Томат Жонглер є гібридним сортом раннього дозрівання, який виведений російськими селекціонерами для вирощування в Сибірському і Далекосхідному округах. Рослина спокійно переносить незначне зниження температури і посуху, причому може плодоносити і у відкритому ґрунті, і в плівкових укриттях. Томати масою понад 250 г мають відмінні смакові якості та універсальне призначення.
Опис сорту
Жонглер F1 належить до ранньостиглого високоврожайного гібрида першого покоління, перші плоди якого можна зібрати через 90-95 днів після появи масових сходів. Сорт виведений російськими селекціонерами і з’явився в Державному реєстрі 2008 року. Його можна вирощувати у відкритому ґрунті навіть на Далекому Сході та в Сибіру. Основні характеристики рослини і плодів розглянемо окремо.
Кущі
За типом росту малооблистяна рослина є детермінантною. При вирощуванні у відкритому ґрунті висота кущів досягає 60-70 см, а в теплиці – 100-110 см. Листя звичайне, має темно-зелений колір, середнє розсічення і слабке гофрування.
Суцвіття звичайного типу. Перше з них з’являється над 5 або 6 листом, а наступні – через 1-2 листи. На одній кисті одночасно може дозрівати близько 5-8 плодів. Як правило, на одній рослині зав’язується близько 30 томатів, причому дозрівання є дружним.
Плоди
Мають такі характеристики:
- Маса. У середньому становить 250 г, але при вирощуванні у відкритому ґрунті може досягати 300 г, а в теплиці – 400 г.
- Форма. Томати зі щільною шкіркою мають округло плоску форму з невеликою ребристістю біля плодоніжки.
- Колір. У міру дозрівання плодів із зеленого стає насичено червоним, без плям.
- М’якоть. Помірно щільна, м’ясиста і соковита м’якоть із 4-5 насіннєвими камерами, вмістом сухих речовин до 4% і цукрів до 2,3%.
- Смак. Солодкуватий смак із невеликою кислинкою, без водянистості.
Томати гібридного сорту Жонглер жаростійкі, вирізняються гарною лежкістю і транспортабельністю.
Таблиця характеристик
Томат Жонглер F1 користується великою популярністю серед інших гібридів завдяки своїм характеристикам. Вони наводяться в такій таблиці:
Параметр |
Опис |
Загальний опис | Гібридний, ранньостиглий, детермінантний сорт |
Оригінатор | Росія |
Термін дозрівання | 90-95 днів після появи сходів |
Урожайність | У відкритому ґрунті – 13-16 кг з 1 кв. м. м, а в теплиці – 22-24 кг з 1 кв. м, а в теплиці – 22-24 кг з 1 кв. м. м |
Стійкість до хвороб | Висока, але рослина потребує профілактичної обробки. Не боїться фітофтори, оскільки є ранньостиглим сортом. |
Призначення | Сорт універсальний. Плоди можуть вживатися у свіжому вигляді, використовуватися для консервації та переробки, оскільки не розтріскуються під впливом високих температур. Тим часом, помідори іноді непридатні для консервування в цілому вигляді у зв’язку з їхніми великими розмірами. Можуть вирощуватися для продажу. |
У наступному відео можна побачити, який вигляд мають кущі Жонглера з потужними недозрілими плодами:
Агротехніка
Щоб отримати гарний урожай Жонглера, слід пам’ятати про кілька базових правил:
- Сіяти насіння на розсаду потрібно не раніше другої половини квітня або за 55-60 днів до передбачуваної висадки на постійне місце. Як правило, саджанці пересаджують у відкритий ґрунт після 10 червня. Схема посадки – 50х30(40) см.
- Томат не можна вирощувати на глинистих, важких суглинних і кислих ґрунтах з показником pH нижче 5. Відповідний варіант – пухкий і легкий ґрунт, насичений перегноєм.
- В обраному субстраті не повинно бути надлишку гною, оскільки він спровокує підвищений ріст зеленої маси, через що зав’язі та майбутні плоди відстануть у розвитку.
- Незалежно від способу вирощування томату (через розсаду або прямий посів у відкритий ґрунт), небажано використовувати субстрат, на якому торік вирощувалися інші сорти помідорів, картопля, перець або горох. Річ у тім, що в такій землі часто залишаються збудники різних хвороб, які можуть становити небезпеку і для Жонглера.
- В умовах помірного або холодного клімату томат варто вирощувати через розсаду, оскільки це дозволить прискорити процес отримання врожаю. Річ у тім, що поки молоді сіянці будуть рости і зміцнюватися в домашніх умовах, ґрунт на ділянці встигне добре прогрітися…
- Після посадки потрібно організувати грамотний догляд за саджанцями, що передбачає їх своєчасний полив, підживлення мінеральними добривами, пасинкування, а також профілактичну обробку від шкідників і хвороб.
