Підживлення квасолі: рецептура добавок і правила їх внесення

У специфіці внесення добрив для бобових закладений принцип виключення або зниженого дозування органіки, тому підживлення квасолі в основному складається з таких мінералів, як калій і фосфор та інших мікроелементів. Вносяться поживні речовини тільки за певною схемою.

Чим удобрювати квасолю

Найбільше квасолеві культури потребують молібдену, калію і фосфору, що абсолютно не залежить від виду і сорту квасолі. Але і перегодовувати боби заборонено, оскільки це призведе до негативних наслідків.

Підживлення квасолі

Від азотних підживлень краще зовсім відмовитися. Дозволено їх вносити, якщо ґрунт збіднений. Робити це потрібно ще до формування зав’язей (оптимально в період осіннього перекопування грядок). При цьому важливо вводити не чисту органіку, а суміші (аміачну селітру, сульфат амонію, Амофоску).

Необхідні мікроелементи:

  • молібден;
  • марганець;
  • бор.

Щодо бору у городників відбуваються суперечки. З одного боку елемент зміцнює рослини, захищає від патогенів, прискорює всі процеси, але з іншого він містить токсичні речовини. З цієї причини для підживлення беруть на 10 л води всього 1 г борної кислоти.

Органічне живлення

Як сказано вище, органіки квасоля потребує найменше. Більшою мірою це пов’язано з тим, що натурпродукт привертає увагу шкідників, особливо паросткової мухи.

Крім того перегній у завищеному дозуванні сприяє виляганню кущів, розвитку зеленої маси. Це призводить до формування дрібних стручків у малій кількості.

Рекомендації щодо застосування органічних добрив:

  • якщо ґрунт давно не удобрювався, внесіть восени на 1 кв. м. м від 3 до 4 кг компосту, гною або перегною;
  • найкращий варіант для ґрунту і квасолі (бо зовсім без органіки обійтися не можна) – підживлення за 1-3 роки до посіву бобів, тобто під попередників, яким натуральне добриво просто необхідне.

Застосовувати гній у чистому вигляді заборонено (він має перепріти). Як зробити компост / перегній, дивіться у відеоролику:

Мінеральні добавки

Не всі мінерали корисні для квасолі, оскільки культура відрізняється своєрідною структурою і складом, але є добавки, без яких вона обійтися не може. Без них зупиниться ріст, знизиться рівень імунітету, не буде гідного врожаю.

Азотні

Азот – не найкраще добриво для квасолевих рослин. Бобова культура здатна сама забезпечити себе макроелементом.

Крім звичайного фотосинтезу, коли речовина споживається рослиною з повітря, є й інший чинник. Це бульбочкові бактерії. Вони постійно перебувають у кореневій системі бобів. Механізм дії наступний:

  • мікроорганізми виводять із рослини інші елементи;
  • для нормальної їхньої життєдіяльності відбувається накопичення азоту;
  • натомість вони діляться ним із корінням одразу після своєї загибелі.

У разі додаткових підживлень азотистими добривами відбувається передозування.

Але в деяких випадках добавка знадобиться. При дотриманні правил сівозміни природного утворення макроелемента не відбувається, оскільки кількість подібних бактерій у ґрунті занадто низька. З часом земля стає збідненою. Її потрібно збагачувати азотом штучно.

Роблять це до цвітіння або під час осіннього перекопування. Варіації та дозування:

  • на 1 кв. м – близько 6-7 г сечовини;
  • на 1 кв. м – 20 г сульфату амонію.

Калійно-фосфорні

Це найважливіші добрива для квасолі. Їх використовують протягом усіх підживлень сезону. Вони сприяють нарощуванню стручків, швидкому розвитку куща.

Що і в якій кількості використовується (з розрахунку на кв. м):

  • джерело фосфору Суперфосфат – спочатку 30 г, потім достатньо по 15-20 г;
  • сірчанокислий калій – від 20 до 25 г;
  • калімагнезія – максимум 30 г.

Додаткові мікроелементи

Для повноцінного розвитку і плодоношення культурі додатково потрібні менш відомі елементи таблиці Менделєєва. Найбільш поживні речовини:

  • молібден – бере участь в азотному обміні, вноситься у вигляді молібденіту амонію в дозуванні близько 5-7 г – на 10 л води;
  • бор – активізує процеси росту, використовується борна кислота (на 10 л води – 1-2 г);
  • марганець – зміцнює імунітет, застосовується в кількості 1 г – на 10 л води.

