Антуріум вважається дивовижною рослиною, яка володіє декоративними якостями. Вважається, що квітка приносить у дім щастя, гроші та благополуччя. Доглядати за рослиною нескладно, але багато процедур вимагають особливої уваги. Розгляньте особливості утримання антуріума в домашніх умовах.
Короткий опис антуріума
Антуріум є епіфітною або напівепіфітною багаторічною рослиною сімейства Ароїдних родом з Південної та Центральної Америки. У перекладі означає “чоловіче щастя”. За різними даними ця рослина налічує від 500 до 900 видів.
У висоту антуріум досягає 50-70 см, росте повільно. У рослини шкірясте листя, яке залежно від виду може мати різну форму і розмір:
- округлі;
- серцеподібні;
- розсічені;
- лопатоподібні;
- подовжені;
- цільні;
- широколанцетні.
Листова пластина матова або глянсова, як правило, пофарбована в темно-зелений відтінок, проте зустрічаються сорти з “розмальованим” листям.
Догляд за “Чоловічим щастям” відразу після покупки
Коли ви купуєте антуріум, на вас покладається велика відповідальність, оскільки він вважається вибагливим у догляді і потребує особливої уваги. Заздалегідь ознайомтеся з усіма рекомендаціями щодо утримання в домашніх умовах.
Як доглядати за квіткою відразу після покупки:
- Подбайте про те, щоб рослина добре розвивалася. Для цього йому потрібен тісний горщик. Антуріум не любить багато просторової свободи, оскільки так він витрачає всі свої сили на розвиток кореневих нащадків, що загрожує перекисленням ґрунтосуміші.
- Переважно вибирати тару, де корінню буде просторо. Краще, щоб ємність була довгого формату. Таким чином квітці буде комфортніше, а стебла стануть покриватися листям.
- В обов’язковому порядку заповнюйте ємність субстратною ґрунтосумішшю з фракціями керамзиту. Щорічно навесні замінюйте землю. Так ви забезпечите рясне цвітіння.
Припустимо змішування ґрунту з торфом і мохом, при цьому зробіть з боків горщика невеликого діаметру отвори для забезпечення активного надходження кисню до коріння.
Умови для нормального вирощування
Щоб правильно виростити антуріум і домогтися його цвітіння, забезпечте йому належні умови. Тільки при дотриманні режиму відповідної температури, необхідної освітленості та вологи вдасться домогтися позитивного результату.
Температура
Антуріум вважається теплолюбною культурою, тому у весняний і літній період ставте горщик із квіткою в приміщення, де температура на рівні +22…+28 градусів. Показник не має бути нижчим за позначку +18 градусів, інакше рослина може захворіти і загинути.
На початку осені і до кінця зими квітка має стояти в прохолодному місці, де температура +16 градусів. Поступово привчайте рослину до зниження і підвищення температури. У антуріума погана реакція на протяги і температурні скачки.
Вологість повітря
Рослині необхідна висока вологість повітря – близько 90%. Якщо в приміщенні буде занадто сухе повітря, це може призвести до уповільнення розвитку квітки. Антуріуму потрібні й регулярні гігієнічні процедури: видаляйте пил і бруд зволоженою губкою або м’якою ганчіркою.
У весняно-літній період забезпечте рослині зволоження листя, використовуючи пульверизатор. Користуйтеся тільки відстояною не холодною водою, щоб прискорити ріст і розвиток куща.
Щоб підтримувати високий рівень вологості, квітковий горщик з рослиною поставте в глибокий піддон, наповнений керамзитом або галькою, влийте в нього трохи води, щоб дно горщика не стикалося з рідиною.
Куди поставити, як освітлювати?
Вважається, що ідеальне рішення це східна частина кімнати, де поруч розташовується вікно, яке постачатиме антуріум світлом. Але є й інші тонкощі:
- Подбайте про те, щоб квітка була захищена від протягів.
- Якщо у вас пластикові вікна, можете поставити його на підвіконні.
- Вибирайте те місце, де падає світло, але немає вітру.
- Досвідчені квітникарі відзначають, що антуріум показує гарний розвиток і цвітіння на західному або східному підвіконні. Насправді, квітка не потребує дуже яскравого і розсіяного світла. На північному підвіконні куща може рости, проте, як правило, йому не вистачає світла.
