Сорти малини для Підмосков’я: великоплідні, жовтоплідні, зимостійкі та інші

Під час вибору сортів малини для Підмосков’я і Московської області, в першу чергу, враховують клімат місцевості. Крім звичайних сортів, придатних для вирощування в цьому регіоні, можна знайти сорти будь-якої спрямованості – великоплідні, солодкі, з чорними або жовтими ягодами, з гігантськими плодами тощо. д.

Як вибрати сорт малини для Підмосков’я

Хоч літо в Підмосков’ї і тепле, вирощування садово-городніх культур супроводжується тут певними ризиками. Щоб мінімізувати вплив негативних кліматичних і погодних факторів, необхідно висаджувати сорти, районовані в цьому регіоні.

Умови в Підмосков’ї:

  • Холодна зима. Морози тут до -30°C. Траплялися роки, коли стовпчик термометра застигав на позначці -45°C.
  • Ризик поворотних заморозків. Вони пошкоджують квітки малини і знижують її врожайність.
  • Літні дощі. Вони часто стають причиною захворювань, знижують урожайність.
  • Мізерні ґрунти. Малина віддає перевагу родючим землям, чим більша частина регіону не може похвалитися. Малинник доводиться підгодовувати.

Вибираючи сорт для посадки в Підмосков’ї, треба врахувати його стійкість до несприятливих умов зростання. Тут рекомендується висаджувати морозостійкі сорти з хорошим імунітетом. Вони, крім того, не повинні бути занадто пізньостиглими, щоб встигнути дати хороший урожай за порівняно коротке літо.

Найкращі сорти

Рекомендовано понад сорок сортів малини. Вони відрізняються термінами дозрівання, врожайністю, кольором, смаком і величиною плодів, зимостійкістю та іншими особливостями.

Ранні

Ягоди на них достигають у другій половині червня, коли в садах і ягідниках ще нічого не дозріло.

Гусар

Сорт із потужними розлогими кущами. Його ягоди отримали від дегустаторів оцінку в 4,2 бала (з 5) і підходять для будь-яких цілей – їх їдять свіжими, варять варення і компоти, заморожують. Причому при заморожуванні ця малина зберігає свій смак.

Гусар

У висоту кущі досягають 2,7 м. Пагони-дволітки у них прямі, вкриті шипами біля основи. Плоди великі, середня вага – 3,2 г, тупо-конічної форми. Вміст цукру – 10,8%. Урожайність – 83,6 ц/га.

Новина Кузьміна

Цей десертний сорт стійкий до похолодань, морозостійкий, витривалий. Пагони-дволітки сильно звисають, опушення шипами середнє.

Новина-Кузьміна

Плоди червоні, тупо-конічні або подовжені. За смак цей сорт незмінно отримує найвищий бал – 5. У нього також дуже приємний малиновий аромат. Урожайність – 50-70 ц/га. З одного куща збирають 1,5 кг ягід.

Брянська

Невибагливий і рекомендується для вирощування садівникам-початківцям. Сорт морозостійкий, самоплідний, але часто уражається шкідниками. У нього потужні кущі, пагони прямостоячі, верхівки – пониклі.

Брянська

Плоди великі, рубінові. Середня вага – 3 г. Оцінка смаку – 4,7 бала. Форма – округла або тупо-конічна. Сорт затребуваний у всіх регіонах і навіть у ближньому зарубіжжі. Урожайність – від 50 до 80 ц/га.

Середні середньопізні

Для пізнього вирощування в цьому регіоні рекомендовані сорти середньостиглі та середньопізні.

Кіржач

Цей сорт виведений 20 років тому і здатний добре плодоносити в Підмосков’ї. Кущі потужні, на 1 кв. м 20-25 пагонів. Ягоди малинові, важать 2,2-3 г. Урожайність – 67-100 ц/га. Смак десертний, дегустаційна оцінка – 4,3 бала.

Кіржач

Пересвіт

Морозостійкий сорт із середньопізніми термінами дозрівання. Стійкий до антракнозу і малинового кліща. Кущі високі. По всій довжині стебел є тверді шипи. Плоди темно-червоні, зі щільною, солодко-кислою м’якоттю. Вага – 2,5-3 г. Дегустаційна оцінка – 4,7. Урожайність – 44 ц/га.

