Зведення омшаника допомагає захистити бджолині вулики в зимовий період. Перевагами конструкції є збереження тепла, зниження витрат корму та збільшення безпеки комах. Про те, що потрібно для побудови зимівника і які правила підготовки приміщення, ви дізнаєтеся під час ознайомлення з цією статтею.
Для чого використовують
Омшаник – невелике приміщення, куди заносять бджолині вулики в період зимових холодів. Інша назва споруди – зимівник. Зводиться переважно в холодних регіонах, де зими особливо суворі.
Завдяки омшаникам, бджоли легше переносять зиму і витрачають менше запасів меду. Крім того, конструкція дає змогу бджоляру стежити за станом комах і водночас не сильно турбувати їх. За зиму потрібно відвідати омшаник кілька разів, щоб перевірити температуру в приміщенні, запаси корму і стан здоров’я комах.
Влітку потреба в зимівнику знижується. Але він може використовуватися як комора для зберігання інструментів.
Плюси
Основними перевагами використання конструкції є:
- Здоров’я бджіл. Комахи перебувають у теплі й менше хворіють. Зниження потреби у споживанні меду оберігає бджіл від проблем із травленням. Випорожнення зазвичай відбувається тільки за межами гнізда, тому за підвищеного харчування забивається пряма кишка і погіршується стан комах.
- Відсутність проблем із харчуванням. За недостатнього обігріву і зниженого рівня вологи мед зацукровується, і бджолам стає важче споживати його.
- Безпека. Знижується ризик, що вулик буде перекинуто через випадковий поштовх або сильний порив вітру.
- Зручність. Пасічникам не треба турбуватися, що вулик буде розкрадений дикими тваринами. Краще зберігається дерев’яна конструкція гнізда. Простіше здійснювати огляд і лікування хворих бджіл. Набагато менше комах гине в період зимівлі в омшанику.
Види
Загалом використовується 3 види конструкцій.
Наземний
Найменш зручний вид омшаника. Його легко побудувати, оскільки не потрібно багато часу і великих витрат на матеріали. Але таке приміщення доводиться додатково утеплювати, оскільки стіни майже не зберігають тепло.
Зовні зимівник наземного типу нагадує звичайну споруду, яка може бути використана як сарай. У нього можна без проблем помістити бджолині гнізда і винести їх після закінчення холодів. До того ж, якщо прорізати вікна, не потрібне штучне освітлення.
Підземний
Ця конструкція вважається найбільш зручною. Будова знаходиться майже повністю під землею, на поверхні залишається тільки дах. У таких зимівниках відмінно зберігаються тепло й оптимальний рівень вологості.
Але будувати приміщення необхідно тільки в тих місцях, де ґрунтові води залягають глибше 4 м. До того ж, при зведенні потрібно більше матеріалів і зусиль.
Ще 1 недолік – незручність перенесення вуликів в омшаник і їх вилучення в період потепління.
Напівпідземний
Будується, якщо неглибоко під землею розташовані ґрунтові води. Такий тип зимівника поєднує в собі переваги 2 інших. У ньому світло, а переміщення вуликів вимагає менше зусиль. Але потрібно постійно стежити за температурою і рівнем вологості, інакше гнізда можуть відсиріти.
Основні вимоги до споруди
При зведенні омшаника потрібно враховувати основні вимоги.
Вологість
Зміна рівня вологості негативно відбивається на стані бджіл.
Є 2 варіанти:
- Знижена. Комахи відчувають стрес, стають неспокійними, що призводить до збільшення споживання медових запасів. Порушується травлення. Зацукровується мед, через що швидше виснажуються запаси. Бджоли можуть загинути від голоду.
- Перевищена. Мед починає закисати, що теж веде до голодування. Висока вологість гнізд створює сприятливий ґрунт для розмноження грибка і збільшення загибелі комах від хвороб.
Оптимальний рівень вологості – 85%.
Терморегуляція
Оптимальна температура в приміщенні – від 0 до 2 градусів. У підземних конструкціях терморегуляція відбувається природним шляхом. У наземному і напівпідземному стіни потрібно утеплювати самостійно. Для цього можуть використовуватися штучні матеріали, як пінопласт або ізолон. Але краще відшукати більш натуральні засоби, щоб не нашкодити здоров’ю бджіл.
Якщо бджіл багато і у них достатньо корму, вони можуть перезимувати при температурі трохи нижчій за норму.
Вентиляція
Вентиляція має особливе значення для терморегуляції та контролю рівня вологості. Усередині вуликів бджоли здійснюють її самостійно, залишаючи отвори для припливу повітря. Подібним чином пасічник налагоджує систему провітрювання в омшанику, використовуючи ввідні та вивідні труби.
