Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами

Водоемульсійна фарба вже давно стала одним з найбільш використовуваних при будь-якому ремонті матеріалів. Це не дивно, оскільки «водоемульсіонка» в порівнянні з іншими оздоблювальними матеріалами має масу переваг: вона абсолютно нешкідлива і не має різкого запаху, дуже швидко сохне, а змішуючи різні фарби, можна отримати практично будь-який колір і відтінок. Крім того, вона дуже економічна, а технологія фарбування поверхонь такою фарбою досить проста і не вимагає спеціальних інструментів і навичок. Звичайно, певними знаннями володіти все-таки необхідно. Так як же правильно пофарбувати стіни водоемульсійною фарбою?

Особливості втиснути фарби

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
Водоемульсійні фарби розрізняються не тільки за кольором, але і за властивостями і хімічним складом

Залежно від що входять до складу компонентів водоемульсійні фарби діляться на наступні основні групи: силікатна, мінеральна, полівінілацетатна, акрилова і силіконова. Розглянемо кожну з них докладніше.

Силікатна фарба

До складу таких фарб включені скріплюють речовини на основі рідкого скла. Силікатна фарба є однією з найбільш стійких: пофарбована поверхня може зберігати привабливий зовнішній вигляд протягом десяти і більше років.

Силікатна фарба містить лугу, так що при роботі з нею обов’язково необхідно дотримуватися правил техніки безпеки і точно слідувати інструкції виробника.

Мінеральна фарба

Це фарба на основі цементу і гашеного вапна. Дуже добре підходить для фарбування необроблених бетонних і цегляних поверхонь. Роботи з мінеральною фарбою можуть проводитися навіть в приміщеннях з підвищеним рівнем вологості.

Полівінілацетатна фарба

Цю емульсію можна розбавляти водою і працювати з нею в непровітрюваних приміщеннях. Ще однією перевагою є те, що після висихання на її поверхні утворюється плівка, стійка не тільки до проникнення вологи, але і більш агресивних рідин, наприклад, масел. Тому цей тип фарби часто використовують у виробничих приміщеннях.

Акрилова фарба

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
Найпопулярніша фарба серед водоемульсійних – акрилова

Напевно, найпопулярніша з водоемульсійних фарб. Виробляється вона на основі акрилових і латексних смол і відрізняється дуже високою якістю і довговічністю. Правда, варто відзначити, що і вартість акрилових фарб є найвищою.

Силіконова фарба

В основі цієї фарби лежить водна дисперсія смол. Фарба володіє відмінним волого і пароотталківающім ефектом і може бути використана для фарбування практично будь-яких поверхонь, за винятком хіба що армованого бетону.

Силіконова фарба відмінно поєднується з будь-якими іншими видами фарб, що теж є важливою перевагою.

Підготовчі роботи

При використанні водоемульсійних фарб підготовчі роботи є дуже важливим етапом, від якого практично на 50% буде залежати якість кінцевого результату.

Необхідні інструменти та матеріали

Для підготовки поверхні стін і стелі до фарбування Вам будуть потрібні наступні матеріали й інструменти:

  • шпаклівка суха або готова;
Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
Шпаклівка може продаватися як в сухому, так і в готовому вигляді

Якщо стіни мають тільки дрібні дефекти, можна обійтися фінішної шпаклівкою. В іншому випадку для підготовчих робіт буде потрібно і стартова.

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
Без цього набору інструментів якісно приготувати стіни до фарбування не вдасться
  • набір шпателів;
  • ємність для приготування розчину;
  • дриль або шуруповерт з функцією дрилі;
  • будівельний міксер;
  • рівень;
  • грунтовка;
  • валик або кисть для нанесення грунтовки;
  • штукатурна сітка або наждачний папір;
  • поліетиленова плівка або обгортковий папір;
  • скотч.

Підготовка приміщення

Вже перед початком підготовчих робіт приміщення, в якому буде проводитися фарбування, потрібно певним чином підготувати.

В ідеалі необхідно повністю звільнити кімнату від меблів. Але якщо такої можливості немає (наприклад, в кімнаті знаходиться шафа, який необхідно розбирати), то слід ретельно вкрити предмети, що залишилися плівкою або папером. Також рекомендується вкрити підлоги кімнати, причому не тільки біля тієї стіни, яка буде фарбуватися, а й в місці приготування шпаклювального розчину і змішування фарби.

Якщо є можливість, то підлогу краще закрити повністю.

Підготовка поверхні

Якщо стіни або стелю практично не мають візуальних дефектів (така ситуація найчастіше зустрічається в «новобудовах»), то в якості підготовки буде достатньо ретельно очистити їх від пилу і бруду – для цієї мети можна використовувати пилосос зі спеціальною насадкою – і промити водою. Після того як поверхня повністю просохне, на неї наноситься шар грунтовки, після висихання якого можна приступати безпосередньо до фарбування.

Якщо ж ви збираєтеся фарбувати старі стіни, на яких до цього вже було якесь покриття, то кількість підготовчих робіт буде дещо більшим.

