Антуріум Шерцера є кімнатною рослиною, яка має велике темно-зелене листя і великі частіше яскраво-помаранчеві квітки особливої форми. Належить до трав’янистих вічнозелених багаторічників, які цвітуть навесні або цілий рік. На відміну від інших видів антуріумів, Шерцера досить-таки компактна і невибаглива у вирощуванні.
Опис рослини
Шерцера не тільки компактна, але й витончена, тому що черешки листя елегантно згинаються. Батьківщиною культури вважається Південна і Центральна Америка, тому багаторічна рослина віддає перевагу тропічному клімату.
Характерні риси:
- Кущ. Висота його досягає до 35 см, але частіше це 30-32 см. Пагони досить тонкі, в підземній частині присутнє коротке стебло, яке ледь помітне. Зате коріння дуже потужне. Черешки мають циліндричну форму і діаметром в 3 мм, при цьому вони злегка коротші за листя і більш яскраві за забарвленням. Листові пластини завжди темно-зелені, незалежно від сорту. Їх довжина варіюється від 5 до 15-25 см, але виглядають дуже акуратно. Структура листя шкіряста, поверхня із зовнішнього боку напівматова, з внутрішнього повністю матова. Форма – овально-загострена. Прожилки трохи темніші за основний колір, помітні слабо.
- Суцвіття. Являє собою вигнутий помаранчевий качан, навколо якого присутнє серцевинне покривало розміром від 10 до 12 см.Квітконос подовжений. Квітка має унікальну конфігурацію – спіралеподібність або витончену загнутість, яка біля качана закінчується звуженістю. Через це багато квітникарів називають антуріум Шерцера шиєю фламінго, поросячим хвостиком або штопором. Покривало яскравіше за качан – має оранжево-червоні відтінки. Зустрічаються екземпляри зі світлішими вкрапленнями тощо. д.
Антуріум Шерцера цвіте по-різному, залежно від конкретного сорту, освітлення та інших умов зростання. Але найчастіше це 4-6 місяців протягом весни і літа. Якщо ж восени та взимку створити потрібні умови, то культура цвістиме і в ці періоди. Після закінчення цвітіння конкретного бутона залишається насіння кулястої форми.
Кращі сорти
Антуріум Шерцера підрозділяється більш ніж на 40 сортів, але найпопулярнішими серед вітчизняних квітникарів вважаються лише деякі. Кожен має свої особливості:
-
Антуріум шерцера Крістін (christine). Це одноколірний представник із цегляно-червонуватим відтінком. Тип суцвіття – штопоровидний, параметри листя – від 20 до 25 см, висота куща – від 20 до 30 см, а діаметр бутона становить у середньому від 10 до 11 см.
- Ліндсі. Колір однотонний, максимальний діаметр квітки – 10 см. У висоту досягає до 35-40 см. Відмітна особливість – листя більш витягнуте, ніж у інших антуріумів Щерцера.
- Граффіті. Володіє незвичайним двоколірним забарвленням – на тлі цегляного тону присутні дрібні світлі плями. Бутон великий – близько 13 см у діаметрі, листя досягає 25 см. Особливість – дуже широке покривало. Є й другий різновид Граффіті – цегляні вкраплення на білому тлі.
- Лімонетті. Ця квітка має незвичайне для Шерцера забарвлення покривала – чисто біле. Бутони невеликого розміру – максимум 7,5 см, листя – від 15 до 20 см, висота – від 2 до 30 см.
- Амаретті. Ще один незвичайний представник з пунктирним малюнком, колір покривала поєднує в собі зеленуватий, рожевий і жовтий тон, а качан має світло-помаранчеве забарвлення. Бутони дрібні – до 5,5 см у діаметрі, листя від 10 до 15 см. Висота рослини – максимум 20 см, але частіше від 10 до 15 см.
- Амароссі. Характеризується одноколірним покривалом рожевого відтінку і жовтим качаном. Бутони в діаметрі близько 10 см, листя в довжину максимум 25 см. Відрізняється повною відсутністю аромату.
- Деббі. Яскравий помаранчевий представник з однотонним забарвленням. Квітки великі – їх діаметр варіюється від 12 до 15 см, а ось листя має яйцеподібну форму.
- Фрагетті/Фражетті. Це компактний різновид з діаметром квіток близько 8,5 см і листям від 10 до 15 см, які відрізняються дуже гострим кінцем. Висота від 10 до 20 см.
- Джованні. Одноколірна помаранчева квітка з діаметром близько 12 см і довжиною листя до 25 см.
- Белладотті. Володіє різнобарвним покривалом з пунктирним візерунком – на світлому із зеленими відтінками полотні локалізуються помаранчеві вкраплення. Початок однотонний. У діаметрі квітка досягає до 8 см, листя завдовжки від 10 до 15 см.
