Кури Декалб: опис кросу, фото, утримання, догляд і розведення птиці, відгуки

Декалб вважається одним із найпродуктивніших кросів курей-несучок. Показники не тільки несучості, а й ваги яєць значно перевершують інші види курей. Птахи не потребують особливого догляду або якогось певного корму, що також вважається однією з яскравих переваг.

Породи курей Декалб

Історія кросу

Кури Декалб є новим яєчним кросом, який був виведений у США. Створенням цього виду займалася компанія Декалб Полтрі Ресерч. Перший час фірма виготовляла добрива з гібридним насінням. У 60-х роках 20 століття було представлено “Царівну Птахівництва” – саме таку назву дали птаху.

Під час створення даного виду головною метою було отримати птаха з високою продуктивністю і тривалим періодом носіння яєць. Птах повинен був давати яйця найвищої якості.

На сьогоднішній день компанія є основним і найбільшим постачальником Декалбів. Тривають активні роботи селекціонерів, щоб поліпшити крос. Існує велика ймовірність, що з часом підвищаться і продуктивні властивості описуваного кросу птахів.

Екстер’єр птаха

Зовнішнім виглядом цей крос практично не відрізняється від інших білих курей. Декалб має компактне тіло, тулуб має середній розмір, кістяк дуже легкий, груди трохи виступають вперед, округлої форми, об’ємний живіт. Не надто велика голова, листоподібний гребінець, який трохи нахиляється набік, як і сережки, забарвлений у червоний колір.

Оперення добре набите, буває не тільки білого, але й коричневого кольору. Дзьоб маленький, жовтий, міцний. Вага дорослого птаха сягає 1,5-1,8 кг, самців – близько 2 кг.

Не спостерігається в стаді надто сильної відмінності не тільки за рівнем несучості, а й вагою яєць. Ця якість цінується саме в разі виведення птахів у промислових масштабах.

Декалб невибагливі птахи, тому цілком комфортно себе почуватимуть як у клітках або пташнику, так і у вольєрі.

Продуктивність

Несучки на сьогоднішній день показують максимальну яйцемасу. Активні спроби селекціонерів призвели до створення виду, несучки якого всього за один рік можуть давати 330 яєць. Середня вага одного яйця коливається в межах 60-64 г. Біла (Вайт) курочка Декалб дає яйця, що мають світлу шкаралупу, у Декалб Браун коричневого відтінку яйця.

Однією з головних особливостей кросу є дозрівання за короткий час. У результаті період яйцекладки настає в 4 або 5 місяців. На 40-41 тиждень припадає близько 95 %.

Занадто сильних відмінностей між Декалб та іншими яєчними кросами птахів немає. Але саме цей вид поступово і наполегливо витісняє як у приватних, так і промислових господарствах інших несучок. Декалб дає одні з найкращих показників, які незначно перевершують такий поширений вид як Хайсекс.

У наступному відео заводчик розповідає про продуктивність курей Декалб:

Природне зниження несучості

З настанням линьки часто пов’язують і природне зниження продуктивності. Настає линька на 63-67 тижні. Штучний вплив на курку може посприяти прискоренню періоду линьки. Для цього потрібно дотримуватися таких порад:

  • зменшується світловий день, який має бути наближений до позначки в 2 години;
  • залишається тільки поїлка з водою і прибирається корм;
  • приблизно через 10 діб, після того як буде обмежено кормовий і світловий режим, поступово додаються показники світла (на 30 хвилин на добу);
  • потім змінюється годівля птаха – збільшується калорійність їжі, яка має бути більшою, ніж до початку линьки.

Завдяки такому виду примусової линьки відбувається зменшення непродуктивного періоду, який замість 60 днів триватиме не більше 45 діб. Протягом усього цього часу птах абсолютно не несе яйця. Після того, як відбудеться зміна оперення, поновлюється й активність кладки.

Переваги та недоліки кросу

Цей птах має як переваги, так і певні мінуси. До числа головних переваг належать такі якості, як:

  • висока несучість;
  • яйця великого розміру;
  • статеве дозрівання настає рано;
  • є можливість утримання птахів у клітках (як зробити клітку для курей своїми руками написано тут);
  • спокійний і миролюбний характер;
  • невибагливість до умов утримання.

До числа мінусів належать:

  • несучки не мають інстинкту насиджування;
  • нетривалий період продуктивності.

Головним недоліком кросу Декалб є практично повна відсутність насиджування. Якщо планується самостійно проводити розведення кросу і виводити курчат, потрібно додатково шукати квочку, але тільки іншої “породи”. Також можна скористатися й інкубатором.

Проводять зміну стада кожні 2 роки, що належить до числа недоліків кросу. Більш тривале утримання птахів не має ніякого сенсу, оскільки після закінчення цього часу спостерігається різке зниження продуктивності.

Утримання курей Декалб

Декалб – це один із комфортних кросів, який рекомендується брати фермерам-початківцям, особливо, якщо головною метою є отримання великої кількості великих яєць.

Кури Декалб

Під час придбання птахів необхідно враховувати певні норми:

  • У курнику на 1 кв. в одному курятнику має бути не більше 5 несучок. Завдяки цьому показнику птахи не замерзнуть взимку. Якщо перевищити цей показник, може статися розкльов і більш пізній період початку статевого дозрівання.
  • Під час будівництва курника зупиняють вибір на бетонній або земляній підлозі. У разі використання дерев’яного виду покриття, дошки попередньо необхідно просочити спеціальними розчинами. Земляну підлогу потрібно застелити глибокою підстилкою.

    Для великого господарства бетонна підлога стає ідеальним вибором, але за мінімального поголів’я це може бути невиправдано.

  • Для курника вибирають сухе місце, яке знаходиться на підвищенні. Рельєф відіграє важливе значення, оскільки земляна підлога буде активно вбирати воду. Якщо пташник розташовується в низовині, зверху на підлогу обов’язково насипається щебінь шаром близько 20 см.
  • Ідеальним покриттям буде сухий торф, деревна тирса або солома. Проводиться попередня дезінфекція поверхні підлоги. Щоб отримати глибоку підстилку, шар має бути не менше 15 см завтовшки, але попередньо його потрібно добре просушити. За необхідності періодично викладається новий шар. Хороша підстилка і досить щільна посадка птахів дозволяє зберігати в курнику тепло в період заморозків.
  • На південній стороні проводиться облаштування для птахів лазу. Споруджують невеликий поріг, висотою близько 5-6 см від підлоги. Висота лазу має бути 30 см.

Якщо вам потрібна порада про те, як зробити курник самостійно, то ця стаття знаходиться тут.

Вентиляція та освітлення

Не можна допускати, щоб у курнику були сильні протяги. Уникнути цього допоможе ретельне закладення всіх дірок і щілин у стінах, на стіни бажано встановлювати склопакети. Вентиляцію облаштовують за допомогою дверей і вікна, однак, цей варіант вкрай небажаний. Він не тільки малоефективний, а й провокує стрімку втрату тепла.

Хорошим вибором буде встановлення спеціальної механічної вентиляції, здійснюваної за допомогою вентилятора і витяжної труби. Цей варіант найбільше підходить для великих господарств. Але для курників невеликих розмірів будуть невиправдані занадто великі витрати на електрику.

Раціональним і простим є встановлення припливної та витяжної труб, діаметр яких має бути близько 200 мм. Виконується встановлення витяжної труби безпосередньо під стелею, щоб вона виступала приблизно на 1 м над дахом. Не нижче, ніж на 30 см від підлоги встановлюється припливна труба, яка над дахом повинна виступати на 40 см.

Завдяки такому виду розташування труб з’являється можливість проведення пасивної та ефективної вентиляції. Головною перевагою є те, що під час вентиляції не втрачатиметься тепло.

За допомогою ламп розжарювання підтримується правильний світловий режим, при цьому буде додатково проводитися і обігрів приміщення. Важливо, щоб тривалість світлового дня становила приблизно 15 годин, завдяки чому кури ефективно несуться і в зимовий період.

Внутрішнє облаштування курника

Під час облаштування курника особлива увага має приділятися кількості гнізд. Обов’язково враховується і висота несучості – щодня 10 курочок буде приносити приблизно 8 яєць. Тому на 10 несучок має бути не менше 3 гнізд. Розташовуються сідала на висоті близько 90 см від підлоги і в кілька поверхів.

Ці птахи досить легкі, тому сідала в кілька ярусів не викликають ніяких складнощів. Комфортно облаштовувати і горизонтальні варіанти сідала, які займають велику територію, але кури не будуть бруднитися від посліду птахів, що сидять вище. Можна додатково встановлювати бруски, ширина яких близько 5 см.

Декалб

Під сідалом завжди збирається найбільша кількість посліду. Щоб запобігти поширенню інфекції, потрібно проводити якомога частіше прибирання.

Чиста вода має бути обов’язково присутня в курнику. Можна використовувати різні варіанти поїлок:

  • вертикальна;
  • ніпельна;
  • проста миска.

Як зробити поїлку своїми руками – читайте тут.

Щоб птахи регулярно проводили очищення пір’я, їм потрібна проста зола. Можна встановити тазик із золою як у приміщенні, так і на вигулі. Якщо зольна ванна знаходиться всередині курника, це призведе до надлишку пилу. Але для зими це найбільш підходящий варіант.

Харчування курей

Не менше 4 разів дається корм, але тільки в невеликих кількостях. Заборонено робити занадто тривалі проміжки між годуванням. Особливістю даного кросу птахів є прискорений обмін речовин.

60% від усього раціону має припадати на другу половину дня. Саме вночі починається активне визрівання яєць.

У раціоні курей Декалб повинні бути присутніми такі компоненти:

  • Приблизно 60% поживної суміші складається з подрібнених зерен. Але не можна, щоб це була тільки одна культура. Ідеальним варіантом буде змішувати одночасно кілька видів. У пріоритеті має бути кукурудза, зокрема пшениця, підійде ячмінь у поєднанні з вівсом.
  • Свіжа зелень – обов’язкова частина раціону птахів. Найбільшу користь приносить люцерна і свіжа кропива. На зимовий період року варто заготовлювати трав’яне борошно, рекомендується купувати і готові трав’яні гранули в спеціалізованих магазинах.
  • У корм вводять продукти, які будуть джерелами кальцію, необхідного для правильного утворення шкаралупи яєць. Якщо курка несе багато яєць, це призводить до виснаження в організмі цього мікроелемента. Уникнути цієї неприємності можна, якщо домішувати в раціон яєчну шкаралупу, дрібно подрібнені черепашки або просту крейду.
  • Додають у корм сіль. Підійдуть ще й дріжджі, макуха, рибне борошно.

Прекрасним альтернативним варіантом будуть спеціальні суміші, призначені для несучок. У складі цих видів кормів знаходяться всі речовини, необхідні для птахів під час початку активної кладки.

На добу кожен птах потребує 100 г корму. Не рекомендується давати занадто багато корму, оскільки є ризик розвитку ожиріння і зниження продуктивності. Якщо відбуваються різкі зміни меню, на деякий час може знизитися кількість яєць.

Розвиток пташенят

Оскільки з віком відбувається зниження активності несучок, кожні 2 роки рекомендується заводити молодняк. Кури цього кросу практично повністю позбавлені інстинкту насиджування, тому потрібно додатково придбати інкубатор. Також можна яйця віддавати квочкам інших порід, звичайно, якщо є така можливість.

Декалб характеризується хорошими показниками запліднення – близько 95% яєць можуть застосовуватися для виведення пташенят. Якщо буде використовуватися інкубатор, цей показник знижується майже до 80%. Приблизно 90% пташенят, що вилупилися, благополучно виживає.

Дивіться огляд курчат Декалб у представленому нижче відео:

Для інкубації підходять яйця, вік яких не більше 5 днів. Важливо, щоб вони не мали дефектів, були приблизно однакового розміру. Перед тим, як закладати яйце в інкубатор, його рекомендується оглянути на овоскопі, що допоможе точно виключити ймовірність порушення в розвитку.

Для виведення молодняка не рекомендується брати яйця від молодих курей, які несуться не довше 3 місяців. Річ у тім, що цей вид яєць є незаплідненим, тому що у Декалб затримується період статевого дозрівання щодо початку кладки.

Інкубація

Тривалість дозрівання яєць становить 20 діб. Від температурного режиму залежить те, наскільки успішно буде проходити вилупка. Важливе значення має рівень вологості повітря і якість використовуваних яєць. Перевірка на овоскопі дозволяє виключити ймовірність наявності двох жовтків, темно-сірої плямистості під шкаралупою, загибель зародка або грибкові ознаки.

Після завершення перевірки, всі яйця дезінфікують з використанням простої марганцівки або “Екоциду”. Після цього виконується закладка яєць в інкубатор. Необхідно подбати про температурний режим і рівень вологості (близько 60%).

Дозрівання ембріонів і подальша вилупка пташенят повинні проходити в умовах, максимально наближених до природних. Якщо пташенята виявляться перегрітими, вилуплюються вони швидко, але будуть слабкими і хворобливими. У пташенят, які були недогріті, з’являться певні проблеми з процесом заживання пуповини.

Перші дні після інкубації

У перші 10 діб після вилуплення, курчата потребують особливого догляду. До того, як вік молодняка сягне 5 діб, його поміщають у дерев’яний і просторий ящик, дно якого застеляється шаром паперу, зверху розміщується решітка.

Не рекомендується використовувати додаткову підстилку, оскільки у пташенят чутливі лапки і є ризик отримати травму.

Годують пташенят кукурудзяною крупою або пшоном. У нічний час ящик потрібно додатково обігрівати з використанням інфрачервоних ламп, у теплі сонячні дні можна виносити на вулицю.

У перші дні життя пташенят комфортною температурою є показник близько 30 градусів. Поступово її можна знижувати до 26 градусів. Після того, як птахам виповниться 4 тижні, дозволено знизити температуру до 18 градусів. Поступово потомство привчається до вигулу.

Харчування пташенят

Годують пташенят з урахуванням таких рекомендацій:

  • перші 10 діб після вилупки – варені круто яйця, крупи, подрібнена зелень;
  • з 10 дня життя поступово прибираються яйця і замінюються комбікормом, у складі якого має бути 23% білкової складової;
  • під час підростання курчата годуються зерном, яке краще засвоюється в поєднанні з подрібненою зеленню;
  • молодняку, що підріс, дають риб’ячий жир – на 1 курча не більше 1 г;
  • поступово в раціон вводяться варені коренеплоди;
  • коли пташенята досягнуть 8 денного віку, можна давати сирі коренеплоди;
  • у молодняка постійно має бути доступ до свіжої та чистої води, але вона не може бути холодною.

Пташенята

Проводьте регулярно дезінфекцію поїлок і годівниць.

Умови утримання

Облаштовують сухий і досить теплий загін, але тільки за межами пташника. Важливо, щоб у ньому було правильне провітрювання, не можна допускати навіть незначного протягу.

На 1 кв. на одне приміщення має припадати не більше, ніж 20 пташенят. Через 6 тижнів на 1 кв. м має припадати не більше 17 пташенят, через 12 тижнів – 10 курчат.

Гігієна птахів

Купання в золі дозволяє курям самостійно чистити пір’я, видаляючи комах і мікроби. З цією метою поруч із курником або всередині розміщується ящик, наповнений простою деревною золою.

До яких хвороб схильний цей крос

Також як і будь-яка інша домашня птиця, кури Декалб можуть піддаватися різним захворюванням і патологіям. Перелік найпоширеніших захворювань курей і методи їх профілактики описані в нашій наступній статті.

Куриці Декалб мають цінні продуктивні якості, чим і відрізняються від інших промислових яєчних кросів. Сьогодні цей крос починає користуватися великою популярністю на території не тільки серед досвідчених, але і початківців фермерів.