викопайте яму овальної або круглої форми розміром 60х60 або 80х70 см. Корінням має бути комфортно в лунці.
  • У різні боки відкладіть верхній і нижній шари ґрунту. Потім змішайте верхній шар ґрунту з мінеральними та органічними добривами, і поверніть назад у яму.
  • Внесіть перегній, перепрілий гній, торф або компост (30 кг на 1 кв. м). м).
  • Додайте 20-300 г гранульованого Суперфосфату, 400 г вапна, 150 г сульфату калію і 1 кг деревної золи.

Посадка дерев восени

Вносьте в ґрунт тільки одне добриво: перегній або компост, деревну золу або мінеральні добрива.

Для зелені

Під посадку кореневої петрушки вносьте гнойові добрива, а під листову зелень – мінеральні та органічні поживні речовини.

Рекомендації:

  • Вибирайте ділянку на височинах, щоб уникнути підтоплення весняними водами. Віддавайте перевагу місцям з хорошим освітленням.
  • Найкраще готувати територію, де раніше вирощувалися томати, цибуля, капуста, часник або огірки. Небажано сіяти насіння на ділянці, де попередньо росла морква.
  • Скопайте ділянку на глибину 25 см, розрівняйте.
  • Підготуйте грядки так, щоб між рядами була відстань не менше 20-50 см, залежно від кількості.
  • Розмір борозни має бути 2 або 2,5 см.

Використовуйте для засипки посадок сухий родючий ґрунт, пісок.

Терміни посадки і вибір посадкового матеріалу

Починайте готуватися до підзимових посівів уже з кінця вересня або початку жовтня. Підготовка полягає в перекопуванні, удобренні та формуванні грядок. Не менш важливо підібрати насіння і придбати посадковий матеріал.

Відповідально поставтеся до вибору: купуйте сорти, які стійкі до низьких температур, потребують короткого світлового дня і відрізняються ранніми термінами дозрівання.

Посадка квітів

Багато квітникарів вважають за краще займатися висаджуванням квітів з осені, щоб на весну вже почали з’являтися перші сходи, які поступово виростуть і порадують своїми яскравими фарбами.

Тюльпанів

Тюльпан вважається королем весняних клумб. Він являє собою цибулинну квітку, радує сотнями видами і сортами, різними варіантами забарвлення. Цвітіння тюльпана припадає на середину квітня-початок червня.

Висаджуйте насіння в середині вересня або на початку жовтня, коли температура не вище +6-11 градусів. Вибирайте освітлену ділянку з пухким, добре дренованим ґрунтом. Відстань між цибулинами – 10 см, рядами – 20-25 см. Можете розмістити на одній клумбі кілька сортів, які цвітуть у різний час.

Найкращі сорти тюльпанів: Авторитет, Хіт-парад, Хуан, Жовтий Імператор, Маленька принцеса.

Півоній

Для підзимового посіву підходить півонія трав’яниста. Рослина віддає перевагу сонячним ділянкам, відмінно росте поруч із чагарниками, загородженнями, які надійно захищають її від вітру. Не висаджуйте півонію на надмірно перезволожених низинах.

Висадку проводьте на початку вересня, у спекотний період – у середині місяця. Для висаджування цілого куща підготуйте яму розміром 90х70 см, на дно покладіть дренаж, внесіть перегній і фосфорно-калійне добриво.

Посадка півонії восени

Найкращі сорти півоній: Карл Розенфельд, Лемон Шиффон, Золота шпилька, Корал Чарм, Чарівність сходу сонця. У першу зиму обов’язково вкривайте півонію.

Лілій

Цвітіння припадає на червень-серпень. Для вирощування підходять сонячні ділянки з пухким, родючим, добре дренованим ґрунтом.

Висадкою, пересадкою і діленням кущів займайтеся в середині вересня-початку листопада, коли температура повітря буде не більше +10 градусів. Висаджуйте цибулини в лунки, в які попередньо внесли великий вологий пісок. Відстань між цибулинами – не менше 15 см. Укривайте квітку на зиму.

