Останнім часом індокачка стала однією з найбільш затребуваних птахів у домашньому господарстві та фермерській діяльності. Усе завдяки її невибагливості до умов вирощування, годівлі та продуктивним характеристикам – високій несучості, а також смачному, ніжному і корисному м’ясу. Мускусні качки не вимагають особливого догляду і можуть вести плідну життєдіяльність практично в будь-яких умовах.
Історія походження
Деякі люди вважають, що індокачки – це гібрид індика і качки, але це помилкова думка, хоча за зовнішнім виглядом дзьоба вони трохи нагадують індиків. Можливо тому, мускусних качок стали так називати.
Дана порода походить від диких качок, які мешкали в Південній Америці та Мексиці, і були приручені ще древніми племенами індіанців. Пізніше, цей вид поширився по всьому світу. На територію колишнього СРСР індокачки потрапили з Німеччини, ще у 80-х роках минулого століття.
Опис і характеристики породи
Практично всі індокачки мають зовнішню схожість. Відмінності зустрічаються тільки в окремих порід, в основному це:
- забарвлення пір’яного покриву;
- звички;
- плідність;
- несучість;
- смакові якості;
- терміни вирощування;
- особливості годування.
Зовнішній вигляд
Мускусні качки мають велику різноманітність, відрізняються багатьма характеристиками, але об’єднує їх одне – характерні ознаки, що стосуються зовнішнього вигляду. Індокачки мають великий тулуб і широкі, звисаючі грудини.
Міцні, перетинчасті лапи індокачок, набагато коротші, ніж у інших домашніх птахів. У них великі сильні крила, які щільно прилягають до тіла і недовга шия.
На невеликій голові розташований плоский дзьоб, а навколо очей є своєрідний наріст червоного кольору, який відрізняє їх від простих качок. Якщо до нього доторкнутися, можна відчути слабкий мускусний запах.
Пір’я індокачок щільно прилягає одне до одного, утворюючи водонепроникне покриття, яке дає їм величезну перевагу, перебуваючи у воді. Вони люблять воду, особливо болотисті водойми, в яких мешкає безліч різних комах і личинок. Не страшно, якщо поблизу немає ніяких водойм, вони також прекрасно себе почувають на суші, і можуть плескатися у звичайному кориті.
Забарвлення мускусних качок різноманітне залежно від конкретної породи. Здебільшого це темні кольори із зеленуватим або фіолетовим відливом.
Що стосується маси і розміру, то сильних відмінностей у них немає. Вага селезня може сягати до 6 кг, а самки – до 4 кг. Однак дикі качки в 1,5-2 рази менші, ніж одомашнені.
Різновиди індокачок
Багато фермерів-початківців або звичайних любителів домашнього господарства не можуть визначитися з породою індокачок. Кожна з них має свої особливості, тому потрібно правильно і вигідно підібрати породу, яка більше підійде для розведення або утримання в конкретних умовах. Мускатні качки бувають таких видів:
- Чорні індокачки. Повністю відповідають своїй назві, оскільки їхні лапи, плюсна і дзьоб також чорного кольору. Лише зеленуватий відтінок на спині та фіолетовий відлив решти пір’я відокремлюють її від повної чорноти. Їхні очі мають коричневий колір.
- Білі індокачки. Мають відповідне забарвлення пір’я, без жодних відтінків і відливів. Дзьоб качки рожевий з освітленням на кінчику. Лапи жовті, а очі сіро-блакитні.
- Чорно-білі індокачки. Мають відповідні відтінки, в яких переважає темний колір з яскраво вираженими відливами. Білі плями виступають на грудині, шиї та голові. Їхні очі мають світло-коричневий тон. Лапи жовті, іноді з чорними плямами, а дзьоб червоний.
- Коричнева дика порода. Має красивий і насичений коричневий колір. На крилах може проявлятися біле пір’я, чисельність якого збільшується зі зростанням качки. Червоний дзьоб має темні плями на його кінчику. Очі, як і лапки коричневого кольору. Іноді забарвлення може бути дещо іншим – коричневе пір’я відливається зеленим кольором, а на грудях і голові є білі пір’їнки.
