Заміокулькас (доларове дерево): опис, посадка, догляд і фото

Заміокулькас є багаторічною і вічнозеленою рослиною, яка входить до сімейства Ароїдних і належить до сукулентів. Ботанічна назва латиною Zamioculcas, простонародні найменування – доларове дерево або пальма, вічне дерево, квітка безшлюбності тощо. д., залежно від країни.

zamiokulkas v interere doma

Опис квітки та загальні відомості

Заміокулькас не поділяється на безліч видів. Сьогодні існує тільки один – замієлистий. Незважаючи на це, досить часто зустрічаються й інші назви:

  • Ланцетовидний. Його було описано в 29-му році минулого століття, але наприкінці століття його зарахували до замієлистного.
  • Буавена. Про нього світ дізнався трохи пізніше – у 70-му році, а пізніше вид зарахували до Гонатопуса (це інший вид рослин).

Про заміокулькас стало відомо дуже давно – 1829 року, але культура заробила популярність лише 1996 року. За це варто дякувати голландським селекціонерам. Сьогодні виведено безліч підвидів – варієгатні, зелені, чорні, карликові, великі, ряболисті тощо. д. Серед них існує багато і сортів.

Перший заміокулькас був виявлений в африканських тропічних лісах.

Будова, опис і особливості цієї екзотичної кімнатної квітки:

  • Рослина вирізняється дуже незвичайною будовою, оскільки в неї відсутні стовбур і пагони. Тому коренева система формується на складному листі, що складається з рахісових пір’їнок.
  • Коріння являє собою підземну і досить масивну бульбу з потовщеними кореневими відростками. Багато людей їх порівнюють із черв’яками. Кореневище дуже сильне при розростанні, тому запросто проламує стінки горщика. Саме в бульбі накопичується основна маса вологи, яку вона віддає надземній частині в міру необхідності.
  • Листя прямостоячого типу з глянцевою поверхнею, яка має восковий наліт. Інші особливості складного листя:
    • структура – м’ясиста;
    • нижня частина має черешкове потовщення;
    • висота складного листа досягає 40-60 см (у кімнатних умовах), але є екземпляри і набагато вищі;
    • на ньому розташовується від 8 до 12 листків-пір’їв;
    • рахіс (листова вісь, прожилка) потовщена;
    • на рахісі та черешках присутні чорнильні плями;
    • пір’їнки мають шкірясту щільну текстуру.
  • Усі частини квітки мають здатність накопичувати вологу у великих кількостях. Така властивість притаманна всім сукулентам, щоб під час посухи не загинути. А щоб попередити зайве випаровування, рослина може скидати зайве пір’я.
  • Тривалість життя доларового дерева – 5-10 років.
  • Тип росту – повільний. Так, за 1 рік приріст варіюється від 10 до 15 см. За цей же час може сформуватися лише кілька нових листочків-пір’їнок.
  • На окрему увагу заслуговує цвітіння – воно відбувається майже на заході життя, починається в останній місяць весни, а закінчується пізньої осені. Квітки виділяють приємний аромат сильної інтенсивності. Інші особливості:
    • суцвіття нагадує потовщений качан;
    • у ньому локалізуються дрібні квітки (відтінок залежить від конкретного сорту);
    • розташування качана – на квітконосі знизу, завжди прикривається зеленим пелюстковим покривалом.
  • Насіння не формується. Фахівці намагалися зробити запилення штучним шляхом, але й це не принесло очікуваного успіху. Замість насіннєвої коробочки в суцвітті утворюються плоди, всередині яких розташовується по одній насінині.
  • Сік рослини отруйний, тому не можна допускати, щоб діти або тварини зривали листя, і вже тим паче, їли його. Під час розмноження та обрізки важливо надягати захисні гумові рукавички.

tsvetok zamiokulkas

Прикмети, пов’язані з доларовим деревом

Zamioculcas активно використовується у вченні фен-шуй. Згідно з цим, квітка здатна притягувати в життя домочадців успіх, благополуччя і гроші, оскільки в неї дуже сильна енергетика. Але ставити горщик рекомендується тільки в зоні багатства – на південно-східних підвіконнях.

Щоб талісман запрацював, потрібно в ґрунт увіткнути монетки (американські).

Але є й деякі прикмети, яким вірять забобонні люди:

  • поява нового листочка обіцяє несподіваний прибуток;
  • якщо квітка з’явилася в будинку як подарунок, то це означає нове щастя для жінки;
  • при пожовтінні й обпаданні листя очікується матеріальний крах;
  • якщо заміокулькас зацвів, дівчина вийде заміж або познайомиться з судженим.