Всі мікроелементи підходять для позакореневого підживлення. Особливо рекомендовано обробляти насіння молібденово-кислим амонієм із розрахунку на 1 кг посадкового матеріалу 0,25 г.

Чим підживити розсаду

Квасолева розсада теж потребує підживлення. Рослина до пересадки у відкритий город перебуває в домашніх умовах протягом 30 днів. За цей час добрива вносяться двічі з інтервалом у 10 днів. Перший раз відразу після формування одного справжнього листка.

Що можна використовувати:

  1. Діамофоска. Це стандартний засіб для розсади. Розведіть речовину в кількості 3 г – на 1 л води.
  2. Дріжджі. Народний ефективний рецепт. Для приготування в 10 л води розпустіть 50 г цукру-піску і 10 г сухих дріжджів. Далі відбувається бродіння 2 дні в теплій кімнаті. Перед застосуванням розбавте в 40 л води.
  3. Мульча. Діє не так швидко, як попередні методи, але вважається непоганим варіантом. Наріжте якомога дрібніше траву і розкладіть під молодими кущиками в ящику (окремій тарі).
  4. Йод. Використовується за 5-7 днів до пересадки у відкритий ґрунт. На 3 л води необхідна 1 крапля йоду.
  5. Підсилювачі росту. Це такі препарати, як Епін, Новосил, Циркон і подібне. Застосовується згідно з конкретною інструкцією.

Народні рецепти для розсади і рослин у відкритому ґрунті на стадії росту

Існує низка рецептів від народних умільців-городників, які заведено використовувати для квасолі на первинній стадії росту, тобто в перші 30-40 діб. Це стосується і розсади, що вирощується вдома, і молодих кущиків на городі.

Нашатирний спирт

Гідроксид амонію виконує одночасно кілька функцій – відлякує шкідників, пригнічує хвороботворні мікроорганізми і підгодовує квасолю. Але діяти з ним потрібно максимально акуратно, оскільки при неправильному дозуванні кущ отримує потужні опіки.

Нашатирний спирт

В основі складу легкозасвоюваний азот, що знаходиться саме в тій формі, яка необхідна квасолевій культурі. Головний недолік – при внесенні великої кількості ґрунт закислюється.

Оптимальні рецепти застосування:

  1. Стандарт. На 10 л води необхідно 10 мл засобу. Використовується для прикореневого підживлення тричі за період вегетації – на самому початку росту, під час формування зав’язей і активного плодоношення.
  2. Нестача азоту. Якщо ґрунт потрібно терміново забезпечити азотом, нашатирний спирт рекомендовано брати в дозуванні 50 мл – на 4-5 л води. Вносити кожні 5-6 днів до моменту, коли земля насититься речовиною. Спосіб удобрення – прикореневий.
  3. Обприскування. Здійснюється по надземній частині. Дозування – на 10 л води – 1 ст. л. л.
  4. Прискорення росту сходів. На 10 л води – 2 ст. л. л. гідроксиду амонію. Проводити обприскування і полив прикореневої зони.

Яєчна шкаралупа

Містить ударну кількість кальцію, молібдену, міді, заліза, магнію і фосфатів. Має багатостороннє використання:

  • додайте щіпку в лунку перед посадкою квасолі, що збагатить майбутню кореневу систему мікроелементами;
  • приготуйте розчин для поливу – настоюйте 7 днів у 5 л води шкаралупу від 10 яєць;
  • опудрити яєчним борошном кущі – так не заведуться комахи;
  • посипте під коренем – позбудетеся слимаків;
  • на 1 кв. м додайте 0,7-1,0 кг шкаралупи для розкислення ґрунту і надання йому більш пухкої структури.

Використовуйте шкаралупу тільки від сирих яєць, попередньо обдавши окропом для дезінфекції та обов’язково сильно подрібніть для прискорення процесу розкладання.

Йод

Виступає в ролі інсектицидної та знезаражувальної речовини, а також добрива. Головна дія – насичення корисним елементом, придушення вірусів і бактерій, попередження навали шкідників, зміцнення імунітету.

Правила використання:

  • не перебільшуйте концентрацію в 2 краплі на 2 л води, інакше буде опік на рослині;
  • вносьте в ранковий час, але не ввечері, коли кущ переходить у фазу спокою;
  • перед поливом зволожте землю;
  • розчин має бути теплим;
  • використовуйте дрібнодисперсний розпилювач, особливо при позакореневому підживленні;
  • якщо вносите під розсаду, то дайте їй спочатку зміцніти після пересадки у відкритий ґрунт;
  • щоб збільшити ефективність додайте трохи деревної золи (співвідношення: 10 частин розчину до 1 частини золи).