- Блакитна та дика блакитна індокачка. Ця порода трапляється дуже рідко і дійсно має блакитне забарвлення пір’я з затемненням по краях. Лапи і дзьоб цієї качки мають чорне забарвлення. Очі з коричневим відтінком. Дика мускусна качка має схоже забарвлення пір’я, але з більш вузьким обідком. А під час повного дозрівання верхній покрив біліє, а чорний плоский дзьоб змінює колір на лілувато-червоний. Лапи й очі того ж забарвлення.
Досвідчені птахівники стверджують, що що яскравіше забарвлення індокачки, то вона буде продуктивнішою, тому під час вибору каченят варто звертати увагу на їхній зовнішній вигляд.
Спосіб життя та поведінка
Домашні птахи звикають до господарів і своєї території, тому не ходять далеко і не перетинають кордони. Це є однією з переваг мускатних качок при їх розведенні. До того ж їх не потрібно постійно пасти, вони швидко звикають до свого маршруту, і можуть самостійно пересуватися знайомою територією.
Цей вид птаха дуже спокійний, але в разі великої їхньої кількості на одній території та наявності декількох дорослих селезнів вони можуть проявляти агресію один до одного. Зазвичай це відбувається через годівлю. Сильніші самці можуть забити слабших, а іноді навіть і молоде потомство. У стресових ситуаціях самка може припинити кладку або кинути своє гніздо.
Індокачки люблять рибу, тому їх приваблює все блискуче. Краще прибрати всі предмети, що нагадують їм смачні ласощі: уламки скла або дзеркал, металеві відходи та інше сміття.
Ареал і місця проживання
У дикій природі індокачок можна побачити поруч з озерами, річками та іншими прісними водоймами. Вони формуються в невеликі групи, щоб дати чергове потомство. Великими зграями вони збираються рідко, а перельотів практично не здійснюють.
Мастило для пір’я у них не таке жирне як у інших видів качок, тому вони не люблять плавати в холодній воді. У зимовий період їм плавати небезпечно, тому що при мінусовій температурі крила крижаніють і птах може потонути.
Переваги та недоліки Індокачки
Розведення індокачок не вимагає особливих знань і навичок, але має свої плюси і мінуси. З переваг можна відзначити такі чинники:
- стійкість до різних хвороб, що більшою мірою впливає на виживання молодого потомства;
- невибагливість до годування;
- висока несучість;
- відмінно почуваються в будь-якому середовищі;
- індокачки є хорошими квочками, навіть для висиджування інших видів птахів;
- смачне дієтичне м’ясо.
Що стосується недоліків, то їх набагато менше, ніж переваг:
- маленькі каченята можуть розкльовувати одне одного, якщо не надати їм необхідних умов;
- залежність від блискучих предметів;
- повільне зростання і набір маси.
Про утримання та розведення “Мускусної качки” дивіться відео нижче:
Спрямованість вирощування породи
Залежно від того, з якою метою вирощують мускусні породи качок, умови їхнього проживання не змінюються, але період утримання і годування абсолютно різні.
Яйценосність
У середньому доросла мускусна качка дає близько сотні яєць на рік. Якщо створити всі необхідні умови, то ця цифра може зрости до 120 штук, причому кожне яйце матиме масу від 60 до 70 г. Для цього птахові потрібна тепла атмосфера в зимовий період, а також регулярне підтримання чистоти в пташнику.
Їм необхідне хороше освітлення і вентиляція приміщення. Якщо до цього додати перелік корисних речовин і вітамінів, то улюбленці напевно стануть рекордсменами з кладки яєць.
За сприятливих умов, дорослі особини починають нестися з початку року, в іншому випадку різниця становитиме близько двох місяців. Молоді качки починають нестися від півроку, поступово нарощуючи кількість яєць, з кожним місяцем. Спочатку місячна кладка становить близько 8 яєць, а коли птах досягає 12-ти місячного віку, кількість яєць доходить до 16 штук.
Кладка яєць є циклічним процесом. Після інтенсивної кладки, яка триває близько 5 місяців, настає період линьки на 2-3 місяці.
