«Ергономіка не на шкоду красі». Якби у Г-образної кухні був девіз, він звучав би саме так. Кутова кухня не тільки красиво виглядає і містить всі необхідні функціональні блоки. Таке рішення дозволяє створити зручну робочу середу. Про нюанси побудови Г-образної кухні і йдеться нижче.
Наповнення кухонного простору
Будь-яка кухня – не тільки кутова – містить в собі певний набір функціональних блоків. Умовно їх можна позначити так:
- «Запаси». Холодильник для швидкопсувних продуктів і шафа для бакалії.
- «Зберігання». Шафа для кухонного начиння і дрібної побутової техніки.
- «Мийка». Раковина, посудомийна машина.
- «Підготовка». Робоча поверхня (стільниця).
- «Приготування». Плита або варильна поверхня, духовка і мікрохвильова піч.
Основні з функціональних блоків – «Запаси», «Мийка» і «Приготування» – утворюють так званий «золотий трикутник» кухні. Вершини кухонного трикутника займають холодильник, мийка і плита.
В оптимально спланованої кухні ці три центри активності рознесені і рівновіддалені, тобто знаходяться на деякій однаковій відстані одна від одної. Що стосується інших блоків, то їх розташування відповідає природній послідовності дій при приготуванні їжі: запаси – підготовка – приготування або приготування – мийка – зберігання або запаси – підготовка – мийка.
Забезпечити таку планування можуть острівна, паралельне і Г-образне рішення. Найбільш оптимальним і універсальним з них є останнім – Г-образне (L-образне або кутова). Розглянемо, якими перевагами воно має.
Плюси Г-образного планування
- Універсальність. Кутовий варіант підходить для кухонь всіх розмірів. Єдина умова – приміщення не повинно бути вузьким. Квадратна або близька до квадрату форма – оптимально.
- Ергономічність. Робочий трикутник кутовий кухні є, власне, трикутник. В L-образної кухні відстані між плитою і холодильником, плитою і мийкою і мийкою і холодильником скорочені до необхідного мінімуму. Один функціональний блок від іншого відокремлюють всього два-три кроки.
- Можливості для зонування. Приміщення з Г-образної кухнею саме розпадається на дві частини – робочу і обідню (гостьову). В одному кутку кімнати розташовується гарнітур, в іншому, протилежному йому кутку ставиться стіл зі стільцями.
- Економічність. Кутове рішення – найдорожче з усіх існуючих. Кухня з кутовою шафою обходиться дешевше, ніж лінійний гарнітур того ж обсягу.
Поради щодо оформлення Г-образної кухні
Мийка в кутовій кухні зазвичай розташовується по центру гарнітура – в безпосередній близькості від кута або прямо в ньому. Холодильник і плита займають свої місця праворуч і ліворуч від мийки. Холодильник при цьому повинен стояти так, щоб його залишати їх відчиненими не перекривали робочий простір.
Плиту в кут засовувати не варто – бруднитися буде не одна, а відразу дві стіни. Рівень плити рекомендується злегка знизити або завищити щодо робочої поверхні. Духовку, якщо дозволяє площа, краще підняти на рівень очей.
Відстань між основними центрами активності має становити 0,6-1,6 м, а сума довжин сторін «золотого» трикутника не повинна перевищувати 6,5 м. Якщо трикутник виходить надто великим, то слід подумати про заміну Г-образного планування острівної.
Кутова кухня повинна бути «гладкою», без виступаючих предметів меблів і кухонного обладнання.
Для отримання цікавого і виразного інтер’єру одне з крил кухні можна розташувати уздовж стіни з вікном. Бонус такого планування – високий рівень природного освітлення.
У невеликому приміщенні рекомендується знизити кількість шаф верхнього рівня. Один з шаф може бути замінений відкритою полицею з загартованого скла. На місці другого можна розташувати мікрохвильовку або шафа для посуду з прозорими фасадами.
Г-подібна кухня часто доповнюється барною стійкою. Якщо приміщення невелике, то остання може виконувати функції обіднього столу.