Найкращі сорти лілій: Марлен, Танго, Блек, Елоді, Альбум.

Троянд

Троянда – популярна рослина, яка є практично в кожному квіткарнику. Найбільш підходящим часом є середина вересня, але можна садити до початку жовтня. Для квітки найкраще підійде сонячна і захищена від вітру ділянка із заляганням вод не менше ніж 1 м.

Трояндам необхідний родючий, дренований, пухкий і помірно зволожений ґрунт. Якщо на вашій ділянці збіднений ґрунт, за 14-20 днів до посадки підготуйте поживну ґрунтосуміш: змішайте суглинний ґрунт і органічні добрива (компост або перегній) у співвідношенні 1:1.

Найкращі сорти троянди: Дон Жуан, Альбе, Фламентанц, Розаріум Ютерсен, Полька.

Нарцисів

Нарцис – ніжна квітка, що любить злегка піднесені ділянки без застою талих вод, рясного сонця і вітру. Вибирайте для посадки пристовбурні місця, де суглинний ґрунт, оскільки від піщаного ґрунту вони не отримають достатньо поживних речовин.

За три місяці до посадки внесіть перегній або гній. Перед посадкою використовуйте збалансоване добриво з високим вмістом калію і фосфору в порівнянні з азотом. Садіть цибулини на глибину 10-20 см. Відстанню між ними – не менше 10 см.

Найкращі сорти нарцисів: Марципан, Час Великодня, Саломея, Крижаний король, Колор.

Гортензії

Вологолюбна і світлолюбна гортензія користується великою популярністю. Осінню посадку проводьте на початку вересня для середньої смуги і до кінця осені в південному регіоні. Рослина віддає перевагу безвітряним і добре освітленим ділянкам.

Квітці потрібен легкий, поживний, злегка підкислений ґрунт, який швидко вбирає вологу. Посадкову яму підготуйте заздалегідь – за 3-4 тижні до посадки. Розмір ями повинен відповідати кореневій системі, приблизно 30-50 см. Відстань між рослинами – не менше 70 см.

Найкращі сорти гортензії: Грандіфлора, Ваніла Фреш, Меджікал Файєр, Лаймлайт, Анабель.

Гіацинтів

Гіацинт – квітка, що любить яскраве сонце і ділянки, захищені від вітру. Висадку проводьте на початку грудня, але щоб ґрунт не був занадто вологим, оскільки цибулини можуть загнити. За теплої погоди відкладіть висадку до початку листопада.

Заздалегідь підготуйте ґрунт – за 1-2 місяці до посадки, щоб земля встигла осісти. Перекопайте ділянку на глибину 40-50 см, внесіть органічні та мінеральні добрива. Потім приступіть до підготовки посадкової ями. Її розмір має бути 10-16 см. Відстань між цибулинами – 15 см, рядами – 20 см.

Посадка гіацинтів восени

Найкращі сорти гіацинтів: Жан Босс, Помаранчевий Бовен, Blue Magic, Gertruda, Madame Sophie.

Посадка чагарників і дерев на городі

Посадка дерев і чагарників вимагає особливої уваги, щоб рослина прижилася і в майбутньому давала стабільні та великі врожаї. Ознайомтеся з правилами посадки.

Полуниці

Терміни висадки полуниці залежать від місцевого клімату і погоди. Ранні сорти висаджуйте до середини вересня, із середнім терміном дозрівання – до середини жовтня, пізні вила – за 1-1,5 місяця до настання холодів.

Вибирайте добре освітлені ділянки для посадки. У тіні ягоди виростають дрібні та несмачні. Для посадки розпушіть ґрунт, викопайте лунки глибиною 10-15 см, полийте. Змішайте землю з компостом і перепрілим гноєм для удобрення.

Найкращі сорти полуниці: Кімберлі, Флоренс, Кент, Десна, Зоря.

