Наявність електропроводки і пов’язаних з нею приладів та пристроїв рано чи пізно призводить до необхідності ремонту або заміни. Найчастіше доводиться робити електромонтаж своїми руками по заміні розеток. Звичайно, якщо ви ніколи не мали справу з подібними роботами, і відчуваєте серйозні труднощі або навіть страх перед електрикою, краще навіть не намагатися поміняти розетку самостійно. Крім зіпсованого настрою і невирішеною проблеми можна ще що-небудь зламати, зіпсувати або забруднити.
Але якщо такого страху немає, і ви вмієте користуватися нескладними інструментами і пристосуваннями, то така робота вам цілком під силу. До того ж, після того як ви зробите це вперше, повторити це знову і знову буде з кожним разом легше.
Інструменти для електромонтажу своїми руками
Універсальним набором інструментів на всі випадки життя є: бокорізи (кусачки, пасатижі), викрутки, ніж або інше пристосування для акуратного зняття ізоляції і тестер або індикатор напруги.
Поширені несправності в розетках
Можна побачити дві групи несправностей: перша пов’язана з втратою працездатності, а друга – розетка працює, хоча і не все в порядку. Розглянемо найбільш поширені несправності і підкажемо, як їх можна усунути.
Важливо: всі, без винятку роботи слід проводити при знеструмлених лініях. Для цього слід вимкнути живлення за допомогою автоматів на щитку або подібних захисних пристроїв. При неможливості відключення лінії слід знеструмити всю квартиру або будинок. Не забувайте щоразу, перед роботами, не тільки відключати харчування, але і перевіряти тестером або індикатором на відсутність фази на будь-якому з контактів.
Інструменти повинні бути в придатному стані і мати ізольовані ручки. Роботи краще проводити в захисних рукавичках, щоб уникнути не тільки електричних, але і механічних травм.
1. Випадання розетки з гнізда.
Все працює, але розетка спочатку хитається, а потім випадає. Це не біда. Засукавши рукава, приступаємо.
- Відкручуємо гвинтик в центрі декоративної захисної накладки і акуратно знімаємо її «на себе».
- Як правило, з боків є розтискні пелюстки, керовані своїми гвинтами і справа саме в них. Якщо розетка випала, то ці пелюстки недостатньо добре розтиснену. І досить часто «забувають» закріпити розетку додатковими гвинтами до коробочці.
- Обертаючи проти годинникової стрілки керуючі гвинти (але не до кінця) і притиснувши пелюстки до розетки добийтеся, щоб розетка без зусиль вставила в пластикову коробочку до упору і без щілин.
- Виставте розетку горизонтально (краще за рівнем) і притисніть спочатку двома маленькими саморізами до спеціальних отворів в пластиковій коробочці, а лише потім – керуючими гвинтами розтисніть пелюстки. Їх слід закручувати не відразу до упору один, а потім другий, а поперемінно, щоб розетку не перекосів
- Встановіть накладку і закрутіть кріпильний болт у центрі. Іноді випадає сама коробочка або вона старого зразка, тобто набагато ширше. У цьому випадку не варто нічого «мостиріть» під пелюстки, краще видалити стару, а потім на гіпс або алебастр посадити нову і виконати монтаж розетки за вказаною схемою.
2. Все стоїть на місці, а розетка не працює або випав один провід.
Порядок робіт і ставлення до безпеки залишаються колишніми. Різниця в тому, що з’являється ще один етап: слід розтиснути гвинт, раніше фіксував випав провідник, акуратно скрутити жилки провідника (якщо він багатодротяний) і вставити в роз’єм або отвір і досить сильно але без фанатизму закриття.
3. Розетка оплавилася і потрібно замінити розетку цілком.
Демонтаж старої розетки проводиться по вже описаною схемою. Іноді може оплавитися контакт, а іноді – дроти, якщо справа в дроті, то це означає, що він не був достатньо затиснутий або надмірне навантаження. Якщо провід вивільнити з-за оплавлення не вдається, то його слід відкусити бокорезами, але так, щоб його залишилася довжини було досить для установки в нову розетку.
- Розведіть дроти трохи в сторони і переконайтеся в їх придатності: чи немає шару окислу або обриву. Зніміть ізоляцію з кінчика дроти на 1-1,2 см для установки в затискної контакт.
- Скрутивши зволікання разом, вставте кожен провідник за кольором ізоляції в своє місце: заземлення (зазвичай жовто-зелена ізоляція) на ножі заземлення, а решта два (фаза – чорна або коричнева і нуль – синій або білий) на знайомі контактні гнізда.
- Закрутіть обтискні гвинти з достатнім зусиллям.
- Установка розетки вже була описана вище.
- Завершивши роботи, слід подати харчування, включивши автомат, і перевірити роботу розетки.
нагадування
- Не перевантажуйте розетку, вішаючи на неї занадто велике навантаження, побутові розетки розраховані на струм 16 Ампер, що відповідає 3,5 кВт потужності.
- Вимикаючи прилади й витягуючи з розетки шнур, однією рукою потягнути за штепсель (не за шнур), а іншою притримуйте розетку. Тоді і шнур і розетка будуть служити довго, а вам не доведеться ремонтувати їх або викликати електрика.