Пересвіт

Самарська щільна

Батьківські сорти – Новина Кузьміна та Калінінградська. Терміни дозрівання – середньопізні. Дуже морозостійкий, не вимерзає в Підмосков’ї навіть у найхолодніші зими. Хвороби, до яких у сорту середня стійкість – пурпурова плямистість.

Малина-Самарська-Плотна

Кущі високі, зі слабкою розкидистістю. Стебла вкриті темними шипами по всій довжині. Плоди великі, конічної форми, малинового кольору. Середня вага – 2,6-3,3 г. Смак приємний, десертний, м’якоть ароматна. Ягоди добре транспортуються і зберігаються. Урожайність – 70-80 ц/га.

Урожайні

При виборі сорту малини одним із найголовніших агротехнічних показників є врожайність. Вона особливо важлива при масовому вирощуванні культури. Лідерами сьогодні стають сорти нової селекції з великими ягодами.

Гігант Московський

Кущі великі, висота стебел досягає 2-3 м. Потребують регулярної обрізки, щоб не допустити загущення посадок. Підходить для всіх регіонів, добре росте навіть у Сибіру.

Гігант Московський

Вага одного плоду може досягати рекордних 30 г. Вони конічні, щільні, з блискучою поверхнею. М’якоть солодка і соковита, з насиченим ароматом. Кісточки дуже дрібні. Один кущ дає до 10-12 кг ягід. Підходить для великих с/г ферм. Належить до напівремонтантних сортів.

Богатир

Цей штамбовий сорт виросте до 1,8 м у висоту і більше. При цьому йому не потрібні опори. Стебла у нього потужні, не прогинаються під вагою ягід.

Богатир

Ягоди зібрані в китиці. Їхня середня вага – 20 г. Смак у них кисло-солодкий, десертний, форма – подовжена, колір червоний. Призначення універсальне. Ягоди добре зберігаються. Сорт морозостійкий, урожайний. Не терпить закислених ґрунтів. Урожайність – 100-105 ц/га.

Великоплідні

Після того як англійський учений відкрив ген L1, який відповідає за великий розмір ягід, у світі стали з’являтися великоплідні сорти з гігантськими ягодами. Вага їхніх ягід вчетверо і навіть вп’ятеро більша за звичайні – 12-23 г.

Геракл

Ремонтантна малина з тривалим плодоношенням, що триває з серпня до заморозків. Кущі слабо розлогі Поросли утворюють небагато – 3-4 пагони на кущ. Понад 1/2 довжини відноситься до зони плодоношення. Сорт затребуваний у великих фермерських господарствах.

Геракл

Ягоди червоні, усічено-конічні. Середня вага – 6-7 г. Максимальна – 10 г. М’якоть плодів кисло-солодка, щільна, ароматна. Один кущ дає 2-2,5 кг ягід. Урожайність – 93 ц/га. Ягоди можна транспортувати, переробляти, їсти свіжими. Сорт стійкий до більшості захворювань і шкідників.

Патриція

Дуже популярний великоплідний сорт із плодоношенням на пагонах 2-го року. У нього міцний імунітет і навіть за наявності захворювань врожайність не знижується. Морозостійкість середня, в Підмосков’ї рекомендується пригинати пагони на зиму з подальшим закиданням снігом.

Патриція

Кущі середньорослі, напіврозлогі, щороку утворюють від 6 до 10 пагонів-замінників і від 5 до 7 штук кореневої порослі. Плоди усічено-конічні, червоного кольору, солодкі. Вага – 4-12 г. Урожайність – до 100-120 ц/га. Один кущ дає близько 5 кг ягід. Недолік – слабка стійкість до фітофтори.

Таруса

Цей сорт вітчизняної селекції став першим “малиновим деревом”. У нього потовщені, жорсткі пагони. Не потребує опор, немає численної порослі. Витримує морози до -30°C. Висота кущів – до 1,8 м. Дозріває ближче до середини липня і плодоносить до самого серпня.