- Якщо ви вирішили поставити рослину на південне вікно, притініть її від потрапляння прямих сонячних променів, використовуючи тюль або папір. Краще поставте антуріум подалі від вікна.
- Не встановлюйте рослину поруч з електричними приладами, оскільки від них виходить випромінювання, яке несе шкоду квітці, також поглинає позитивну енергетику.
- На зимовий період допустимо встановлювати антуріум у ванній кімнаті на підвіконні. Так вона отримає достатньо вологості та природного тепла.
- Влітку обирайте місце в спальні або вітальні.
Цвітіння
Антуріум вважається рослиною, яка в природних умовах здатна цвісти майже цілий рік, однак для того, щоб тішитися красивими квітами, створіть вдома відповідний мікроклімат, підтримуйте вологість і температуру.
Під час цвітіння “чоловіче щастя” особливо гарне – його дрібні квіточки зібрані в суцвіття-качан, що за формою нагадує хвіст. Качан за довжиною може досягати від 5 до 30 см, оточений яскравим покривалом, який залежно від сорту може змінювати забарвлення: червоний, зелений, рожевий, білий, жовтий тощо.
Доглядові заходи
Догляд за антуріумом передбачає пересадку, обрізку, полив, підживлення. Якщо забезпечити рослині правильні процедури і приділити трохи уваги, вона віддячить вам пишним і тривалим цвітінням.
Полив
У період активного росту антуріума йому необхідний регулярний і правильний полив. Забезпечте рослину вологою, коли ґрунтова суміш у горщику просохне на половину висоту. Поливайте “чоловіче щастя” м’якою і добре відстояною водою.
Антуріум набагато краще переносить невелику посуху, ніж регулярний застій рідини в субстраті. Через надмірну вологість на кореневій системі може з’явитися гниль. Через півгодини після поливу обов’язково злийте з піддону зайву рідину.
Підживлення
Квітка потребує систематичних підживлень для гарного росту. Щоб поповнити їх, використовуйте комплексне мінеральне добриво, проте врахуйте, що дозування має бути вдвічі меншим, ніж виробник вказав на упаковці. Проводьте процедуру тільки у весняно-літній період 1 раз на кілька тижнів.
Деякі квітникарі проводять позакореневе підживлення, але не частіше, ніж 1 раз на 7-10 днів. Рослина відмінно відгукується на органічні підживлення, тільки не дуже зручно використовувати їх у домашніх умовах. Наприклад, допустиме застосування кінського або коров’ячого напівперепрілого гною.
Пересадка
Проводьте процедуру на самому початку вегетаційного періоду – з лютого по березень. У крайньому разі, допускається пересаджувати “чоловіче щастя” і з березня по серпень. Процес повинен проходити акуратно, оскільки листові пластини і коріння рослини можна легко пошкодити.
Поки кущ молодий пересаджуйте його щорічно, при цьому використовуючи горщик на 10-20 мм більший за попередній. Дорослі рослини пересаджуйте тільки за необхідності, наприклад, якщо коріння вже не поміщається в горщику.
Корисні рекомендації:
- Використовуйте пластиковий горщик, оскільки в керамічній тарі температура субстрату і повітря в кімнаті практично однакові. Вибирайте довгий, але не дуже широкий горщик. Зробіть на дні дренажний шар з невеликих шматочків цегли. Так рідина не буде затримуватися в ґрунтосуміші.
- Застосовуйте пухкий і добре дренований ґрунт. Склад субстрату може бути таким: рубаний сфагнум, торф і дерновий ґрунт у співвідношенні 2:2:1. Також рекомендується використовувати ґрунт з листяного ґрунту, торфу і піску з розрахунку 1:1:1.
Деякі квітникарі роблять субстрат з кори сосни, керамзиту і грубого торфу.
Розмноження
Найпопулярнішими способами розмноження вважаються живцювання і ділення куща. Однак існують й інші варіанти збільшити кількість кущиків. Щоб рослина прижилася, обов’язково дотримуйтесь режиму поливу і стежте за температурою в приміщенні.
Варіанти розмноження:
- Вирощування з насіння. Це довгий і трудомісткий процес, яким, як правило, користуються тільки професійні селекціонери для виведення нових сортів. У домашніх умовах насіння може погано сходити.
