Смородина Селеченська 2: історія, характеристики, вирощування, догляд, відгуки

Смородина Селеченська 2 – популярний вітчизняний сорт з великими і солодкими ягодами. У його плодах багато аскорбінової кислоти, вітамінів та інших корисних речовин. Цей витривалий і врожайний сорт нічим не поступається імпортним аналогам і заслуговує найпильнішої уваги наших садівників і дачників.

Історія створення сорту

Виведенню сорту Селеченська 2 передувала поява смородини Селеченська. Їхній автор – брянський селекціонер А. И. Астахов. Сорт №1 був виведений наприкінці минулого століття, а в Держреєстр його внесли в 1993 р.

Смородина Селеченська цінувалася за раннє плодоношення і чудовий смак ягід. Але були у неї і серйозні недоліки – вона була занадто вимоглива до ґрунту і недостатньо стійка до традиційних ягідних захворювань. Сорт № 2 був позбавлений цих мінусів, і в 2004 році його внесли до Держреєстру.

Порівняння сортів Селеченська з Селеченська 2

Обидва сорти – Селеченська і Селеченська 2, підходять для вирощування майже у всіх регіонах . Вони дуже схожі видом і якістю плодів. Відрізняються вони в основному агротехнічними характеристиками.

Смородина Селеченська 2

Ягоди Селеченської 2

Порівняння сортів:

  • Кущі. Його висота у Селеченської – 1,5 м, він добре облистяний, слаборозкидистий, його доводиться часто підрізати, запобігаючи загущенню. Кущі у Селеченської 2 вищі – близько 1,9 м і в нього ширша крона.
  • Листя. У Селеченської вони середнього розміру, п’ятилопатеві. У Селеченської 2 колір листя темніший, а самі вони трилопатеві.
  • Квітки. В обох сортів вони червоно-фіолетові, але у Селеченської 2 вони більші і яскравіші. Китиці довші, в кожній 8-14 квіток.
  • Плоди. У Селеченської 2 вони більші – 5,5 проти 2,5-5г. Дегустаційний бал у них також трохи більший – 5 проти 4,9, а ось вміст цукру у Селеченської 2 нижчий – 7,3% проти 7,8%.

Плоди в обох сортів мають щільну шкірку і можуть зберігати в холодильнику свої товарні та смакові якості протягом 2-х тижнів. Вони міцно тримаються на гілках, тому весь урожай можна зібрати за один раз.

Урожайність у Селеченської 2 вища за рахунок потужнішого коріння – її кущі менше залежать від якості ґрунту і поливів.

Опис сорту Селеченська 2

Кущі у Селеченської 2 високі, але компактні, густо облиствені. Висота – 1,8-2 м, ширина – 1,5-1,6 м. Молоді пагони зелені, а старі – коричневі. Листя шкірясте, злегка зморшкувате, темно-зеленого кольору, невелике, із зазубреними краями.

Ягоди чорні, великі, соковиті та солодкі. Вони багаті вітамінами, фосфором, магнієм, кальцієм. Рекомендоване для вживання за різних хвороб – діареї, ангіни, лихоманки і навіть за цукрового діабету.

Характеристики

Перш ніж посадити саджанці Селеченської 2, корисно ознайомитися з агротехнічними характеристиками сорту. Це допоможе правильно доглядати за культурою і отримувати високі врожаї.

Основні характеристики:

  • Урожайність – 3,8 кг з одного куща. При інтенсивному догляді вона підвищується до 7-8 кг.
  • Морозостійкість – до -32°C. До поворотних заморозків сорт недостатньо стійкий.
  • Посухостійкість – висока, але за тривалої відсутності поливу смак ягід погіршується.
  • Жаростійкість – невисока, при великій і тривалій спеці ягоди починають обсипатися.
  • Вимоги до ґрунтів – нижче середньої.
  • Стійкість до хвороб – майже не уражається антракнозом, рідко атакується попелицею і бруньковими кліщами, але повного імунітету щодо них не має.
  • Призначення ягід – універсальна. Можна їсти ягоди свіжими, варити компоти, варення, джеми, робити начинки для пирогів, різноманітні десерти. Ягоди зберігають смак після термообробки. У сушеному вигляді ягоди добре поєднуються з чаєм.
  • Плодоношення – із квіткових бруньок, розташованих на однорічних пагонах.
  • Скороплідність – перші ягоди з’являються на перший рік після висадки саджанців, повноцінно кущі починають плодоносити з третього року життя.
  • Середня врожайність – 3 кг.

Переваги та недоліки сорту

Смородина Селеченська 2 не дарма користується популярністю у садівників і дачників – сорт має масу переваг, які виводять його в групу сортів-лідерів, але є і деякі недоліки:

у ягід приємний солодкий смак;насичений смородиновий аромат;великоплідність;висока врожайність;висока морозостійкість;ягоди добре транспортуються;стійкість до грибкових захворювань;невибагливість до ґрунтів.при нестачі води або живлення плоди дрібнішають; може уражатися весняними поворотними заморозками; осипання ягід у сильну спеку.

Особливості посадки

Щоб кущі чорної смородини розвивалися і повноцінно плодоносили, важливо вибрати хороші саджанці і правильно провести їх посадку.

Посадка смородини

Терміни висадки

Саджанці смородини висаджують восени або навесні. У більшості регіонів висадка проводиться в періоди з кінця березня до початку квітня і з вересня до листопада. Восени висадку проводять до настання негативних температур, навесні – при температурі +10…+12˚С, коли земля прогріється на глибину 20-25 см.

Вибір саджанців

Посадковий матеріал рекомендується брати не на базарах, у невідомих продавців, а у перевірених постачальників – у плодово-ягідних розплідниках, на спеціалізованих ярмарках, в агромагазинах.

Як вибрати якісні саджанці:

  • бажаний вік – 1 або 2 роки;
  • висота саджанця – до 40 см, діаметр біля основи – 8-10 мм;
  • кора – гладка і чиста;
  • листя – свіже, без ознак в’янення;
  • пагони – коричневі або зелені, з бруньками;
  • корі – здорові, добре розвинені, без сухих корінців і пошкоджень, слідів хвороби, наростів;

Оптимальна довжина коренів – 15-20 см. Більш довге коріння рекомендується обрізати гостро заточеним і продезінфікованим секатором.

Якщо саджанці смородини висаджуються навесні, бруньки у них мають бути набряклими.

Як підготувати саджанець до посадки?

Саджанці із закритим корінням – вони продаються в контейнерах, готувати до посадки не потрібно. Їх висаджують прямо з грудкою землі, попередньо поливши водою – це допомагає витягти коріння із землею з контейнера. Екземпляри з відкритим корінням рекомендується підготувати – для поліпшення приживання.

Як підготувати саджанець до посадки:

  1. Коріння саджанця занурте в знезаражувальний розчин, наприклад, в 1%-вий мідний купорос або в перманганат калію. Ця процедура запобігає появі патогенів на коренях, підвищує шанси на приживання і благополучне плодоношення.
  2. Коріння також рекомендується потримати в розчині стимулятора росту – Епіні, Корневині, Цирконі. Вони наситять коріння поживними елементами і стимулюватимуть його активний розвиток.

Вибір і підготовка ділянки

Кущі можна висаджувати не тільки на грядках, а й уздовж парканів, біля глухих стін, біля різних будівель.

Вимоги до ділянки під посадку Селеченської 2:

  • легкі нейтральні або слабокислі ґрунти;
  • ґрунтові води – не більше 1 м до поверхні землі;
  • освітлення – кущі можуть рости як на сонці, так і в півтіні.

Високе залягання підземних вод неприпустиме – за таких умов коріння кущів починає гнити, а сам кущ уражається грибковими захворюваннями.

Ділянку під весняну посадку готують восени. Її звільняють від рослинних залишків, сміття і каміння, перекопують і удобрюють. Якщо висадка запланована на осінь, підготовку землі проводять за 3 місяці до заходу.

Як підготувати місце під посадку смородини:

  1. Перекопайте землю. Під перекопування внести перегній – 6-7 кг на 1 кв. м. Додайте 250 мл суперфосфату і 100 г сірчанокислого калію. Підсипте деревної золи – 250-300 мл на 1 кв. м. м. У закислені ґрунти додайте стільки ж доломітового борошна або вапна.
  2. Пролийте підготовлений ґрунт розчином мідного купоросу – для його приготування розведіть 5 г у 10 л води.

Покроковий процес

Якщо належить висадити кілька кущів смородини, лунки під посадку копайте на відстані 1,8-2 м одна від одної. Посадку бажано проводити в безвітряну, похмуру і суху погоду.

Посадка смородини

Як посадити смородину:

  1. Викопайте ямки 50х50х40 см.
  2. Вилийте в кожне заглиблення по 10 л води.
  3. Коли вода вбереться в землю, засипте в кожну ямку по 5-7 кг компосту або перегною.
  4. Кладіть саджанці в лунки похило. Коренева шийка при цьому повинна залишатися на поверхні. Якщо матеріал не дуже якісний – слабкий і невеликого розміру, саджайте по дві штуки в лунку.
  5. Присипте коріння землею і сформуйте навколо саджанця лунку діаметром 40 см – щоб вода не витікала.
  6. Обріжте саджанці, залишивши на кожному по 3-4 бруньки.
  7. Полийте посадки. Норма поливу під 1 саджанець – 20 л води.

При висадці великої кількості саджанців використовуйте схему 1,5х2 м. Якщо посадити кущі тісніше, їхні ягоди будуть дрібнішати.

Дивіться також відео про посадку смородини:

Подальший догляд

Щоб смородина щорічно плодоносила, а її врожайність була стабільно високою, їй потрібен регулярний і грамотний догляд. Він особливо важливий на перших порах – молоді, ще незміцнілі кущі не здатні гідно протистояти агресивним впливам середовища, дефіциту вологи, атакам шкідників тощо. п.

Полив

Полив – найважливіший агротехнічний захід для смородини Селеченська 2. Сорт однаково погано переносить як дефіцит вологи, так і перезволоження. Тому садівник повинен уважно стежити за станом ґрунту, не допускаючи ні його пересихання, ні застою води.

Інтенсивність поливів смородини в період дозрівання і збору плодів збільшують.

Протягом сезону важливо провести три обов’язкових поливи:

  • Навесні – після цвітіння, при появі перших ягід.
  • Влітку – після збирання врожаю.
  • Восени – вологозарядковий полив, його проводять в останню декаду вересня або в першу декаду жовтня.

Смородину Селеченська 2 поливають за графіком – 1 раз на 3-4 тижні (Селеченську поливають частіше – 1-2 рази на тиждень). Частота поливів залежить від погоди і стану ґрунту. Норма – 10-40 л води на один кущ (залежить від віку).

Перевагу садівники віддають крапельному зрошенню – воно забезпечує регулярний і рівномірний полив, і не вимиває коріння кущів.

Обробка ґрунту

Після поливів і сильних дощів ґрунт навколо кущів розпушують. Попутно виполюють бур’янисту рослинність. Потім кола мульчують натуральним сипучим матеріалом, наприклад, перегноєм, тирсою, торфом тощо. п. Мульча затримує випаровування вологи, запобігає утворенню кірки, перешкоджає росту бур’янів.

Підживлення

Урожайність і якість плодів смородини безпосередньо залежать від живлення кущів. Щоб кущі стабільно плодоносили і не хворіли, їх підгодовують кілька разів за сезон.

Приблизний графік підживлення:

  • Навесні посипте ґрунт під кущами сухим карбамідом. Норма для молодої смородини – 40 г на кущ, дорослої – 25 г. Детальніше про весняне підживлення смородини читайте в інших наших статтях.
  • На етапі цвітіння і після нього, а також у період дозрівання і збору ягід, підгодуйте кущі розчином курячого посліду (1:10) або гнойовою рідиною (1:4).
  • Восени внесіть під смородину суперфосфат – 30-40 г, сірчанокислий калій – 15 г, компост – 4-6 кг. Якщо ґрунт і без того родючий, обмежтеся мінеральними добривами і 300 г деревної золи.

Селеченську підгодовують частіше, ніж Селеченську 2, і їй обов’язково потрібна органіка. Після цвітіння її рекомендується підживити фосфорними і калійними добривами.

Обрізка

Кущі формують протягом перших трьох років життя. У подальшому залишається тільки підтримувати крону. Обрізку проводять двічі на рік – рано навесні та пізно восени.

Селеченська 2 відрізняється розлогістю, крім того, на ній часто з’являються гілки, спрямовані всередину – їх необхідно прибирати.