Можливо 2 види створення вентиляції за допомогою труб:
- Однотрубна. Встановлюється 1 труба, яка сприяє циркуляції повітря. Вона забезпечує приплив холодного повітря до низу приміщення і вихід гарячого через верх. Якщо труба виходить через дах, її необхідно додатково утеплити. Крім того, зверху встановлюється засувка, яка дозволяє контролювати вентиляцію в омшанику. Сьогодні такий вид регуляції повітря використовується рідше.
- Двотрубна. У цьому варіанті ставиться 2 труби. Через 1-шу кисень розподіляється по зимівнику. Завдяки 2-ій, відбувається відтік задушливого повітря. На труби також можна встановити засувки. Більш досвідчені бджолярі прикріплюють вентилятори біля вихідних отворів труб для поліпшення циркуляції повітря.
Замість труб можна використовувати сухі відшліфовані дошки, які встановлюються по кутах приміщення.
Як побудувати
При будівництві омшаника потрібно визначитися з видом конструкції і тільки потім приступати до підготовки.
Підготовчі роботи
Особливу увагу слід приділити місцевості, на якій буде побудований зимівник.
Вона має відповідати вимогам:
- Захищеність від води. Щоб перевірити, на якій глибині розташовані ґрунтові води, слід викопати кілька ям у весняний період. Якщо в них почне збиратися вода, така місцевість не підходить для будівництва. Також потрібно подбати про відсутність загрози паводків.
- Розташування. Ставити омшаник потрібно неподалік від пасіки, так буде легше заносити вулики. В ідеалі варто поставити конструкцію в яру або на схилі невеликого пагорба. Так вона буде захищена від вітрів.
- Розміщення входу. Його краще зробити з південного боку, щоб під час відчинення дверей у приміщення потрапляло менше холодного вітру. У зимівниках, де проживатимуть понад 100 сімей комах, роблять 2 входи – з північного і південного боків.
- Розрахунок площі. При складанні схеми побудови потрібно враховувати, що ширина проходу між стелажами повинна бути близько 1 м. Стелаж для розміщення вуликів в 1 ряд – не менше 70 см, у 2 ряди – 160 см. Між вуликами слід залишати відстань близько 20 см. Також не варто розміщувати вулики впритул до стіни. З урахуванням цього розраховується загальна площа будови. Краще робити омшаник трохи більшим, ніж потрібно, адже кількість бджолиних сімей може збільшитися в майбутньому.
- Підрахунок витрат. Потрібно заздалегідь визначитися, які матеріали будуть потрібні для побудови, розрахувати їхню необхідну кількість. Провести розмітку майбутньої території зимівника.
Вибір матеріалів
Слід пам’ятати, що під час будівництва омшаника будуть потрібні матеріали не тільки для зведення приміщення, а й для виготовлення стелажів, дверей і вентиляційних труб.
Тому потрібно приготувати таке:
- Дерево. Потрібні бруски або колоди. Підготувати шліфовані дошки, зруб, горбиль. Краще вибрати міцну деревину, яка добре утримує тепло.
- Камінь. Будуть потрібні цегла і звичайні камені. Для зміцнення стін підготувати пісок, щебінь, вапно.
- Метал. Металеві куточки, швелер і труби.
- Ізоляція. За рахунок руберойду створюється гідроізоляція. Знадобляться плівка, плити з очерету і саман.
Окрему увагу приділити матеріалам для створення окремих елементів омшаника:
- Підлога. Його можна створити з бетону, глини, дерева.
- Стіни. У підземної конструкції вони з цегли, в інших – з дерева.
- Перекриття. Використовується армований бетон. Обов’язково подбайте про гідроізоляцію.
- Дах. Її можна виготовити з дощок. Для утеплення стелю прокладають мохом, соломою або тирсою, пінопластом.
Зведення
Нижче наведені покрокові інструкції побудови омшаників різних типів.
Детально про зведення підземного типу омшаника:
- Викопати котлован. Щоб зробити це, простіше найняти екскаватор. Можна використовувати лопату, але для цього потрібно набагато більше часу. Глибина котловану становить 3-5,5 м. Після викопування добре вирівняйте ділянку. Для цього використовуйте спеціальну лінійку-рівень. За допомогою лопати створіть канавку, через яку буде йти конденсат, а також під нахилом викопайте місце для встановлення сходів. Її ширина – не менше 1 м.
- Виготовлення підлоги. Дно котловану залийте бетоном або вистеліть дошками в якості розпірок. Розмістіть по краях дошки для опалубки. Вони мають бути розміщені на однаковому рівні. Залийте шар бетону товщиною близько 20 см. Вирівняйте його. Дочекайтеся висихання. Опалубку можна видалити через 2 тижні після заливання бетону.