- Живцювання. Зріжте із зеленої частини рослини невеликий пагін і посадіть у новий горщик. Можете використовувати лист або повітряні корінці. Відразу після пересадки поливайте молоду рослину, а наступного дня внесіть мінеральне добриво.
- Ділення куща. Перед розмноженням рясно полийте материнський кущ і переконайтеся, що на кожній частині є хоча б один листок і точка росту. Висаджуйте пагони на тій же глибині, на якій вони були раніше.
- Листом. Для розмноження з дорослої рослини зріжте великий лист розміром до 4 см. Згорніть його в трубочку і посадіть у заздалегідь зволожений ґрунт із дренажним шаром. На поверхні має залишитися третина листа.
- Відростком. Припустимо розмноження дітками. Для цього акуратно відокремте маленький пагін від інших діток і посадіть його в попередньо підготовлену поживну суміш. Зволожте і розпушіть ґрунт. Як правило, дітки добре приживаються.
Використовуйте найбільш підходящий спосіб розмноження, але обов’язково забезпечте рослині належний догляд.
Обрізка
У період цвітіння категорично заборонено виконувати обрізку. Проводьте процедуру у напрямку зверху вниз під кутом. У сильно розгалужених рослин формуйте крону. Компактні та маленькі кущики потребують видалення сухого листя.
Омолодження
При розростанні антуріума нижнє листя поступово відмирає, а нагорі з’являється вже нове. Така особливість злегка псує зовнішній вигляд рослини, а квітки стають дрібними або й зовсім пропадають. Процедура омолодження дозволить вирішити цю проблему:
- Відріжте свіжу верхівку з листям, щоб залишилося повітряне коріння.
- Укорініть верхівковий живець, посадивши його повітряними корінцями в землю, при цьому заглиблюючи розетку.
- Періодично поливайте рослину і чекайте, коли вона почне рости.
З такою процедурою впорається навіть недосвідчений квітникар, головне, відповідально підійти до цього процесу.
Запилення
У природі антуріум запилюється численними комахами, а в умовах домашнього вирощування використовуйте ватяну паличку або м’який пензлик і самостійно подбайте про це. Протягом 5-7 днів проводьте перехресне запилення квіток.
Хвороби та шкідники
Антуріум може часто уражатися захворюваннями грибкового та вірусного типу, також він здатний піддаватися нападкам шкідників. Щоб своєчасно позбутися проблеми, регулярно оглядайте рослину.
Які хвороби можуть загрожувати “чоловічому щастю”:
- Антракноз. Грибкове захворювання, при якому на листках з’являються бурі плями. Щоб позбутися хвороби, обприскайте кущ розчином будь-якого фунгіциду для кімнатних рослин.
- Септоріоз. Грибкове захворювання, що загрожує припиненням цвітіння. При септоріозі на листках утворюється білий і буруватий наліт. Використовуйте фунгіциди для промислового виробництва. Для профілактики стежте за температурою і рівнем вологості в приміщенні.
- Фузаріозне в’янення. Хвороба супроводжується гниттям кореня, опаданням і пожовтінням листя, засиханням стебла. Для лікування обприскайте рослину Трихофітом. Для профілактики регулярно розпушуйте ґрунт, щоб не застоювалася волога.
- Коренева гниль. Проявляється у вигляді всихання стовбура, пожовтіння листя, відсутності квітів і ягід. Пересадіть квітку в інший горщик з новою ґрунтовою сумішшю.
- Борошниста роса. Небезпечне захворювання, здатне призвести до повної загибелі рослини. На листках і стеблі з’являється білий наліт. Обприскайте антуріум будь-яким фунгіцидом для кімнатних квітів, а для профілактики регулярно розпушуйте ґрунт.
- Хлороз. Захворювання призводить до пожовтіння листя. Щоб зупинити захворювання, переставте горщик з квіткою на сонячне місце і внесіть комплексне добриво з вмістом заліза.
- Рослинна віспа. Супроводжується жовтими плямами у вигляді кілець, що зрештою призводить до припинення розвитку і росту. Посильте підживлення, щоб рослина самостійно впоралася з вірусом.
Інші причини пожовтіння листя описані в наступній нашій статті.