Суниці

Садова суниця – соковита і корисна ягода, яка подобається багатьом. Для осінньої посадки потрібні саджанці з відкритою кореневою системою, період: з початку вересня і до кінця жовтня. Вибирайте добре освітлені ділянки з родючим ґрунтом.

За тиждень до посадки перекопайте ділянку на глибину багнета лопати, закладіть перепрілий гній із розрахунку 20 кг на 1 кв. м. м. Оптимальною схемою посадки вважається 60х40 см. Так буде зручно доглядати за рослинами.

Найкращі сорти суниці: Ананас, Хоней, Лісова казка, Венера, Чорний принц.

Малини

Щоб навесні молода малина почала швидко рости, займайтеся висадкою кущів за місяць до заморозків. Після зими ґрунт буде наповнений вологою і поживними речовинами. Вибирайте ділянку з пухкою землею. За 20 днів до посадки внесіть гній або перегній.

Викопайте посадкову яму глибиною 30 см. Дотримуйтеся відстані між кущами – не менше 80 см. Якщо у вас на ділянці піщана земля, висаджуйте малину в траншею. При важкому ґрунті рекомендується саджанці поміщати в підняту на 20 см грядку.

Найкращі сорти малини: Атлант, Зюгана, Полана, Шапка Мономаха.

Смородини

Щоб плодові кущі встигли вкоренитися до початку сильних морозів, почніть їхню висадку з середини вересня і до кінця жовтня. Для чорної смородини вибирайте злегка затінену ділянку, а для червоної – сонячне місце. Чагарник віддає перевагу суглинному ґрунту.

Підготуйте посадкову яму: викопайте лунку округлої конфігурації, розміром 40х40 см. Внесіть 20 кг перегною або іншу органічну речовину, у разі неродючого ґрунту. Додайте 200 г золи або гранульованих мінеральних комплексів, наприклад, 150 г Суперфосфату і 20 г сульфату калію.

Найкращі сорти смородини: Дачниця, Литвиновська, Відмінниця, Багіра, Зелена димка. Про осінній догляд за смородиною, незалежно від сорту, розповідається в наступній статті.

Аґрусу

Аґрус є невибагливою культурою, здатною рости скрізь, на будь-яких типах ґрунту. Однак обирайте для нього добре освітлену ділянку і не висаджуйте в заболочених низинах. Терміни посадки залежать від погодних умов, але встигніть посадити рослину за місяць до настання морозів.

Посадка аґрусу восени

Як правило, під аґрус готують лунку діаметром 30-40 см і глибиною 40-70 см. Розділіть верхній шар ґрунту на 2 частини, змішайте одну з них з перегноєм або компостом, 50 г подвійного суперфосфату і 45 г сірчистого калію. Так ви наситите саджанець необхідними поживними речовинами. Далі слід провести підготовку чагарнику до зими.

Найкращі сорти аґрусу: Каптиватор, Арлекін, Ленінградець, Зелений дощ, Захисник.

Винограду

Саджанці винограду вже наступного року порадують потужним приростом. Посадку проводьте за 20-25 днів до настання стійких морозів. Такі саджанці обов’язково вкрийте на зиму ялиновим гіллям, спанбондом або мішковиною.

Викопайте посадкову яму – її розмір має бути більшим за земляну грудку саджанця. Простір, що залишився, засипте ґрунтом і добре полийте.

Найкращі сорти винограду: Ізабелла, Кардинал, Преображення, Дамські пальчики, Захват. Про догляд за виноградом восени читайте в іншій нашій статті.

Яблуні

Молоді яблуні рекомендується висаджувати у вересні або жовтні, щоб саджанець встиг вкоренитися. Викопайте велику посадкову яму, щоб вона перевищувала розмір кореневої системи деревця.

Протягом наступного року регулярно поливайте і підживлюйте рослину розчинними мінеральними речовинами.

Найкращі сорти яблунь: Антонівка, Богатир, Любава, Осіння радість, Мельба.

