Орхідея – красива, ніжна квітка, яку так люблять господині, тому займаються її вирощуванням. Перед тим, як купити орхідею, ознайомтеся, які захворювання можуть її чекати. Також на квітку здатні нападати шкідники. Існують способи боротьби з паразитами і хворобами, профілактичні заходи.
Основні захворювання орхідей
Орхідея може піддаватися різним захворюванням, у тому числі грибковим і вірусним. Пропонуємо вам розглянути хвороби квітки та ознайомитися з методами боротьби, щоб уберегти рослину від загибелі.
Антракноз
Захворювання проявляється на листках, рідше – на псевдобульбах. Ви розпізнаєте антракноз за маленькими і круглими, але чіткими коричневими плямами, які з часом можуть збільшуватися і зливатися воєдино. Поступово утворюються вм’ятини.
Рослина уражається хворобою через надмірно високу вологість повітря, застоювання води в пазухах листків або в серцевині псевдобульб. Збудником антракнозу є грибок.
Що робити:
- Зріжте і спаліть уражені ділянки.
- Місця зрізів обробіть активованим вугіллям або золою.
- Використовуйте мідьвмісні препарати (Хом, Хорус). Обробляйте квітку тричі з перервою 10 днів. Після цього скоротіть полив і не вносьте підживлення.
Щоб запобігти розвитку антракнозу, забезпечте вологість повітря від 40 до 70%. Періодично провітрюйте приміщення – так повітря не буде застоюватися. За допомогою ганчірочки або серветки після поливу прибирайте воду з пазух листя і серцевин псевдобульб.
Фузаріоз
Захворювання, яке проявляється в пожовтінні листя – на ньому утворюються плями. Хвороба зачіпає і молоді пагони. Листові пластини стають м’якими, скручуються, можуть покриватися рожевим нальотом.
Найчастіше причиною формування фузаріозу стає брак циркуляції кисню в кімнаті та підвищений рівень вологості.
Як вирішити проблему:
- Протягом 10 днів обробляйте орхідею розчином Фітоспорину-М, занурюючи в нього горщик з рослиною тричі на добу.
- Перший час не обприскуйте квітку, щоб не спровокувати якнайшвидший розвиток захворювання.
- Частіше провітрюйте приміщення, але так, щоб не було протягів.
Щоб уникнути зараження фузаріозом, дотримуйтеся всіх необхідних правил догляду.
Ризоктоніоз або бура гниль
Інфекційне грибкове захворювання, викликане грибом Rhizoctonia soloni. При хворобі корені рослини стають темними, стиснутими, висохлими і скрученими, а кінчики чорніють. При сильному зараженні листя покривається коричневими мокрими плямами з жовтим обідком.
Якщо своєчасно не зайнятися лікуванням, гниль доходить до точки росту, що призводить до загибелі орхідеї. Як правило, ризоктоніоз вражає рослину взимку, в період спокою, або за нестачі освітлення. Також захворювання виникає при підвищеній вологості ґрунту або через низький імунітет.
З бурою гниллю впораються фунгіциди:
- Фізан-20. В 1 л теплої води розчиніть 10 мл препарату. Замочіть коріння на півгодини, обробіть листя.
- Фітон 27. У 4 л води розведіть 5 мл. Замочіть коріння і обробіть рослину.
- Мідний купорос. Використовуйте порошок для припудрювання уражених місць, або розведіть за інструкцією і обробіть всю рослину.
- Колоїдна сірка. Застосовуйте так само, як і мідний купорос.
Для профілактики подбайте про акуратний полив і достатнє освітлення. Іноді проливайте ґрунт і коріння протигрибковими засобами, наприклад, Топазом або Фітолавіном.
Борошниста роса
Усі домашні орхідеї рівною мірою схильні до цієї патології. При захворюванні листя і бутони рослини покриваються білим нальотом. У підсумку пошкоджені ділянки починають сохнути і, в кінцевому рахунку, квітка гине.
Хвороба розвивається через підвищену вологість і високу температуру повітря. Такі умови утримання називають парниковим ефектом.
