В уявленні багатьох з нас процес штукатурення стін це щось дуже складне і доступне тільки людям, професійно цим займаються. Однак час використання схилів і хитрих систем з шнура для виставлення правильного рівня стін пройшло. Сьогодні застосовуються інші технології, інструменти та витратні матеріали.
Ми розповімо, що собою являє чорнова штукатурка стін по маяках своїми руками. Відео та фотоматеріали зроблять цей процес більш наочним. Крім того, ви дізнаєтеся якими бувають маяки і для яких випадків вони підходять.
Штукатурка стін по маяках своїми руками. Відео та текстове керівництво. Види і вибір маяків
Як і будь-яка робота, оштукатурювання стін вимагає певної навички, однак тут немає нічого, що не могло бути виконано після кількох пробних підходів. Додатково до текстового керівництву ви знайдете тут відео урок штукатурки стін по маяках своїми руками.
Види штукатурних маяків
Для значного шару штукатурки, краще користуватися маячкових профілями з легких сплавів. Вони можуть бути Л-образними для кутів і Т-образними, для плоских поверхонь. Залежно від якості металу, профіль може мати різну ціну і гнучкість. Гнатися за вигодою не варто, так як занадто м’який маячок буде «гуляти» під правилом. Кріплення маяків під штукатурку може проводитися різними способами: за допомогою штукатурної маси, саморізами або спеціальними зажимами.
Для вирівнювання стін з малою похибкою за рівнем (до 5 мм) оптимальні маяки з гіпсу або штукатурної суміші. Вони створюються самостійно, прямо на робочому полі і не видаляються після висихання стін. Єдиний недолік таких напрямних – для монтажу потрібна певна вправність. Можливо, перші один-два маяка доведеться переробляти.
Третій вид маяків – багаторазові розсувні конструкції. Встановлюються і витягуються вони дуже швидко, а сам процес роботи не складний. Недолік один: правило «ходить» тільки під кутом в 90 градусів.
Установка маяків для штукатурки. Відео монтажу розсувний системи.
Зверніть увагу: не варто використовувати дерев’яні маяки для штукатурки. Цей варіант найекономніший, однак разом з тим і найпроблематичніший. Від вологи деревина набухає, що може привести до деформації прилеглої маси робочого складу.
Матеріали і інструменти
Для штукатурення стін готуємо:
- Готову штукатурку або суху суміш. До останньої – відро для замішування.
- грунтовки.
- Дриль з насадкою-міксером.
- металеві маячки.
- Лазерний і бульбашковий рівень.
- Олівець або крейда.
- Відрізок широкого профілю, на якому в 1 см від краю виставлені мітки.
- правило.
- шпатель.
Витрата маяків розрахувати просто. Тут 1 погонний метр направляючого профілю доводиться на 1м2 стіни. Тобто, стіна площею 20 м2 вимагає 20 погонних метрів маяка.
Як ставити маяки для штукатурки: бульбашковий і лазерний рівні
Розмітка стін під маяки
Відповідаючи на питання «як правильно виставити маяки під штукатурку», ми почнемо з розмітки стін. Від кутів стіни до її центру відкладаємо відстань в 30 см, і проводимо вертикальні лінії, скориговані будівельним рівнем. Заміряємо проміжок між цими лініями, ділимо його на кілька рівних відрізків. Наприклад, ділянка стіни має ширину 390 см. В даному випадку оптимально буде поділ на 3, отримуємо 130 см. Значить такі лінії проводимо в 130 см один від одного.
Зверніть увагу: оптимальна відстань межу маяками – 1,2-1,6 м. Менший проміжок призведе до зайвих трудовим і матеріальним витратам. Більший ускладнює рівномірне витягування розчину.
Лазерний рівень
Монтаж металевих штукатурних маяків
Перед тим як приступити до штукатурки під маяк необхідно здійснити розмітку стін. Як це робиться ви прочитали в попередньому підрозділі. Уздовж по розмітці кожні 50-60 см накидаємо порції штукатурного розчину. Злегка притоплюється в них маяки, надлишки робочої маси згладжуємо врівень з рейками.
Кріплення маяків під штукатурку здійснюється на гіпсовий або цементний розчин
Тепер беремо в руки відрізок алюмінієвого профілю і прикладаємо його уздовж лінії установки маячків для штукатурки стін. На металі буде добре видна смуга лазера, по якій і треба орієнтуватися. Вона повинна збігатися з сантиметровими позначками, що йдуть по краю широкою алюмінієвою смуги. Легкими постукуваннями добиваємося просідання маяка на потрібний рівень.
Як зробити самому вирівнювання маяка по лазерному рівню
Далі здійснюємо установку маяків під штукатурку таким же чином. Треба згадати один момент: іноді на частини стіни потрібно дуже тонкий шар штукатурки, до 5 мм. Звичайний же маяк може забезпечити товщину від 6мм. У таких випадках профіль підрізаємо до лінії початку «гри» рівнів. Далі створюємо гіпсовий маяк за технологією, описаної в наступному розділі.
Зверніть увагу: проміжки між порціями розчину, якими фіксуються маяки необхідно заповнити тим же матеріалом. Робиться це після їх повного висихання.
Як виставити маяки під штукатурку: іноді профіль необхідно вкоротити
Є ще один спосіб «посадки» маячків, вже без використання алюмінієвого профілю з розміткою. Висота тут задається шляхом вкручування саморезов на певну глибину.
Як встановити маяки для штукатурки. Відео робіт із застосуванням саморізів.