Груші

Посадку груші проводьте з вересня по жовтень. Рослина віддає перевагу добре освітленим, просторим ділянкам і пухкому, родючому ґрунту. При посадці беріть до уваги рівень залягання ґрунтових вод.

Підготуйте посадкову яму: її розміри залежать від довжини коренів саджанця. Верхній родючий шар відкладіть убік, нижній шар ґрунту вийміть і змішайте з перегноєм, дерновою і листовою землею, внесіть 400 г Суперфосфату і 40 г калійної солі. Якщо у вас на ділянці кислий ґрунт, внесіть 400 г вапна.

Найкращі сорти груш: Самарська красуня, Нектарна, Кафедральна, Москвичка, Лада, Ніжність.

Вишні

Оптимально висаджувати саджанці вишні, коли денна температура прогріється до +10-15 градусів, а нічна – від 0 до +2 градусів. При виборі ділянки віддавайте перевагу добре освітленим місцям. Можете висаджувати поруч із парканом.

Яму під вишню готуйте з урахуванням розміру кореневої системи. Як правило, розмір посадкової лунки становить 60х60х60 см. Проводьте процедуру за 2 тижні до посадки. Також заздалегідь зробіть ґрунтову суміш: змішайте верхній шар ґрунту з 20 кг перегною, 200 г Суперфосфату, 30 г сірчанокислого калію.

Найкращі сорти вишні: Тургенівка, Щедра, Малишка, Морозівка, Любська.

Сливи

Висадку сливи здійснюйте за 1,5-2 місяці до настання холодів. Вибирайте ділянку з низьким заляганням ґрунтових вод, не висаджуйте рослину біля високих дерев. Слива не любить кислий ґрунт, тому провапнуйте його 500 г доломітового борошна на посадкову яму.

Внесення вапна

За кілька днів до посадки викопайте яму розміром 50х50х60 см. На дно насипте пісок і дренаж. Змішайте частину верхнього шару ґрунту з добривами і відправте назад у яму.

Найкращі сорти сливи: Незнайомка, Байкальська, Бурятська, Ваулінська, Уссурійська.

Посадка овочів на городі

Посадка овочів на городі під зиму – це вдале рішення, щоб уже наступного року збирати врожай раніше, ніж при весняній посадці. Ви можете висадити на ділянці різні овочеві культури.

Картоплі

Посадка картоплі восени – ризиковане заняття, але варте уваги. Для цього підберіть ділянку, захищену від вітру і застою ґрунтових вод. Щоб ґрунтові шкідники не зіпсували бульби, винесіть їх на сонце за 2 тижні до посадкових робіт.

Якщо картопля позеленіла, потримайте її 30 хвилин у фунгіциді. При посадці в кожну лунку вносьте по 200 г золи і кладіть одночасно по дві бульби. Накрийте грядки соломою, шаром торфу і спанбондом, щоб захистити культуру від різких перепадів температур.

Найкращі сорти картоплі: Волжанин, Агрія, Адретта, Невська, Маргарита.

Часнику

Для посадки часнику зробіть борозни і внесіть мінеральні та органічні добрива (калій, фосфор, перегній). Приступайте до підготовчих робіт за 2 тижні до посіву. Для процедури вибирайте найбільші головки, які розділіть на зуби.

Робіть грядки невеликими, близько 2 м завдовжки і 1,5 м завширшки. Поглиблюйте зубчики на 3-4 см у землю. Висаджуйте культуру на добре освітлених ділянках.

Найкращі сорти часнику: Антоннік, Дубковський, Зубренок, Комсомолець, Лікар.

Цибуля

Висаджуйте цибулю до того, як почнуться заморозки, як правило, цей період припадає на жовтень. Культура віддає перевагу пухкому ґрунту. Перед осінньою посадкою продезінфікуйте ґрунт розчином мідного купоросу. Також удобріть сумішшю торфу, деревної золи, перегною, калійної солі та суперфосфату.

