Чим годувати рибу в домашньому ставку?

Якщо ви вирішили створити собі ставок і завести в ньому рибу, задумайтеся над питанням годування. Хоч риба і в змозі добувати собі корм самостійно, ставок – це штучно створений біотип, а значить, що кормова база там сформована в незначній кількості і не може виступати основою для годування.

Риба в ставку

Різновиди кормів

Корми між собою діляться на штучні (гранульовані комбікорми та кормові суміші) і живі (становлять 25-25% від раціону риби і містять у собі природні живі корми). Також вони поділяються на інші критерії, які описано далі.

За складом

Корм потрібно обирати за складом – у ньому мають бути вказані певні поживні речовини та мікроелементи.

  • Білки – займають важливе місце в обміні речовин. Вміст білка в раціоні має бути від 30 до 60% від загальної кількості сухого корму. Особливо важливо давати потрібну кількість білка молодняку. Він містить незамінні амінокислоти і їхня відсутність може призвести до зниження росту і появи хвороб. До білкових кормів належить яловиче серце, куряче яйце, свіжоморожена і варена риба, м’ясо креветок і криль.
  • Жири – є основним джерелом енергії, їх нестача призведе до зниження темпів зростання, спричиняє фізіологічні розлади. Потреба різниться залежно від виду улюбленця (наприклад, для коропа – 1%, для вугра і форелі – не більше 0,5%). Жир міститься в різному насінні (льону, наприклад) і макусі.
  • Вуглеводи – кількість не має перевищувати 25%, що є повноцінним джерелом енергії, але потреба для різних видів риб відрізняється. Наприклад, для коропа або вугра високий вміст клітковини загрожує уповільненням росту і підвищенням жирності м’яса. Також кількість вуглеводів слід розраховувати не тільки за породою, а й за віком риби. Містяться в рослинній і зерновій сировині.
  • Мінерали – деякі мінеральні речовини (кальцій, фосфор, хлор) дістаються рибам з води. Решта повинні діставатися їм штучно, ретельно підбираючи елементи раціону. Якщо мінеральних речовин трохи не вистачає, то це впливає на швидкість росту, але якщо присутній сильний дефіцит, то це закінчується зниженням апетиту або навіть загибеллю молодняка. Риби отримують мінерали разом із рослинами та водоростями.
  • Вітаміни – всі вітаміни відповідають за певні процеси в організмі – вітамін А контролює стан обміну речовин, Д відповідає за формування кісток, Е – сприяє утворенню ікри. Але особливо важливим вважається вітамін В, за допомогою якого відбувається засвоєння білків і вуглеводів. джерелом вітамінів є живий корм – комахи, цвіркуни, мушки доздрофіли.

Залежно від виду риби

У риб є свої звички харчування – одні харчуються у верхніх шарах води, інші в нижніх, треті в середніх. І саме виходячи з таких фізіологічних особливостей і підбирають корми:

  • Риби харчуються на поверхні – використовуйте для них корми у формі чіпсів, паличок і пластівців, оскільки вони легкі за вагою, що допомагає їм триматися на плаву.
  • Риби на середніх шарах води – також можуть їсти пластівці та чіпси, адже намокаючи вони стають важчими та опускаються нижче до дна. Ще одне рішення – гранули, оскільки вони повільно тонуть, що дає змогу рибам встигнути їх з’їсти.
  • Риби на дні – їдять гранули, таблетки та вейферси. Вони важчі, ніж чіпси і відразу починають іти на дно.

За виробником

Під час вибору корму слід звертати увагу на корми високої якості, які добре зарекомендували себе на ринку. Деякі з таких кормів мають лікувальний ефект:

  • Tetra – лідер у виробництві товарів для акваріумістики та садового рибництва. Для холодноводних риб пропонують такі види:

    • Tetra pond sticks – універсальний корм для ставкових риб у вигляді плаваючих паличок. Ціна варіюється залежно від розфасовки корму. Наприклад, банка об’ємом 1 л (це 100 г корму) коштує 250 рублів.
    • Tetra pond sticks mini – гранульований корм для дрібних ставкових риб (до 15 см) і мальків. Ціна – близько 350 рублів за банку об’ємом 1 л (це близько 135 г корму).
    • Tetra goldfish (Goldfish, Goldfish Granules, Goldfish Pro, Goldfish Colour, Goldfish Energy Sticks) – пластівці та палички для золотих рибок. Ціна – від 50 до 3500 рублів залежно від розфасовки і виду корму (наприклад, за банку ємністю в 1 л потрібно буде заплатити 700-1000 рублів).
    • Tetra pond holiday – “довгограючий” корм для ставкових риб на час відпустки (забезпечує риб поживними речовинами на 14 днів). Ціна – 260 рублів за за 98 г.
  • JBL – корми цієї компанії добре підходять для організації харчування Золотих риб:

    • JBL NovoRed – корм у вигляді пластівців. Ціна – від 700 до 1200 рублів за банку ємністю 1 л (190 г корму). Набагато дешевше обійдеться JBL NovoRed refill, який продається в запасній упаковці за вигідною ціною (450 руб. за 750 мл/135 г).
    • JBL NovoPearl – корм на основі зародків пшениці у формі гранул. Ціна – близько 350 рублів за банку об’ємом 250 мл (93 г корму).
  • Aller Aqua – польські корми для риб, які насичені протеїном, мінералами і вітамінами, що дає змогу рибі рости і швидко набирати вагу. Існують різні види і фракції корму залежно від різновидів риб, їхнього віку, середовища проживання і температури води:

    • Aller
      ArtEx – корм екстра-класу для осетрових, сигових риб і судака.
    • Aller
      Parvo EX – стартовий корм для коропа.
    • Aller
      Platinum – високоенергетичний корм, який використовують під час розведення форелі, що водиться в прісній воді.
    • Aller
      Primo – продукційний корм для коропів і форелі.

    Мішок у 25 кг коштує від 2300 до 5500 рублів.

Годування риб

Як підібрати правильний корм для своєї риби

Якщо ваш вибір припав на готовий корм, то слід розуміти, що не всі вони однакові та корисні, тому слід звертати увагу на деякі характеристики:

  • Призначення корму. Беріть збалансований корм для ставкових рибок, а не акваріумних;
  • Баланс. Корм має бути збалансованим і включати до свого складу і білки, і мінерали, і вітаміни, щоб харчування було здоровим і повноцінним.
  • Засвоюваність. Раціон, який ви підібрали, має добре засвоюватися і сприяти гарному травленню, оскільки це допоможе зберегти чистоту води на більш тривалий час.
  • Компоненти. Вони мають бути добірними, тому не треба купувати корми економ-класу з неякісної сировини, тому що вони не несуть для риб жодної харчової цінності та прискорюють забруднення води органікою і ріст водоростей через погану засвоюваність.
  • Упаковка. Не слід купувати корми на вагу або в пошкоджених упаковках, оскільки немає гарантії, що такі корми залишаються свіжими або якісними. Упаковка має бути зі щільного матеріалу, не пропускати світло і мати замочок;
  • Захист імунітету. Особливо корисними кормами для рибок є ті, що допомагають підвищувати захисні сили організму.

Особливості годування

Під час вирощування риби в ставку вимоги до кормів трохи знижуються, тому що в природних водоймах існує природний корм, який потребує невеликого доповнення. Зазвичай корми для риб вносяться у вигляді гранул, брикетів або тістоподібної маси. Звертайте свою увагу тільки на гранули або брикети, оскільки вони мають високу вологостійкість, тоді як тістоподібна маса вже незабаром втратить половину своїх корисних речовин.

Ранньою весною, коли риба прокинеться, годуйте її ситніше, ніж улітку. У спеку риба їсть не так багато, оскільки може знайти собі їжу в самому ставку. А восени, коли температура води падає нижче 10 градусів, перестаньте годувати рибу зовсім, оскільки взимку більшість видів впадає в стан спокою.

Як правильно годувати рибу

Поки відбувається процес годування, потрібно спостерігати за тим, як риба поїдає корм. Кількість їжі має бути такою, щоб не було залишків. Якщо те, що риби не змогли доїсти, накопичується, то годівниці і водойму потрібно чистити, інакше залишки почнуть розкладатися і сприяти розвитку патогенних мікроорганізмів.

Стан апетиту оцінюють десь хвилин через 40-60 після того, як корм було роздано.

