Плівка для теплиць вважається бюджетним покриттям, яке за своїми технічними і експлуатаційними характеристиками у всьому поступається склу або полікарбонату. Однак сучасна промисловість пропонує ряд спеціалізованої плівки розрізняється за матеріалами, конструкції товщині і т. П.
У цій статті дається інформація і короткий опис найбільш популярних укривних плівок для теплиць. Представлені способи кріплення до каркасів з різного матеріалу. Яку плівку вибрати для теплиці, на які параметри звернути увагу в першу чергу?
Критерії вибору
На ринку виробниками запропоновані безліч марок виробів. Вони представляють лише кілька основних типів плівки для теплиць, як вибрати оптимальний варіант, який прослужив би довго, був прийнятний за ціною і найкраще підходив для рослин? При виборі споживачеві слід орієнтуватися на наступні показники:
- міцність;
- Світлопропускна здатність;
- Стійкість до пошкоджень;
- вартість.
Важливо! Існує і ряд інших спеціалізованих параметрів, які притаманні тільки певним видам багатошарової плівки для теплиць. Такі властивості, як антистатичний, абсорбери, Антифог можуть використовуватися для створення в будові спеціального макроклімату або для більш комфортної експлуатації.
Характеристика плівкових покриттів для теплиць
Всього розрізняють 5 типів плівки, яка може використовуватися для покриття теплиць:
- поліетиленова;
- армована;
- світлостабілізована;
- світлорозсіювальна;
- ПВХ;
Поліетилен
Плівка поліетиленова для теплиць найчастіше проводиться у вигляді двошарової, в рулонах 1,2-3 м завширшки. Мінімально необхідна товщина 150 мікрон один шар. Часто зустрічаються вироби в 200 мікрон і більше, їх використання недоцільне, так як матеріал не протримається більше одного сезону навіть при самому дбайливому ставленні. Причин кілька:
- висока чутливість поліетилену до ультрафіолетового випромінювання, яке викликає розрив вуглецевих зв’язків в матеріалі і деструкцію полімерної структури;
- руйнівний вплив складних пестицидів і дезінфікуючих речовин, що містять бром і сірку;
- на металевому каркасі поліетиленова плівка може проплавити в місцях контакту з елементами конструкції.
Єдина перевага поліетилену – низька ціна покриття.
Важливо! Новоутворена при розкрої плівки рукава складка швидше за все виходить з ладу. Для запобігання розриву потрібно заклеїти її прозорим скотчем. Процедуру виконують перед установкою, так як була в експлуатації, запилена поверхню погано клеїться.
Поліетилен в рулоні найбільш поширене покриття для сезонних теплиць
Армована
Основа з поліетилену армується сіткою зі скловолокна, поліпропілену або поліетилену, обробленого особливим чином (розтягнута під низьким тиском і кручена нитка). Величина осередків сітки від 6 – 12 мм при товщині від 180 мікрон. Через свою значній міцності, покриття на стекловолоконной основі використовуються для зимових теплиць з плівки. Решта типів повинні бути на зиму демонтовані.
Корейські і турецькі виробники випускають продукцію з поліетиленовим армуванням, вона найменш міцна. Вітчизняні заводи виробляють вироби на поліпропіленової сітки, що є оптимальним показником ціни якості. На ринку зустрічається датська «дихаюча» армована плівка. Цей ефект досягається мікроперфорацією матеріалу. За запевненнями виробників, це створює в теплиці під плівку найбільш сприятливий мікроклімат.
Більш докладно про характеристики армованої плівки на відео:
Армований поліетилен може використовуватися кілька років
Полівінілхлорид (целофан)
Має один з найвищих показників светопропускной здатності до 90%. При цьому, допускаючи до 80% променів ультрафіолетового спектра 290-400 НМ, затримує близько 95% інфрачервоних променів. Це дозволяє швидко нагрівати теплицю і не дає охолонути в нічний час, нівелюючи різкі температурні перепади шкідливі для рослин. Має значну міцність на розрив, може експлуатуватися кілька років. З основних недоліків ПВХ плівки можна відзначити:
- Висока вартість;
- Швидко забруднюється необхідно систематично протирати;
- Трудомістка в застосуванні, так як накрити теплицю плівкою ПВХ при товщині понад 200 мкм досить складно.
Стабілізована
Плівка стабілізована для теплиць – це матеріал на основі полімеру з добавками, що модифікують. Вони додають матеріалу додаткові властивості:
- Антіфрог. Гідрофільний полімер, перешкоджає утворенню конденсату на поверхні покриття.