Приступайте до лікування відразу ж, як виявите ознаки борошнистої роси. Так ви знизите ризик загибелі рослини. Способи боротьби:
- Використовуйте розчин колоїдної сірки. Припудріть порошком уражені місця, або розведіть за інструкцією і обробіть всю рослину.
- Застосовуйте препарат Бактофіт за інструкцією.
Для профілактики борошнистої роси обприскуйте рослину Фітоспорином-М.
Коренева гниль
Коренева гниль призводить до того, що в орхідеї листя стає бурим, коріння загниває і м’якшає. Як правило, причиною розвитку хвороби є занадто завищена температура і вологість повітря.
Як вирішити проблему:
- Створіть сприятливі умови для утримання орхідеї.
- Виявивши ураження кореневою гниллю, пролийте коріння і субстрат розчином Фітоспорину-М або препаратом Триходерма Вериде. Отримати позитивний результат ви зможете при триразовій обробці з інтервалом 10-14 днів.
Бажано проводити процедуру методом занурення горщика в розчин. При посадці орхідеї використовуйте якісний знезаражений ґрунт – це вважається найкращою профілактикою кореневої гнилі.
Гниль серцевинна або коронна
Гниття серцевини вважається рідкісним, але трапляється явищем. Як правило, коронна гниль проявляється внаслідок будь-якої інфекції.
Різкі перепади температури також призводять до негативних наслідків – листова пластина пошкоджується, через що патогенним мікроорганізмам відкривається доступ. Щоб не зіткнутися з проблемою, насамперед, дотримуйтеся правил догляду та гігієни рослини.
Профілактика:
- Забезпечте стабільне освітлення, температуру і вологість.
- Видаляйте воду, що скупчилася після поливу, з серцевини.
- Поливайте рослину тільки в тому випадку, якщо субстрат повністю сухий.
- Регулярно провітрюйте приміщення.
Якщо серцевина повністю згнила, виріжте її всю. Без неї вдасться реанімувати орхідею. Якщо ж гнильний процес пошириться, рослину врятувати не вийде.
Чорна гниль
Грибкове захворювання, при якому рослина повністю покривається чорною гниллю і починає засихати. Як правило, причиною хвороби виступає занадто низька температура утримання або ослаблений імунітет через напади шкідників.
Як боротися з чорною гниллю:
- Видаліть уражені ділянки до здорових тканин гострим ножем або ножицями.
- Обробіть постраждалі місця деревним вугіллям або бордоською рідиною.
- Позбавтеся від субстрату, простерилізуйте горщик.
- Пересадіть орхідею і створіть для неї сприятливі умови.
Якщо більша частина рослини уражена хворобою, вилікувати її практично неможливо. Для профілактики дотримуйтесь усіх правил догляду.
Сіра гниль
Захворювання проявляється у вигляді темних острівців, покритих сірим пухнастим нальотом. Спочатку вони утворюються на листках, потім на поверхні ґрунту і в підсумку покривають квітки. Також на них з’являються коричневі цяточки.
Сіра гниль є наслідком неправильного догляду за рослиною. Причинами виникнення є знижена температура і висока вологість повітря. Однак орхідея може піддатися хворобі через надмірне внесення добрив із високим вмістом азоту.
Як усунути хворобу:
- При сильному ураженні орхідеї видаліть пошкоджені ділянки, потім обприскайте фунгіцидами, наприклад, Споробактерином, згідно з інструкцією.
- При поливі використовуйте спеціальні препарати, які підвищать її стійкість до захворювань.
Профілактика сірої гнилі полягає в правильному догляді.
Коричнева або бактеріальна плямистість
Коричнева плямистість проявляється на пагонах і молодому листі у вигляді світлих коричневих, водяних плям. Згодом вони розростаються, темніють і зливаються один з одним. Прискорюють процес ураження рясний полив і низька температура повітря.
Якщо рослина пошкоджена мінімально, її можна реанімувати:
- Виріжте уражені ділянки до здорової тканини. Місця зрізів присипте вугіллям і обробіть бордоською рідиною.
- Після “операції” утримуйте орхідею в хороших умовах.
При сильному ураженні вилікувати рослину практично неможливо. Для профілактики 1 раз на місяць обприскуйте орхідею мідним купоросом.