Накидання і розтягування штукатурного складу
Розчин накидаємо середнім шпателем. Порції штукатурки повинні повністю заповнювати простір між напрямними. У перші рази може вийти так, що кількість робочої маси буде недостатнім, або, навпаки, надмірним. Тут нічого не поробиш, почуття міри приходить тільки з досвідом. Як правило робота налагоджується вже до закінчення першого проміжку.
Накидання робочої маси на стіну
Нанесений розчин розтягуємо за допомогою правила. Останнє повинно мати довжину, в половину перевищує відстань між напрямними. Правило щільно притискаємо до маяків і рівномірно рухаємо вгору. Одночасно виконуємо рухи вліво-вправо. Після кожного проходу зчищають з інструменту накопичився розчин і скидаємо його на стіну.
Розтягування шару по напрямних
Витягаючи штукатурний розчин ми повинні домагатися того, щоб на правилі його не залишалося. Коли ця умова буде досягнуто, міняємо напрям руху інструменту на зверху-вниз. Ви побачите, що на правилі знову залишається якась кількість робочої маси. Працюємо до тих пір, поки і тут буде чисто. На цьому нанесення штукатурки закінчено, можна залишати стіни для просушки.
завершальне вирівнювання
Видалення штукатурних маяків і далекого робота зі стінами
Чи потрібно прибирати маяки після штукатурки? Якщо вони металеві – так. Підсихаючи, цементна або гіпсова маса буде осідати, її шар стане тонше. А метал залишиться на тій же висоті, що і був, – в цих місцях вийдуть перепади по рівню, нехай і невеликі. Крім того, метал іржавіє, плями можуть проступити на поверхню чистової обробки навіть крізь шар шпаклівки. Тому беремо в руки круглогубці, підчіплюємо маяк і витягуємо його з стіни. Відокремлюються напрямні досить легко.
видалення маяків
Вертикальні штроби, що залишилися після видалення маяків знепилюючих і заповнюємо шпаклювальною масою. Чекаємо її повного висихання і злегка загладжуємо дрібні нерівності широким шпателем. Далі беремо в руки правило і, прикладаючи його під різним кутом до підлоги дивимося, на скільки рівними вийшла штукатурка стін.
Перевірка стіни бульбашковим рівнем
Пристрій гіпсових штукатурних маяків
Навіть якщо перепад по рівню в однієї зі стін здається незначним (до 5 мм), його обов’язково потрібно усунути. Однак здається оптимальною в такому випадку штукатурку стін своїми руками без маяків краще не робити. Занадто висока ймовірність розбіжності примикають поверхонь за рівнем, що в свою чергу призведе до проблем з чистової обробкою.
Інструменти для виконання робіт
Для штукатурки стін цементним розчином по маяках знадобиться наступне:
- шпатель.
- ніж.
- Відрізок алюмінієвого профілю (60х30), довжиною трохи менше висоти стелі.
- дриль.
- Лазерний рівень.
- правило.
- Широкий прозорий скотч.
- саморізи.
Виставлення саморізів і визначення рівня
Як і в першому випадку, в кутку виставляємо лазерний рівень, а по стінах окреслюємо напрямні лінії, за якими будуть розташовуватися гіпсові штукатурні маяки. Вгорі і внизу кожної з них наживляємо по одному саморізи. Відстань між ними має бути не більше довжини правила. Притуливши сантиметрову стрічку до стіни, з’ясовуємо найвищу і найнижчу точки рівня. Різниця зазвичай між ними невелика, наприклад, 5,5 і 6 см. У роботі використовуємо число, найбільш близьке до обох точкам. В даному випадку зупинилися на 5,5 см.
Тепер притуляє край стрічки до капелюшку саморіза і дивимося, де знаходиться червона лінія. Утапливаем кріплення в стіну рівно на стільки, щоб смуга, що світиться виявилася на заданій цифрі. Нижче видно, як це виглядає. Проходимо всі наживлені раніше саморізи. Так ми задали висоту майбутніх маяків для штукатурки.
Як поставити потрібну висоту саморізів
Монтаж гіпсових маяків
А тепер переходимо до власне створення гіпсових маяків. Беремо підготовлений раніше відрізок алюмінієвого профілю і прикладаємо його до стіни так, щоб він обома кінцями лежав на капелюшках саморезов. Зачерпує шпателем робочий склад і наносимо його по всій довжині профілю. Цим же шпателем Придавлюємо штукатурну масу до рейки, намагаючись загнати її під нього. Потім рухами знизу-вгору витягуємо складу вздовж профілю, зчищаючи зайве. Так працюємо тільки з одного боку, а потім акуратно прибираємо рейку.
Продавлювання штукатурної маси під профіль
Далі беремо рулон зі скотчем. Край стрічки необхідно закріпити під стелю і розмотати її вниз, закриваючи смугу штукатурки, яка вдавилася під профіль. Поверх скотча прикладаємо правило і Придавлюємо його кінці до капелюшків саморізів, злегка постукуючи гумовим молотком.
Задаємо рівень гіпсовим зліпком
Надлишок робочої маси вийде з обох сторін правила, його необхідно прибрати до або після застигання. Скотч можна знімати після того як штукатурка зміцніє. На фото – не зачищений ділянку гіпсового маяка. Описаним вище способом робимо на поверхні стін потрібну кількість таких смуг. Є ще один варіант як виставити маяки під штукатурку стін. Відео на цю теми ви знайдете трохи нижче.
Гіпсова напрямна до зачистки
Далі працюємо в звичайному режимі:
- Накинути робочу масу на стіни.
- Витягнути її вгору по маяках.
- Пройтися правилом кілька разів зверху-вниз.
Установка маяків під штукатурку стін. Відео, представлене тут ілюструє процес відмінний від описаного вище.