Будинок – це фортеця людини, тому його облаштування приділяється багато уваги. А міцний і надійний підлогу – фундамент. Існує багато матеріалів для настилання підлоги, але який краще вибрати, щоб інтер’єр приміщення був гармонійним? Одним з найбільш поширених і якісних підлогових покриттів є паркет.
Про історію появи даного настилу, його різновидах і властивості ви дізнаєтеся з цієї статті. А варіанти застосування паркету в інтер’єрі продемонструє наша галерея.
Екскурс в історію
Вважається, що паркет виник в XIII-XIV столітті в Європі. Тоді вперше в якості підлогового покриття в багатьох будинках стали застосовувати дощечки з деревини різних порід, з яких викладали різні візерунки. У будинках бідних використовувалися дошки грубої обробки, іноді з покриттям фарбою або лаком. Тоді і виникла ідея розпилювати дошки на невеликі планки однакового розміру, і укладати їх різними способами, прикрашаючи підлоги. Так з’явився штучний паркет.
В середні віки цей настил використовувався для оформлення палаців, досягнувши високого художнього рівня. Згодом для виготовлення плашок стали застосовувати різні сорти деревини, що відкрило широкі можливості для розробки і використання набірного паркету.
Сучасний настил: різновиди
Якщо раніше паркетом вважалося виключно дерев’яне покриття, то з часом з’явилися нові технології і методи обробки матеріалів, що значно розширило асортимент даного настилу. Який буває паркет?
Натуральний настил
До натуральних покриттів відносяться:
- штучний настил;
- паркетна дошка з масиву;
- набірний і щитової паркет.
Першим з’явився паркет з масиву. Виготовлявся він з цільних шматків деревини, з’єднаних між собою спеціальними замками, які приховували перепади рівня підлоги по висоті і забезпечували незбиране безшовне покриття.
На замітку: чим товще дошка, тим більша кількість шліфовок вона витримає.
Настил з масиву володіє наступними технічними характеристиками: довжина планок становить від 500 мм, висота від 15 мм, ширина – 80 мм. Допускаються невеликі відхилення від даних параметрів. Недоліком паркетної дошки є те, що вона дозволяє створювати обмежену кількість візерунків, і має досить високу вартість.
Дошка з масиву дуба – види паркету, фото
Найпоширенішим є штучний паркет. Його основа – планки з твердих порід дерева, які з’єднуються між собою за допомогою спеціальних гребенів і пазів. Товщина штучного паркету складає від 15 до 22 мм, ширина плашки – 75 мм, а її довжина – близько 500 мм. До переваг даного настилу відносяться:
- тривалий експлуатаційний термін;
- можливість створення різних візерунків;
- доступність заміни зношених елементів, ремонту.
Приклад використання штучного паркету, фото
Матеріали-замінники натурального настилу
Оскільки натуральна деревина вимоглива до навколишнього середовища, складна в укладанні і вимагає ретельного догляду, то з часом з’явилися її замінники. Це ламінат і тришарова паркетна дошка.
Ламінатна настил (ламінат) – штучне покриття, що імітує натуральну деревину. Завдяки своїм складом воно є дуже практичним і недорогим. Ламінована дошка складається з 4 шарів: ДСП-підстави високої щільності, яке знизу захищене вологостійкої підкладкою, а зверху покрито декоративною плівкою і захисним меламіновим шаром. Залежно від технології виробництва, товщина паркету ламінованого може становити від 7 до 11 мм. Завдяки 4-шаровий складу ламінат є міцним, жорстким і красивим покриттям підлоги.
Фото ламінованого паркету в інтер’єрі
З трьох шарів деревини, розташованих перехресно один до одного, складається паркетна дошка. Така будова забезпечує її стійкість до стирання, зміни вологості, температурного рівня. Даний матеріал дуже економічний: для виготовлення його нижніх шарів використовується недорога хвойна деревина, а для верхніх – масив цінних порід.
На замітку: паркетна дошка буває різних розмірів, а завдяки тому, що вона ще на заводі покривається захисним лаком, немає необхідності в її фінішної обробки.
Переваги тришарової дошки:
- натуральність;
- доступна ціна;
- простота укладання і догляду.
Хороший лаковий паркет підкреслить статус будинку
Художнє покриття
Урізноманітнює інтер’єр приміщення, додасть йому величі і елегантності художній настил. Для формування візерунків використовується деревина різних порід: дуб, клен, ясен, мербау …
Врахуйте: художнє підлогове покриття виглядає шикарно, але є дорогим, оскільки досить складне у виготовленні і укладанні.