В першу чергу зі стін потрібно повністю прибрати залишки минулого покриття.

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
Знімаємо старе покриття за допомогою шпателя

Після цього видаляються залишки пилу і стіна покривається шаром грунтовки під шпаклівку.

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
Грунтуем стіни валиком

Якщо у вирівнюванні потребує не вся поверхня стіни, то для економії матеріалу гарантувати можна тільки «робочі області».

Коли грунтовка висохла, наносять перший шар шпаклівки.

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
Вирівнюємо стіну за допомогою шпаклівки

Залежно від стану стін він може стати як фінішним шаром (і єдиним), так і стартовим, який після обробки буде покритий ще одним шаром шпаклівки.

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
Усуваємо дрібні дефекти за допомогою затирочної сітки

І фінальним етапом підготовки стін до фарбування є покриття шпаклёванной поверхні ще одним шаром грунтовки.

З огляду на, що кожному з шарів необхідно повністю висохнути, повний цикл підготовки стін може зайняти до 72 годин.

Ще одним варіантом підготовки стін є обклеювання їх спеціальними шпалерами «під фарбування». У цьому випадку, природно, фінальний шар грунтовки наносити не потрібно.

Приготування фарби

Якщо Вас влаштовує колір купленої фарби, то перед нанесенням на стіни досить буде лише ретельно перемішати її, піднявши з дна ємності все згустки. Зробити це можна будівельним міксером, але можна обійтися і будь-якої пластикової або дерев’яною рейкою.

Якщо фарба надто густа, то її можна трохи розбавити водою.

Якщо ж ви збираєтеся створити комбінований колір, то в цьому випадку фарбу доведеться змішувати, дотримуючись певної технології.

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
Шляхом змішування фарб можна отримати практично будь-який відтінок

 По-перше, визначте, яка фарба буде основною і саме в неї додавайте інші кольори. По-друге, врахуйте, що остаточний колір фарби «проявиться» тільки після повного її розмішування, так що ні поспішайте додавати той чи інший компонент, якщо розчин здається Вам недостатньо насиченим. По-третє, після кожного перемішування фарби міксером обов’язково дочекайтеся повного зникнення піни. І останнє, готуйте фарбу відразу в достатній кількості для фарбування всієї поверхні. Відтворити в точності отриманий відтінок буде вже неможливо!

Технології фарбування

Розглянемо питання, пов’язане з тим, як наносити водоемульсійну фарбу. Робити це можна трьома основними способами: краскопультом, пензлем і валиком.

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
Три основні інструменти для фарбування

Фарбування валиком

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
Найпростіший спосіб завдати ‘водоемульсіонку’ на стіни

Один з найбільш простих і швидких способів фарбування. Для нього Вам знадобиться валик зі змінними насадками (краще використовувати не поролоновий, а з ворсом), кисть для прокраски важкодоступних місць і кювету для фарби.

Якщо вам належить фарбувати стелю або високі стіни, краще придбати валик з телескопічною ручкою.

Налийте в кювету трохи фарби і добре змочіть в ній валик. Надлишки фарби видаляються прокаткою валика по гофрованого краю кювети. Після цього від кута кімнати починайте наносити фарбу валиком на поверхню стіни. Робити це потрібно зверху вниз. Коли фарба на валику закінчується, його необхідно повторно змочити в кюветі. Кожен наступний шар повинен трохи перекривати попередній.

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
Кожен наступний шар фарби повинен бути перпендикулярний попередньому

Якщо Ви фарбуєте шпаклёванние стіни, то Вам необхідно буде нанести три шари фарби. При цьому перший і третій шари наносяться вертикально, а другий – горизонтально. Таким чином, Вам вдасться рівномірно покрити фарбою всю поверхню стіни і уникнути розлучень і перепадів тону. Якщо ж ви фарбуєте шпалери, то досить буде двох шарів: перший горизонтальний і другий вертикальний.

Кути і важкодоступні місця дофарбовував за допомогою кисті.

Фарбування пензлем

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
‘Класична’ кисть також підходить для нанесення ‘водоемульсіонкі’

Кисть можна використовувати не тільки як допоміжний елемент при роботі з валиком, а й як основний інструмент.

Налийте фарбу в ємність (при даній технології необов’язково використовувати кювету) і занурте в неї кисть, ширина якої повинна бути мінімум 100 міліметрів, в фарбу приблизно на третину довжини щетини. Надлишки фарби можна видалити, провівши пензлем по краю ємності.

Видаляючи залишки фарби, не натискайте занадто сильно, оскільки це може призвести до утворення бризок і видаленням занадто великої кількості фарби.

Фарбувати починаємо зверху вниз, невеликими мазками, періодично міняючи їх напрямок. При нанесенні кожного наступного шару чергування напрямки мазків слід міняти таким чином, щоб вони накладалися один на одного перпендикулярно.

Намагайтеся наносити шар фарби на всю стіну в «один захід», оскільки інакше можуть бути помітні перепади тону.

