Буряк Циліндра: опис сорту, фото, способи і терміни посадки

Циліндра – буряк оригінальної витягнутої форми, який можна легко виростити в умовах помірного клімату. Сорт порадує не тільки невибагливістю, але також чудовими смаковими якостями, високою врожайністю і хорошою лежкістю. Детальніше про характеристики та порядок обробітку культури читайте далі.




Опис сорту

Буряк Циліндра виведений голландськими селекціонерами в минулому столітті, а в 1998 році його було внесено до Державного реєстру рослин РФ за заявкою агрофірми “Маринда”. З її характеристиками можна ознайомитися з таблиці:

Параметр

Опис

Термін дозрівання Сорт є середньостиглим – період від сходів до технічної стиглості становить 110-130 днів. У разі розсадного методу культивування період формування коренеплодів скорочується на 3 тижні.
Регіони обробітку Культура повсюдно вирощується на території РФ, України та Молдови. Його вирощують у садово-городніх ділянках, присадибних і дрібних господарствах. Буряк Циліндра стійкий до посухи і з успіхом культивується в південних регіонах навіть за мізерного поливу. Ба більше, вона витримує невеликі заморозки на ґрунті, тому зустрічається і в північних районах.
Спосіб зростання Ключова особливість сорту полягає в тому, що коренеплоди формуються над поверхнею ґрунту і лише на третину довжини занурюються в землю. Це значно полегшує процес їх збирання та економить місце на грядці.
Бадилля Листова розетка невелика і напів-прямостояча. Саме листя середнього розміру має подовжену форму, глянсову поверхню і яскраво-зелений колір з контрастними рожево-фіолетовими жилками. На їхніх краях проглядається хвилястість. Черешок не надто довгий і на зразок жилок інтенсивно забарвлений антоціанами.
Зовнішній вигляд коренеплодів Буряк Циліндра плодоносить коренеплодами з такими характеристиками:

  • форма – подовжено циліндрична, плоска, рівна або злегка вигнута з невеликим загостреним кінчиком;
  • розміри – до 16 см у довжину і 4-7 см у діаметрі;
  • маса – від 250 до 600 г;
  • шкірка – тонка і темно-червона або бордова з легким зеленуватим відтінком у ділянці виступаючої частини коренеплоду;
  • м’якоть – темно-червоний, без виражених кілець, ніжний за консистенцією і соковитий.
Смак і призначення

Цей буряк має відмінний солодкий смак і приємний аромат, тому підходить для різних цілей:

  • вживання в сирому вигляді (додається в овочеві салати);
  • приготування різних страв;
  • консервації.

Унікальна властивість цього буряка полягає в тому, що він швидко вариться і при цьому не змінює свій колір. Після відварювання овоч можна піддати також тушкуванню.

Урожайність З 1 кв. з грядки в середньому вдається зібрати до 8-10 кг коренеплодів, але за належного догляду і компактного розміщення коренеплодів на грядці цей показник може підскочити до 12 кг.
Лежкість Сорт проявляє стійкість до основних видових захворювань і за сприятливих умов зберігання може пролежати без ознак гнилі протягом 4-7 місяців.

Про характеристики сорту Циліндра також розповідається у відео нижче:

Способи і терміни посадки

Основним методом вирощування буряка вважається посадка насіння у відкритий ґрунт. Розсадний спосіб застосовується рідше, оскільки він малоефективний з двох причин:

  • молоді пагони болісно приживаються;
  • саджанці погано переносять зниження температури.

Посадка буряка через розсаду в рідкісних випадках використовується в Північних районах, Поволжі та Сибіру, оскільки дозволяє практично на місяць прискорити дозрівання коренеплодів.

Що стосується термінів посадки, то її можна провести в два періоди:

  • Навесні. Сильні заморозки можуть викликати утворення квітконосів, тому посадку варто починати після настання стійкої теплої погоди. До цього часу ґрунт має прогрітися до +6…+8°C, а температура повітря становити не менше +13°C. Як правило, подібні умови встановлюються у квітні або в другій – третій декаді травня. Посів насіння навесні відбувається по рівній поверхні.
  • Восени під зиму. Час підзимового посіву припадає на кінець жовтня – початок листопада. Восени насіння сіють у борозенки, між якими витримують однакові за величиною інтервали.

