Ремонтантні сорти полуниці дуже популярні і затребувані, завдяки багаторазовому цвітінню і плодоношенню. Різновиди славляться соковитими і стиглими ягодами, якими можна насолоджуватися протягом усього теплого сезону.
Загальна характеристика ремонтантних сортів суниці
Ремонтантні сорти суниці закладають квіткові бруньки весь вегетаційний період, незалежно від тривалості світлового дня. До плюсів таких сортів відносять:
- швидке зростання;
- повторне і рясне плодоношення;
- відмінні смакові якості;
- стійкість до шкідників і хвороб;
- висока декоративність.
Перший урожай ремонтантних сортів садової суниці починають збирати в червні-липні, другий припадає на серпень, а третя хвиля за сприятливої погоди – відбувається у вересні-жовтні. У південних регіонах ягоди збирають навіть у листопаді.
Принципи вирощування ремонтантної полуниці
Ремонтантні сорти полуниці дещо відрізняються циклом росту і віддачі врожаю, ніж звичайна суниця. Час цвітіння у них триває дуже довго, листова маса наростає інтенсивно.
Якщо ви не будете регулярно підгодовувати полуницю курячим послідом і мінеральними добривами, вона швидко виродиться і втратить свої сили на повторне плодоношення, що призведе до численних повітряних відводків.
Що потрібно знати, вибираючи ремонтантну садову суницю?
Селекціонери постійно виводять нові сорти полуниці. Сьогодні на ринку і в розплідниках представлена велика кількість ремонтантних видів. При виборі певного сорту орієнтуйтеся на такі критерії:
- Урожайність. Показник рахується в кілограмах, зібраних з одного куща.
- Маса. Враховуйте вагу однієї ягоди.
- М’якоть. Ягода має бути соковитою і пружною, не втрачати форму протягом кількох діб. Вибираючи той чи інший сорт, попередньо ознайомтеся з відгуками садівників.
- Смакові якості. Показник також бажано дізнаватися від досвідчених дачників.
- Вміст цукрів і кислот. Співвідношення цих речовин безпосередньо впливає на смак ягоди.
- Практичне застосування. Ознайомтеся, для яких цілей можна використовувати полуницю: вживання у свіжому вигляді, консервування, суха заморозка.
Обов’язково оцініть низку практичних параметрів: вегетаційний період, активне цвітіння, стійкість до вологи, шкідників і захворювань.
Вимоги до ґрунтів і терміни посадки
Сорти полуниці з повторним цвітінням віддають перевагу слабокислому і нейтральному ґрунту. Не висаджуйте ягоду на заболочених ділянках із високим заляганням підземних вод, кислих важких ділянках.
Для забезпечення доступу повітря до коріння, в період наростання листових розеток, періодично розпушуйте ґрунт навколо кущів, у період цвітіння і плодоношення – мульчуйте.
Висаджуйте суницю садову восени або навесні. Для південних регіонів краще висаджувати розсаду в ґрунт на початку вересня, для північних – навесні, але не раніше травня. Для середньої смуги – в період від початку серпня до кінця вересня, але можна і на початку весни – з кінця березня до середини квітня.
Нюанси агротехніки та догляду
Висаджуйте суницю на освітлених ділянках з легким, родючим ґрунтом. Це вологолюбна рослина, яка потребує поливу протягом усього вегетаційного періоду.
Висаджена ранньою весною розсада потребує укриття. Можете замульчувати грядку соломою, накрити тирсою або агроволокном.
Догляд за весняними посадками охоплює також видалення бур’янів, розпушування ґрунту, внесення підгодівлі. У цей період підживлюйте рослини аміачною селітрою і калію сульфатом (15 г на 1 м2).
Існує велика кількість сортів ремонтантної полуниці. Далі представлені великоплідні сорти і різновиди з дрібними ягодами. Також ви зможете підібрати сорти полуниці для Уралу, Сибіру, Підмосков’я і середньої смуги .
Найкращі великоплідні ремонтантні сорти
Великоплідні сорти суниці порадують вас великими ягодами. Тільки не розраховуйте, що всі ягоди будуть такими. Як правило, значними розмірами можуть похвалитися найперші плоди, в наступні сезони полуниця може бути вже меншої ваги.
Королева Єлизавета 2
Сорт, що здобув популярність за великі та соковиті ягоди, які важать близько 40-60 г. Характеризуються червоною м’якоттю зі щільною структурою. Полуниця добре зберігається і підходить для транспортування, використовується для заготовок і сухої заморозки.
