Відразу відзначимо, що якщо ви далекі від електрики і всього, що з ним пов’язано – краще запрошуйте професіоналів для монтажу електропроводки в квартирі або будинку. Ризик зробити серйозну помилку, яка буде коштувати дуже дорого і в фінансовому відношенні, так і по відношенню до безпеки, занадто великий. Навіть якщо ви не професіонал, в будь-якому випадку наша стаття допоможе уникнути непорозумінь з монтажниками, зайвих витрат і захистить від несумлінності деяких кустарів. Запам’ятавши кілька простих, але корисних правил, буде легше контролювати всі етапи проведення робіт і їх результат – якісну і надійну електропроводку в квартирі.
Монтаж електропроводки, основні етапи
1. Проектування.
Безумовно, де розташовувати електроточки (світильники, вимикачі і розетки) вирішувати вам, але вже на цьому етапі потрібні підказки майстра. Намалюйте у вигляді ескізу план всієї квартири або будинку, а також кожного приміщення окремо. Витративши на це всього лише годинку, ви заощадите згодом набагато більше часу і коштів. На цьому проекті позначте розташування меблів та інших габаритних предметів в житлових приміщеннях. І що навіть більш важливо, так це розташування всіх без винятку електроприладів. Так ви уникнете необхідності вирізати отвір в задній стінці шафи для можливості включати і вимикати в спальні світло або відсувати диван в кабінеті, щоб включити зарядку для мобільного!
Особливу увагу приділіть кухні та ванної, адже там будуть і пральна машина, і можливо електродуховка, чайник і багато іншого. А всі ці відомості допоможуть розрахувати потужність введення, загальна кількість живильних ліній в електропроводці всієї квартири або будинку, перетин і марки проводів, номінали захисних автоматів і УЗО.
У проекті врахуйте матеріал і розміри стін, розташування дверних і віконних прорізів. А потім розмістіть в зручних для вас місцях світильники, вимикачі і розетки.
2. Розмітка.
Хто б не робив розмітку, ви самі або найманий робітник, важливо продумати також розташування вступного щита і комутаційних коробочок. Зазвичай в кожному приміщенні їх мінімум дві: одна розеткова і одна на світло. Але це не правило, адже варіантів створення освітлення дуже багато, а якщо мова йде про ванну, то окрема лінія може монтуватися для пральної машини або бойлера, а в кухні – для електродуховки або інших потужних приладів.
Монтажним олівцем або крейдою на поверхні стін відзначаються місця майбутніх «електроточок» відповідно до проекту. Перевірте правильність, щоб потім не переробляти. Якщо роботи будуть виконувати наймані робітники, нехай виконроб або бригадир поставить на ескізі підпис (поруч з вашої), що підтверджує обопільну згоду з планом дій. Повірте, це не зайве!
4. Підготовка.
Так як монтаж електропроводки в квартирі повинен бути, як правило, непомітним, то кабелі укладаються або в штроби, або під штукатурку. Для цього в стінах готуються штроби (поздовжні канали) або проводка акуратно розвішують на кліпсах або хомутах так, щоб провід не створив проблем штукатурщікі. У стінах буряться отвори спеціальної коронкою для внутрішнього монтажу в пластикових коробочках вимикачів і розеток.
Можлива і малопомітна прокладка електропроводки в пластикових коробах, що отримала велику популярність у випадках, коли монтаж електропроводки в квартирі здійснюється без необхідності робити ремонт.
5. Монтаж і комутація.
При монтажі електропроводки уважно простежте, щоб по стінах не було ніяких проводів «навскоси», тільки горизонтально і вертикально. І зафіксуйте їх розташування на фото, щоб потім випадково, вішаючи картину, не потрапити в провід.
Провід, що входять в комутаційну коробку повинні мати невеликий запас, сантиметрів 15, щоб їх було зручно з’єднувати. Запам’ятайте: комутація повинна бути такою: пайка, зварювання або обтиск, а НЕ скрутками! Простежте за цим, мова йде про безпеку.
6. Перевірка.
Перш, ніж за справу візьмуться гипсокартонщики або штукатурщики, слід перевірити всі лінії і їх цілісність. Або самі, або робочі, подайте на початок лінії в щитку напруга, а її роботу перевірте простим патроном з лампочкою або тестером. В кінці всіх будівельних робіт, навіть якщо щось і станеться, буде ясно, що електромонтажники ні до чого.
7. Фінішні роботи.
Монтаж розеток, вимикачів, світильників, датчиків та інших пристроїв, причому розетки і вимикачі встановлюються строго за рівнем. Всі ці пристрої мають декоративні накладки, які монтуються після фінішної обробки стін і стель.
Ще раз перевірте працездатність всіх ліній, вимикачів, розеток та світильників і з полегшенням вдихніть – цей етап ремонту, монтаж електропроводки в квартирі, благополучно завершений!