Таруса

Плоди яскраво-червоні, ароматні. Вага – 4-12 г. Добре відокремлюються від плодового ложа. Придатні для транспортування і зберігання. Урожайність – до 200 ц/га. Перед зимівлею пагони рекомендується пригинати до землі, щоб пізніше закидати снігом.

Жовтоплідні

Жовта малина нечасто зустрічається в підмосковних садах і городах. Вона, як правило, погано транспортується і не годиться для переробки. Зате жовті ягоди рекомендуються при дієтичному харчуванні, оскільки відрізняються невисокою кислотністю і містять мало антоціанів, які можуть провокувати алергію.

Помаранчеве диво

Ремонтантна малина з потужними, середньо розлогими кущами. Ягоди яскраво-оранжевого відтінку з блискучою поверхнею. Середня врожайність – 5,5 кг з куща. М’якоть кисло-солодка, ароматна. Цукрів – 3,6%. Дегустаційний бал – 4. До спеки, посух, шкідників і захворювань середньостійкий.

Малина-помаранчеве-Чудо

Жовтий гігант

Це найпопулярніша жовта малина – саме вона, найчастіше, зустрічається на дачних ділянках і в розплідниках. Сорт морозостійкий, крім середньої смуги, прекрасно культивується в Сибіру і на Уралі.

Жовтий гігант

Отримано вид шляхом схрещування сортів Іванівська та Маросейка. Проявляє ознаки ремонтантності – якщо осінь тепла, ягоди з’являються на стеблах одноліток. Терміни дозрівання – середньоранні.

Характеристики:

  • Висота кущів – 2 м.
  • Плоди соковиті та великі, округлої або тупоконічної форми.
  • Колір – яскраво-жовтий зі світло-помаранчевим рум’янцем.
  • Вага – 4-8 г.
  • Збір ягід з куща – 3-4 кг.

Ягоди мнуться під час транспортування. Сорт схильний до утворення порослі. Пагони вкриті колючими шипами. Смак ягід псується при тривалій посусі та затяжних дощах.

Чорноплідні

Чорноплідні сорти нечасто зустрічаються на садових ділянках. І дарма, чорна малина дуже корисна, її легко вирощувати, оскільки вона невибаглива і витривала. Вона відрізняється більш ніжним і солодким смаком, без кислинки.

Плоди у чорноплідної малини, на відміну від ожини, з якою її часто плутають, легко відриваються від плодоложа.

Кумберленд

Один із найстаріших чорноплідних сортів. Кущі потужні, з дугоподібними стеблами. Стійкий до морозів, витримує температури до -40°С. Належить до середньостиглих сортів. Плодоношення розтягнуте в часі. Висота кущів – 2 м. Довгі пагони потребують підв’язки.

Кумберленд

Плоди з ніжною м’якоттю і тонким ароматом. На стеблі по 10-15 кистей. Вага – 2-2,5 г. Смак солодкий, присутній присмак ожини. Ягоди добре переносять транспортування. З одного куща збирають 2,5 кг ягід.

Брістоль

Цей середньостиглий сорт вважається одним із найкращих серед чорноплідних. Він стійкий до грибкових захворювань і характеризується дружним дозріванням. Плодоношення припадає на липень-серпень. Висота кущів – 2,5-3 м. Витримує морози до -34°С. У Підмосков’ї може зимувати без укриття.

Брістоль

Ягоди округлі, тверді та пружні, на вигляд схожі на ожину. Смак солодкий, насичений, з невеликою терпкістю. Вага – 5 г. З куща збирають 5-7 кг ягід. Дегустаційний бал – 4,7.

Найсмачніші та найсолодші сорти малини

Один із найважливіших критеріїв при виборі сорту – смакові характеристики. Садівники-любителі найбільше цінують малину з солодким, збалансованим смаком. Вона смачна як у свіжому вигляді, так і в заготовках.

Нижче наведені сорти, які, маючи прекрасний смак, володіють ідеальними агротехнічними характеристиками і підходять для Підмосков’я.

Карамелька

Сорт належить до ремонтантних і вважається найсмачнішим серед них. Сорт відносно новий, до Держреєстру внесений у 2016 році. Рекомендований для середньої смуги. Кущі прямостоячі, досягають висоти 1,5-1,7 м. Пагони шиповані. Сорт морозостійкий, не потребує зимових укриттів. Ягоди встигають визріти до заморозків.