У теплий сезон ви зможете зібрати врожай 2-3 рази при достатньому освітленні. Від початку цвітіння до збору ягід у середньому проходить 7 тижнів за короткого сонячного дня. За теплого сонячного часу цей період триває 3 тижні.
Плоди солодкі та соковиті, рівень цукру і зовнішні якості не втрачаються протягом 3-4 днів після збирання.
У сорту є багато переваг:
- ягоди підходять для заготовок;
- кілька врожаїв за сезон;
- невибагливість у догляді;
- великі плоди;
- високий показник транспортабельності.
З недоліків сорту відзначають непереносимість заморозків нижче -20 градусів. Детальніше про сорт читайте тут.
Альбіон
Кущі даного сорту характеризуються естетичним зовнішнім виглядом – велике опушене листя з глянцевою поверхнею, довгі стебла. Ягоди в середньому важать 40-50 г. Сорт вирізняється високою стійкістю до загнивання.
Полуниця велика, яскраво-червоного відтінку, зі щільною м’якоттю. Естетичні якості зберігаються ще кілька днів після збирання. Кущі виробляють однаково якісні ягоди протягом усього періоду плодоношення. З однієї рослини в середньому збирають 1-2 кг плодів.
У кущів повільно розростаються вуса – їх достатньо для розмноження, при цьому не потрібно витрачати багато сил на обрізку. Плодоношення припадає на початок травня і до початку вересня. Більше про сорт полуниці Альбіон читайте в наступних наших статтях.
Переваги сорту:
- практично безперервне плодоношення протягом сезону;
- низька схильність до гниття;
- великі солодкі ягоди;
- мінімальна кількість вусів;
- естетичний вигляд суниці.
До недоліків сорту Альбіон відносять потребу в достатньому освітленні та низький показник морозостійкості.
Діамант
Кущ характеризується середніми розмірами, він розлогий і утворює небагато вусів. Діамант – сорт, що стабільно і рясно плодоносить, невибагливий у догляді. Ягоди виростають середніх розмірів – до 30 г.
Полуниця має видовжену форму, глянцеву поверхню, забарвлена в червоно-помаранчевий відтінок. У плодів світла, щільна, жовто-рожева м’якоть. Ягоди з невеликою кількістю соку, що дозволяє вживати їх у свіжому вигляді, використовувати для прикраси десертів.
Переваги сорту:
- стійкість до багатьох шкідників і захворювань;
- транспортабельність;
- здатність довгий час зберігати товарний вигляд.
З недоліків садівники наголошують на необхідності в щорічному оновленні (розсадження і пересадка). Також мінусом є те, що сорт швидко старіє, тобто наступного року ягоди дрібнішають.
Найкращі ремонтантні сорти для Сибіру
Сибір вважається регіоном з досить низькими температурами, і не кожна рослина може адаптуватися до таких умов. Однак селекціонери подбали про створення ремонтантної полуниці з високими показниками зимостійкості.
Кримська Ремонтантна
Кущі розлогі, середнього розміру, з невисокими квітконосами, що тягнуться вгору. Рослини вкриті густим яскраво-зеленим листям. Ягоди характеризуються округлою формою, яскраво-червоним відтінком і соковитою м’якоттю. У середньому вага однієї полуниці – 20-25 г. Плоди із солодким смаком і суничним ароматом.
Сорт починає плодоносити в травні й до жовтня. З одного куща в середньому збирають до 1,5 кг плодів. Полуниця дає дуже мало вусів, тому не вимагає багато часу для догляду – немає потреби в обрізанні відростків.
Переваги сорту:
- стійкість до морозів;
- волого- і посухостійкість;
- універсальне використання;
- тривале плодоношення.
Городники відзначають з недоліків лише різнорозмірність плодів.
Гора Еверест
Кущі середніх розмірів, розлогі. Дають урожай ягід вагою 30-50 г, по 5-7 штук на гілочці. Рослини рясно вкриті зеленим листям. У середньому з одного куща вдається зібрати до 4 кг плодів різної форми і маси.
Шкірка плодів має насичений червоний колір. М’якоть щільна, соковита, червоного відтінку. Приторність відсутня, проте є легка кислинка. Плоди чудово підходять для вживання у свіжому вигляді, використання для компотів і варення, заморозки. Не втрачають форму при розморожуванні.
Переваги сорту:
- стійкість до шкідників і захворювань;
- універсальне використання;
- стійкість до морозів;
- на одній гілочці росте багато ягід;
- немає потреби підрізати вуса з другого року.