Вирощування на м’ясо
Молоде потомство, що вирощується для м’яса, за правильного годування набирає вагу за перші півроку. Маса селезня становить до 4 кг, а качки – до 3,5 кг. Якщо в пташнику холодно і сиро, то вагу вони набиратимуть менш стрімко.
Багато хто намагається не тримати птаха довго. Індокачки можуть набрати 2,5 кг протягом 2-3 місяців, що дозволяє відправити її на забій. При цьому важливо підтримувати чистоту, дотримуватися умов, дотримуватися правил годування, щоб птахи не хворіли. В іншому разі вони можуть погано набирати масу, а їхнє м’ясо буде не таким якісним і смачним.
Особливості розведення та вирощування каченят Мускусної качки
Незалежно від способу виведення каченят, для отримання виводка, вибирайте яйця з перших днів кладки. Потім ретельно підберіть їх за характерними ознаками – щоб вони були однакової форми, ваги та розміру.
Найбільш плідними вважаються яйця, відібрані протягом 14 днів. Під час збирання, зберігайте їх лежачи на боці, за температури 11 градусів.
Формування маточного стада
Для розмноження традиційним способом (квочкою), облаштуйте окремий маточник, у якому будуть 3-4 самки і селезень. Потім спорудіть гніздо, помістивши туди сухе листя, тирсу або сіно.
Яйця, відібрані для висиджування, не чіпайте руками. Індокачки є відмінними квочками, тому коли в гнізді набирається 10 яєць, самка сідає на гніздо.
У приміщенні має бути вода і корм, щоб квочка періодично харчувалася. У процесі прогріву яєць, вона регулярно перевертає яйця і змочує водою.
Період вилуплення каченят становить 32-35 діб.
Виведення каченят квочкою
Незважаючи на те що мускусні качки є хорошими квочками, без допомоги господаря каченятам не обійтися. Після вилуплення перших пташенят, качка продовжує сидіти в гнізді, поки не вилупиться весь виводок. Тому малюків потрібно визначити в тепле затишне місце і забезпечити їм хороше освітлення. Для цього підійде звичайна лампа розжарювання, яка прискорить процес висихання.
У перші дні годуйте каченят яйцями, звареними круто. При цьому подрібніть їх і посипте їм на спинки, оскільки в цей період вони реагують тільки на рух. Коли вони починають ворушитися, крихти скочуються і пташенята помітивши, поїдають їх.
Після закінчення відведеного для викладки періоду, непродуктивні яйця стають непридатними, і качка залишає гніздо, щоб подбати про потомство. Коли добові каченята висохли і зміцніли, підкладіть їх під квочку.
Вранці вона вже може їх вигулювати і годувати. Через тиждень їм уже можна приймати ванни, але перед процедурою турботлива мама змащує їхнє пір’я своїм жиром.
Інкубація
При інкубаційному розведенні качок, пристрій необхідно прогріти до 38 градусів. Після цього викладіть запліднені яйця в горизонтальному положенні. Спочатку укладіть найбільші, а через 5 годин решту. Дрібні яйця краще не використовуйте.
В інкубаторі потрібно забезпечити необхідну вологість повітря. Якщо така функція не передбачена, то зробіть це таким чином – обприскуйте яйця слабким і теплим розчином марганцю, двічі на добу. Так яйця отримують охолодження і при цьому прискорюється обмін речовин.
Яйця потрібно періодично перевертати і міняти місцями для рівномірного прогрівання. Інкубаційні яйця можуть накльовуватися трохи довше, ніж яйця квочки. Після закінчення періоду, температуру повітря знижуйте поступово, а яйця перевіряйте і допомагайте каченятам вилуплюватися, розкриваючи шкаралупу.
Пташенят, що вилупилися, помістіть у брудер. Якщо протягом 10 днів їм забезпечити належний догляд, то вони виростуть сильними та здоровими.
Годування та утримання пташенят
Від правильності годування каченят мускусної качки залежить їхній подальший розвиток. Насамперед потрібно подбати про сприятливі умови в пташнику. Для цього потрібно регулярно підтримувати чистоту, а за необхідності проводити дезінфекцію. Цього ж вимагають поїлки та годівниці.
Огляд поїлок для качок та інструкцію з їх виготовлення можна прочитати в цій статті.