- Фіоретті. Дуже компактна квітка з діаметром у 4,5 см, довжиною листя від 7,5 см. Покривало і качан однотонні яскраво-помаранчеві.
- Наднової. Рослина має дуже великі квітки, які в діаметрі досягають до 20 см. При цьому і висота куща значна – 50 см. Колір стандартний помаранчевий, однотонний.
- Бразилія. Характеризується однотонним червоно-цегляним забарвленням. Квітки в діаметрі близько 14 см, довжина листя варіюється від 20 до 25 см.
- Амазон. Відрізняється темно-помаранчевим відтінком з діаметром квіток близько 14 см. Листя дуже витягнуте.
- Робіжн. Володіє світло-помаранчевим тоном, діаметром квітки в 11 см і розміром листя до 25 см. Листя більш яйцеподібне.
Умови вирощування для антуріума Шерцера
Антуріум Шерцера вважається екзотичною рослиною, але вирощувати його не так складно, як може здатися на перший погляд. Головне – спочатку створити квітці необхідні умови утримання, щоб культура почувалася комфортно.
Освітлення і розміщення
Всі види антуріума люблять велику кількість світла, тому їм потрібно забезпечити освітлення протягом мінімум 12 годин. При цьому важливо стежити, щоб це були не прямі сонячні промені, а розсіяне світіння. Тому, якщо квітка стоїть на підвіконні, куди тривалий час світить сонце, краще її затінювати. Наприклад, шторками з легкої тканини або відкритими жалюзі.
Найкраще місце розташування для антуріума Шерцера – східні та західні підвіконня. Взимку або за похмурої погоди обов’язково встановлюйте штучне освітлення. Слідкуйте за тим, щоб на горщик не потрапляв протяг.
Температурний режим і провітрювання
На температурний режим має прямий вплив пора року, тобто період активності та спокою квітки. Дотримуйтеся таких особливостей:
- навесні та влітку, з моменту початку бутонізації виставляйте температуру в діапазоні від +22 до +26 градусів;
- до осені поступово знижуйте її, щоб середні параметри дорівнювали +18-20 градусів;
- з настанням зимового часу, коли культура повинна впадати в сплячку (а їй це необхідно для відновлення сил) мінімальна межа температури має бути +15 градусів.
Врахуйте, що різкі перепади неприпустимі, інакше антуріум захворіє.
Важливо періодично і провітрювати приміщення, щоб у ньому було достатньо свіжого повітря, відповідно, і кисню, без якого не відбувається розвиток рослин. Тільки стежте, щоб не було протягів.
Вологість повітря і ґрунт
Виходячи з тропічного походження, антуріум Шерцера любить підвищений рівень вологості повітря – від 80 до 90%. Забезпечити такі показники за звичайних кімнатних умов неможливо, тому квітникарі підвищують вологість штучно. Для цього існує кілька способів:
- поруч із горщиком можна поставити стаціонарний зволожувач повітря або просто ємність, наповнену водою;
- встановити горщик у піддон з галькою, яку потрібно два-три рази на день зволожувати;
- проводити обприскування повітря поблизу квітки;
- протирати вологою ганчіркою листя і стебла.
Один раз корисно влаштовувати культурі душові процедури – проливати кущ теплою відстояною водою з лійки з розпилювачем. Але попередньо потрібно вкрити поліетиленовим пакетом суцвіття.
Щоб антуріум Шерцера швидко і благополучно розвивався, важливо підготувати правильний субстрат. Найпростіше придбати у квітковому магазині спеціальний субстрат для антуріумів, але він зустрічається рідко, тому квітникарі купують суміші для орхідей, азалій або ароїдних. В обов’язковому порядку в такий субстрат додається трохи сфагнуму.
Але буває й таке, що немає можливості це зробити. Тоді ґрунтосуміш готують самостійно. Вимоги до ґрунту – яким він має бути:
- пухким;
- родючим;
- повітропроникним;
- слабокислим (від 5,0 до 6,0 рН).
Для приготування візьміть у рівному співвідношенні такі компоненти:
- торф;
- сфагнум (мох);
- листова земля;
- дерновий ґрунт.
Припустиме вирощування в гідропоніці, подрібненій корі хвойних порід дерев. Ці ж компоненти бажано додавати і в приготований субстрат.
Догляд у домашніх умовах
Доглядати за антуріумом Шерцера теж нескладно. Досить правильно посадити і пересадити, своєчасно поливати, підгодовувати і стежити, щоб не напали шкідники, а рослина не захворіла. Не забудьте про умови утримання – підтримуйте оптимальну вологість повітря і температурний режим з урахуванням пори року.