Недоліком цього сорту городники вважають те, що Гора Еверест – не найсолодша ягода.
Гірлянда
Кущі потужні, досягають у висоту до 25 см. Несильно вкриті листям і переважають кулястою формою. Листя середнього розміру, зеленувато-синюватого відтінку. Ягоди ширококонічної форми, в середньому важать 20-30 г.
Полуниця характеризується відмінними смаковими якостями. Плоди забарвлені в яскраво-червоний відтінок, а м’якоть – світла червонувата. Ягоди соковиті, ніжні, десертні, з характерною кислинкою. Аромат насичений, приємний.
Переваги сорту:
- відмінні смакові якості;
- плодоношення навіть за несприятливих умов;
- висока плодючість;
- декоративність кущів.
До недоліків відносять низький показник транспортабельності.
Найкращі ремонтантні сорти для вирощування в теплиці
Вирощувані в теплиці ремонтантні сорти полуниці здатні плодоносити значно довше, ніж у відкритому ґрунті. Якщо забезпечити належний догляд і умови, ви будете цілий рік балувати себе стиглими, соковитими плодами.
Примадонна
Потужні кущі з високо розташованими квітконосами. Плодоношення триває з червня по вересень. З одного куща ви не отримаєте багато ягід, проте вони будуть правильної конусоподібної конфігурації, вагою близько 50 г, дуже солодкі.
Плоди підходять для транспортування, не втрачають свої естетичні та смакові якості після збирання. Рослина характеризується стійкістю до морозів. У теплому кліматі полуниця підходить для вирощування у відкритому ґрунті.
Переваги сорту:
- ягоди великі та солодкі;
- можна вирощувати для реалізації;
- стійкість до морозів і захворювань.
Істотним недоліком сорту Примадонна є необхідність у своєчасному поливі, інакше рослина може загинути.
Спокуса
Цей сорт призначений для висаджування в теплицю. Рослина здатна приносити плоди навіть на неукорінених вусах. Ягоди досить великі, в середньому важать 20-30 г. М’якоть соковита, солодка, ароматна. З одного куща вдається отримати близько 1,5 кг стиглих ягід, у середньому це 20 штук.
За умови постійного освітлення та удобрення ви зможете збирати ягоди цілий рік. Садівники відзначають, що ягоди, зібрані восени, солодші за плоди, які дозріли в травні-червні.
Переваги сорту:
- високі показники врожайності;
- можливість вирощування в горщиках і вертикальних садах;
- відмінні смакові якості;
- відмінна транспортабельність.
Недолік сорту Спокуса – безліч вусів, непридатних для розмноження і плодоношення.
Найкращі ремонтантні сорти без вусів
Ремонтантна полуниця без вусів істотно заощаджує місце на присадибній ділянці і час, який ви могли б витрачати на обрізання відростків. Однак у таких сортів є істотний мінус – погана переносимість посухи і спеки.
Кокетка
Кущ розлогий наполовину, з численним середнім листям насиченого зеленого кольору. Під листям розташовані довгі квітконоси. Це високоврожайний сорт з відмінною схожістю і плодючістю.
Ягоди правильної конусоподібної форми, в середньому важать 15-25 г. Плоди забарвлені в оранжево-червоний відтінок. На смак кисло-солодкі з дуже приємним і вираженим ароматом. М’якоть соковита, ніжна.
Переваги сорту:
- кущі легко прополювати;
- високий показник урожайності;
- відмінна транспортабельність;
- насичений аромат;
- приємний десертний смак.
Мінусом сорту Кокетка є часте ураження суничним кліщем.
Фурор
Компактні кущі, які швидко наростають зеленою масою. Рослини покриті листям округлої конфігурації, мають широкі зубчики по краях. Квітки білого кольору, квітконоси довгі, розстеляються по ґрунту. Спостерігається практично безперервне плодоношення.
Полуниця велика, в середньому важить до 25 г. Плоди правильної, подовженої, конусоподібної форми. Ягідки одномірні, проте ближче до кінця сезону їхній розмір трохи змінюється. М’якоть полуниці щільна, ароматна, забарвлена в яскраво-червоний відтінок.
Переваги сорту:
- відмінний імунітет до хвороб і шкідників;
- великі за розміром ягоди;
- плодоношення незалежно від погодних умов;
- легкий аромат і відмінний смак.
Недоліком сорту Фурор вважається необхідність у ретельному догляді.
