Замість того, щоб перетворювати балкон або лоджію в курилку або склад мотлоху, багато дбайливі і мудрі господарі квартир прагнуть до повного і раціонального використання кожного сантиметра своєї території – квартири. І справа не тільки в раціоналізмі, але і в тому, що облагороджений балкон стає місцем відпочинку, роздумів чи сну. Навіть кабінет для роботи в затишку і комфорті для деяких – справа не останньою важливості.
А тут збіглося і бажання поліпшити умови і деяка фінансова можливість це зробити. І якщо ви набрали в пошуку «Як обшити балкон вагонкою», то це означає, що хочете зробити це самостійно, що теж економно і похвально! Ми поспішаємо допомогти вам, надавши просту, зрозумілу покрокову інструкцію. Благо, що сам матеріал, вагонка, дозволяє обшити балкон або лоджію без особливого клопоту.
Чому саме вагонкою?
Та тому що дуже вже гарний і практичний матеріал, вагонка. Мінусів – тільки один: з часом під впливом прямих сонячних променів деревина трохи стемніє, але хіба це суттєво? Зате все інше – суцільні плюси і переваги:
- матеріал абсолютно натуральний, дихаючий і екологічний;
- монтаж до подиву простий і доступний без спеціальної освіти;
- догляд простий і не приносить великих витрат;
- ремонт пошкодженого елемента перебуває за межами покриття
- сам матеріал, деревина, поглинає звук і економить тепло, доповнюючи шар утеплювача;
- і багато іншого.
Звичайно, пластикові панелі, плитка або інші матеріали теж нічого, але це – не дерево. З цієї причини, з розумінням цього факту, найчастіше вибір для внутрішньої обшивки балкона падає на вагонку.
Яку вагонку вибрати і скільки?
1. Вибір деревини.
Сорт деревини для обшивки балкона особливого значення не має, так як все одно її потрібно буде покрити лаком для захисту. Вибирайте колір і фактуру за своїм бажанням. Єдине, на що слід звернути увагу, це щоб не взяти сосну або інші смоляні породи дерева, які якщо нагріються на сонці, то обов’язково потече смола.
Вологість деревини не повинна перевищувати 12-ти відсоткову величину, що досягається за допомогою сушки в фабричних умовах (просите сертифікати і гарантії). Якщо вологість буде вище, то дошки усохнуть і проявляться щілини, аж до виходу з пазів гребньових з’єднань. А ремонт – повний демонтаж і новий монтаж. Після сушіння в камері таких проблем не буває, а якщо взяти не звичайну, а евровагонку, то і всихання не буде, і обслуговувати набагато легше (натирати періодично воском, і все).
Вагонка: клеєна або цільна? Та перша-ліпша, клеєна вагонка нітрохи не гірше, особливо якщо зарекомендований виробник і зберігалася в нормальних умовах. На балконі і та й інша відмінно служать.
2. Розрахунок кількості вагонки для обшивки балкона.
Заміряємо площі всіх обшивають поверхонь, не забуваючи зробити ескізік, на якому будуть вказані всі розміри.
важливо!
- Площі вікон і дверей – віднімаємо, щоб не платити зайве.
- Множимо отриману площу на 1,1 (10% – на запас: відходи, псування, шлюб і т.п.).
- Домовляємося в магазині про повернення надлишків (навіщо платити зайве, а раптом їх буде багато?).
Розраховуємо необхідну кількість напрямних рейок (від 20х45 до 25х50 мм). Ці рейки розташовуються горизонтально на відстані 50 ± 10 см. Знаючи величину периметра балкона, помноживши на кількість ліній напрямних рейок і приплюсувавши периметри вікон і дверей (обшити краю-то доведеться …) отримаємо сумарну довжину рейок для покупки.
Кріплення – стандартні дюбель-цвяхи (дюбеля ударні), Ø 6 мм на 25, 40 або 60 мм, в залежності від кривизни і матеріалу стіни. Кількість кріплення – приблизно вдвічі більше, ніж довжина напрямних рейок, так як забивати кріплення в стіну потрібно через кожні 50-80 см. Закупити достатньо 30-ти міліметрових цвяхів, переважно з широким капелюшком і саморізів по дереву 50, 75 і 90 мм.
Решта матеріали:
На фінішному етапі знадобляться відповідні куточки і, звичайно ж, плінтуса. Під вагонку укладається утеплювач (мінвата, пінопласт і їм подібні), гідроізоляційна плівка або мембрана, піна монтажна або інший герметик, яким будуть кріпитися стики і щілини.
необхідні інструменти
- Перфоратор або перфодрель з буром на 6мм.
- Шуруповерт із свердлами на 4 і 6 мм по дереву з хрестовим битою №2 (ph2).
- Ножівка по дереву для підрізування.
- Електролобзик з пилкою по дереву зі зворотним ходом.
- Рівень, косинець, рулетка і олівець.
- Молоток і може знадобитися сокиру.
Установка каркаса
Обшити балкон вагонкою раціонально дозволить хороший каркас. Якщо стіни рівні, то кріпити рейки можна відразу до стіни, але іноді слід з їх допомогою «вирівняти» поверхню. Зробити це нескладно: після перевірки правилом або довгим рівнем нерівностей, робимо олівцем позначки на стіні, куди будуть потрібні додаткові прокладки або клини. Знаходимо, в який бік йде ухил стіни, і плануємо її вирівнювання за допомогою установки брусів каркаса.