Правила

Для того, щоб годування риб давало бажаний результат, необхідно дотримуватися таких правил:

  • Не розкидайте просто так сухий корм по дну ставка. Додайте в нього трохи води і зробіть консистенцію густого тіста, а вже потім додавайте в ставок.
  • Годуйте рибу в один і той самий час, щоб виробити у них рефлекс.
  • Під час годування у вечірній час додайте освітлення, щоб риба почала рефлекторно реагувати на це світло, що надалі спростить процес вилову.
  • Забезпечте місце годування металевим піддоном з оцинкованого заліза й оснастіть підйомним пристроєм. Це потрібно для того, щоб піднімати й опускати піддон у ставок у будь-який час і стежити за процесом поїдання корму. Також можна регулювати кількість їжі, що видається, і стежити, щоб корм не почав гнити або киснути, що допоможе зберегти чистоту води.

Більше про годування ставкової риби написано тут.

Дотримання умов

Годування риб у ставку залежить від великої кількості чинників, до яких належать:

  • Температура води – у літні місяці за наявності великої природної кормової бази годування відбувається через 2-3 години після того, як сходить сонце. Температура води має бути від 12-15 градусів і вище;
  • Вік – Сіголіток потрібно годувати двічі на день – вранці та ввечері, невеликими порціями. Дворічних особин годують один раз на день – вранці.
  • Поїдання – щоб не перегодовувати риб, потрібно стежити за швидкістю зникнення корму. Якщо корм з’їдається занадто швидко, значить риби недоотримують необхідну їм норму їжі. Якщо корм залишається недоторканим протягом трьох годин, значить варто зменшити норму.

Режим годування різних риб

В ефективності годування велику роль відіграє розмежування риб за видами, оскільки кожен корм має певні потреби за поживними речовинами.

Корм на долоні

Короп

Добова норма корму при розведенні коропа визначається вагою риби і температурою води.  Якщо вага коропа до 0,5 г, то добова норма – 100% ваги, якщо 500 і більше, то 2,8% від загальної ваги.

Сеголеток і дволіток годують гранулами, які поміщають у спеціальні годівниці. Молодих годують щогодини, зменшуючи кількість видаваного корму в міру набору ваги. Також кількість годувань зменшується, коли знижується температура води. Годувати коропів можна білковим кормом (черв’яки, мотиль, равлики і черепашки), картоплею, макухою і хлібом, а також дрібно подрібненою м’якою травою і спеціальним комбікормом (який бажано попередньо замішати у відрі до утворення тістоподібної маси).

Якщо вода в ставку дуже тепла – 23-26 градусів, то апетит у риб виростає і їх потрібно годувати частіше. Молодь годуйте практично щогодини. Коропів вагою від півкіло до 2 кг досить годувати 4-5 разів на день. Якщо температура води становить 22-24 градуси, то кількість годувань досягає 5-6 разів на день, якщо 14-20 градусів, то 4 рази на день, а за температури менше 14 градусів – 2-3 рази на добу.

Карась

Карась – це риба, яка вважається практично всеїдною. З нею нічого не трапиться, навіть якщо ви забудете її погодувати, тому що у водоймах вона завжди знайде необхідний мінімум їжі, особливо якщо в ставку вже встигла сформуватися екосистема.

Найкраще карасі поїдають водорості, запарені боби і злаки, черв’яків, личинки комах, мотиля. Хлібом годувати не бажано.

Кількість впроваджуваних кормів має становити не більше 5% від ваги риби. Обчислюють норму просто – якщо в ставку живе близько 30 особин по 200 грам кожна, то загальна вага риби становить 6 кг, а отже, разова норма корму не повинна перевищувати 300 грам.

Годуйте карасів 1-2 рази на добу, в один і той самий час.

Про розведення карасів, зокрема і про їхнє годування, читайте тут.

Лососеві

Годують рибу сімейства лососевих м’ясними відходами, нежирним сухим молоком, а також м’ясо-кістковим, рибним і крилевим борошном. Ці компоненти можна перемішувати між собою або купувати одразу готові комбікорми, які розрізняються між собою за віковими групами: наприклад, для мальків вагою до 5 грамів береться РГМ-6М і С-112-Лат, а для молодняка – ЛК-5П.

Сом

Сом є особливою рибою, оскільки до моменту початку повноцінного харчування у нього вже розвивається шлунок і кишечник, що дає можливість утворювати спеціальні ферменти для перетравлення їжі. Ця особливість робить рибу менш вимогливою до складу комбікорму – для сомів зазвичай використовують СБ-1 і СБ-3, доповнюючи їх кальцієм, якщо вирощування відбувається в м’якій воді.