Способи застосування:

  • для замочування насіння – 1 крапля – на 3 л води;
  • для обприскування і прикореневого підживлення, що прискорює ріст молодих кущів і знищує патогени – на 10 л води – від 6 до 10 крапель.

Кавова гуща

Ще один натуральний і багатофункціональний засіб. Існують докази, що кава у свіжому вигляді здатна закисляти ґрунт, але після термічної обробки ця властивість втрачається.

Навіщо застосовується кавова гуща:

  • для насичення ґрунту безліччю мікроелементів, особливо азотом, магнієм, калієм і міддю;
  • для поліпшення структури землі (стає більш розсипчастою і пухкою);
  • для відлякування шкідників;
  • як мульча.

Методи застосування:

  • для розсадного субстрату – додайте 1 частину гущі на 3 частини всіх інших компонентів;
  • для поливу – на 10 л води – 200 мл гущі (процедуру проводити кожні 10 днів);
  • для мульчування – розсипте суху гущу, полийте водою з пульверизатора (так створюється щільна, але повітропроникна кірка);
  • для компосту – коли робите перегній, додайте трохи залишків випитої кави (дозування довільне), що ще більше збагатить органіку.

Якщо ґрунт важкий, а дощових черв’яків практично немає, посипте город кавовою гущею. Ці корисні комахи-розпушувачі дуже люблять аромат кави.

Народні рецепти після висаджування в ґрунт

Є інші рецепти народного походження. Але вони застосовуються після того, як квасолева розсада буде пересаджена на грядки або досягне місячного віку.

Дріжджі

Пекарські або сухі дріжджі сприяють зміцненню кореневої системи, якнайшвидшій адаптації в нових умовах зростання і стимулюють ріст усієї рослини. Додатково покращують мікрофлору землі.

Дріжджі

Способи застосування:

  1. “Живі” дріжджі. Викладіть у банку об’ємом 3 л 100 г цукру і стільки ж дріжджів (попередньо розчавіть їх пальцями / виделкою). Перемішайте дерев’яною ложкою, накрийте марлевим клаптем і поставте в тепле приміщення на 8 діб. Перед використанням розведіть у 10 л води 200 мл закваски. Для поливу після пересадки беріть близько 1 л, для вливання в лунку – 0,5 л.
  2. Сухі дріжджі. Застосовуються ідентично, але готуються по-іншому. На 3 л води візьміть по 2 ст. л. л. цукру і дріжджів, настоюйте 2-3 години, після чого додайте води стільки, щоб вийшло загалом 10 л.

Оскільки дріжджі здатні поглинути кальцій, додавайте в лунки деревну золу. Не пересаджуйте розсаду квасолі в прохолодний день – призупиниться процес бродіння.

Цибулеве лушпиння

Лушпиння від цибулі збагачене майже всіма поживними речовинами. Крім цього в ній міститься кверцетин (фарбувальний пігмент-флавоноїд). Його дія спрямована на знищення шкідливих мікроорганізмів.

Як застосовувати:

  • щоб листя не пожовкло після перенесення в город, на 10 води покладіть 1/4 10-літрового відра лушпиння, а перед обприскуванням змішайте 10 л води і 2 л розчину;
  • для насичення ґрунту корисними речовинами зробіть розчин із 20 г цибулиння і 1 л окропу, полийте прикореневу зону.

Не використовуйте шкірку, зняту з підгнилих цибулин.

Бананова шкірка

Відмінний варіант для підживлення квасолі, оскільки в банановій шкірці міститься багато фосфору, магнію і калію. Вона володіє діями:

  • нарощує і зміцнює коріння;
  • сприяє швидкій адаптації;
  • прискорює цвітіння і ріст зеленої маси;
  • забезпечує фотосинтез;
  • сприяє кращому засвоєнню інших поживних елементів;
  • гарантує високу врожайність у майбутньому.

Способи підживлення:

  1. У свіжому вигляді. Досить покласти половинку шкірки від банана в лунку або розкласти в нарізаному вигляді навколо пересадженої розсади. Але ще краще злегка прикопати в землю.
  2. У сухому вигляді. При цьому методі дія корисних речовин трохи сповільнюється. Щоб скоротити час і дозволити речовинам швидко проникати в ґрунт і рослини, перед застосуванням залийте висушені кірки гарячою водою (не киплячою). Застосовуються аналогічно попередньому варіанту.
  3. Компостний чай. Такий засіб діє дуже швидко і готується легко. Налийте у відро 7 л теплої води, киньте всередину нарізані шкурки від 6 бананів і залиште на 4 дні. Потім процідіть і поливайте прикореневу зону.
  4. Компостування. Використовується для прискорення готовності звичайного компосту, оскільки шкірка фрукта розкладається дуже стрімко. Вноситься в лунки або під кущі стандартним способом.