Найкращі ремонтантні сорти з вусами
Сорти полуниці, що утворює вуса, здатні зав’язувати плоди на материнських рослинах або на дочірніх розетках. Через це за ними потрібен інший догляд: в одних необхідно видаляти вусики, щоб підвищити врожайність, в інших же їх слід зберігати…
Тоскана
Потужні кущі, що досягають 15-20 см у висоту, розростаються до 40-45 см у діаметрі. Рослина утворює численну кількість вусиків. Кущ вкритий глянцевим, темно-зеленим листям. Квітконоси довгі, що стеляться по землі. Це ампельний вид полуниці.
Конусоподібні, довгасті ягоди виростають середніми або дрібними, в середньому важать до 20 г. Плоди покриті яскраво-червоною шкіркою, яка в міру дозрівання набуває темно-червоного відтінку. М’якоть щільна, соковита, червоного кольору. Відзначається насичений аромат лісової суниці.
Переваги сорту:
- стійкість до посухи та морозів;
- відмінні смакові якості;
- гарне розмноження вусами;
- декоративність куща;
- міцний імунітет.
Недолік у сорту Тоскана один – невисокі показники врожайності.
Віма Ріна
Потужні кущі вкриті середнім за розміром листям з глянцевою поверхнею світло-зеленого відтінку. Квітконоси середньої довжини розташовані на одному рівні з листям. Полуниця велика, важить до 25 г, має конусоподібну конфігурацію.
Плоди вкриті червоною шкіркою і мають червонувату м’якоть. Вона у полуниці соковита, але щільна, ніжна. Аромат виражений. Плоди використовують для вживання у свіжому вигляді, консервування або заморожування.
Переваги сорту:
- не втрачає товарного вигляду під час транспортування;
- добре плодоносить за будь-яких погодних умов;
- поєднує в собі солодкість і кислинку.
Недоліків у сорту немає. Єдине, дачники відзначають, що сорт Віма Ріна потребує особливого догляду для отримання рясного врожаю.
Найкращі дрібноплідні ремонтантні сорти з дрібними плодами
Дрібноплідна полуниця характеризується високою врожайністю і привабливим зовнішнім виглядом ягід. Незважаючи на дрібні розміри, така полуниця славиться відмінним смаком.
Корона
Сорт голландської селекції. Кущі відносно невеликих розмірів, покриті щільним листям з потужними квітконосами. Плоди досягають від 12 до 30 г. Це десертний високоврожайний сорт зі щільними стеблами, здатними витримати вагу ягід.
Спостерігається рясне цвітіння протягом усього сезону. Плоди з темно-червоною шкіркою, глянцевим блиском, мають правильну форму “сердечком”. З одного куща городники збирають до 1 кг соковитих, солодких ягід з приємним суничним ароматом.
Переваги сорту:
- невибагливість до складу ґрунту;
- стійкість до морозів;
- відмінні смакові якості;
- стійкість до грибкових захворювань;
- висока врожайність.
З недоліків виділяють погану транспортабельність, низьку стійкість до посухи і неможливість використовувати ягоди для заморозки.
Барон Солемахер
Кущі напіврозлогі, середньорослі, досягають 20-25 см у висоту. Рослини вкриті гладким листям світло-зеленого відтінку. Ягоди дрібні, важать не більше 3-5 г. Плоди щільні, глянцеві, довго зберігають зовнішній вигляд. Полуниця конічної форми забарвлена в яскраво-червоний відтінок.
Ягоди характеризуються приємним, насиченим ароматом з ванільно-полуничними нотками. М’якоть солодка, соковита, з легкою кислинкою. Плоди застосовуються для всіх видів переробок, не втрачають властивостей при заморожуванні. Період плодоношення триває з червня по листопад.
Переваги сорту:
- невимогливість у догляді;
- стійкість до різних погодних умов;
- відмінна схожість;
- привабливий товарний вигляд;
- компактність кущів;
- висока врожайність.
До слабких сторін сорту Барон Солемахер дачники відносять дрібні розміри ягід, необхідність регулярного підживлення і відсутність вусиків.
Напівремонтантні сорти
Напівремонтантні сорти полуниці закладають квіткові бруньки при холодній весні. Характеризуються великими ягодами в невеликих кількостях. Сорти плодоносять до вересня, повторно не цвітуть і дають тільки один урожай.
Богема
Сильнорослий кущ, що виростає до 30 см у висоту. Рослина рясно вкрита зеленим листям. Ягоди забарвлені в темно-червоний відтінок, мають розширену конусоподібну форму. Це великі ягоди, що досягають до 50 г. М’якоть солодка, соковита, без кислоти.