Заздалегідь перекопайте ґрунт, щоб він встиг осісти й ущільнитися. Висота грядок має становити близько 18-20 см. Після осідання вирівняйте ділянку, зробіть борозни глибиною 5-7 см. Відстань між борознами – 20 см. Застроміть сіянку так, щоб шийка була на 1,5-2 см нижчою за рівень землі. Зверху присипте ґрунтом і ущільніть.

Найкращі сорти цибулі: Шекспір, Арзамаський, Сеншуй, Кіп-Велл, Безсонівський.

Буряка

Заздалегідь виберіть ділянку для посадки буряка. Проводьте процедуру у вересні-жовтні. Культура віддає перевагу відкритій для сонячних променів місцевості з легким, багатим на гумус ґрунтом із нейтральною кислотністю.

Зробіть борозни глибиною 3 см, дотримуючись відстані між насінням 8-10 см. Між рядами має бути не менше 20 см. Мульчуйте буряк тирсою або листям.

Найкращі сорти буряка: Єгипетський плоский, Підзимній А 474, Бордо 237, Червона куля, Капітан.

Ріпи

Вибирайте добре освітлену ділянку з мінімальною кількістю затінень. Ріпа найкраще відгукується на торфовища, суглинки і супіщані ґрунти, а ось на глинистих ділянках росте погано.

Ріпу вирощують усе більше городників. Сійте насіння за 2 тижні до заморозків. Висівайте їх на глибину близько 3 см, залишаючи між насінням до 10 см відстані, але кладіть у кожну ямку по кілька насінин. Міжряддя залиште рівними 25 см, при цьому на 1 кв. м йде близько 2 г насіння.

Посадки під осінь

Найкращі сорти ріпи: Глаша, Золота куля, Снігуронька, Білосніжка, Біла ніч.

Моркви

При посадці моркви приділіть увагу вибору ділянки: вона має розташовуватися на рівному місці, захищеною від вітрів і освітленою сонячними променями. Не сійте насіння на схилі, щоб його не змила вода під час весняного танення снігу. Ґрунт має бути пухким, легким і родючим.

Робіть ряди невеликими, використовуйте багато насіння, оскільки більшість із них можуть не зійти. Між насінням дотримуйтеся відстані близько 2 см, між рядами – 15-20 см.

Найкращі сорти моркви: Вітамінна 6, Московська зимова А 515, Нантська 4, Незрівнянна, Шантене 2461.

Редису

Приступайте до посадки редиски на початку вересня і до пізньої осені (листопад місяць). Вибирайте ділянку з родючим ґрунтом. Вона має бути прихована від сильних вітрів і добре освітлюватися, але й бути присутньою півтінь.

Між насінням витримуйте відстань близько 3 см, між рядами – 8-10 см. Борозенки робіть глибиною 2 см. Мульчуйте посадки торфом.

Найкращі сорти редиски: Жара, Зоря, Кармен, Меркадо, Білі ночі.

Чи можна садити зелень восени

З осені можна посадити зелень, яка вже за теплої погоди навесні почне сходити і радувати вас гарним урожаєм.

Посадка зелені восени:

  • Кріп, кінза і петрушка. Відмінно уживуться на одній грядці. Проводьте висадку після перших слабких нічних заморозків. Після посіву злегка присипте підмерзлою землею. Використовуйте нейтральний або слабокислий ґрунт, багатий органікою і добре зволожений. Приготуйте борозенки глибиною 2 см, дотримуйтеся між ними відстані в 20 см. Вносьте насіння із запасом. Замульчуйте ґрунт. Найкращі сорти кропу: Ароматний букет, Грибовський, Зелений пучок. Сорти петрушки: Верейська, Іринка, Цукрова. Різновиди кінзи: Авангард, Бородіно, Пікнік.
  • Селера. Як правило, під зиму висівають листову селеру, проте ви можете взяти і кореневу. Насіння закладайте на глибину близько 1,5 см. Сійте густо, але на 1 кв. м. не витрачайте більше 1 г. Найкращі сорти селери: Кореневий Грибовський, Яблучний.
  • Салат. Для отримання ранньої корисної зелені приступайте до посадки в листопаді. У жовтні перекопайте грядку, приберіть бур’яни і удобріть ґрунт перегноєм і Суперфосфатом. Зробіть неглибокі борозенки, накрийте їх плівкою і збережіть до посіву. Після посадки засипте теплою землею або торфом. Найкращі сорти салату: Гоген, Санжин, Морозко, Смарагдовий гігант, Кук.
  • Крес-салат. Для висадки підходять середньостиглі та пізньостиглі сорти. Краще висаджувати в теплиці і вирощувати всю зиму. Глибина посадки має бути 1-2 см, відстань між грядками – не менше 20 см. Сійте насіння суцільною стрічкою, прорідіть після появи сходів. Найкращі сорти крес-салату: Ризький, Дачниця, Крупнокачанний, Новорічний.
  • Цибуля-порей. Висівайте насіння, коли температура повітря буде не менше 0 градусів. Закладайте посадковий матеріал на глибину близько 1,5 см при відстані не менше 10 см. Між грядками залишайте близько 30 см. Норма посіву – 2 г на 1 кв. м.
  • Гірчиця салатна (листова). Не боїться морозів і легко витримує заморозки. Закладайте насіння на глибину близько 1,5 см, між грядками залишайте 25 см. Норма посіву – 3 г на 1 кв. м.

    Найкращі сорти листової гірчиці: Ладушка, Хвилька, Прима.

  • Шпинат. Висадку проводьте з вересня до кінця листопада, поки не з’являться сильні заморозки. Зволожте ґрунт і підготуйте борозенки глибиною 1-1,5 см. Дотримуйтеся між ними відстані 2-3 см. У підготовлені ямки засипте насіння шпинату, потім засипте його ґрунтом.
    Найкращі сорти шпинату: Вікторія, Велетенський, Жирнолистий.
  • Цибуля-батун. Висаджуйте насіння на глибину близько 3 см з відстанню близько 20 см. Між грядками має бути не менше 50 см. Обов’язково підберіть хороший сорт. Норма посіву – 7 г на 1 кв. м. Найкращі сорти: Грибовський 21, Травневий, Квітневий 12, Салатний 35.
  • Щавель. Проводьте висадку після перших слабких заморозків. Для щавлю підходять сонячні ділянки, захищені від сильного вітру. При підготовці ґрунту внесіть деревну золу, органічні та мінеральні добрива. Зробіть борозенку, заглибте насіння на 2 см, засипте землею, замульчуйте соломою. Накрийте плівкою. Найкращі сорти щавлю: Нікольський, Бельвільський, Малахіт.

Посів зелені

Вирощувати зелень простіше простого, головне, підібрати хороший сорт, який вже навесні покаже свої найкращі характеристики.

Що робити навесні – загальні правила і рекомендації

Після підзимових посадок навесні необхідно приділити увагу саду та городу. Дотримуйтесь рекомендацій:

  • Наведіть порядок у квітнику. Видаліть бур’яни, розпушіть землю і рясно полийте рослини, щоб вони починали сходити.
  • Займіться збагаченням культур. Внесіть підживлення, відкрийте укриття і зніміть плівку-обмотку з рослин, щоб вони починали звикати до температури. Регулярно прополюйте ґрунт, розпушуйте, щоб земля насичувалася киснем.
  • Проведіть обробку від захворювань і шкідників. Щоб ваші рослини не зазнали нападів комах і грибкових або інших інфекцій, обробіть їх спеціальними препаратами.
  • Подбайте про обрізку. Чагарники і плодові дерева потребують формуючих і санітарних обрізок. Така процедура дозволить сформувати крону і позбутися пошкоджених, уражених пагонів, які не плодоносять.

Якщо ви хочете отримати ранній урожай навесні, приступайте до підготовки вже восени. Так ви отримаєте соковиту зелень, максимально швидко дозрілі плоди і культури. При посадці квітів на ділянці з осені, вже навесні ваша територія буде прикрашена яскравими відтінками.