Дотримання всіх правил агротехніки дозволить отримати максимальний урожай – до 16-24 кг плодів з 1 кв. м. м посадкової ділянки.
Посадка через розсаду
У цьому випадку можна скористатися одним із двох способів – придбати готову розсаду або виростити її своїми руками. Кожен спосіб потребує окремого розгляду.
Отримати корисні рекомендації про те, як виростити розсаду помідорів, можна в наступній статті.
Купівля
При нестачі досвіду або небажанні самостійно займатися вирощуванням саджанців їх можна придбати в перевірених місцях. При цьому варто звернути увагу на такі параметри:
- Стан зеленої маси. Саджанці не повинні мати занадто товстого стовбура і величезного листя. Хоч вони і виглядають привабливо, хороших зав’язей вони не дадуть, а ось хворобливе бадилля розростеться по всій ділянці. Як правило, така розсада перегодована азотними добривами. Звісно, стебла також не повинні бути надто довгими і тонкими, а нижнє листя – пожовклим. Така розсада просто не зможе прижитися на городі.
- Кількість листя. Якщо екземпляр здоровий і міцний, то він повинен мати не менше 7 листочків. Нижні з них обов’язково мають бути цілими, без жовтизни або бурих ділянок.
- Розмір стовбура. В ідеалі він має нагадувати олівець, але може бути і трохи товщим.
- Коренева система. Не має бути пересохлим або мати ознаки гнильних уражень.
- Місце розміщення. Якщо продавець буквально набив саджанцями ящики, ймовірно, їхня коренева система вже пошкоджена, тому варто утриматися від їх придбання. Звичайно, корінці можуть відрости, однак на це піде як мінімум 1-2 тижні.
До купівлі розсади потрібно підійти з особливою увагою, адже навіть за наявності кількох саджанців із гнильними ураженнями або вірусними недугами загинути можуть усі запаси.
Підготовка своїми руками
Висаджувати насіння на розсаду потрібно на початку березня. Цей процес складається з таких етапів:
- Вибір тари. Повинна бути просторою і мати дренажні отвори на дні. Таким вимогам відповідають ящики. Тим часом садити помідори на розсаду можна в окремих невеликих тарах, що дозволить уникнути пікіровки рослини.
- Підготовка насіння. Для пророщування насіння посадковий матеріал потрібно залити слабосоленою водою, дістати через 30 хвилин, промити чистою водою і висушити. Під час замочування на поверхню може спливти кілька насінин. Їх потрібно прибрати, адже вони є непридатними. Існує й інший спосіб обробки – за день до посадки помістити насіння у вологу паперову серветку, що забезпечить його швидке прокльовування.
- Підготовка субстрату. Його можна придбати в садовому магазині або підготувати своїми руками, змішавши в рівних частинах перегній, торф, дернову землю і перепершене деревне листя. У готову суміш слід додати склянку деревного попелу, 3 ст. л. суперфосфату та 1 ст. л. сульфату калію, а після все ретельно змішати. У будь-якому разі субстрат потрібно знезаразити – помістити в духову шафу і прогріти 20 хвилин при високій температурі.
- Посадка насіння. Підготовлений ґрунт потрібно засипати в контейнери і злегка зволожити теплою водою. Насіння поглибити в землю на 1 см, залишивши між ними 2 см, і засипати родючим субстратом або торфом, але шаром не товще 1 см. Якщо розсада вирощується в невеликих ємностях, у кожну з них можна кинути по 2 насінини, щоб надалі залишити тільки найсильніший паросток.
- Розміщення саджанців. Після посадки ґрунт потрібно накрити плівкою, а тари помістити в тепле місце. Коли ж з’являться перші сходи, плівку потрібно прибрати, а тару виставити на підвіконня. Слід враховувати, що вдень температура в приміщенні повинна триматися в діапазоні +23…+25°C, а вночі – не опускатися нижче +15°C. Саджанці повинні прогріватися яскравим розсіяним світлом протягом 12-14 годин. При нестачі світла доведеться використовувати додаткові лампи.
- Полив. Розсаду потрібно зволожувати в міру висихання верхнього шару ґрунту. При цьому бажано використовувати пульверизатор і теплу відстояну воду.
- Підживлення. Для активного розвитку підживлення потрібно починати з розсади. Саджанці можна обприскати розчином з 1 г аміачної селітри і 1 г суперфосфату на 1 л чистої води.
- Пікіровка. З появою 2-3 справжніх листочків розсаду потрібно пікірувати, якщо насіння висаджувалося в один загальний ящик, а не в окремі стаканчики. При пікіровці варто залишати тільки міцні та здорові паростки.
- Загартовування. Проводиться за 2-3 тижні до висадки на постійне місце. Горщики потрібно щодня виносити на балкон або на вулицю спочатку на 1 годину, а після – на 1,5-2. Одночасно з цим потрібно скоротити частоту поливів і забезпечити паросткам достатнє надходження свіжого повітря.
Як тільки розсада звикне до невеликої прохолоди, її можна пересадити у відкриту ділянку.
Пересадка в ґрунт
Через 50-55 днів після появи перших сходів саджанці можна пересадити на їхнє постійне місце з розрахунку 4 паростки на 1 кв. м ділянки. м ділянки. При цьому потрібно дотримуватися такої схеми:
- За 3 дні до посадкових робіт зрізати зі стебел по 3 нижніх листочки, залишивши лише невеликі пеньочки, щоб підвищити вентиляцію, захистити від хвороб і зміцнити плодоносну кисть. Після цього саджанці рясно полити.
- За добу до пересадки викопати на грядці лунки, розмір яких дещо перевищує розмір розсадної тари. Засипати в них по 1 ст. л. суперфосфату, а після залити до країв водою. Коли вона повністю вбереться, повторити дію ще 3 рази.
- Під час посадки дістати саджанці, перекласти їх в окремі лунки і засипати землею, що залишилася, а після рясно полити.
Другий полив після посадки слід здійснити через тиждень, а до цього саджанці краще залишити в спокої.
Посадка насіння у відкритий ґрунт
При вирощуванні томату в помірних кліматичних зонах з досить спекотним літом насіння потрібно садити в ґрунт на початку травня, коли ґрунт добре прогріється, а ймовірність раптових заморозків буде зведена до мінімуму.
Для отримання хорошого врожаю ґрунт варто підготувати ще з осені. Його потрібно перекопати з додаванням перепрілого гною або компостних добрив. У разі ж теплиці бажано замінити 12 см верхнього ґрунтового шару. Новий субстрат потрібно удобрити калійною сіллю і суперфосфатом з розрахунку 40 г на 1 кв. м. м.
Схема посадки виглядає наступним чином:
- Замочити насіння в спеціальному стимуляторі росту на добу або до появи дрібних паростків. Альтернативний варіант – загорнути їх на добу у вологу м’яку тканину.
- На ділянці підготувати неглибокі борозенки для посівного матеріалу. Їх оптимальна глибина – близько 3 см.
- Посіяти насіння на відстані 5 см одне від одного. Надалі слабкі та зайві паростки будуть видалені, щоб між підрослими і зміцнілими кущами залишалося не менше 40 см.
- Загорнути лунки з насінням і рясно їх полити.
- Грядку вкрити плівкою, що особливо важливо для регіонів з прохолодним весняним сезоном.
Щоб уникнути появи плісняви насадження потрібно регулярно провітрювати, особливо в разі ділянок зі слабокислою або кислою реакцією ґрунту.
Зміст і догляд
Для отримання хорошого врожаю саджанцям, що ростуть, потрібно забезпечити хороший догляд. Які ж агротехнічні прийоми необхідно проводити, розглянемо далі.
Полив
Жонглер добре переносить короткочасну посуху, проте саджанці все ж варто рясно поливати вранці або ввечері, використовуючи для цього відстояну на сонці воду. Тим часом, інтенсивність поливу потрібно коригувати залежно від стадії розвитку саджанців. Приблизна схема поливу виглядає таким чином:
- Після висадки насіння або розсади ґрунт рясно полити.
- Другий полив здійснити на 7-10 день.
- У період цвітіння поливати рослину через кожні 4 дні з розрахунку 3 л води на 1 кущ.
- У період формування суцвіть і зав’язей поливати рослину 1 раз на тиждень із розрахунку 4 л води на 1 кущ.
- З появою плодів поливати рослину 2 рази на тиждень із розрахунку 2 л води на 1 кущ.
При поливі томата варто враховувати, що зайва волога неприпустима, оскільки вона є сприятливим середовищем для поширення шкідливих грибів. Однак не можна також допускати її пересихання, оскільки це призведе до осипання зав’язей, пожовтіння і скручування бадилля. Так, слід дотримуватися поміркованості, враховуючи при цьому стан верхнього шару ґрунту.
Розпушування, прополка
Щоб забезпечити повноцінний розвиток кущів, ґрунт потрібно регулярно розпушувати й очищати від бур’янів. Ці дві процедури краще комбінувати і виконувати після поливу ґрунту. При цьому потрібно діяти вкрай уважно, щоб не пошкодити кореневу систему рослини.