Фарбування краскопультом

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
Користуючись фарбопультом, можна отримати практично ідеальну поверхню

Краскопульт відносять до професійних малярським інструментів. З його допомогою можна домогтися практично ідеального нанесення фарби, без розлучень і потьоків.

Існує кілька моделей фарбопультів, але принцип роботи з ними приблизно однаковий.

У бачок приладу наливають необхідну кількість фарби. Роблять «холостий постріл» на приготовлену заздалегідь папір. Це робиться для того, щоб очистити сопло від надлишків фарби, які можуть залишитися на стіні у вигляді патьоків. Коли фарба початку розпорошуватися рівномірно, приступають до фарбування поверхні.

Краскопульт потрібно тримати перпендикулярно фарбується стіні на відстані 30-50 сантиметрів. Переміщують краскопульт плавними обертальними рухами, рівномірно покриваю стіну фарбою. Після висихання першого шару процедуру повторюють до утворення гладкого рівномірного кольору.

Декоративне фарбування

За допомогою втиснути фарби Ви також можете створювати на поверхнях красиві і незвичайні узори і навіть справжні картини. Для цього можна скористатися наступними технологіями:

Фарбування фігурним валиком

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
З допомогою фігурного валика можна нанести як абстрактну фактуру, так і візерунки

Існують різні валики, які дозволяють отримати цікаву фактурну фарбування і навіть наносити на стіни оригінальні візерунки. Робота з ними практично не відрізняється від роботи з звичайним валиком. Природно, декоративну фарбування починають тільки після того, як основний шар фарби повністю висох.

Фарбування за допомогою малярного скотча

Всі тонкощі роботи з водоемульсійними фарбами
За допомогою скотча можна створювати правильні геометричні візерунки

Якщо ви хочете нанести на стіни правильні геометричні візерунки, то для цього можна скористатися спеціальним малярським скотчем. Його клеять на нанесений на стіну малюнок і після цього зафарбовують необхідну область. Завдяки скотчу фарба не потрапляє за межі узору, утворюючи на стиках рівну пряму лінію.

Щоб не утворилися патьоки, скотч рекомендується знімати тільки після повного висихання фарби.

Фарбування з трафаретом

Трафарет можна виготовити самостійно, але краще скористатися готовими формами з малюнками, які продаються в будівельних супермаркетах. Порядок використання трафаретів і необхідні кольору фарби для кожного шару Ви знайдете в доданих до них інструкціях. Фарба на трафарет наноситься за допомогою поролонового тампона.

Тампон не слід притискати до поверхні дуже сильно, оскільки інакше під трафарет можуть потрапити патьоки фарби.

Відео: незвичайний спосіб фарбування текстурованим валиком

Нанесення втиснути фарби на проблемні поверхні

З фарбуванням підготовлених поверхонь ми розібралися, але бувають ситуації, коли гладка поверхня стіни, яка не потребує вирівнювання, вже покрита побілкою, фарбою або шпалерами. Як надходити в подібних ситуаціях, розглянемо далі.

Шпалери

Незважаючи на те що існують шпалери «під фарбування», наносити водоемульсіонку на звичайні, навіть відмінно приклеєні шпалери, категорично не рекомендується. Звичайний папір обов’язково розмокне від фарби, що призведе до зморщування поверхні і утворення «катишек». Таким чином, старі шпалери потрібно обов’язково зчистити зі стіни. Після цього поверхню готується під фарбування за вищеописаною технологією.

Побілка

Який би гладкою ні виглядала стіна з побілкою (неважливо крейдяний або вапняної), її перед фарбуванням доведеться змити. Це пов’язано з тим, що вона може почати тріскатися і пузиритися, а навіть якщо цього не станеться, то через рік-два вона почне відшаровуватися від стін разом з фарбою. Так що якщо ви не хочете перефарбовувати стіни раз на рік, то побілку краще змити, а стіни підготувати.

Гіпсокартон

Стіни з гіпсокартону є рівними і начебто не вимагають додаткової шпаклівки. Це так, якщо Ви збираєтеся обклеїти їх шпалерами. Але якщо Ви хочете фарбувати гіпсокартон водоемульсійною фарбою, то шар фінішної шпаклівки доведеться нанести на всю поверхню.

Справа в тому, що шпаклівка на стиках і темніший колір гіпсокартону дадуть різний відтінок «водоемульсіонці». І навіть фарбування в 2-3 шари це не виправить.

Масляна фарба

Єдиним покриттям, яке можна не змивати, є олійна фарба, природно, за умови, що вона сама не почала відставати від стін. Таку поверхню досить зачистити дрібним «наждачкою», ретельно вимити і покрити шаром грунтовки. Після чого можна сміливо наносити на неї «водоемульсіонку».

Як бачите, фарбування поверхні водоемульсійною фарбою не така складна, як може здатися на перший погляд. Цю роботу цілком під силу виконати своїми руками, причому навіть перший досвід такої роботи може дати відмінні результати. Вдалого Вам ремонту!