Годувати мальків сома потрібно по 8 разів на день, поступово скорочуючи кількість прийомів їжі до 4 разів.  Обсяг разової дози корму залежить від температури води – чим води тепліше, тим більше їжі потрібно давати.

Вугор

Для успішного розведення молодняка потрібно стежити за кількістю тваринних білків у їжі вугра, чим його більше, тим інтенсивніше відбувається зростання риби. Молодняк годують до 10 разів на добу в затінених частинах ставка і використовують для корму в основному тваринні корми. У риби вагою до 2-х грамів добова норма становить – 16%, вагою 2-4 грами – 12%, 4-8 грамів – 10% і 8-25 грамів – 8%.

Осетрові

Осетровим потрібно давати корми з підвищеним вмістом жиру, особливо це важливо для молоді бестера. Кількість разів годування залежить від віку: личинок і мальків годують до 12 разів на день, а дорослих риб – від 4 до 8 разів на день.

Тиляпія

Для тиляпій відмінно підходять корми і рослинного, і тваринного походження, а білкова їжа перебуває в пріоритеті.

Для годування тиляпіям підходять зернові відходи, шроти і комбікорми. Личинки починають споживати штучний корм, щойно переходять на активне зовнішнє харчування, і тому вони відмінно підходять для розведення в басейнах і ставках.

Для молоді вагою до 50 грамів беруть корми ВБС-РЖ-81, РЗГК-1, а вагою від 50 грамів і вище – ПК-Вр, РГМ-2Ке та ін. Норма кормової бази на добу визначається виходячи з маси риби.

Від чого залежить ефективність годування?

Умови, в яких вирощується риба, безпосередньо впливають на швидкість росту і якість м’яса риби. Важливим моментом є температура води – велика кількість видів збільшує інтенсивність росту, коли підвищується температури води у водоймі. Якщо показники знижуються до 0 градусів, то відбувається спочатку уповільнення перетравлення їжі, а трохи пізніше процес зупиняється зовсім.

Також має значення і якість кормів (від білкової їжі прискорюється ріст риби) і кількість кисню у воді (значення 1 мг/л занадто низьке для риби, і вона перестає рости і харчуватися). Великим мінусом низького рівня кисню є підвищення концентрації аміаку та нітратів, що також негативно позначається на зростанні.

Подбайте про тривалість світлового дня. Оскільки світловий день має властивість зменшуватися з наближенням холодних пір року, є сенс задіяти штучне освітлення для стимулювання вироблення гормону росту і поліпшення травлення їжі.

Слідкуйте за рівнем солі у воді, тому що деякі види риб можуть утримуватися тільки або в прісній воді, або в солоній. Винятком є тиляпія, оскільки вона може рости в будь-яких видах водойм.

Використовуйте для видачі корму спеціальні годівниці, які можна виготовити своїми руками. Детальну інструкцію про те, як зробити таку годівницю, ви знайдете в цьому відео:

Самостійне приготування корму

Бувають ситуації, коли немає можливості придбати готовий корм. У таких випадках ви завжди можете приготувати його самостійно.

Наприклад, можна виготовити кормову суміш тривалого зберігання, до якої входитимуть такі компоненти:

  • рибне борошно – 15 частин;
  • креветки – 5 частин;
  • сушений мотиль – 5-10 частин;
  • варене яйце – 5 частин;
  • сухі дафнії, циклопи і гамаруси – 5-10 частин;
  • сухе молоко – 5-10 частин;
  • хлібні сухарі;
  • червоний солодкий перець (для забарвлення) – 5 частин;
  • підводні рослини;
  • дріжджі – 6-10 частин;
  • ошпарені окропом пагони кропиви, кульбаби і подорожника – 10-14 частин.

Усі інгредієнти потрібно перемолоти і доповнити мультивітамінами, після чого перемішати на окропі до пастоподібного стану і кип’ятити ще 2-3 хвилини. Розкладіть по формочках і заморозьте. Рибкам страву дають і в замороженому, і в розталому вигляді. Як гарнір використовується свіжозрізана зелень або перемелений зелений горошок.

Харчування рибок є важливим питанням, якщо ви хочете, щоб вони прожили довгий час і милували вам око (під час декоративного розведення коропів коі, наприклад). Тому слід бути дуже уважним під час вибору харчування, читати склади готових кормів і не соромитися ставити запитання більш обізнаним людям, які допоможуть розібратися.