Прикмет досить багато, але жодна не має наукового доказу. А проблеми з квіткою відбуваються з однієї причини – коли ви не дотримуєтеся приписів щодо правил вирощування сукуленту.

Догляд за доларовим деревом у домашніх умовах

Заміокулькас багато квітникарів вважають найбільш невибагливим сукулентом. Незважаючи на це, фахівці рекомендують все-таки дотримуватися певних правил вирощування. Тільки так можна домогтися міцного здоров’я, витривалості та красивого зовнішнього вигляду рослини.

Місцезнаходження

Zamioculcas Віддає перевагу великій кількості світла і тепла, тому найкращим місцем для горщика стане південна або південно-східна сторона квартири/будинку. Проте, культура може запросто виростати навіть у півтіні та на північних підвіконнях. Тільки в цьому випадку важко домогтися цвітіння, а листя-пір’ячко буде дрібнішим за розміром.

Обов’язкова вимога – винесення квітки влітку на вулицю або балкон, аж до того, що виставляти під відкриті промені сонця (окрім часу з полудня до 16 години). Більш того, квітка легко переносить протяг, але тільки теплий.

Ґрунт

Як і будь-який сукулент, доларове дерево любить пухкий, легкий і повітропроникний субстрат, але при цьому кислотність має бути нейтральною. Зазвичай використовується покупна ґрунтосуміш, призначена для кактусів, але зробити ґрунт реально і в домашніх умовах.

Найоптимальніший варіант – змішайте в рівному співвідношенні річковий пісок, верховий торф, дернову землю і листовий ґрунт. Щоб підвищити повітро- і водопроникність, додайте трохи дрібної гальки і кускового деревного вугілля.

Вибір горщика

У Zamioculcas дуже розгалужена і поверхнева коренева система, тому горщик має бути широким у діаметрі та низьким за висотою. При посадці можна використовувати будь-які розміри, але якщо відразу посадити у великий, то квітка почне нарощувати коріння, а не зелену масу. Тому рекомендується підбирати ємність, що відповідає параметрам кореневої системи квітки.

Особливу увагу зверніть на вибір матеріалу:

  • Кераміка і пластик/пластмас. Такі горщики категорично не підходять. По-перше, вони не пропускають повітря, а по-друге, не настільки міцні, щоб витримати тиск від коріння, що розростається.
  • Глина. Ідеальний варіант, оскільки природний матеріал відмінно пропускає повітря, характеризується підвищеною міцністю. Крім того, вода гідратованого типу в глиняному горщику виступає в ролі терморегулятора. А саме – під час холоду виділяється тепло, при спеці прохолода.

Вибір горщика

Горщик для доларового дерева повинен містити отвори для виведення зайвої води.

Температура

Заміокулькас відмінно себе почуває при температурі від +22 до +28 градусів влітку і від +16 до +18 градусів взимку. Критичні показники градусника, за яких рослина загине – +11 і нижче градусів, +38 і вище градусів.

Вологість

Цей сукулент відмінно пристосовується до кімнатних умов, більш того – він легше переносить сухість повітря, ніж підвищену вологість. Причина цього проста – заміокулькас родом з Африки. Тому небажано проводити обприскування листя і повітря, встановлювати штучні зволожувачі, як у випадку з іншими видами сукулентів.

Проте, важливо періодично видаляти пил за допомогою вологої тканини або душових процедур. Головне – після миття ретельно просушити кожне перо і листовий рахіс.

Добрива та підживлення

Щоб Zamioculcas почувався благополучно, в період вегетації рослину потрібно підгодовувати. Це період з початку весни до кінця осені. Добрива мають бути призначені для кактусів або сукулентів, краще використовувати рідку формулу (вона легше і швидше засвоюється). Дозволено застосування й інших засобів, але в цьому разі дозування знижується рівно на половину.

Кореневі підживлення проводяться двічі на місяць, позакореневі – один раз. Для останнього варіанту можна купити сечовину. Розводять 1 г речовини в 1 л води.

Полив

Заміокулькасу потрібен помірний полив. Можна сказати більше – краще недолити, ніж перелити. Особливо важливо не допустити застою рідини, інакше сильно постраждає коренева система. З іншого боку, не варто допускати сильного пересихання субстрату – в іншому разі рослина почне скидати листя. А якщо і зовсім закинути процедури зволоження, то швидко виникне павутинний кліщ.

Щоб визначити, коли саме потрібно знову поливати заміокулькас, досить оглянути субстрат у горщику: якщо він просох до дренажного шару – зволожуйте, якщо ні – поки не проводьте процедуру.