Сажистий грибок
Спори сажистого грибка з’являються через шкідників: щитівки, борошнистого червця, попелиці. Ці комахи залишають липкі виділення, тим самим забиваючи гирла і порушуючи процес фотосинтезу. Так розвивається грибкова інфекція. На рослині утворюється чорний наліт.
Проводьте комплексне лікування:
- Промивайте листя протягом 6 днів після того, як виявите хворобу.
- Обріжте уражені ділянки.
- Двічі обробіть орхідею інсектицидом з інтервалом 10 днів. Рекомендуються такі препарати: Хом, Ридоміл, Топсин М.
Для профілактики підтримуйте рівень вологості в приміщенні, необхідний для вирощування орхідей. Забезпечте рослині якісне освітлення і провітрювання, регулярно оглядайте на наявність паразитів.
Іржа
Вважається рідкісним захворюванням, що супроводжується жовто-бурими плямами на листках. Іржа з’являється внаслідок підвищеної вологості, високого вмісту торфу і перегною в ґрунті, недотримання карантинного режиму.
Щоб впоратися з проблемою на початковій стадії, обробіть орхідею препаратом Хом з розрахунку 3 г на 1 л води. При запущеній формі обприскайте Топазом або Стробі – 2 г на 2 л рідини.
Для профілактики обробляйте цими ж препаратами і здорові рослини.
Хвороби через похибки догляду
Крім різних інфекцій орхідея може постраждати через неправильний догляд. Також причиною хвороб може стати надлишок сонячних променів або занадто холодна зимівля.
Цвіль у горщику
Формування цвілі на орхідеї свідчить про численні грибкові мікроорганізми, які швидко поширюються за допомогою мікроскопічних спор. Орхідея може піддаватися ураженню двох видів цвілі.
Біла
Зовні схожа з розпушеною медичною ватою. На всіх елементах рослини з’являється наліт пухнастого типу. Причиною є велика вологість і температура повітря.
Якщо ви виявили цвілі, обробіть орхідею розчином мідного купоросу з розрахунку 5 мл на 2 л води. Крім цього, нормалізуйте режим поливу і забезпечте в приміщенні необхідні умови: вологість 50-70%, температура вдень від +18 до +23 градусів, вночі – від +13 до +24 градусів.
Профілактика полягає в суворому дотриманні правил агротехніки та недопущенні застою води в пазухах листків.
Блакитна
Цвіль утворюється в субстраті та на кореневій системі. Виникнення і поширення зумовлене надмірним поливом і високою вологістю. Разом з цим на стінках горщика може з’явитися конденсат і мох.
Для усунення блакитної плісняви в невеликій кількості дайте субстрату просохнути, а в разі сильної поразки промийте й обробіть кореневу систему мідним купоросом, замініть ґрунт і горщик.
Для профілактики блакитної цвілі дотримуйтесь поливального режиму, підтримуйте необхідну температуру повітря і піддавайте тепловій обробці кору перед посадкою орхідеї.
Зелені плями і темні точки на квітках
Зелені й темні цятки на квітках з’являються через те, що на них потрапляє багато вологи під час поливу. Також причиною можуть стати механічні пошкодження. У підсумку плями висихають і залишають нерівні краї.
Іноді поява точок відбувається через розвиток грибкової інфекції, наприклад, сірої гнилі. У цьому випадку квітки і бутони будуть повністю уражені протягом доби.
Щоб вирішити проблему, обробіть орхідею протигрибковим засобом.
Коричневі та інші плями на листках
Коричневі та інші плями сигналізують про те, що рослина уражена грибковим захворюванням. Помістіть орхідею на карантин і обробіть протигрибковими засобами.
Профілактика полягає в забезпеченні сприятливих умов для росту і розвитку, за рахунок чого підтримується імунна система рослини.
Липкі краплі
Липкі краплі на листках рослини з’являються через присутність шкідників (білокрилка, щитівка, червець) або неправильні умови утримання: надлишок добрива, надмірний полив, високий рівень вологості.
Якщо ви виявили комах, обробіть орхідею інсектицидом. При порушенні умов утримання лікування полягає в дотриманні агротехнічних правил.
