Вікна – джерело освітлення, важлива деталь інтер’єру будинку, тому, для додання їм завершеного вигляду, застосовується штукатурка укосів. Вона не тільки дозволить приховати сліди монтажу віконних систем, вирівняти прилеглу до них поверхню, але і значно скоротить тепловіддачу в приміщенні, додасть кімнаті гармонійний і акуратний вигляд.
Про те, як правильно вибрати матеріали, оформити віконні та дверні укоси, щоб це було якісно і красиво, ми розповімо в даній статті.
Особливості оформлення віконних / дверних прорізів
Існує кілька простих способів обробки внутрішніх укосів дверей і вікон – це обшивка пластиком, гіпсокартоном, деревом. Дані матеріали дозволяють швидко вирівняти і одночасно декорувати поверхню, але найякіснішим варіантом є штукатурка укосів цементним розчином. Вона дозволяє отримати укіс різної ширини, форми, що особливо актуально для арочних і круглих конструкцій.
На замітку: хоча штукатурка укосів вікон – заняття запорошене, трудомістка, але вона дозволяє досягти абсолютної герметичності (оздоблювальний шар стає частиною стіни, чого неможливо домогтися при обшивці пластиком і гіпсокартоном).
Технологія чорнової обробки внутрішніх і зовнішніх віконних укосів
Штукатурка укосів проводиться вона після установки і фіксації вікон і дверей, а також чорнової обробки стін приміщення. Він може бути:
- простий (вапняної, цементної, керамічної);
- складної (гіпсово-, гліняно-, або цементно-вапняної).
Увага: для внутрішніх робіт використовується гіпсова, або вапняна суміш, штукатурка зовнішніх укосів виконується тільки цементним розчином.
Склад суміші, що вирівнює залежить від місця положення вікон і дверей, вологості в приміщенні
Підготовчі роботи
Перед тим як виконати штукатурку віконних укосів своїми руками, слід видалити пил, усунути зазори і тріщини в стіні. Найзручніше закладати їх монтажною піною, але можна використовувати також клоччя, повсть. Безпосередньо перед нанесенням вирівнюючого суміші стіни просочують ґрунтовкою.
Порада: якщо ширина швів між вікном і панеллю становить понад 4 см, на стіні знадобитися зробити насічки і зміцнити шов армуючої сіткою для поліпшення зчеплення з розчином.
Заповнення щілин монтажною піною
Вирівнювання укосів
Як робити укоси на вікнах з штукатурки? При косметичному, або капітальному ремонті універсальним способом є обробка укосів «під правило», що здійснюється по маяках. У кутах за допомогою розчину фіксують маяки, за якими і буде здійснюватися вирівнювання поверхонь отвору.
Схема установки маяків
Далі приступають до фіксації напрямної рейки. Для цього в вертикальному напрямку на укіс кріплять правило, металевий куточок, або дерев’яну планку потрібної довжини.
Рекомендація: правило краще зафіксувати дюбелями, а рівність його установки перевірити рівнем.
Кріплення направляючої планки
На одну із сторін наносять розчин, вирівнюючи його за допомогою малки. Починати рекомендується з верхнього укосу, потім перейти на бічні, і завершити нижнім.
Увага: в процесі роботи необхідно закрити вікно плівкою, щоб не його не потрапив розчин.
Оформлення віконного отвору – вирівнювання укосів штукатуркою
Коли суміш підсохне, котра спрямовує рейку акуратно знімають. Далі підправляють кути, обробляють поверхню теркою, прибираючи залишки розчину.
Порада: значно прискорить роботу привіконної профіль для штукатурки укосів. Він одночасно служить напрямних для вирівнювання поверхонь, захистом рами від забруднень, запобігає появі тріщин.
Привіконної профіль значно полегшить роботи з оформлення отвору
Наочний приклад, як здійснюється штукатурка дверних укосів своїми руками – відео:
Після обробки внутрішніх укосів приступають до зовнішніх. Якщо залишити їх без обробки, монтажна піна з часом зруйнується під впливом атмосферних явищ, що може стати причиною деформації вікна і пошкодження стін будівлі.
Обробка зовнішніх сторін віконного отвору здійснюється аналогічно внутрішнім
Зовнішня штукатурка укосів вікон – відео:
Технологія чорнової обробки дверних укосів
Як вирівняти дверний проріз штукатуркою? На підготовчому етапі проводитися заповнення щілин монтажною піною. Для штукатурки переважно застосовувати суміш, приготовлену в пропорції 1: 3 (цемент + пісок).
Щоб зовнішні кути дверного прорізу не сколювалися згодом, їх слід зміцнити спеціальною металевою планкою-куточком. Для цього застосовується профіль 60 мм, який кріпиться на штукатурну суміш по рівню по всьому периметру двері.
Зміцнення кутів дверного отвору
Простір між планками заповнюють штукатурним розчином, розрівнюючи його за допомогою правила. Після прістиванія профілю акуратно підправляють кути і вирівнюють площині стін у отвору. Приклади штукатурки укосів вхідних дверей різних конфігурацій показані в нашій галереї.
Щоб штукатурка укосів дверей з часом не потріскалася, місця примикання чорнової обробки до коробки краще обробити додатково. Для цього ножем робиться неглибока канавка під кутом 45 °, яка грунтується і заповнюється герметиком, піддається фарбуванню. Матеріал ретельно розподіляється гумовим шпателем, створюючи гладке і еластичне примикання.
Після висихання розчину можна приступати до декоративної обробки укосу
Більш докладно про те, як виконується штукатурка дверних прорізів – відео: