Дизайн приміщення витягнутої форми – одна з найскладніших завдань при плануванні інтер’єру. Підібрати декор, меблювання і шпалери в вузьку вітальню потрібно таким чином, щоб візуально розширити простір, «розставивши» стіни. Як стверджують психологи і показує практика, тривале перебування в невеликому прямокутному приміщенні може викликати почуття дискомфорту і навіть сприяти розвитку психічних захворювань. Існує кілька нехитрих прийомів, які допоможуть зробити вузьке приміщення більш комфортним простором.
Фотошпалери з перспективою на всю стіну
Найбільш очевидний варіант – розміщення на довгій стіні фотошпалер з перспективою. Зображення зараз виглядають настільки реалістично, що здається, ніби стіни за ними і зовсім немає, а є що йде вдалину лісова стежка, далеко видатний в море пірс, блискучий нічними вогнями місто або покритий яскравими польовими квітами луг.
Виробники пропонують величезний асортимент зображень. Майстерні і студії можуть навіть нанести на шпалери фотографію, надану замовником, підкоригувати колірну гамму, виставити потрібний масштаб.
Фотошпалери, гарантовано «розсовують» стіни вузьких приміщень:
- тривимірні з геометричним звуженням в перспективі;
- панорамні із зображенням покритого снігом лісу або мегаполіса з нерівною лінією горизонту;
- тривимірні з повторюваним симетричним візерунком.
Оп-арт – привіт з 60-х
Сьогодні знову повертається в моду оп-арт, незаслужено забутий на кілька десятиліть «оптичний» стиль оформлення інтер’єрів. Візуальні ілюзії творять чудеса з простором, але підходить цей варіант далеко не всім. Зазвичай його вважають за краще представники творчих професій і креативна молодь. Більш консервативно налаштованим людям варто придивитися до інших варіантів оформлення.
Шпалери з вертикальними смугами
Візуально «піднімають» стелю і розширюють простір шпалери з вертикальними смугами і витягнутими від низу до верху орнаментами і зображеннями, наприклад, з деревами або щоглами.
Горизонтальні смуги на довгій стіні дадуть протилежний ефект. Вони зроблять вузьке приміщення ще більш витягнутим.
Комбінування шпалер
Роль вертикальних смуг можуть зіграти декоративні вставки на однотонних шпалерах. Вони візуально «ріжуть» довгі стіни, тому непропорційність приміщення практично непомітна. Подібні вставки можуть бути представлені не тільки шпалерами, але і дзеркалами, колонами, іншими вертикально розташованими елементами інтер’єру.
Вибір колірної гами
Важливе значення має і підбір кольорової палітри. Найкращий ефект віддалення дадуть відтінки синього. Зробити вузьку вітальню ширше допоможуть «холодні» кольори. Вони знадобляться для довгих стін. На далекій вузької краще використовувати шпалери в помаранчевих, жовтих, червоних тонах. Вони дають непоганий ефект наближення. Як варіант, можна розглянути комбінацію світлих бічних поверхонь і більш темну дальню стіну.
Іноді є сенс не «присувати» дальню стіну, а, навпаки, відсунути її ще далі. Наприклад, фотошпалерами з зображенням йде вдалину вулички або стежки до лісового озера.
Інші дизайнерські прийоми
Шпалери повинні органічно вписатися в загальний контекст дизайну. Візуально зробити вузьку вітальню просторішою допоможуть:
- темні підлогові покриття в поєднанні зі шпалерами в світлих тонах;
- дзеркала на бічних стінах;
- пряма підсвічування шпалер.
Не варто вибирати шпалери:
- з яскраво вираженими горизонтальними елементами;
- з великим, таким, що впадає в очі орнаментом, особливо якщо мова йде про тривимірних об’єктах.
Великі об’ємні елементи, які залучають до себе увагу, візуально зроблять приміщення ще більш вузьким.
За допомогою правильно підібраних шпалер можна візуально розширити вузьку вітальню. Але також є сенс поекспериментувати з різними варіантами розміщення джерел освітлення і дзеркал, меблів та інших інтер’єрних елементів. Простіше це зробити не «в натурі», а в одній зі спеціальних програм по візуалізації дизайну інтер’єрів. Існують і веб-додатки, які виконують ті ж функції.