Опіки
Опіки на рослині можуть з’явитися через обприскування в спекотну погоду або при знаходженні орхідеї під палючими променями сонця. Приберіть квітку в тінь, потім забезпечте їй захист від потрапляння прямих сонячних променів.
Основні шкідники орхідей
Орхідея може піддаватися нападкам різних шкідників. Щоб рослина не загинула, вивчіть комах і розгляньте способи боротьби з ними.
Борошнистий червець
Комаха нагадує невелику грудку вати з довгими вусиками. У нього овальна форма тіла з незначними волосками з білим нальотом. Шкідник харчується соком рослини, впорскує отруту в неї під час прокушування, через це бутони і листя починають втрачати тургор, жовтіють і опадають.
Щоб позбутися шкідника, видаліть всі уражені місця листя і квітконосів, добре промийте мильним розчином коріння, пазухи листя, точку росту. Допоможуть і хімічні препарати: Актара, Фосфамід, БІ 58, Фозалон.
Кліщі
Орхідея може піддаватися нападкам кількох видів кліщів. Щоб впоратися з проблемою, ознайомтеся з ознаками шкідників і способами боротьби:
- Панцирний кліщ. Дуже маленька коричнева комаха, яка швидко переміщається в субстраті і по квітці. Харчується відмираючим корінням, перегниваючим мохом і субстратом. Щоб позбутися шкідника, дістаньте орхідею із субстрату, очистіть від корінців, що гниють, добре промийте чистою водою і посадіть у нову ґрунтосуміш. Обробіть орхідею Фітовермом 2-3 рази з інтервалом 5-7 днів.
- Павутинний кліщ. Маленький шкідник, що харчується соком орхідеї. У місцях прокусів утворюються липкі краплі. Комаха ховається на нижньому боці листа, плете павутину. Для боротьби з павутинним кліщем використовуйте акарициди в поєднанні з гормональними засобами. Квітникарі рекомендують Фітоверм, Кліщевіт, Актеллік, Іскра. Розводьте засіб з гормональними препаратами, що знищують яйця і личинки у фазі розвитку кліща.
- Червоний кліщ. Маленька комаха, що мешкає, як правило, глибоко в пазухах листя. Згодом шкідник з’їдає основу орхідеї, що призводить до в’янення квітки. Щоб позбутися кліща, очистіть пазухи листя мильним розчином, потім обробіть акарицидом: обприскайте повністю рослину і пролийте ґрунт. Через 10-15 хвилин промокніть усі пазухи серветкою.
- Ґрунтовий (кореневий) кліщ. Сіро-біла маленька комаха, що мешкає в дуже вологому субстраті. Харчується гниючою органікою, грибами. Шкідник пересувається корінням, листям і пробирається в усі пазухи квітки. Для боротьби зменшіть вологість повітря до 50-60% і нормалізуйте полив. Також видаліть коріння, що гниє, і замініть субстрат на ґрунтову суміш, що більш аерується.
Деякі квітникарі для боротьби з кліщами використовують шампуні, спреї від бліх і кліщів, які призначені для обробки тварин.
Нематода
Мікроскопічний круглий черв’як, що проникає всередину орхідеї через коріння, поїдає її зсередини. Нематода буває кореневою, стебловою і листовою. Шкідник здатний викликати зараження бактеріальною інфекцією, що призводить до загибелі рослини.
Позбутися нематоди дуже складно, проте є шанс врятувати орхідею при зараженні тільки коренів. Видаліть корінці та спробуйте виростити нові. Хімічні препарати допустимо застосовувати тільки в промислових умовах.
Трипси
Довгасті комахи від темно-сірого до світло-сірого забарвлення. У них маленький подовжений хвостик. За рахунок крилець шкідники можуть переміщатися з місця на місце. Харчуються соком рослин, пошкоджуючи орхідею повністю.
Пошкоджені ділянки квітки перестають рости, втрачають тургор. Листя стає непривабливим, покривається смугами і шрамами.
Для боротьби з трипсами використовуйте хімічні препарати: Біотлін, Кофідор максм, Вертимек, Фітоверм, Актара. Розводьте засіб за інструкцією. Обробку проводьте тричі з інтервалом 5-7 днів.