-
Зведення стін. Краще використовувати подвійний шар цегли. Перед кладкою зволожуйте кожну цеглину у воді. Суха цегла може потріскатися. Зазор, який утворюється між нижніми цеглинами і підлогою, залийте глиною. Використовуйте металеві трубки для зміцнення конструкції. Знизу зробіть обв’язку з металу, поверх покладіть швелер. Для міцності зваріть елементи металевого каркаса між собою. Також потрібно зробити каркас зверху.
- Створення даху. Поверх каркаса покладіть дошки. Їх потрібно добре зміцнити розчином бетону і укутати плівкою. Прокладіть подвійним шаром арматурної сітки. Зверху зробіть заливку з бетону. Щоб вона застигла, почекайте 1 тиждень.
Після цього можете вистелити шаром руберойду і засипати землею. Над перекриттям можна обладнати горищне приміщення для виведення вентиляційних труб і зберігання інструментів. Сам дах можна зробити з дощок, використовувати шифер. Утеплити очеретом.
- Облаштування. Сходинки укладіть бетонними плитами або залийте розчином. Перед входом в омшаник можна обладнати тамбур, завдяки якому буде можливість зберігати тепло.
Побіліть стіни всередині приміщення. Зробіть вентиляцію за допомогою пластикових або металевих труб. Обов’язково подбайте про освітлення в зимівнику. Краще, щоб воно було подвійним. Для догляду за бджолами ідеально підходить розсіяний червоний колір.
Переконайтеся, що в омшанику немає щілин. Якщо вони виявилися, закрийте їх шаром монтажної піни.
Наочно про те, який вигляд має конструкція готового підземного зимівника, ви можете дізнатися під час перегляду представленого відео:
Спосіб побудови напівпідземного має схожість з будівництвом підземного омшаника.
Дії наступні:
- Підготовка ділянки. Для цього розчистіть місце, де планується поставити зимівник, приберіть бур’яни і дрібне сміття. Бажано, щоб майданчик був рівним.
- Створення фундаменту. Викопайте котлован глибиною 1 метр.
- Виготовлення каркаса. Його роблять із брусів або цегли. При створенні стін потрібно заздалегідь передбачити місце для вікон і дверей. Поверх каркаса прибиваються дерев’яні дошки.
Обов’язково прокласти стіни утеплювальним матеріалом. Якщо використовується пінопласт, його закріплюють монтажною піною. Можна зробити обшивку фанерою, але тоді матеріали обійдуться дорожче.
-
Зведення даху. Вона робиться переважно односхилою. Для цього використовується дерево, руберойд і утеплювальний матеріал. Якщо зробити дах двосхилим, то на горищі, що утворилося, можна зберігати бджолярський інвентар.
- Внутрішнє оздоблення. Усередині встановлюються стелажі з дерева, їх можна зробити з 1 або 2 ярусів. Прикріплюються вентиляційні труби. Їх слід вивести під стелю або всередину горищного приміщення.
Послідовність робіт при будівництві надземного типу:
- Розставте по периметру дерев’яні стовпчики. Їх потрібно занурити в ґрунт на глибину близько 80 см. Загальна висота стовпчиків – 1 м.
- Зверху потрібно зробити раму з бруса і прибити лаги, завдовжки близько 60 см.
- Вистеліть підлогу дерев’яними дошками.
- Вище рівня землі для побудови зимівника можна використовувати не тільки цеглу, а й деревину.
- Під стелею краще зробити вікна, щоб не проводити штучне освітлення.
- Дах можна зробити двосхилим або односхилим.
Зимівля
Щоб бджоли успішно пережили холоди, потрібно подбати про їхню комфортну зимівлю.
Підготовчі роботи
Готувати омшаник потрібно задовго до того, як туди будуть поміщені вулики.
Що потрібно робити:
- Просушування приміщення. З цією метою необхідно в теплу пору року відчинити двері і зрушити заслінки на вентиляційних трубах. Щоб у зимівник не потрапили гризуни, встановлюються решітки.
- Охолодження. Зимівник потрібно охолодити, щоб надалі уникнути сильних стрибків температури.
- Дезінфекція. Здійснюється обробка стелі та стін розчином гашеного вапна. Це потрібно, щоб у зимівник не потрапили комахи-шкідники.
- Звукоізоляція. Щоб зайвий раз не турбувати бджіл, на підлогу потрібно вистелити шар піску. Він зробить кроки бджоляра максимально тихими. З цією ж метою необхідно змастити засуви і петлі, щоб вони не видавали скрипу.
- Захист. Приміщення потрібно обкурити для профілактики грибків і зараження паразитами. Під час здійснення процедури потрібно подбати про захисну екіпіровку – спеціальний костюм, маска, рукавички. По кутах омшаника краще розкласти отруту від гризунів, які можуть пошкодити дерев’яні конструкції.