Карамелька

Ягоди великі, червоні, блискучі, ширококонічної форми, блискучі. Середня вага – 6 г, максимальна – 12 г. Плоди легко відокремлюються від ложа, не розм’якшуються, придатні для транспортування. Смак нагадує лісову малину. Дегустаційна оцінка – 4,6. Урожайність – 15 ц/га. Один кущ дає за сезон близько 5 кг ягід.

Казка

Новий великоплідний сорт штамбового типу і різновид малини Таруса. Дозрівають плоди на початку липня і плодоносить до осені. Сорт має розтягнутий період плодоношення, хоч і не є ремонтантним. Висота кущів – 1,8-2,2 м. Товсті та розлогі пагони позбавлені шипів. Підв’язка їм не потрібна.

Казка

Плоди червоні, блискучі, вага одного – 10-15 г. Не обсипаються, добре транспортуються і зберігаються, стійкі до гнилей. Урожайність – до 140-180 ц/га. Без укриття витримує заморозки до -25°C. Сорт стійкий до посухи, але при дефіциті води падає врожайність.

Зимостійкі та невибагливі сорти малини

У Підмосков’ї та Московській області з їхніми непередбачуваними зимами особливо цінуються морозостійкі сорти, здатні благополучно пережити морози до -30°C і більше. Крім згаданих вище морозостійких видів – Новина Кузьміна і Брянська, в цьому регіоні затребувані й деякі інші.

Гордість

Цей сорт не тільки зимостійкий, а й великоплідний, тому не міг не сподобатися садівникам Підмосков’я. Гібрид був виведений у 1992 р. і відтоді користується популярністю в середній смузі. Сорт неремонтантний, із середніми термінами дозрівання. Шипів на стеблах немає.

Гордість

Ягоди достигають недружно, плодоношення починається в першу декаду липня і закінчується до серпня. Плоди червоні, зібрані в кисті, у них витягнута тупоконічна форма, кісточки дрібні. Вага – 12-18 г. М’якоть соковита, кисло-солодка, присутній малиновий аромат. Урожайність – 200 ц/га або 4-5 кг з одного куща.

Блискуча

Цей холодостійкий середньоранній сорт був виведений у Сибіру і прекрасно адаптується до умов середньої смуги. Призначення – універсальне, ягоди можна заморожувати і сушити. Плодоношення триває з початку липня до серпня. Кущі сильно розлогі, висотою до 1,5 м.

Малина-Блискуча

Плоди насичено-червоні, великі й солодкі, з невеликою кислинкою. Форма – півсфера. Вага – 4-6 г. Витримує морози до -40°C. Стійкий до посух і невибагливий у догляді. Урожайність – 35 ц/га. Мінус – недостатня стійкість до вірусних захворювань.

Звичайні сорти малини

Є серед малини сорти, які нічим особливим не вирізняються – всі їхні показники перебувають на середньому рівні. Але у них обов’язково є переваги, заради яких їх обирають садівники, наприклад – стійкість до хвороб, невибагливість тощо. п.

Лазаревська

Ранньостиглий сорт із середньорослими кущами. Висота – 1,5-1,8 м. Гілки нетовсті, середньо розлогі, вкриті шипами. Призначення – універсальне. Зимостійкість і посухостійкість середні.

Лазаревська

Ягоди світло-червоні, гостро-конічні, вагою 2,5-3 г. Смак солодкий, малиновий аромат слабо виражений. Дегустаційний бал – 4,1. Урожайність – 80 ц/га. Мінус – низька транспортабельність і лежкість. Сорт нестійкий до малинового жука і малинового кліща.

Журавлик

Пізній сорт універсального призначення. Кущі компактні, середньорослі. Висота – до 2 м. Пагони опушені шипами по всій довжині. Урожайність – 80-90 ц/га або 1,5-2 кг з куща. Плодоносить із серпня по жовтень. Морозостійкість – вища за середню.