Корисні поради щодо підживлення народними засобами

Навіть сучасні городники із задоволенням застосовують народні рецепти. Вони відрізняються тим, що не містять хімічних і синтетичних добавок, приносять користь рослинам і не завдають шкоди людському здоров’ю.

Але щоб засоби дійсно чинили позитивну дію, прислухайтеся до рекомендацій:

  • будьте обережні з деревною золою, щоб не збільшити надмірно кількість лугу під час розкислення ґрунту – в таких умовах рослини гинуть, а розсада не приживається;
  • якщо немає золи, для розкислення внесіть вапно в кількості 300 г – на 1 кв. м. м, але обов’язково під час осіннього перекопування;
  • не ігноруйте зазначені дозування, інакше отримаєте зворотний ефект;
  • незважаючи на те, що продукти виступають у ролі підгодівлі, використовуйте якісні та обов’язково чисті;
  • проводьте знезараження інгредієнтів (бананової шкірки, цибулиння, яєчної шкаралупи тощо), але обов’язково при осінній обробці. д.) окропом;
  • якщо ще використовуєте покупні добрива, народні засіб вводьте в менших дозуваннях.

Етапи внесення добрив при вирощуванні в ґрунті

Занадто часто вносити добрива під квасолю не рекомендовано, оскільки вона сама містить величезну кількість поживних речовин. Робити це потрібно 2, максимум 3 рази за весь вегетаційний період (без урахування внесення добрив під час перекопування городу і при вирощуванні розсади).

Як підгодовувати правильно:

  1. Перший раз. Як тільки сформується перших 2 справжніх листки, потрібен фосфор і калій. Для 1 кв. м необхідно 25-30 г фосфору і 15-20 г калію.
  2. Другий раз. Це період коли активізується процес бутонізації. Тепер внесіть калій у хлористій формі з розрахунку 20 г – на 1 кв. м. м. Якщо препарату немає, розсипте на кожен 1 кв. м по 200 г деревного попелу.
  3. Третій раз. Виключно за необхідності. Це має бути час дозрівання стручків. Повторіть фосфорно-калійне підживлення, але фосфору цього разу покладіть на 5 г більше.

Добрива азотні

Додаткове живлення

Буває таке, що городник вносить основні необхідні речовини, але рослини починають хворіти. У цьому випадку важливо виявити, яких саме мікроелементів і т. д. недостатньо. Для цього найпростіше використати агрохімічну картограму. Якщо ж такої немає, зверніть увагу на ознаки:

  1. Азот. Якщо його не вистачає, листя стає блідим і жовтим, зелена маса не нарощується.
  2. Калій. При його нестачі листя сильно зморщується, скручується в нижній бік, потім жовтіє, відмирає.
  3. Фосфор. Його дефіцит призводить до потемніння зеленої маси і ущільнення листових пластин. По всій поверхні з’являються плями.
  4. Мідь. Розпізнати її нестачу можна за в’яненням зеленої частини куща і скручуванням листя. Далі поверхня покривається плямами світлого відтінку.
  5. Магній. Ознаки нестачі – загин країв листя куполоподібно, зміна кольору окантовки листя на червонувато-жовтий тон.
  6. Сірка. Основна ознака – різка зупинка росту і освітлення всіх зелених елементів.
  7. Залізо. При його дефіциті ураженню піддається верхня частина листя. Воно стає дуже блідим, а по прожилках проявляються білясті смуги. У міру розвитку порушення змінюються старі нижні листки.
  8. Бор. Якщо не вистачає цього елемента, теж уражається верхнє молоде листя, але воно не змінює відтінок і сильно деформується. Далі стає світлим.
  9. Кальцій. Першою страждає коренева система. Вона стає розгалуженою, аж до того, що відростки вилазять на поверхню землі. Потім молода зелена маса стає блідою і скрученою.

При виявленні нестачі того чи іншого мікроелемента негайно проведіть підгодівлю відповідною речовиною. Вносьте препарати відповідно до інструкції із застосування.

Щоб квасоля розвивалася швидко, а стручки були повні бобами, обов’язково потрібно удобрювати культуру, але робити це правильно. Не можна допускати передозування, оскільки воно теж призводить до захворювань рослин. Якщо передбачається використання покупних добрив, необхідно суворе дотримання інструкції із застосування.