Принципи обрізки:

  • Перший раз. Смородину обрізають відразу після посадки – на 1 або 2 бруньки.
  • На другий рік. Обрізають усі пагони, крім 3-5 – найсильніших. У середині літа прищипують верхівки, щоб стимулювати розгалуження.
  • У наступні роки – 3,4 і 5-й. Процедуру повторюють, щоб остаточно сформувати кущ. На ньому має залишатися від 7 до 9 гілок різного віку.
  • На 4 і 5-й рік. Навесні вирізають старі пагони, а нові проріджують, якщо за минулий рік з’явилося занадто багато приросту.
  • Восени, в перші 3-4 роки. Пагони обрізають на 3-4 бруньки. Надалі в цей період проводять тільки санітарну обрізку, вирізаючи сухі, хворі або пошкоджені гілки.

Обрізка смородини

Укриття на зиму

Щоб смородинові кущі благополучно пережили зимові холоди, їм необхідне укриття. Хоч сорт і входить до групи морозостійких сортів, він також ризикує підмерзнути в разі сильних морозів, тому напередодні зими Селеченську 2 утеплюють.

Перераховане вище стосується тільки регіонів із суворим кліматом. На півдні і в середній смузі можна обійтися без укриття.

Рекомендації:

  1. У жовтні-листопаді вкрийте кущі агроволокном.
  2. Замульчуйте пристовбурні кола соломою, торфом або тирсою. Товщина шару – 5-6 см.
  3. Коли випаде сніг, закидайте кущі снігом.

Навесні, як тільки закінчиться танення снігів, укриття прибирають, щоб кущі не зіпріли.

Хвороби та шкідники

Найнебезпечніший період для смородини – весна, саме в цей період вона найбільше ризикує захворіти або піддатися атакам комах. З хворобами садівники борються за допомогою фунгіцидів, зі шкідниками – інсектицидів. Також застосовують народні засоби – обприскування настоями тютюну, часнику, цибулевого лушпиння.

Одна з причин, через яку селекціонери стали покращувати Селеченську смородину – її нестійкість до борошнистої роси, антракнозу і брунькового кліща. Селеченська 2 також може ними уражатися, але вона набагато стійкіша – для профілактики достатньо 1-2 обробок фунгіцидами, замість 3-4.

Хвороби і шкідники Селеченської 2 та заходи боротьби з ними:

  • Антракноз. Рекомендуються обприскування Фталаном і Купрозаном до розпускання бруньок і через 2 тижні після збору врожаю.
  • Стовпчаста іржа. Це захворювання попереджають за допомогою бордоської рідини або Нітрафену – кущі обробляють у період розпускання бруньок. Щоб хвороба не перейшла на інші кущі, листя, що опало з ураженої рослини, збирають і спалюють.
  • Сіра гниль. Смородину обробляють розчином 3%-ного мідного купоросу – до цвітіння.
  • Бруньковий кліщ. При ураженнях рекомендується обприскування акарицидами – Актелліком, Ніссораном або їхніми аналогами. Знадобиться як мінімум три обробки, роблячи перерви в 10 днів. Сильніше впливають препарати з фосфором – Диметрином, БІ-58 тощо. д.
  • Павутинний кліщ. Боротися зі шкідником допомагають обприскування колоїдною сіркою – їх проводять перед цвітінням.
  • Галова попелиця. Від неї використовують препарати Суміцидин або Актеллік. Кущі обприскують до появи листя.

Більше про поширені захворювання смородини та їх лікування, а також про шкідників і методи позбавлення від них – читайте тут.

Розмноження

Найпопулярніший спосіб розмноження смородини – живцювання. Проводять процедуру навесні або восени, поки кущ перебуває в стані відпочинку. Також смородину Селеченська 2 можна розмножувати відводками і діленням, насіннєвий метод садівниками практично не розглядається.

Збір і зберігання врожаю

Сорт дозріває рано, але ягоди достигають повільно і поступово, тому їх можна збирати з куща протягом майже всього літа. Перші плоди з’являються з середини липня. Але основна частина врожаю достигає в серпні.

Селеченська 2 ягоди

Ягоди добре кріпляться до гілочок, відриваються всуху. Збір краще вести, коли немає дощу, тоді ягоди будуть більш лежкими. Зберігати їх можна в холодильнику – протягом 2-х тижнів. Також ягоди морозять і сушать, консервують – варять варення і джеми, готують желе і компоти.

Селеченська 2, хоч і виведена відносно недавно, встигла стати популярною у любителів ягід. Сорт благополучно вирощують у найрізноманітніших регіонах , отримуючи щедрі врожаї великих, смачних і корисних плодів.