- Перевірка конструкцій. Перед тим, як ставити вулики на стелажі, потрібно переконатися, що вони досить міцні, щоб витримати вагу гнізда. Старі та відвологлі полиці краще замінити новими.
Коли заносити вулики?
Що стосується перенесення вуликів у зимівник, слід запам’ятати особливості:
- Час занесення. Вулики переміщують в омшаник, коли на вулиці встановлюється постійна холодна температура. Стає неможливим виліт бджіл із гнізда, сім’я готується до зимівлі. Зазвичай це роблять на початку грудня. Переміщати вулики краще вранці, коли на вулиці ясна і суха погода.
- Захист комах. Перед тим, як переміщати гніздо, потрібно перевірити, щоб усі льотки були щільно закриті. Нести вулик потрібно максимально обережно і рівно, щоб не потурбувати бджіл.
- Розміщення. Гнізда з сильнішими і міцнішими бджолиними сім’ями необхідно поставити ближче до виходу, де температура зазвичай нижча. Слабких і хворобливих комах розміщують на верхніх полицях стелажів, у глибині омшаника. Також потрібно подбати, щоб до кожного вулика можна було вільно наблизитися.
- Відкриття льотків. Не потрібно робити це відразу, оскільки навіть найобережніше переміщення могло викликати у комах тривогу, що призведе до агресії з їхнього боку. Краще почекати 2-3 години.
- Провітрювання. 2-3 дні після перенесення гнізд у зимівник необхідно ретельно провітрювати приміщення. Це потрібно, щоб висушити вулики, які просочуються вологою за час перебування на холодному повітрі.
- Вимірювання показників. Необхідно здійснювати постійний контроль рівнів вологості та тепла у вулику. Це роблять за допомогою спеціальних приладів. Якщо рівень вологості підвищений, у куточках можна розкласти звичайну кухонну сіль у мішечках. Вона прийме на себе зайву вологу.
Винос вуликів здійснюють, коли настає тепла весняна погода і бджоли можуть здійснювати обліт. Ідеальний час – цвітіння 1-их медоносних рослин. У цей період уже немає снігу і знижується ризик заморозків.
Після того, як вулик ставлять на землю, перед ним кладуть пучок соломи. Це допоможе вберегти комах, що вилітають, від холоду.
Буває, що температура в зимівнику підвищується ще до встановлення теплої погоди на вулиці. У такий час бджоли стають активнішими. Вони відчувають необхідність у здійсненні обльоту та поповненні запасів меду. Щоб втихомирити комах, пасічники штучно охолоджують приміщення.
Догляд
Якщо конструкція зимівника створена правильно, то особливого догляду не потрібно.
Особливості догляду за комахами в зимовий період:
- Частота відвідувань. На початку зими відвідувати бджіл потрібно не частіше 2 разів на місяць. Якщо зима холодна, то оглядати комах, що живуть у наземній конструкції, потрібно частіше, щоб контролювати рівень тепла. Коли надворі починає теплішати, необхідно навідуватися в зимівник 1-2 рази на тиждень, оскільки бджоли стають більш тривожними. Перед виносом з омшаника відвідувати комах слід щодня.
- Поведінка. Заходити і виходити із зимівника потрібно максимально тихо. Відкривати вулики обережно, не здійснюючи різких рухів. Двері потрібно закривати максимально щільно, щоб не впускати холод і шум зовні.
- Спостереження за вуликом. Навіть без відкриття гнізда можна дізнатися, чи все гаразд у комах. Якщо вони гудуть тихо і рівно, зимівля проходить без складнощів. Зайвий шум із вулика є поганою ознакою. Найчастіше це пов’язано зі зниженням температури, але якщо показник у нормі, потрібно перевірити бджіл. Цілком можливо, що загинула бджолина матка або виснажилися запаси меду.
- Утеплення. Вулики з маленькими бджолиними сім’ями необхідно додатково утеплювати. Для цього простір між гніздами, а також поверхню, яка знаходиться з боку стіни, прокладають теплою сіткою.
- Корм. У початковий період бджоли досить невибагливі. Потрібно близько 700 г меду на 1 сім’ю. Але з настанням тепла витрата збільшується вдвічі. Це пов’язано з формуванням розплоду і розширенням бджолиної сім’ї. Зазвичай корм розміщується у верхній частині гнізда, поруч зі стіною. Внизу бджоли збираються в клубок, завдяки чому гріють одна одну.
Вибір типу конструкції омшаника залежить від умов проживання. Краще звести теплу і практичну підземну споруду, але якщо немає такої можливості, підійдуть надземний або напівпідземний варіант. Головне – заздалегідь підготувати схему зимівника і подбати про наявність потрібних матеріалів.