- Абсорбери. Зберігає температуру (до 4-6 ° С), відображаючи теплове випромінювання всередину теплиці. Як добавки використовується тальк, каоліни, силікати, кварц. Світлопропускна здатність матеріалу дещо знижена.
- Антистатики. Пил є основною причиною втрати експлуатаційних властивостей багаторічних плівок. При очищенні поверхні абразивні мікрочастки матируют поверхню, знижуючи пропускну здатність.
Світлорозсіювальна
Містить різні типи люмінофорів. Залежно від добавок може поглинати ультрафіолет, відображати ІК випромінювання і т.п. Використовується при влаштуванні спеціалізованих теплиць своїми руками з плівки, для вирощування екзотичних культур.
Спеціальні покриття
Існує багато спеціальних багаторічних плівок для теплиць, що мають незвичайні експлуатаційні характеристики:
- Сополімерна етіленвінілацітатная – світлопроникність 92%, морозостійкість до -80 ° С, висока опірність до механічних пошкоджень, витримує вітер до 18-20 м / * сек;
- Полиамидная – добре утримує тепло, створюючи ефект термоса, при змочуванні водою набухає і розтягується;
- Повітряно бульбашкова тришарова – складається з двох зовнішніх шарів і внутрішнього пухирчастого армирующего. Міцна, добре утримує тепло.
Повітряно бульбашкової полімерне покриття має підвищені теплоізоляційні та міцності
- Спінена – складається з двох шарів пухирчатою на монолітній основі. Світлопропускна здатність всього 70%, але дуже низький коефіцієнт теплопровідності дозволяє створити рівномірний мікроклімат.
Важливо! Зазвичай стабілізовані матеріали мають різний колір. Єдиного нормативу відповідності не розроблено, так що зелена, блакитна, жовта або синя плівка для телиць у різних виробників можуть означати один і той же ефект.
Монтаж плівки
Практикують п’ять основних способів кріплення плівки до каркаса теплиці. Їх вибирають в залежності від матеріалу несучої конструкції і типу самого полімерного покриття.
Притискна рейка по кроквах
Покриття прибувають до каркасу з дерева за допомогою будівельного степлера. Як притискних планок можна взяти широку монтажну стрічку товщиною 1 мм, дерев’яну дранку, смужки від старого лінолеуму і т.п. цей спосіб доцільно застосовувати для недовговічною плівки на 1-2 сезони, так як порушується цілісність покриття.
З кріпленням на торцях
Для такого способу потрібна широка плівка до 6 м в розрізі (3 м рулон). Її укладають уздовж каркаса теплиці, притискаючи по всій довжині шнурами. Проводять закріплення плівки на торцях теплиці і знизу традиційним способом через планку.
Закріплення покриття мотузкою на боковині і планкою на торці
Затискачі, кліпси
Пластикові або металеві циліндричні кліпси використовуються для кріплення еластичних різновидів плівки до арочним теплицям на трубному каркасі.
Пластикові кліпси для кріплення плівки на трубах різного діаметра
Фіксують планки
Являють собою полімерні або металеві профілю П образного перетину з м’яким вкладишем, що запобігає пошкодження покриття і притискної профилированной планкою. Так як побудувати теплицю своїми руками з плівки з її закріпленням на металевому каркасі досить проблематично, рекомендується спочатку прикріпити шурупами до теплиці профіль, а потім покрити плівкою.
Система фіксації застосовується для установки швидкоз’ємного покриття
Утримує сітка
На каркас теплиці розстеляють полімерне покриття. Зверху на нього накладають металеву сітку, яку прив’язують до основи теплиці. Замість сітки можна використовувати джгут, мотузку або еластичний шнур. При цьому потрібно перев’язувати корпус теплиці Z – образно, даючи одну діагональну прив’язку між двома паралельними. Рекомендується до застосування для аркових конструкцій.
Важливо! Таку плівку неможливо добре натягнути і міцно зафіксувати, тому можливо скупчення води.
Закріплення плівки сіткою рабиця, розміщеної зверху
Використання люверсов
Чи не найпоширеніший варіант. Для його застосування потрібна підготовка. У плівці проробляють отвори, посилюючи їх металевими або пластиковими кільцями з додаванням зміцнює манжети. Покриття натягують на каркас на еластичних шнурах. Практикується такий спосіб в регіонах, де необхідно інтенсивне провітрювання.
Кріплення покриття за допомогою люверсів