Посадка, ємності
Щоб антуріум Шерцера рясно і тривало цвів, горщик підбирається не просторий, а навпаки, тісний. Він має бути таких же розмірів, як і коренева система. Інші особливості:
- матеріал горщика – глина або пластик, заборонений метал і скло;
- обов’язкові дренажні отвори на дні ємності;
- горщик має бути неглибоким, але широким.
Посадка культури здійснюється легко і просто – дотримуйтесь інструкції:
- Зробіть отвори на дні горщика, якщо вони відсутні.
- Укладіть перший шар з дренажного матеріалу. Припустимо використовувати глиняні черепки або керамзит. Шар – 3-4 см.
- Насипте субстрат шаром до 5 см.
- Вставте саджанець, але робіть це акуратно, оскільки коренева система хоч і потужна, але дуже тендітна (ламка).
- Засипте залишком ґрунтосуміші, злегка утрамбуйте.
- Полийте невеликою кількістю води (щоб не утворилося “болото”).
- Засипте мульчею. Для антуріума Шерцера найкраще підійде невеликий шар моху сфагнум. Він буде підтримувати нормальний рівень вологості та віддавати поживні речовини.
Полив
Оскільки антуріум Шерцера любить підвищену вологість повітря, то у квітки і такі ж запити щодо ґрунту. Тому поливати доведеться часто і рясно, але при цьому і враховувати те, що перезволоження може погубити культуру.
Правила поливу:
- важливо встановлювати горщик у глибокий піддон, щоб у нього витікала зайва вода;
- коли вона вся витече обов’язково зливайте з піддону;
- вода має бути відстояною протягом 2-4 діб і обов’язково кімнатної температури;
- визначити необхідність у поливі досить просто – огляньте верхній шар субстрату, якщо він починає підсихати, сміливо зволожуйте рослину;
- унеможливлюється застій рідини, тому дренажні отвори не повинні бути занадто маленькими;
- під час вегетації поливи мають бути вдвічі ряснішими, ніж у стані спокою.
Пересадка
Антуріум Шерцера любить стабільність, тому важко переносить пересадки. Отже, процедура проводиться тільки за гострої потреби. Це може бути потреба в переміщенні квітки в більш об’ємний горщик через розростання кореневої системи, заміна субстрату, хвороба культури. Пересаджувати антуріуми найкраще в ранній весняний період.
Як це зробити правильно – покрокова інструкція:
- Налийте у великий таз відстояну теплу воду.
- Поставте в нього горщик.
- Залиште так приблизно на добу або менше, що залежить від розміру рослини, коренів і самої ємності. Це необхідно для розм’якшення кореневих частин, щоб вони стали більш еластичними і не зламалися при перенесенні.
- Акуратними рухами витягніть квітку з горщика, утримуючи її за основу стовбура.
- Струсіть з кореневої системи залишки субстрату, за необхідності промийте.
- Уважно огляньте і видаліть непридатне коріння (підсохле, підгниле, захворіле тощо). п.). Зрізайте гострим ножем або секатором, які заздалегідь продезінфікуйте. Місця зрізів теж обробіть, наприклад, рожевим розчином марганцю.
- З метою профілактики обробіть рослину і особливо кореневу систему Цитовитом або Фітоспорином.
- У новий горщик покладіть дренаж, і далі дійте так само, як при посадці.
У перший час квітка має перебувати в півтіні. Обов’язково пересаджуйте антуріум після покупки, оскільки в магазинах нормальний стан рослини підтримується за допомогою внесення хімікатів.
До 5-річного віку квітку можна пересаджувати щорічно, далі не частіше одного разу на 3-4 роки.
Підживлення і добрива
Для антуріума Шерцера важлива родючість субстрату, причому, необхідно вносити найрізноманітніші речовини. Отже, найдоцільніше купувати мінеральні комплекси, призначені для сімейства Ароїдних або орхідей.
Правила підживлення:
- навесні та влітку вносьте добрива двічі на тиждень;
- восени – 1 раз на місяць;
- взимку – так само, як навесні або взагалі відмовтеся від процедури.
Удобрюйте відразу після поливу, скорочуйте дозування рівно в 2 рази на відміну від того, яке вказане в інструкції до конкретного добрива. Іноді допустимо використовувати органіку.
Хвороби, шкідники і методи боротьби
Незалежно від якості проведення доглядових заходів, від захворювань і нашестя шкідників ніхто не застрахований. Найчастіше ця проблема виникає через надмірно підвищену вологість, зараження від квітів, які ростуть поруч, або з ґрунту, який перед посадкою не дезінфікують (те ж саме стосується й інструментів).