Якщо культура вирощується розсадним способом, то сіяти насіння на розсаду потрібно у квітні, щоб у травні загартовані саджанці висадити на грядку.

Вибір ділянки та підготовка ґрунту

Буряк краще культивувати на грядці шириною 100 см і довжиною не менше 20 см. При виборі відповідної ділянки увагу варто звернути на такі параметри:

  • Освітленість. Це має бути добре освітлена ділянка: чим більше сонячного тепла отримують листя, тим насиченішим стає колір коренеплодів. У зв’язку з цим буряк не варто висаджувати за огорожами і з північного боку високорослих культур або дерев, що кидають тінь.
  • Піднесеність. Садити буряк краще на високій грядці. Вона не заливається великою кількістю води, тому культура буде захищена від гниття кореневої системи.
  • Попередники. Якщо в минулому сезоні на ділянці культивувалися інші сорти буряка або шпинат, то потрібно підшукати інше місце. Найкращими ж попередниками є такі культури:

    • капуста;
    • рання картопля;
    • огірки;
    • цибуля;
    • гарбуз;
    • кабачки;
    • морква.
  • Ґрунт. Має бути пухким і родючим зі слабкою або нейтральною кислотністю (pH 6-7). Якщо кислотність ґрунту висока, то це негативно позначиться на врожайності, смакових якостях і лежкості буряків. Отже, перед посівом насіння її обов’язково потрібно знизити, використовуючи для цього вапняне або доломітове борошно з розрахунку 0,5-1 кг на 1 кв. м. м.

Ділянку з відповідними параметрами потрібно грамотно підготувати, дотримуючись такої технології:

  1. Восени грядку перекопати і видалити всі рослинні залишки. Великі грудки розбивати не потрібно, тому що в такому вигляді вони краще перенесуть зимові морози, а інфекції та шкідники – загинуть.
  2. Навесні внести мінеральні добрива (на 1 кв. м); цибуля. м):
    • 15-20 г аміачної селітри або 20-30 г сірчанокислого амонію;
    • 30-40 г суперфосфату;
    • 10-15 г хлористого калію.

    У разі малородючих ґрунтів під буряк варто внести ще й органічні добрива:

  3. Восени – 4-5 кг свіжого гною на 1 кв. м. м.
  4. Навесні перед самою посадкою – 2-3 кг перегною або 3-4 кг компосту на 1 кв. м.

Вносити гній потрібно в крайніх випадках, оскільки він сприяє утворенню великої кількості коренів, але не дає змоги коренеплодам налитися і набути характерних якостей. До того ж гній стає причиною деформації коренеплодів і зниження врожайності сорту.

Обробка насіння

Посадковий матеріал потрібно відсортувати за розміром і піддати передпосівній обробці, дотримуючись такого керівництва:

  1. Перевірити насіння на схожість. Для цього замочити його в солоній воді. Екземпляри, що спливли, є порожнистими, тому їх потрібно ліквідувати, а насіння, що залишилося, – піддати подальшій обробці.
  2. Для загартовування витримати насіння спочатку 2-3 години в гарячій воді, а потім стільки ж у холодній.
  3. З метою знезараження обробити насіння настоєм деревної золи або рожевим розчином марганцівки. Можна також використовувати стимулятори росту (Циркон, Епін). Після обробки насіння промити.
  4. Якщо планується застосувати розсадний метод вирощування, посадковий матеріал помістити у вологе середовище на 1-2 дні для пророщування.

Насіння буряка

Посадка буряка

Перед посівом насіння в ґрунт грядку потрібно рясно полити, а після – мульчувати і зволожити. Оптимальна схема посіву така:

  • відстань між насінням у ряду – 8-10 см;
  • ширина міжрядь – 25-28 см;
  • глибина загортання насіння при весняному посіві – 2-3 см, а при підзимовому – 3-4 см.

У лунки варто кидати по 3 насінини, щоб у кожній з них гарантовано виросли коренеплоди.