Омолодження та обрізка

Zamioculcas росте повільно, але щоб прискорити цей процес, а також дати можливість усім листовим пір’ям отримувати кисень і світло в потрібній кількості, рослину потрібно проріджувати і формувати. Обов’язкова і санітарна обрізка, завдяки якій знижується ризик виникнення шкідників і захворювань.

Омолодження-і-обрізка

Деякі особливості:

  • час проведення обрізки – з ранньої весни до кінця літа;
  • що найважливіше видаляти – уражені, пересушені, підгнилі та зламані частини, а також елементи, що ростуть у неправильному напрямку;
  • що робити після обрізки – продезінфікувати місця зрізів, для чого можна використовувати марганцівку, зеленку, деревну золу, активоване вугілля;
  • необхідні інструменти – секатор, ніж, які обов’язково попередньо дезінфікуються.

Якщо обрізаються стебла, потрібно залишити пеньки. Якщо їх висмикнути, то порушиться бульба. Тому їх можна прибрати при пересадці.

Розмноження доларового дерева в домашніх умовах

Заміокулькас вважається універсальним щодо кількості способів розмноження. Кожен метод має свої особливості, переваги та недоліки. Тому перед тим, як приступити до процедури уважно ознайомтеся з кожним з них.

Діленням куща

Кущ Zamioculcas розділяється під час пересадочних робіт. Методика не завдає особливого клопоту, дає змогу отримати найшвидший результат. Але є і недолік – якщо кущ не буде володіти міцним імунітетом і відмінним здоров’ям, то розділені частини запросто загинуть. Тому вибирайте для розмноження виключно ті рослини, які найбільш життєздатні.

Як розділити кущ:

  1. Обкопайте інструментом кущ навколо.
  2. Обережно витягніть його з горщика, перевалюючи ємність на бік.
  3. Струсіть субстрат з кореневої системи, а за необхідності й промийте коріння.
  4. Виберіть ділянки для поділу. Врахуйте, що кожна частина повинна мати бульби з уже сформованим корінням.
  5. Зробіть зрізи, а місця опудрите активованим вугіллям, яке попередньо подрібнюється до порошкоподібного стану.
  6. Покладіть рослини на рушник і дайте просохнути місцям зрізу. На це йде не більше 3-х годин.
  7. Розсадіть стандартним способом.

Доглядайте за саджанцями так само, як і після звичайної посадки.

Живцями або листом-рахісом

Живцювання вважається найчастішим способом розмноження, оскільки відсутні ризики тривалої адаптації, доларове дерево зберігає свої материнські якості. Для цього виберіть лист-рахіс. Далі дотримуйтесь інструкції:

  1. Продезінфікуйте ємності. Можна взяти великі одноразові склянки або горщики.
  2. Зробіть на дні отвори для виведення води.
  3. Укладіть спочатку дренажний матеріал – камінчики, гравій, керамзит або гальку.
  4. Зверху насипте універсальний субстрат для кактусів або сукулентів. Але допустимо замість ґрунтосуміші використовувати мох-сфагнум або кокосові волокна.
  5. Підготуйте живці. Для цього зріжте лист біля самої основи гострим ножем. Розріжте його на кілька фрагментів по 10 см. Врахуйте, що для вкорінення підходять тільки відрізки, що мають пару листків-пір’їв і хоча б один вузол. Обробіть місця зрізів коренеутворювачем і дайте протягом 2-х годин просохнути.
  6. Зволожте субстрат.
  7. Вставте в нього лист-рахіс.
  8. Засипте залишком субстрату або моху. Злегка притрамбуйте. Слідкуйте за тим, щоб на поверхні ґрунту повинна залишитися верхня частина вузла.

Живцями або листом-рахісом

Далі поливайте живець кожні два дні. Пересаджувати можна через пару місяців.

Укорінювати можна і у воді, завдяки чому скоротиться час. Для цього достатньо вставити лист-рахіс у воду до половини його довжини. Зверху потрібно накрити поліетиленовим пакетом або пластиковою склянкою. Надалі щодня відкривайте укриття для провітрювання, а коли з’являться корінці і зовсім приберіть його.

Періодично підливайте воду до потрібного обсягу. Пересаджувати на постійне місце можна через півтора місяця максимум.

Листовою пластиною

Для розмноження можна взяти і листя-пір’я від здорового листа-рахісу. Для вкорінення використовується два способи – у субстраті та воді. Послідовність дій така ж, як у випадку з листом-рахісом, але є деякі особливості:

  • листя потрібно не просто обробити в коренеутворювачі, а витримати в розчині 2-3 години;
  • на листочку має залишитися черешок – без нього не з’явиться коріння;
  • заглиблення в горщик здійснюється на третину від загальної довжини листочка.