Подури або ногохвістки
Дуже маленькі шкідники різних забарвлень. Комахи заводяться в сильно перезволоженому субстраті. Ногохвістки харчуються в основному органікою, що розкладається, проте можуть шкодити рослинам і поїдати молоді корінці.
Приступайте до боротьби в разі великої кількості шкідників. Зменшити популяцію підур дозволять такі маніпуляції:
- Просушуйте ґрунт між поливами, не допускайте пересихання коренів і в’янення листя.
- Змініть субстрат на ґрунт, що менш розкладається, видаліть усі гниючі корінці.
- Відрегулюйте полив.
Якщо нічого не допомогло, використовуйте препарат Актара, обробивши орхідею двічі з інтервалом 5-7 днів.
Інші шкідники
Орхідея може піддаватися нападкам і інших шкідників. Найпоширенішими серед них вважаються такі комахи:
- мокриці;
- щитівка;
- равлики;
- білокрилка;
- ґрунтові комарики;
- попелиця.
Впоратися з багатьма шкідниками допомагають інсектициди.
Універсальні препарати для орхідей
Для лікування орхідей використовують універсальні препарати. Багато з них призначені для усунення комах, інші для боротьби із захворюваннями.
Інсектициди
Інсектициди спрямовані на боротьбу зі шкідливими комахами. Такі засоби використовують для домашніх рослин, коригуючи дозування та обсяг застосовуваного розчину:
- Актара. Отруйний засіб, що має 3 клас небезпеки, тому використовуйте його, суворо дотримуючись інструкції. У препараті міститься отрута, яка проникає у шкідників, що смокчуть сік рослин, блокуючи передачу нервового імпульсу. Комах паралізує і вони гинуть. Розводьте Актару згідно з інструкцією: для поливу під корінь – 1 г на 10 л води, для обприскування в період вегетації – 4 г на 10 л рідини. Препарат у рідкій формі розводьте в тому ж дозуванні, що й гранули.
- Оберон рапід. Препарат з тривалим терміном дії. Здатний знищити комах у будь-якій фазі їхнього розвитку, тому ефективний проти яєць і личинок. Відмінно справляється з трипсами, білокрилкою, попелицею і кліщами. Випускається у вигляді суспензії.
На 1 л води витрачається 0,7 мг препарату. Оберон рапід призначений для повного обприскування орхідеї і проливання субстрату.
- Фітоверм. Засіб, у складі якого містяться мікроорганізми. Ефективно бореться з багатьма шкідниками, включно з кліщами. Випускається в рідкому вигляді та зручний у застосуванні. Для використання розводьте Фітоверм згідно з інструкцією. Дозування змінюється залежно від виду комахи:
-
- трипси – 2 мл на 200 мл води;
- попелиця – 2 мл на 250 мл води;
- павутинний кліщ – 2 мл на 1 л води.
Обприскайте листя і пролийте ґрунт. Обробіть орхідеї 4 рази з інтервалом у 7 днів. Комахи загинуть через кілька годин або протягом декількох днів.
Фунгіциди
Фунгіциди призначені для усунення збудників грибкових інфекцій. Дія препаратів спрямована на попередження заражень спорами грибка, знищення мікроорганізмів:
- Фітоспорин. Успішно справляється з придушенням збудників інфекцій. У складі присутні різні наповнювачі та ОД-гумат, що підсилює фунгіцидні дії та стабілізує характеристики протягом тривалого часу. Фітоспорин є відмінним засобом для профілактичної обробки орхідей. Засіб малоефективний при захворюванні в серйозній стадії. Застосовується для оброблення ґрунту і кореневої частини орхідеї перед посадкою. Дотримуйтесь згідно з інструкцією.
- Фітолавін. Це системний антибіотик, призначений для захисту від різної гнилі рослини. Засіб характеризується як профілактичний склад. Також використовується для боротьби із захворюваннями на ранній стадії ураження. Для профілактики і лікування Фітолавін розбавте у воді в концентрації 2 мл на 1 л. Проводьте обробку шляхом обприскування, методом занурення, обприскування, замочування в розчині, поливу під корінь.