В умовах стійкої теплої погоди (+20°C і вище) паростки з’являться вже на 4-5 день. У прохолодні дні його доведеться чекати тижнями. Щоб прискорити його проростання, посіви потрібно вкрити плівкою або спанбондом.

Якщо буряк вирощується через розсаду, потрібно враховувати, що для гарної приживлюваності потрібно використовувати саджанці з бадиллям, яке в довжину досягає не менше 7 см. Основний корінь потрібно трохи вкоротити і опустити в підготовлені за раніше зазначеною схемою лунки, а після зволожити і акуратно ущільнити. Посадкові роботи краще проводити в похмуру погоду.

Догляд за буряком

Сорт Циліндра не є вибагливим, але вимагає своєчасного проведення низки агротехнічних маніпуляцій.

Полив

Повинен бути рясним тільки на етапі проростання насіння, утворення кореневої системи і наливання коренеплодів. В інший час посадки потрібно зволожувати в міру просихання ґрунту.

За все літо буряк достатньо полити 2-3 рази з розрахунку 2-3 відра води на 1 кв. м. м. Однак у посушливу погоду рослину можна полити і 5-6 разів, але в жодному разі не допускаючи перезволоження ґрунту, оскільки це загрожує загниванням коренів.

Поливи краще здійснювати в канавки, підготовлені через кожні 25 см від посадки. У воду можна додати кухонну сіль із розрахунку 1 ст. л. на 10 л. Така маніпуляція захистить посіви від шкідників, а також підвищить цукристість буряка і додасть йому соковитого бордового кольору.

Поливи потрібно повністю перервати за 2 тижні до планованого збирання врожаю, інакше вони негативно позначаться на лежкості коренеплодів.

Обробка ґрунту

Систематично потрібно проводити прополку бур’янів і розпушування міжрядь, щоб коріння рослин отримувало необхідну кількість кисню і вологи.

За час проростання буряка, грядку також варто двічі мульчувати, щоб підтримувати в ґрунті оптимальний мікроклімат і затримати в ньому поживні елементи.

Проріджування

Буряк потрібно двічі проріджувати за такою схемою:

  1. У фазі 1-2 справжніх листків – на відстань 3-4 см.
  2. У фазі 4-5 справжніх листків, коли коренеплоди в діаметрі досягають 3-5 см, – на відстань 8-10 см (витримувати більші проміжки не варто, оскільки через це коренеплоди можуть вирости до 2 кг).

Проводити проріджування обов’язково потрібно в похмурі дні по вологому і розпушеному ґрунту. Коріння при цьому можна злегка обривати. Бадилля не має бути більше 8 см, інакше рослина не зможе прижитися.

Підживлення

У ґрунті потрібно завжди підтримувати належну кількість мікроелементів. Для цього буряк треба удобрити хоча б двічі:

  1. Після першого проріджування. Як перше підживлення краще використовувати поживні склади з вмістом азоту.
  2. До моменту змикання зелені в міжряддях. У цей період активно формуються коренеплоди, яким потрібні калій, фосфор, магній і бор. Щоб компенсувати їхню нестачу, буряк можна підживити деревною золою або трав’яним настоєм, що забродив.

Хімічні добрива краще не використовувати для підживлення культури, щоб плоди не накопичили нітрати.

Захист від хвороб і шкідників

Буряк Циліндра має гарний імунітет до різних хвороб, тому не потрібно проводити будь-яку профілактику при дотриманні правил сівозміни та обробітку культури.

При цьому існують чинники, які здатні призвести до розвитку різних хвороб. До них належить:

  • ґрунтовий склад, перевантажений хімічними елементами;
  • помилки в обробітку і обробці місця посадки;
  • надмірно тісна посадка;
  • застій вологи, зволоженість;
  • потрапляння молодих сходів під заморозки.