Журавлик

Ягоди рубінові, кисло-солодкі, м’якоть щільна, з виразним ароматом. Вага – 2,7-3,5 г. Дегустаційна оцінка – 4,7. Форма плодів – тупоконічна.

Сорти штамбової малини для Підмосков’я

Штамбова малина на вигляд схожа на невелике дерево. У висоту вона може досягати 2 м. На бічних пагонах малинового деревця висять великі китиці ягід. У штамбових сортів ягоди мають яскравий смак і аромат, і не обсипаються після дозрівання.

Шапка Мономаха

Великоплідний сорт із десертним смаком і ремонтантним плодоношенням. Висота кущів – до 1,5 м. Вони формують до 5 товстих пагонів із пониклими верхівками. У нижніх частинах пагонів – шипи. Утворення порослі слабке, зимостійкість середня.

Шапка Мономаха

Плоди червоні, ароматні, вагою 7-20 г, пірамідальної форми. Смак солодкий, з невеликою кислинкою. Урожайність – 150 ц/га. З куща збирають 4-5 кг. Мінус – гостро реагує на дефіцит води. Сорт рекомендується вирощувати в однорічній культурі, зрізуючи восени стебла до рівня ґрунту.

Октавія

З одного куща збирають 3-3,5 кг ягід. Урожайність при промисловому вирощуванні – 200-220 ц/га. Цей універсальний сорт можна вирощувати для себе, на продаж, для заготовок і заморозки. У Європі цей сорт активно культивують великі фермерські господарства. У Підмосков’ї він плодоносить наприкінці липня-початку серпня.

Октавія

Кущі потужні, висотою до 2 м. Потребують підв’язки на шпалери. Плоди блідо-червоні, без глянцю. Вага – 5-6 г. Ягоди не обсипаються і не гниють навіть у затяжні дощі. Транспортабельність середня. Смак насичено-малиновий, без зайвої кислоти.

Ремонтантні сорти малини для Підмосков’я

Ремонтантні сорти, на відміну від звичайних, плодоносять не тільки на торішніх пагонах, а й однорічних. Така малина дає плоди з кінця липня до вересня-жовтня. Багато ремонтантних сортів добре ростуть у Підмосков’ї, легко переносять зими і показують гідні врожаї.

Жар-птиця

Це високоврожайний сорт зі слабо розлогими кущами, що досягають у висоту 1,5-2 м. Стебла вкриті м’якими шипами. Мінус – недостатньо висока жаростійкість. Але в умовах Підмосков’я цей недолік не особливо критичний.

Жар-птиця

Плоди великі, вагою 4-5 г, конічної форми. Смак кисло-солодкий, м’якоть соковита. З куща збирають до 2,5 кг. Урожайність – 90 ц/га.

Діамантова ремонтантна

Гібрид із середньорослими, розлогими кущами і тривалим плодоношенням. Ягоди дозрівають із серпня до заморозків. Сорт морозостійкий, жаровитривалий, з високим імунітетом.

Діамантова ремонтантна

Ягоди червоно-рубінові, з глянцевим блиском, конічної форми. Вага – 3,5-7,2 г. Плоди, залишаючись на гілках, довго не втрачають товарного вигляду, вони легко відокремлюються від плодоложа і добре транспортуються. Мінус – погано переносить навіть невелике затінення. Урожайність – 75-80 ц/га.

Цікаві ремонтантні сорти малини

Є сорти, в яких, крім тривалого плодоношення, є й інші цікаві особливості або переваги – великоплідність, дуже солодкий смак, підвищена врожайність, незвичайний вигляд кущів. На такі екземпляри садівники-любителі звертають увагу насамперед.

Малинова гряда

У цього великоплідного сорту кущі невисокі, до 1-1,5 м. На торішніх пагонах перші ягоди достигають у червні, на однолітках – у серпні. Плодоношення триває до глибокої осені. Особливість сорту – концентрація ягід на верхній половині стебел, що зручно при зборі.

Малинова гряда

Плоди зібрані в китиці по 20-25 ягід. Форма – конічна. Середня вага – 6 г, максимальна – 14 г. Один кущ дає до 6 кг ягід. Дегустаційний бал – 4,5. Плоди соковиті, але щільні, добре зберігаються і транспортуються. Кущі витримують морози до -30°C. Сорт стійкий до посух. Урожайність – 150-160 ц/га.