- Фундазол. Використовується для обробки посадкового матеріалу на насіннєвих заводах, профілактики захворювань і лікування рослин. Також він застосовується для поливу зараженого ґрунту, обприскування орхідеї в період вегетації, протруювання насіння і бульб перед посадкою. Дозування залежить від цілей:
- Для обприскування розведіть 10 г у 10 л води.
- Для передпосадкової обробки цибулин в 1-2 л води розчиніть 10 г засобу.
- Для поливу ґрунту розведіть 10-15 г у 10 л води. Такої кількості буде достатньо, щоб обробити 20 кв. м. м.
- Для обробки коренів приготуйте склад консистенцією каші.
Використовуйте теплу воду, щоб засіб швидше розчинився. Обробляйте рослину не більше двох разів.
Акарициди
Акарициди ефективно борються з різними видами кліщів. До складу препаратів входять сірчані, хлоро-фосфорні сполуки, також антибіотики і піретроїди:
- Неорон. Контактний акарицид, що діє на кліщів у різних фазах розвитку під час потрапляння на них. Після обробки препарат діє ще протягом 10-40 днів. Засіб є ефективним за будь-яких температурних режимів і здатен впоратися з великими популяціями комах. Рекомендується використовувати Неорон для обприскування орхідей на початковій стадії зараження. Розводьте строго за інструкцією.
- Vertimec. Це препарат системної дії, до складу якого входить абамектин. Засіб особливо ефективний проти різних видів кліщів, попелиці та трипсів. Проводьте дві обробки з інтервалом 7 днів. Препарат випускається у вигляді концентрованої емульсії. Після обприскування моментально проникає всередину зеленої маси і шкідника через сік рослини. Так комах паралізує, після чого вони гинуть. Обробляйте орхідею з усіх боків, бажано на початку вегетативного періоду. Тривалість захисту становить 10-20 днів. Кліщі гинуть через 1-5 днів.
- Бутокс 50. Інсектоакарицидний препарат, що містить дельтаметрин. Випускається у вигляді світло-жовтої рідини зі специфічним запахом. Засіб добре розчиняється у воді, має широкий спектр дій, ефективно бореться з багатьма шкідниками. Для обробки орхідеї розведіть 1 ампулу в 4 л води.
Як боротися народними засобами
У домашніх умовах ви можете самостійно приготувати засоби, щоб не купувати хімічні препарати. Пропонуємо ознайомитися з найпопулярнішими народними рецептами:
- Розчин перманганату калію. Розчиніть 2 г у 10 л води. Обробляйте рослину тричі.
- Настій із польового хвоща. В 1 л води розведіть 100 г. Такий рецепт ефективний для лікування борошнистої роси.
- Молочна сироватка. Розведіть молоко з водою у співвідношенні 1:10. Використовуйте для профілактики грибкових інфекцій 1 раз на 2 тижні.
- Зольний настій. Розчиніть 1 кг золи в 10 л теплої води і залиште на 5 днів. Потім процідіть рідину, розбавте з рідким господарським милом. Використовуйте отриманий препарат для лікування грибкових захворювань. Проводьте обробку тричі з інтервалом в 1 день.
Виберіть для себе найбільш підходящий варіант, і ви побачите, що народні засоби нічим не гірші, ніж хімічні препарати.
Загальні правила профілактики
Не дуже приємно, коли орхідея починає гинути. Тому, щоб уникнути такого сумного видовища, проводьте профілактику. Досвідчені квітникарі рекомендують дотримуватися таких правил:
- дотримання температурного режиму з перепадами не більше 5 градусів;
- внесення підживлень у правильному дозуванні;
- рівень вологості має бути 50-60%;
- провітрюйте приміщення, уникаючи протягів;
- поливайте орхідею тільки при повному висиханні субстрату;
- забезпечте розсіяне і достатнє освітлення;
- видаляйте воду з пазухи листя.
Якщо ви вирішили вирощувати орхідею, не забувайте, що здорова, сильна рослина з міцним імунітетом буде рідше піддаватися різним захворюванням. Забезпечте належний догляд, дотримуйтеся правил по догляду, забезпечте профілактику хвороб і шкідників. Так ви отримаєте красиву, квітучу рослину.