Антуріум може піддатися нападкам комах:
- Павутинний кліщ. На листках утворюється своєрідний тонкий наліт, а в землі при розпушуванні ви можете виявити самих комах і відкладені ними яйця. Використовуйте спеціальне інсектицидне мило, яким вимийте рослину.
- Попелиця. Харчується листям рослини. Виявити шкідників можна за пожовклим листям і поганим ростом квітки. Для боротьби з попелицею обприскуйте квітку інсектицидом Малатіон.
- Трипси. Комахи, що вгризаються в товщу листя і не показуються на поверхні. При ураженні трипсами на листках з’являються чорні цятки. Посильте полив і щодня обприскуйте рослину з пульверизатора.
- Щитівка. Листя стає липким і неприємним на дотик. Зблизька на листових пластинах можна побачити яйця шкідника. Для лікування пересадіть квітку та обприскайте розчином Актари.
- Білокрилка. Уражене листя жовтіє і стає клейким, а якщо добре оглянути його, можна виявити дрібні жовтуваті личинки. Для боротьби з комахами зріжте уражене листя і обробіть рослину Іскрою.
- Нематоди. Листя і стебло висихають, а рослина починає швидко в’янути. Щоб вилікувати антуріум пересадіть його в горщик зі знезараженим субстратом і обприскайте препаратом Інта-вір.
- Борошнистий червець. Листя стає липким – шкідники прогризають на ньому дірки. Щоб знищити комаху, обприскайте рослину будь-яким інсектицидом для кімнатних рослин. Також бажано пересадити антуріум.
Обов’язково оглядайте “чоловіче щастя”, щоб вчасно виявити захворювання або комаху. Так ви зможете запобігти можливій загибелі квітки.
Як реанімувати квітку після хвороби або стресу
Часто квітка починає гинути через проблеми з корінням або занадто твердий ґрунт. Якщо ви не пересаджували рослину більше року, зробіть це негайно.
Акуратно дістаньте антуріум з горщика і посадіть у новий субстрат, змішаний з деревним вугіллям, мохом і корою. Обережно обірвіть засохле листя і обприскайте стовбур. У цей час також підгодуйте “чоловіче щастя” мінеральними добавками і вітамінами.
Часті помилки
Оскільки антуріум – тропічна рослина, більшість квітникарів намагаються забезпечити їм потрібну кількість сонячного світла. Однак багато хто перестарається в цьому плані, тому яскраве світло призводить до загибелі квітки.
Взимку квітці не вистачає тепла. Від холоду на листках починають проявлятися гнилі плями, зовні квітка стає млявою і слабкою. Слідкуйте за тим, щоб температура повітря в приміщенні не опускалася нижче +15 градусів.
Через недосвідченість новачки часто надмірно поливають рослину, через що починає гнити коріння. Не варто цього робити.
Відповіді на популярні запитання
Ніхто не застрахований від помилок, і навіть досвідчений квітникар через незнання може завдати шкоди рослині. Ознайомтеся з відповідями на найпопулярніші запитання, які ставлять власники антуріума:
- Чому погано росте? Причина може ховатися в нестачі світла або вологи. Вносьте мінеральні добрива – вони допоможуть наситити квітку всім необхідним для швидкого росту.
- Чому в’яне? Як правило, це трапляється через холод. Причиною такої поведінки часто стає фузаріоз – захворювання розвивається в умовах надлишку вологи або заражень від брудних рук, домашніх тварин.
- Через що листя скручується в трубочку? Причин може бути кілька: погане освітлення, протяг, надмірно сухе повітря, вплив прямих сонячних променів.
- Як часто цвіте? Рослина здатна цвісти практично цілий рік, роблячи перерви тільки в зимові місяці. Якщо забезпечити квітці належний догляд, бутони почнуть розпускатися вже на початку весни. У такому стані антуріум може простояти протягом кількох місяців. При цьому квітки “чоловічого щастя” здатні на тривалий час зберегти свій первісний вигляд під час зрізання – у букеті може простояти до 30 днів. Як правило, в домашніх умовах час цвітіння антуріума становить близько 1 місяця, і, найчастіше, це відбувається в серпні, коли найспекотніша погода.
Антуріум вважається цікавою декоративною рослиною, за якою не так складно доглядати. Рослина потребує нескладних доглядових заходах, забезпечивши які ви зможете отримати гарну квітку, і вона буде радувати вас тривалий час.