Хвороби буряка

Усе це може призвести до таких захворювань, як:

  • Фомоз. Грибкове ураження, яке спричиняє загнивання серцевини плода й утворення плям на нижніх листках. Прогресує на тлі нестачі бору. Для захисту врожаю грядки потрібно обробити борною кислотою.
  • Коренеїд або “чорна ніжка”. Це результат нестачі кисню, важкого і надмірно сирого ґрунту. Хворі рослини потрібно відразу знищити, а ґрунт розпушити в міжряддях і підживити крейдою або вапном для підвищення рівня кислотності. Не зайвим буде внесення бору.
  • Несправжня роса. Залишає на бадиллі наліт бузково-сірого кольору. Викликає висихання і гниття рослини. Проти хвороби допоможуть тільки фунгіциди.
  • Бура гниль. Проявляється білим нальотом на коренеплодах через надлишок вологи й азоту в ґрунті. Усі ураження рослини доведеться знищити. Надалі протягом кількох років на цій ділянці не варто обробляти буряки.
  • Плямистість листя (церкоспороз). Руйнує бадилля і коренеплоди. Розвивається на тлі нестачі калію. Щоб оздоровити ділянку, її потрібно своєчасно полоти і підгодовувати золою або хлористим калієм.

Крім хвороб, для буряка небезпеку становлять такі шкідники:

  • бурякова муха;
  • попелиця;
  • блішки;
  • щитоноска.

Щоб не допустити їхньої навали, восени грядку потрібно глибоко перекопати і регулярно полоти бур’яни. Якщо ж шкідники атакують посадку, в боротьбі з ними допоможуть інсектициди (Інта-ВІР).

Збирання та зберігання врожаю

Буряк з незрівнянним смаком і насиченим кольором можна збирати з серпня по вересень – жовтень. Тим часом коренеплоди можна потроху використовувати в їжу вже з середини липня. Для приготування бурячників і холодних борщів можна брати їх з молодими листочками і черешками. Про зрілість буряка свідчать такі ознаки:

  • коренеплоди досягли заявленої виробником довжини і ваги;
  • з боків утворилися маленькі корінці;
  • нижнє листя почало жовтіти і в’янути.

Збирання врожаю потрібно проводити в суху погоду за такою інструкцією:

  1. Землю навколо плодів трохи підкопати лопатою.
  2. Руками акуратно витягти буряк із землі. При цьому не можна пошкоджувати його тонку шкірку, оскільки це скоротить лежкість.
  3. Бадилля обрізати, залишаючи пеньки у 2-3 см.
  4. Якщо на плодах є земляні плями, не віддирати їх. Вони висохнуть, якщо просушити плоди на свіжому повітрі в півтіні або в добре провітрюваному приміщенні, і самостійно відпадуть.

Буряк можна закласти на зберігання в яму, льох або підвал. Оптимальна температура – від 0 до 2°C, а вологість – 90-95%. Плоди можна також закласти в ящики по 10-12 кг, присипавши сухим піском. Їх допустимо зберігати разом із картоплею до наступного сезону.

Плюси і мінуси сорту

Сильні сторони буряка Циліндра полягають у такому:

  • володіє багатим складом корисних речовин, тому чинить на організм цілющий вплив – нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту, органів сечовипускання і серцево-судинної системи;
  • має міцний імунітет і проявляє стійкість до цвітушності;
  • дозволяє економити землю на городі завдяки невеликим обсягам і незвичайній формі;
  • легко витягується з ґрунту завдяки неповному зануренню;
  • має приємний смак і аромат;
  • має універсальне призначення, тому може використовуватися для приготування салатів, супів та інших заготовок;
  • добре складується, перевозиться і зберігається без втрати товарних властивостей;
  • дає хороший урожай при мінімальному догляді.

Недоліків у цього сорту не зареєстровано, але можна відзначити його чутливість до низької температури. У зв’язку з цим посів краще проводити в стійко теплу погоду без загрози поворотних заморозків, які можуть викликати у рослини появу квітконосів.

Відгук про буряк Циліндра наводиться у відео нижче:

Буряк Циліндр потішить не тільки оригінальною витягнутою формою, а й відмінними смаковими і товарними якостями. Завдяки цьому він користується великою популярністю у багатьох городників. Її можуть культивувати навіть недосвідчені дачники, тому що вона невибаглива в догляді та дає гарний урожай навіть при допущенні деяких помилок.