Ягоди використовуються для вживання у свіжому вигляді, підходять для термообробки та заморозки. З 1 га дачники збирають близько 10,6 т плодів. Цвітіння припадає на травень.
Переваги сорту:
- відмінна транспортабельність;
- стійкість до посухи;
- пристосованість до будь-якої погоди;
- невибагливість у догляді.
Недоліком сорту Богема є подрібнення ягід після збору першого врожаю.
Зенга Зенгана
Потужний кущ заввишки до 25 см. Рослина густо вкрита грубим на дотик, темно-зеленим листям. На одному кущику можуть зав’язатися до 50 великих ягід вагою 9-10 г. Плоди характеризуються широкою, плескатою, округлою формою. Полуниця вкрита яскраво-червоною шкіркою. М’якоть світло-рожевого відтінку.
Плоди кисло-солодкі з присмаком ананаса. Аромат суничний. Цвітіння починається в травні. З одного куща вдається отримати до 1,5 кг стиглих плодів, а з 1 га – 5-7 т полуниці.
Переваги сорту:
- щільна м’якоть;
- відмінна транспортабельність;
- високі показники врожайності;
- тривале зберігання;
- стійкість до захворювань.
Головний недолік сорту – подрібнення ягід до кінця плодоношення.
Найкращі сорти для Підмосков’я і Середньої смуги
Селекціонери постаралися над створенням сортів ремонтантної полуниці для вирощування в Підмосков’ї та Середній смузі . Такі різновиди користуються великою популярністю у дачників.
Монтерей
Американський великоплідний, безперервно плодоносний сорт. Ягоди виростають великими, важать до 30 г. Характеризується солодкістю і соковитістю. Це високоврожайний сорт, що плодоносить у зимовий час в умовах теплиці або квартири.
Кущі великі, усіяні яскраво-зеленим блискучим листям з численними квітконосами – 7-14 на кожній рослині. Ягоди конічні із загостреним кінцем і глянцевою поверхнею. Полуниця забарвлена в темно-червоний відтінок, переважає ароматною і щільною м’якоттю. Плодоносить 3-4 рази за сезон.
Переваги сорту:
- високий показник зимостійкості;
- універсальне використання;
- великоплідність;
- транспортабельність;
- стійкість до захворювань.
Дачники відзначають один недолік сорту – необхідність кожні три роки омолоджувати рослину.
Сан Андреас
Кущ компактний, середнього розміру з потужною кореневою системою, покритий світло-зеленим листям. Квітконосів, як правило, не більше 10. Спостерігається слабке утворення вусів. Плоди характеризуються конічною конфігурацією із закругленими кінцями.
Ягоди забарвлені в яскраво-червоний відтінок. У середньому одна полуниця важить 20-30 г. Суниця переважає твердою, червоно-помаранчевою м’якоттю. Смак солодкий, аромат виражений. З одного куща в середньому збирають 0,5-1 кг ягід. Плодоносить із червня по жовтень.
Переваги сорту:
- тривале плодоношення;
- висока якість плодів;
- приємна кислинка;
- транспортабельність;
- стійкість до захворювань.
З недоліків відзначають неможливість розмноження, оскільки це гібрид.
Відповіді на популярні запитання
У цьому розділі ми зібрали відповіді на низку популярних запитань про ремонтантні сорти полуниці. Вони такі:
- Чим відрізняється ремонтантна полуниця від звичайної? Ремонтантний вид цвіте і плодоносить повторно аж до заморозків, а звичайна полуниця – один раз за сезон.
- Ремонтантна полуниця і ремонтантна суниця – це одне й те саме? Так, одне й те саме. Наукова назва – суниця садова, а в побуті ми називаємо її полуницею.
- Полуниця Клері – ремонтантна чи ні? Деякі садівники вважають цей сорт ремонтантним, хоча це не так! Це не ремонтантний сорт.
-
Полуниця Вікторія – ремонтантна чи ні? До Держреєстру рослин цей сорт полуниці не внесений. Існує думка, що є два види: ремонтантна і ні. Однак найчастіше у продажу зустрічається саме не ремонтантний вид.
Також зустрічаються негативні відгуки – садівники купували полуницю як ремонтантну, виявилося, що це не так. З цього можна зробити висновок, що сорт Вікторія, швидше за все, не ремонтантний.
Сьогодні існує велика кількість сортів ремонтантної полуниці. Ознайомившись з описом, перевагами і недоліками, ви зможете підібрати найкращий різновид для посадки на своїй садовій ділянці.