Атлант

Сорт витривалий і пристосований до суворих умов. Стійкий до посух і хвороб. Плодоношення починається наприкінці років і триває до заморозків. За місяць з куща збирають 2-2,5 кг малини. Висота кущів – 2 м. Підв’язування не потребує.

Атлант

Ягоди червоні, великі, одномірні, зі щільною структурою. Вага ягід – 5-11 г. При зборі легко відділяються від ложа. Смак солодкий із незначною кислинкою. М’якоть ніжно-соковита, з дрібними кісточками. Мінус – схильні до раннього осипання. Ягоди придатні для транспортування. Урожайність – 170 ц/га.

Пінгвін

Сорт міцно стоїть на землі і не вимагає шпалер чи інших опор. У нього товсте стебло і пишні бічні пагони. Нагадує формою невелику ялинку. Висота – до 1,5 м. Рекомендований для вирощування в Московській області та в усіх інших регіонах РФ. У Підмосков’ї ягоди починають достигати в середині серпня.

Пінгвін

Сорт вирощують за однорічною технологією – восени всі стебла скошують і знищують. Середня вага плодів – 4 г, максимальна – 7 г. Колір стиглих ягід – темно-малиновий. Урожайність – 120 ц/га. Дегустаційна оцінка – 3,7. Малиновий аромат відсутній. Проте багато садівників вважають, що Пінгвін – один із найсмачніших ремонтантних сортів.

Вирощування і догляд за культурою в середній смузі

Врожайність і плодоношення малини безпосередньо залежить не тільки від сорту і його особливостей, а й від якості догляду, дотримання правил агротехніки.

Рекомендації з приводу вирощування малини в Підмосков’ї та Московській області:

  • Спосіб висадки залежить від кількості саджанців. Якщо їх мало, підійде ямковий варіант, багато – траншейний.
  • Глибина ям і траншей – 30 см. На дні потрібен дренажний шар (3-4 см) і поживний ґрунт (2-3 см). Перед висадкою саджанців заглиблення поливають – 2 л на 1 кв. м.
  • Для профілактики шкідників і хвороб. Стебла, що відплодоносили, низько вирізують. Поросль і пагони регулярно проріджують.
  • Найкращий час для посадки малини в Підмосков’ї – вересень і жовтень. Але можна і навесні – наприкінці квітня.
  • Висаджувати культуру рекомендується на добре освітленому місці. Бажано на південній стороні паркану.
  • Щоб ґрунт у малиннику рівномірно зволожувався. До нього бажано підвести крапельний полив.

Відгуки

Петро Л., ВоскресенськНовість Кузьміна вважаю одним із найкращих сортів на своїй ділянці. Він дає мало кореневої порослі, дуже зимостійкий, а ягоди хоч і невеликі, зате дуже смачні, можна сказати – еталон малинового смаку. Ангеліна Р., Московська областьДуже подобається сорт Патриція, ягоди у нього настільки ніжні, що хочеться з’їсти їх відразу. Щоправда, збір врожаю затягувати не можна – зазіваєшся, і перестигла малина запліснявіє і опаде. Василь І., ПодольськВирощую кілька років сорт Таруса. Він урожайний, зимостійкий, рідко хворіє, ідеально підійшов для Підмосков’я. Ще великий плюс – відсутність шипів. З мінусів – середній смак ягід. Але він у мене росте переважно на варення і компоти, тому я задоволений.

ПриховатиДодати свій відгук

Ім’я, місто
Оцінка (обов’язково) Якщо зірки не реагують – оновіть сторінку.
Ваш відгук

Вибираючи найкращі сорти малини для вирощування, важливо враховувати мету закладки ягідника – на продаж або для домашнього вживання. У першому випадку треба вибирати “комерційні” сорти, вони врожайні, транспортабельні, з привабливими ягодами, але менш смачні. Якщо ви збираєтеся вирощувати малину в Підмосков’ї для себе, перш за все, звертайте увагу на смакові характеристики, морозостійкість і стійкість до хвороб.