У разі молодих рослин, висаджених насінням одразу в ґрунт, слід разом із бур’янами також видаляти слабкі та зайві паростки.
Підживлення
Томат підживлюють органікою і комплексними мінеральними добривами, до яких належать такі препарати:
- Сударушка;
- Майстер;
- Кеміра;
- АгроМастер;
- Плантафол.
Інтервал між їх внесенням має становити не менше 15-20 днів, тому за один сезон можна провести близько 5 підживлень. Орієнтовна їхня схема така:
- Якщо розсаду не підживлювали в домашніх умовах, через 15 днів після висаджування на постійне місце ґрунт потрібно удобрити розчином коров’яку у співвідношенні 1:10. Під кожен кущ внести 1 л такого розчину.
- Для наступного підживлення використовувати суперфосфат і калійну сіль. Кожна речовина береться по 15 г і розчиняється у воді, яка вливається під корінь рослин. Фосфор простимулює обмінні процеси і зміцнить кореневу систему, а калій – поліпшить смак плодів.
- Під час наступного підживлення замість звичних мінеральних добрив можна використати деревну золу, заклавши її в ґрунт під час розпушування. Є й інший варіант – розчинити речовину у воді з розрахунку 200 г на 10 л води, настояти добу і влити під корінь рослин.
При підживленні томату не можна допускати надлишку азоту, оскільки це призведе до надмірного розвитку зеленої маси та недорозвиненості плодів.
Пасинкування і підв’язка
Рослина потребує часткового пасинкування, хоча на упаковці з насінням може міститися інформація про те, що гібридний сорт не пасинкується. Для отримання рясного врожаю необхідно сформувати кущ у 3 стебла і видалити всі пасинки, які загущують посадку. Процедуру слід проводити в міру необхідності, інакше паростки крастимуть поживні елементи в основних пагонів.
Що стосується підв’язки, то нею також не варто нехтувати, хоч і сорт є низькорослим. Кущі можна прив’язати м’якою тканинною стрічкою до вбитих у ґрунт кілочків, але краще встановити шпалеру з декількох опорних брусків і натягнутого між ними дроту.
Захист від хвороб і шкідників
Жонглер F1 є гібридним сортом, тому не боїться багатьох захворювань, які становлять загрозу для пасльонових культур. Однак нехтувати профілактикою не варто. Тим часом, вона передбачає низку нескладних маніпуляцій:
- ділянку попередньо обробити мідним купоросом і марганцівкою;
- у процесі росту томатів регулярно рихлити ґрунт і видаляти бур’яни, щоб забезпечити фільтрацію і не допустити розвитку кореневої гнилі;
- для попередження фітофторозу рослину обробити препаратами Ордан і Фітоспорин, проте останній з них потрібно використовувати за 20 днів до передбачуваного збору врожаю.
При вирощуванні томата у відкритому ґрунті потрібно також пам’ятати про можливість його ураження різними комахами. Проти них можна використовувати промислові інсектициди, яким насадження потрібно обробити кілька разів з інтервалом у 2-3 дні. Якщо саджанці привернули увагу слимаків, їх можна відлякати нашатирним спиртом.
Використовувати фунгіциди або інсектициди потрібно строго з дотриманням інструкції на упаковці, щоб не обпекти бадилля або просто не залишитися без урожаю.
Збір і зберігання врожаю
При розсадному вирощуванні перший урожай можна зібрати вже в середині липня, а насіннєвому – наприкінці літа або на початку вересня. Зібрані плоди потрібно скласти у вільні ящики, одразу виявляючи і відбраковуючи гнилі або тріснуті екземпляри.
Тримати помідор можна в сухому підвалі при температурі +6°C. Таким чином, їх можна зберігати всю осінь аж до самої зими.
Плюси і мінуси
Жонглер приваблює городників такими перевагами:
- високою врожайністю при мінімальному догляді;
- хорошою транспортабельністю і високою лежкістю;
- відмінними смаковими якостями;
- стійкістю до багатьох хвороб і комах;
- універсальністю в застосуванні;
- можливістю вирощування в регіонах із прохолодним кліматом;
- здатністю переносити різкі перепади температури.
Недоліків гібрида не виявлено, проте помилки у вирощуванні та догляді за рослиною можуть призвести до зниження і врожайності, і смакових якостей плодів.
Томат Жонглер – ранньостиглий сорт, що стійко переносить різкі температурні перепади і зміни погодних умов. Дає гарний урожай при вирощуванні на ділянці, яка добре освітлюється сонячними променями. Помідори мають універсальне призначення, тому можуть бути вжиті у свіжому вигляді або використані для консервування, переробки на томатопродукти.