Кухня хрущовки: поради по ремонту, ідеї для оформлення

Будівництво в нашій країні цвіте і процвітає, але маса людей продовжує жити в хрущовках. Основні недоліки цих квартир: невисокі стелі, незручне планування і крихітна кухня. Про ремонт останньої і йдеться нижче.

Особливості будинків старого житлового фонду

Хрущовки або хрущоби – цегляні п’ятиповерхівки, що будуються в СРСР в період правління генсеків Хрущова і Брежнєва. Хрущовки слід відрізняти від брежневок – панельних багатоповерхівок пізнішої споруди. Характерні риси хрущовського житла:

  • переважання одно- і двокімнатних квартир;
  • низькі стелі (2,3-2,4 м в ранніх версіях і 2,5-2,6 в пізніх);
  • тонкі плити перекриття, укладені поверх залізобетонних балок.

Кухня хрущовки: поради по ремонту, ідеї для оформлення

Площа кухні в таких квартирах скорочена до мінімуму і становить від 4 до 6,5 кв. м. Воно й не дивно – призначення цієї кімнати архітектори тих років бачили виключно в приготуванні їжі. Ведення «дозвільних» розмов за спільним столом не передбачалося і не заохочувалося.

Інші особливості кухонних приміщень хрущовок:

  • Холодильна шафа. В таких квартирах під кухонним вікном є вбудована шафа, призначений для зберігання швидкопсувних продуктів. Задня стінка шафи – холодна. Її товщина складає півцеглини. Існує три способи переобладнання цієї шафи під потреби сім’ї. Перший полягає в утепленні задньої стінки і спорудженні в підвіконних просторі вбудованого сховища для посуду і кухонного начиння. Другий спосіб передбачає утеплення дверцят і використання «хрущовського холодильника» для зберігання овочів і банок з консервами, тобто за призначенням. Третій варіант залучення ніші – установка в ній радіатора опалення.
  • Тонкі перегородки між кухнею та іншими приміщеннями (кімнатою і ванною). Квартири старого житлового фонду не містять в собі несучих стін. Кімнати в них розмежовуються тонкими і досить кволими перегородками. Недолік такого рішення – низька звукоізоляція. Гідність – легкий демонтаж. Капітальний ремонт хрущовки зазвичай починається зі знесення всіх стін і повної перепланування квартири. На місці ванної та туалету з’являється суміщений санвузол, вузькі коридори виключаються, суміжні кімнати роз’єднуються, а кухня збільшується до пристойних розмірів.
  • «Завалені» стіни. Міжкімнатні перегородки в старих квартирах часто бувають не тільки тонкими, але ще і кривими. Величина перекосу часом становить кілька сантиметрів. При малої квадратурі кухні вирівнювання стін штукатуркою загрожує серйозним «під’їдання» дорогоцінної площі. Це необхідно враховувати при замовленні вбудованих меблів і кухонного гарнітура.

Кухня хрущовки: поради по ремонту, ідеї для оформлення

Дизайн кухні в хрущовці

Один з найпопулярніших способів переобладнання дизайну кухні в хрущовці – об’єднання її з сусідньою кімнатою і організація так званої кухні-вітальні. Плюси такого рішення очевидні:

  • значне збільшення площі кухні;
  • отримання нових можливостей для її дизайну.

У просторій кухні-вітальні легко відтворюється будь-який з існуючих інтер’єрних стилів. При цьому може бути реалізована популярна сьогодні ідея зонування – розбиття простору на окремі функціональні зони.

Якщо перепланування з якоїсь причини неможлива, то доводиться працювати з тим, що є. Невелику кухню теж можна оформити за всіма правилами дизайну, перетворивши в сучасне і затишне приміщення. Благо, що напрацювань в цій галузі існує чимало.

Кухня хрущовки: поради по ремонту, ідеї для оформлення

Отже, в чому полягають особливості дизайну кухні в хрущовці – невеликої кухні?

Перерахуємо головні з них:

  • В інтер’єрі маленької кухні повинні переважати світлі тони. Темна меблі в крихітній кухоньці – нонсенс. Чим більше світлої є кухня, тим просторіше вона виглядає.
  • Візуальному збільшенню площі сприяє і застосування дзеркальних і відображають поверхонь.
  • Щоб приміщення не здавалося бляклим, можна впровадити в нього кілька яскравих «плям». Наприклад, викласти фартух світлою плиткою, переміжної темними вкрапленнями. Або використовувати для виготовлення невеликої частини меблів темні матеріали.
  • Ще одна можливість для розширення простору – застосування плитки малих розмірів або мозаїки. Мозаїчна фартух виглядає вишукано, елегантно і ніжно. А оскільки площа оброблюваної поверхні невелика, обходиться він дуже недорого.
  • При виборі типу планування перевагу слід віддати Г-образної кухні. Таке рішення дозволяє задіяти абсолютно весь простір кімнати і виділити невелику її частину під організацію обідньої зони.
  • Освітлення повинне бути яскравим. Темні кути в невеличкій кімнатці виглядають гнітюче.
  • Кращий варіант для оформлення вікон – невагомі легкі фіранки або горизонтальні жалюзі.
  • Кращий вибір техніки – вбудовані прилади невеликих розмірів, розроблені спеціально для маленьких кухонь.