Посадка на постійне місце можлива мінімум через 2 місяці.

Насінням

Заміокулькас можна розмножувати і насінням, якщо, звісно, вам вдасться дочекатися цвітіння і формування плодів, усередині яких є по одній насінині. Як варіант – посадковий матеріал купується у квітковому магазині. Цей метод не вважається популярним, оскільки отримати кущ вийде через кілька років.

Алгоритм дій наступний:

  • Готується великий контейнер – дезінфікується і засипається особливим субстратом. Для його виготовлення змішується в рівному співвідношенні річковий і обов’язково промитий пісок з торфом або вермикулітом.
  • Обробляється посадковий матеріал, для чого насіння витримується в рожевому розчині марганцю протягом 20-30 хвилин.
  • Далі насіння обсушується і навпіл з’єднується з піском.
  • Субстрат зволожується, а зверху розсипається насіння.
  • Контейнер вкривається поліетиленом і встановлюється в тепле місце.
  • Потім періодично поливається, відкривається для провітрювання.
  • Приблизно через 3 місяці (+/- 2 тижні) з’являться сходи. Укриття потрібно зняти повністю.
  • Коли сіянці досягнуть висоти в 4-5 см, проводиться проріджування.
  • Далі проводиться пікіровка і пересадка на постійне місце в горщик.

Пересадка доларового дерева в домашніх умовах

Zamioculcas необхідно регулярно пересаджувати – до досягнення 4-річного віку це робиться щорічно, далі достатньо кожні 3 роки. Але існують і інші причини для пересадки:

  • тіснота горщика;
  • хвороба;
  • необхідність розмноження;
  • вихід коренів із дренажних отворів.

Іноді замість пересадки, наприклад, коли рослина стала занадто старою і масивною, можна просто підсипати зверху субстрат.

Найкращий час для пересадкових робіт – рання весна, але при цьому суворих заборон на інші пори року немає. Винятком є тільки період спокою (зима).

Оптимальний спосіб пересадки – перевалка куща. Як це зробити:

  1. Вийміть кущ з горщика, перевалюючи його на розстелений заздалегідь поліетилен.
  2. Перенесіть до нового горщика.
  3. За необхідності зріжте зайве і непридатне коріння, бульби, пеньки.
  4. Посадіть у нову ємність.

Місцезнаходження

Якщо не виходить витягти дорослий кущ, розріжте горщик.

Шкідники та захворювання

Єдиним захворюванням, до якого схильний заміокулькас, є коренева гниль. Воно виникає через перезволоження субстрату при занадто частих і рясних поливах. Зовні хвороба проявляється пожовтінням листя і в’яненням рахіса. Як лікувати:

  1. Вийміть квітку з горщика.
  2. Обріжте підгнилі корінці та бульби.
  3. Обробіть їх марганцем.
  4. Посадіть у нову ємність, пролийте фунгіцидом.

Зі шкідників найчастіше зустрічається таке:

  • Кліщ павутинний. Ознаки – наявність множинних світлих точок і слідів павутинок. Для боротьби використовується Фітоверм або Кліщевіт.
  • Попелиця. Рослина покривається дрібними шкідниками, які пожирають листя. Щоб позбутися попелиці, потрібно обробити доларове дерево Фітовермом, Карате або Біотлін Танреком.
  • Щитівка. З даним шкідником впоратися складно, оскільки він має на спинках панцир. Тому краще прибирати їх вручну, а після цього змастити місця локалізації спиртом. Після цього квітка промивається мильним розчином і обробляється Актеліком.

Популярні запитання та відповіді

Іноді виникають запитання, відповіді на які важко знайти відразу, наприклад:

Як вибрати доларове дерево? Під час купівлі квітки найважливішою дією є огляд – кущ має бути повністю здоровим і міцним, без ознак гнилі, хвороб, шкідників. При цьому вік не обов’язково враховувати. Чому заміокулькас витягується? Єдина причина – брак освітлення. Чому на листках доларового дерева з’являються плями? Причини дві – терміново потрібне пересаджування та утворення опіків (коли на зелену масу потрапляють прямі сонячні промені). Чому жовтіє листя? Найчастіше це ознака кореневої гнилі, але можуть бути й інші причини – вплив протягу, старість листя, різка зміна температурного режиму, нестача поливів. Більше інформації шукайте тут.

Заміокулькас або доларове дерево вважається не дуже вибагливою кімнатною рослиною, проте, квітка вимагає доглядових процедур. Культура розмножується різними способами, має безліч популярних сортів, залежно від яких і потрібно дотримуватися певних правил вирощування.