Особливість бетонної підлоги – в тому, що він холодний завжди, в будь-який час року. І якщо влітку це не критично і навіть приємно, то взимку ситуація докорінно змінюється: холодний бетонну підлогу стає причиною простудних захворювань і хвороб суглобів. Тому з настанням холодів на перший план виходить проблема утеплення бетонної підлоги. І вирішена вона може бути двояко. Розглянемо докладно обидва способи.
Способи утеплення бетонної підлоги
Існує два способи створення теплоізоляційного шару: по бетонній основі і по лагам. У першому випадку утеплювач піддається серйозному навантаженні, в другому – навантаження на утеплювач відсутня. В цьому і полягає їх основна відмінність.
Утеплення по бетонній основі
Якщо утеплення бетонної підлоги проводиться в будівлі, в якому виконаний капітальний ремонт, то про настилі утеплювача по лагам мова йти не може. У такій ситуації доводиться утеплювати наявне бетонну основу. Для цього застосовуються різні рулонні і плиткові матеріали. Найпоширеніші з них:
- ізолон;
- технічне коркове покриття;
- утеплене покриття підлоги;
- деревостружкові плити (ДСП);
- плити OSB (ОСБ).
Ізолон – спінений полімерний утеплювач, який використовується в якості підкладки під всі види підлогових покриттів за винятком лінолеуму. Технологія застосування изолона проста і приваблива: рулони матеріалу розкочують по утеплюваної поверхні, стикуються і з’єднують скотчем, зверху укладають ламінат або паркет.
Аналогічно застосовується коркове покриття – натуральний утеплювач, утворений спресованої крихтою коркового дерева. Коркове покриття продається у вигляді рулонів і панелей. Другий варіант краще – панелі мають більш високі теплоізоляційні якості, ніж рулонний матеріал. Недолік пробки – висока ціна, порівнянна з ціною декоративного підлогового покриття.
Набагато більш доступні в ціновому відношенні лінолеум з матеріалом, що утеплює шаром і утеплений ковролін. До основи їх кріплять спеціальним клеєм або не кріпляться зовсім: розгортають по поверхні, розрівнюють і притискають плінтусами. В якості підкладки до таких покриттів рекомендується використовувати пінополіуретан. Недоліки такого рішення:
- недовговічність покриття, обмежена терміном експлуатації лінолеуму і ковроліну;
- низькі показники міцності і щільності;
- невисокі естетичні властивості.
Не набагато складніше технологія утеплення бетонної підлоги плитами ДСП і ОСБ – на бетонну основу настилають гідроізоляцію (поліетиленову плівку), на неї укладають один або два шари плит і накривають все це декоративним покриттям. Виходить досить надійно, якісно і довговічне.
Утеплення по лагам
Якщо утеплення бетонної підлоги виконується в процесі будівництва, доцільно проводити його по лагам. Сучасна промисловість випускає величезну кількість утеплювачів, придатних для цієї мети. За способом застосування вони поділяються на 5 великих груп:
- насипні;
- наливні;
- напилювані;
- плиткові;
- рулонні.
До насипним відносяться гранульовані шлаки, керамзит, піноскло та інші подібні матеріали. Наливні утеплювачі – це всім відомі полімерні суміші типу Thermo Plast. Напилювана вважаються пеноизол (рідкий пінопласт) і поліуретан. Плиткові утеплювачі представлені на ринку будматеріалів екструдованим пінополістиролом і мінераловатними плитами. До рулонних відносяться та ж мінвата і пенофол.
Незалежно від виду матеріалу утеплення бетонної підлоги по лагам проводиться таким чином:
- стелиться гідроізоляційна плівка;
- проводиться установка лагов з кроком близько півметра;
- між лагами закладається теплоізоляційний матеріал;
- монтується досочних підставу;
- укладається декоративне покриття для підлоги.
За умови дотримання технології бетонну підлогу виходить досить теплим і довговічним.