Відміряємо і відрізаємо верхню чи нижню направляючу по довжині. Свердлимо в рейці 6 мм отвори під дюбеля через кожні 50-80 см, і прикладаємо її до стіни. Відзначаємо на стіні отвори, після чого, відставивши рейку, Бурим отвори в стіні на глибину, трохи більшу, ніж довжина дюбеля мінус товщина каркаса. Вставляємо пластикові дюбелі в отвори бруса і наживляємо дюбеля в отвори, не забиваючи цвяхи. За допомогою клинів і проставок добиваємося рівної лінії на потрібній відстані від стіни. Між верхньою і нижньою планками натягуємо напрямні нитки, за якими виставляємо інші рейки каркаса. Так діємо ряд за рядом, домагаючись того, щоб горизонтально і вертикально вирівняти поверхню. Ця процедура повторюється для всіх стін і стелі.
Після установки всіх напрямних каркаса зі злегка притиснутими дюбель-цвяхами перевіряємо схилом або рівнем результат. Потім або забиваємо, або закручуємо (що набагато краще) дюбеля в ПВХ-патрони.
Нагадування: пластиковий дюбель повинен входити в стіну не менше, ніж на 3 см. Верхня рейка кріпиться на відстані близько 10, а нижня – 5 см від стелі та підлоги відповідно.
Щоб обробити вікна і укоси дверей, все горизонтальні і вертикальні рейки повинні зводитися в одну площину з іншими елементами каркаса. Кріпляться вони шурупами до стінового каркасу через попередньо просвердлені 4 мм отвори.
Утеплення під вагонкою
Як обшити балкон вагонкою, якщо не зробити хороше утеплення? Готовий каркас виглядає як прямокутні осередки, які слід щільно і акуратно заповнити утеплювачем, а щілини залити герметиком.
Якщо планується провести освітлення або розетки, то проводку слід зробити в пластикових гофрорукаві, а в вагонке перед установкою прорізаються отвори під вимикачі і розетки спеціальної зубчастої або напиляним коронкою. якщо плануються вентиляційні або інші отвори, то вони також будуть вирізатися перед установкою вагонки.
- монтаж вагонки
1. Стартова плитка. Стартувати краще з далекого кута, так щоб фініш був у цьому місці зручним. Перша вагонка приставляється до каркасу, і якщо каркас рівний, то залишається тільки перевірити її вертикальність і прибити цвяхом в гребінь до каркасу. Від вертикальності першої вагонки буде залежати краса всієї обшивки.
Увага! Перша вагонка прибивається і в гребінь, і в паз (приблизно в середині гребеня і паза, щоб деревина не відколювалася), але так, щоб наступна вагонка закривала капелюшки цвяхів. Гвоздь домагається молотком по капелюшку, а молотком по подовжувача-добойником, щоб не пошкодити деревину.
Плитка за плиткою ми підходимо до установки фінішної рейки. Тут діємо так:
- Міряємо відстань від направляючої до передостанньої рейки в кількох місцях.
- Останню вагонку розмічаємо з внутрішньої сторони, причому від початку гребеня, інакше не вона не увійде в своє становище.
- Вставляємо обрізану по мітці вагонку, закриваючи щілину кутовим плінтусом.
Так обшиваються і стіни, і стеля, після чого переходимо на укоси.
2. Укоси. Порядок: спочатку верхній, а потім бічні укоси. Перша рейка встановлюється до вікна (або двері) так, щоб остання виступала за обшивку. Гребінь першої рейки потрібно акуратно зрізати, щоб плінтус туди не потім не ставити. Це стосується і підгонки бічних рейок до верхньої, щоб не було щілин і не потрібно буде їх маскувати.
Останні откосние рейки вставляються і на задній стороні розмічаються для акуратної обрізки. Після чого така рейка забивається в торець, закриваючи цвяхи.
3. Плінтуса і переведення в готівку. Гвоздиками без капелюшків (відкусимо після) зміцнюється переведення в готівку і плінтуса.
4. Фінішна обробка.
- Про всяк, слід ретельно обробити всю поверхню біозахистом і дати їй повністю просохнути. Виберіть такий колір, щоб був вам приємний. Кілька шарів такого просочення можуть послужити в якості лакують покриття.
- Нанесіть шар лаку, краще всього – акрилового (його водна основа не перешкоджає «диханню» деревини). Після висихання першого шару відшліфуйте поверхню наждачним папером №120 до гладкого стану. Пилососимо деревину і протираємо трохи вологою ганчіркою. Після висихання наносимо один, а краще два шари лаку з висиханням кожного.
Догляд за вагонкою на балконі
Обшити балкон вагонкою це одне, а догляд – інше, тому зверніть увагу на кілька простих правил:
1. Протирайте не мокрою, а злегка вологою ганчіркою, щоб уникнути накопичення вологи в деревині.
2. Кошти для догляду: неагресивні і не абразивні. Плями видаляються спеціальними неагресивними рідинами або гелями.
3. Деревина любить вентиляцію, особливо для видалення атмосферної вологи. У стелі і підлоги слід передбачити отвори для провітрювання.