З чого почати будівництво мансарди?

Якщо у вас є заміський будинок, то ви напевно не раз замислювалися про перетворення горищного приміщення в затишну мансарду. Це прекрасна альтернатива будівництву другого поверху. Мансарда своїми руками дозволить значно розширити житлову площу, збільшити кількість кімнат, змінити зовнішній вигляд будинку. Її можна використовувати як кабінет, дитячу, облаштувати зимовий сад, місце для посиденьок з друзями … Як побудувати мансарду і втілити в життя ці мрії – читайте в даній статті.

Мансарда або мансардний поверх – приміщення, побудоване під дахом будинку. Це поняття ввів французький архітектор Франсуа Мансар, який ще в XVII столітті придумав призначення горища. А сьогодні мансарди активно використовуються для розширення житлового простору, підвищення комфорту будинку.

Будівництво мансарди своїми руками: етапи

Для того щоб мансардний поверх став функціональним, його необхідно побудувати або переобладнати. Споруда мансарди – складний технологічний процес, що вимагає точних розрахунків, це під силу далеко не кожному. Зведення мансарди складається з таких етапів:

  • складання проекту мансардного поверху;
  • демонтажу старої покрівельної системи;
  • зміцнення стінових конструкцій;
  • утеплення і гідроізоляції приміщення;
  • будівництва торцевих стін;
  • зведення покрівлі мансардного типу.

Що потрібно знати, перед тим як зробити мансарду своїми руками

Існують загальні правила. Пристрій мансарди переважно планувати на стадії проектування будинку. Це дасть можливість правильно зробити розрахунок її несучих конструкцій і правильно організувати будівництво. Якщо будинок з мансардою будуватися по готовому кресленню, він передбачає використання додаткових укріплень.

З чого почати будівництво мансарди?

Схема даху горищного поверху, будівництво будинку з бруса

Але і на готовому будинку може бути споруджена надбудова мансардного типу. В якому випадку можна добудувати мансардний поверх?

Якщо передбачається будівництво даного приміщення в готовому будинку, необхідно враховувати кілька важливий факторів. Будівництво мансарди вимагає не тільки дотримання певної технології виконання робіт, а й оцінки стану будинку перед будівлею. Необхідно провести розрахунок, який покаже, чи витримає будинок прибудову поверху. Проводиться перевірка фундаменту і стін будівлі.

Якщо це старий будинок, то стіни конструкції старі, вони не витримають ваги мансардного поверху. Старий фундамент при будівництві горищних конструкції може дати тріщини і «поплисти».

Будівництво мансардного поверху своїми руками також не рекомендується на будівлях, споруджених із цегли і з піноблоків. Причина в тому, що це дуже крихкі матеріали, з яких не можуть бути викладені несучі стіни.

З чого почати будівництво мансарди?

Надбудова мансардного поверху, фото

Важливо: На етапі проектування слід передбачити віддаленість всіх комунікацій від мансардного поверху. Також на даній стадії визначаються з конструкцією даху, її елементами, зовнішнім виглядом, щоб вона гармонійно поєднувалася з будинком.

У проект будівництва повинні входити утеплення та оздоблення мансардного поверху. Прибудова повинна бути якісно ізольована, щоб в ній зберігалося тепло, а сама конструкція могла дихати.

Як зробити мансарду своїми руками якісно

Пристрій мансардного поверху вимагає використання наступних матеріалів:

  • стінових панелей для обшивки торців будівлі;
  • балок для будівництва мансардної покрівлі;
  • дерев’яних перекладин;
  • покрівельного матеріалу для даху;
  • утеплювача для стін і скатної покрівлі;
  • ізоляційних матеріалів;
  • матеріалів для внутрішньої обробки.

Врахуйте: Матеріали для будівництва повинні бути легкими, щоб не обтяжувати перекриття між поверхами.

Проектування

Будівництво мансарди з дерева починається з розробки проекту. На етапі проектування проводиться розрахунок, вибір конструкції покрівлі.

Конструкція покрівлі

Побудоване приміщення може бути трикутної, ламаної, асиметричної форми, займати простір над усім будинком, або тільки над його частиною. Це залежить від типу покрівлі.

Найпростіша конструкція – односхилий. Вона являє собою площину, зафіксовану на несучих стінах різної висоти, і нахилену в одну сторону.

З чого почати будівництво мансарди?

Будуємо мансарду своїми руками – односхилий конструкція

Найбільш поширеною є двосхилий дах, яка складається з двох похилих площин, неправленая в протилежні сторони.

З чого почати будівництво мансарди?

Затишний заміський будинок з двосхилим дахом

Зустрічається і ламана конструкція мансарди. Використовується вона в невеликих будинках і складається з двох і більше частин, які утворюють ламану лінію.

З чого почати будівництво мансарди?

Ламана дах застосовується для збільшення горищного приміщення, або в декоративних цілях

Зустрічається в будівництві заміських будинків і чотирьохскатний дах.

З чого почати будівництво мансарди?

Дах, що має чотири ската, робить горищну конструкцію зручною для проживання

Для додання дому оригінальної форми будують складні конічні, купольні і пірамідальні дахи.

З чого почати будівництво мансарди?

Мансарда, що має купольне будова

Порада: При виборі конструкції покрівлі в процесі будівництва, обов’язково слід враховувати її навантаження на фундамент. Також важливо дотримуватися єдину стилістику обробки покрівлі горищного поверху і вдома, щоб вона відповідала конструктивним і експлуатаційним вимогам.

Мансардний дах може бути будь-якої форми. Монтується вона на спеціальний каркас, споруджений з урахуванням бажаних параметрів майбутньої кімнати.

Як правило, дах укладається на каркас з кутом ската 30-60˚і об’єднує в собі власне дах, стелю та стіни.

Оптимальним варіантом вважається двосхила ламана покрівля, яка забезпечує більше житлової площі. Для її будівництва використовуються похилі кроквяні системи, кріплення яких проводиться на стіни будівлі. Вони повинні бути досить міцними, для того, щоб витримати вертикальну і горизонтальну навантаження.

На замітку: Може знадобитися будівництво додаткових внутрішніх стін, які будуть використовуватися як несучі конструкції, що забезпечують опору покрівлі. З чого почати будівництво мансарди?

Будуємо мансарду – загальна конструкція споруди

Кроквяна система – каркас покрівлі. Надалі на неї кріплять обрешітку і монтують фінішне покриття. Будівельний каркас обробляють спеціальними засобами для захисту від пожежі, вологи.

Якщо монтаж мансарди з самого початку не входив в проект будинку, слід подбати про встановлення сходів, вікон, а також тепло- і звукоізоляції приміщення.

Для збереження тепла в будинку, в якості покрівельного матеріалу слід використовувати черепицю, шифер, пластикові покриття.

Важливо: Роботи по будівництву горищного поверху вимагають високого професіоналізму і глибоких знань технології будівництва. Зведення мансардного даху своїми руками, без досвіду виконання такого роду робіт, може мати небажані наслідки.

Скління

Поетапне будівництво даху передбачає і установку вікон на горищному поверсі. Вони бувають вертикальними і скатними. Кут їх нахилу повинен збігатися з ухилом даху. Розташовуються вікна на висоті 70 см, 1 м від підлоги.

З чого почати будівництво мансарди?

Установка скатних вікон дозволяє пропускати більше світла в приміщення на верхньому поверсі, до того ж, вночі з них відривається прекрасний вид на зоряне небо

Вибір вікон для побудованої мансарди повністю залежить від уподобань власника будинку, проте не слід забувати про те, що вони повинні бути якісними.

З чого почати будівництво мансарди?

Пристрій вікна горищного поверху

Коли приміщення побудовано і встановлені вікна, виконується приєднання мансардного поверху до решти житлового приміщення за допомогою сходів і виконання опоряджувальних робіт.

Про те, як правильно і якісно організувати будівництво мансарди своїми руками – відео: 

Будівництво мансарди – варіанти

За короткий термін може бути зведена каркасна мансарда своїми руками.

Її можна спорудити одночасно з будівництвом будинку з дерева або з бруса.

З чого почати будівництво мансарди?

Дерев’яна каркасна мансарда своїми руками, фото

Це ідеальний варіант для швидкого і недорого розширення житлового простору за рахунок добудови горищного поверху.

З чого почати будівництво мансарди?

Красиво і колоритно виглядає мансарда з колоди

Також додатковий поверх можна надбудувати на готове підставу будинку з цегли.

З чого почати будівництво мансарди?

Дерев’яна конструкція на підставі будинки з цегли і з газобетону

У великих будинках з потужним підставою, каркас споруди може виготовлятися з металу.

З чого почати будівництво мансарди?

Металевий каркас горищного поверху

Приклад того, як з старого горища облаштовується затишна мансарда своїми руками – відео:

Підсумок

Горищний поверх у багатьох будинках вже давно перестав бути порожнім – його стали використовувати як додаткове функціональне приміщення. Добудувати мансарду в будинку, або на дачі своїми руками дасть можливість отримати повноцінний другий поверх, який можна використовувати на свій розсуд.