Безшовний художній настил
Паркет модульний
Спрощеним варіантом художнього настилу є модульний паркет. Він складається зі збірних елементів, які можна укласти самостійно, подібно мозаїці. Має модульний паркет плюси і мінуси: серед переваг – краса і доступність настилу, серед недоліків – тонкість покриття.
Важливо: модульний настил повинен виготовлятися з деревини, сумісної за кольором, фактурі, фізичним характеристикам.
Модульний паркет з масиву додасть родзинку інтер’єру
Існує також щитове покриття для підлоги. Він складається з дощатих щитів, на які зверху наклеєні планки, що формують певний малюнок. Щити можуть бути різної форми – квадратними, прямокутними, круглими, ромбовидними. Укладаються вони на попередньо споруджену дерев’яну обрешітку.
Фото щитового паркету в інтер’єрі
Особливості вибору настилу
Важливий етап в будь-якому ремонті – вибір паркету. Але їх існує дуже багато: з масиву, штучний, ламінований, художній … Як вибрати паркет для квартири / будинку?
Для цього потрібно керуватися наступними критеріями:
- вартість настилу і його комплектуючих елементів;
- довговічність покриття, можливість його циклювання, ремонту;
- стійкість до впливів різного роду;
- простота укладання і догляду.
Вартість настилу і його укладання
Найдоступніший матеріал, який до того ж простий в укладанні – ламінат. Він не вимагає додаткової обробки, шліфування, покриття лаком.
Аналогічно ламінату, плаваючим способом, укладається тришарова паркетна дошка, але за вартістю вона трохи дорожче. Наступним йде штучний паркет, який вимагає використання додаткових матеріалів (фанери, клею, лаку) і складніше в укладанні. А найдорожчим і важким в монтажі є настил з масиву.
Експлуатаційні якості
Кожне підлогове покриття мають свій термін служби, і завжди хочеться, щоб він був максимальним. Який паркет краще вибрати?
В цьому плані варто віддати перевагу покриттю з масивної дошки або штучному. Планки даних настилів товщі, їх можна піддавати регулярній циклювання і реконструкції.
На замітку: найкоротший термін експлуатації у ламінату, але матеріал недорогий – через кілька років його можна замінити новим.
Що стосується стійкості настилу до коливань вологості і температур, то найменш схильна до деформації тришарова паркетна дошка. Але якщо температурні умови і рівень вологості в приміщенні постійно перевищують допустимі норми, то дане покриття прийде в непридатність і відремонтувати його не вийти.
Дошка з масиву, хоча і чутлива до вологи і температурних коливань, проте через структури деревини цього практично непомітно.
Врахуйте: настил з масиву неможливо відновити тільки після глобальних пошкоджень, наприклад, затоплення.
Оптимальним варіантом у цьому плані є штучний паркет. У ньому поєднуються всі позитивні якості тришарової дошки і масиву, і він піддається реставрації. Чи не боїться води вологостійкий паркет. Для його виготовлення застосовується тик, модрина, мербау.
Паркет водостійкий можна використовувати навіть для ванною
На замітку: самими зносостійкими є вироби з деревини дуба, венге, мербау, тика, ясена.
Монтаж настилу
Ламінат та паркетну дошку можна укласти в найкоротші терміни, а ось штучне покриття для підлоги монтується на основу з фанери, що вимагає великих витрат часу і матеріалів. До того ж настил з дерева вимагає додаткової обробки – циклювання, лакування. Найбільш трудомісткою є установка художнього паркету.
Дизайн і обробка
Колір і фактура підлогового покриття задають тон всьому інтер’єру кімнати, тому воно повинно бути не тільки красивим, але і якісним. Тришарова паркетна дошка покривається 3-5 шарами лаку, що збереже її колір надовго. Штучний настил, як правило, покривається декількома шарами лаку, також його можна тонувати, щоб досягти необхідного відтінку. За допомогою фінішного покриття йому можна надати матовий, глянсовий або напівматовий ефект.
Порада: якщо з часом настил потемніє або вигорить – це можна усунути шляхом циклювання і повторної лакування.
Покриття до і після реставрації
Підсумок
Паркет – підлогове покриття, яке має кілька різновидів, що дозволяє втілювати в життя різний дизайн. Дана класифікація грунтується на розмірах паркету, використовуваних матеріалах, і технології виробництва плашок. При виборі цього настилу пам’ятайте, тільки красивий і якісний паркет стане справжньою прикрасою будинку.