У перший тиждень світловий день для каченят має становити не менше 18 годин, тому пташник потрібно обладнати відповідним освітленням. У міру їхнього дорослішання, світловий день потрібно скорочувати на 1 год, щотижня. Це необхідно для повноцінного розвитку, оскільки в міру дорослішання індокачки потребують обміну речовин, який краще відбувається в темний час. Якщо не дотримуватися цих правил, то може виникнути рахіт.
Для розвитку, каченятам необхідне повноцінне харчування. З самого початку годуйте їх зерновими сумішами і продуктами, що містять крохмаль, білок і кальцій:
- черепашник;
- крейда;
- стартові комбікорми;
- зернові суміші;
- кукурудзяне, кісткове та ячмінне борошно;
- подрібнені м’ясні та рибні відходи;
- варена картопля;
- свіжа морква.
Не варто забувати про зелень. Якщо є можливість вигулу на свіжій соковитій траві, то це буде найбільш прийнятним варіантом. Каченята самі знайдуть відповідну і корисну зелень, необхідну їм для повноцінного розвитку.
Умови утримання та догляду
Забезпечте індичці належні умови утримання, а також повноцінний догляд. Тільки так вона зможе швидко вирости і мати хорошу несучість.
Вимоги до приміщення
Для утримання мускусних качок не потрібно зводити приміщення з піччю або опаленням, тим більше електричним. Досить утеплити пташник соломою, сіном, деревом та іншими деревними матеріалами. Головне для цього птаха – це комфорт і чистота.
Розмір приміщення повинен підбиратися з урахуванням 3-х птахів на квадратний метр. Крім цього, воно має добре провітрюватися. Якщо господар тримає кілька десятків птахів, то за можливості їх краще розсаджувати окремими сім’ями, як у дикій природі.
Особливості харчування
Раціон харчування дорослого і підростаючого покоління мускусних качок практично не відрізняється. Різниця тільки в подачі їжі, оскільки каченятам здебільшого потрібен подрібнений корм. Індокачок можна годувати:
- зерновими культурами – пшеницею, ячменем, кукурудзою;
- пшеничними висівками;
- зеленню – листям буряка, луговою травою;
- відвареною картоплею;
- тертим буряком;
- сиром;
- морквою;
- кістковим борошном;
- рибними та м’ясними відходами;
- хлібними дріжджами;
- елементами, що містять кальцій – крейда, гранітна крихта, подрібнені черепашки, кухонна сіль.
Улюблені ласощі індокачок – це кухонні відходи, зелень молочаю і кульбаби, кукурудза, бадилля буряка і варена картопля.
Хвороби качок
Якщо господарі виявляють недостатню увагу для домашніх вихованців, то вони можуть захворіти. Найчастіше мускусні качки піддаються інфекційним, вірусним і паразитарним захворюванням:
- рахіт;
- нестача вітамінів;
- клоацит;
- катар і закупорка зоба;
- жовтковий перитоніт;
- отруєння кишківника;
- канібалізм.
Якщо дотримуватися всіх правил і умов утримання птаха, виконувати профілактичні заходи, то імунна система індокачок не дасть змоги виникнути різним захворюванням.
Рентабельність розведення мускусних качок
Багато тваринників, фермерів і власників домашнього господарства знають, що розведення індокачок може виявитися дуже прибутковою справою, якщо зробити все правильно. М’ясо цього птаха цінується своїми смаковими характеристиками та дієтичною користю.
Дана порода птиці не вимагає особливого догляду і не вибаглива до годування. За ними не потрібно постійно стежити, вони цілком самостійні і можуть пересуватися на водойму і назад без участі господарів.
На обладнання пташника не потрібно значних витрат, особливо якщо годівниці, поїлки та інші зручності зробити власноруч. Єдині витрати – це зернові корми та вітаміни. У будь-якому разі, витрачені кошти незабаром окуплять себе і принесуть непоганий дохід.
На думку фахівців, рентабельність розведення індокачок для м’яса, становить близько 70 %.
Індокачка не тільки має смачне м’ясо, а й не потребує особливого догляду. Прості рекомендації допоможуть побудувати прибутковий бізнес із вирощування цієї птиці.