Що зустрічається найчастіше:
- Зі шкідників антуріум Шерцера уражається попелицею, білокрилкою, павутинним кліщем, щитівкою, кореневою нематодою і борошнистим червецем. Для боротьби з ними застосовуються інсектицидні засоби – Іскра, Фітоверм, Інта-вір і подібне.
- Серед хвороб найпоширенішою вважається коренева або стеблова гниль, антракноз, несправжня борошниста роса та іржа. Для лікування використовуються фунгіциди, але існує великий ризик стрімкого поширення, через що антуріум гине. Тому періодично проводьте профілактичні обробки за допомогою розчину марганцю, Фітоспорину тощо. п.
Розмноження
Антуріум Шерцера настільки універсальний, що розмножується великою кількістю способів. Кожен із них має свої переваги та недоліки, особливості.
Ділення куща
Це найшвидший і спрощений варіант. Розмноження є продовженням іншої дії – пересадки. Як це зробити:
- Після вилучення квітки зі старого горщика промийте коріння теплою водою.
- Покладіть рослину на стіл і визначте місця поділу так, щоб на кожній частині були зрілі кореневі відростки.
- Розріжте рослину гострим ножем (продезінфікованим).
- Обробіть місця зрізів подрібненим активованим вугіллям або деревною золою.
- Посадіть стандартним способом.
Бічні пагони або дітки
Процедура проводиться теж при пересадці, але в цьому випадку досить тонким ножем відокремити діток (бічні пагони) від материнського куща. Далі потрібно встановити їх нижнім боком у коренеутворювач (Корневин, Гетероауксин тощо). п.) на 2-4 години, після чого перемістити в субстрат до моменту вкорінення. Як ґрунтосуміш візьміть у рівному співвідношенні пісок і торф, гарненько зволожте. Пересаджується в постійний горщик тоді, коли повноцінно сформується коріння.
Живцювання
Цей спосіб теж вважається вдалим, оскільки живці вкорінюються досить швидко. Що зробити:
- Виберіть міцні здорові пагони, на яких є повітряне коріння і мінімум 2 міжвузля.
- Зріжте під кутом у 45 градусів дуже гострим і тонким ножем.
- Поставте нижньою стороною в стимулятор росту.
- Підготуйте ємність із вермикулітом. Саме в ньому живці найшвидше пускають коріння.
- Зволожте його.
- Вставте живці так, що вони заглибилися максимум на 5 см.
- Накрийте їх обрізаною пластиковою пляшкою.
- Після формування кореневих відростків до розмірів у 5 см пересадіть у постійний горщик.
Для швидкого вкорінення необхідна температура повітря в діапазоні від +23 до +26 градусів.
Розмноження листом
Прийнято вважати, що всі Ароїдні можуть запросто розмножуватися листям, але це неправда. Тому що саме до антуріумів це не відноситься. Проте, листя теж можна задіяти, але воно повинно мати частину живця. Тому й діяти потрібно ідентично живцюванню.
Замість вермикуліту можна використовувати звичайну воду з низьким рівнем жорсткості.
Розмноження насінням
Цей спосіб використовується вкрай рідко, і для цього є значущі причини. По-перше, неможливо зберегти материнські характеристики, по-друге, процес отримання рослини дуже тривалий і клопіткий. Проте, якщо є бажання отримати абсолютно новий і незвичайний антуріум Шерцера, дотримуйтесь такої інструкції:
- Під час активного цвітіння зробіть запилення.
- Приблизно через рік зберіть насіння з насіннєвої коробочки.
- Опустіть їх у воду – ті, що спливли на поверхню, викиньте.
- Зернятка, що залишилися, опустіть у світло-рожевий розчин марганцівки для протруювання. Тримайте близько півгодини.
- Заповніть контейнер легким покупним субстратом.
- Зволожте його.
- Розмістіть насіння по поверхні. При цьому присипати ґрунтосумішшю не потрібно.
- Накрийте поліетиленовою плівкою.
- Переставте в тепле місце. Періодично поливайте за допомогою обприскування з пульверизатора і провітрюйте.
- Коли з’являться перші паростки, зніміть укриття.
- Проведіть перше пікірування після формування одного справжнього листочка.
Рости розсада буде дуже довго – кілька місяців, але протягом цього часу доведеться часто проводити нові пікіровки, щоб рослині вистачило місця для розвитку кореневої системи.
Антуріум Шерцера є видом, що складається з безлічі сортів, які володіють узагальненими характеристиками. Культура вважається не дуже вибагливою, але вимагає особливих умов зростання, особливо що стосується рівня вологості повітря і безпосередньо субстрату.