Хвороби страусів: симптоми, лікування та профілактика

Хвороби страусів

Страуси можуть хворіти на різні захворювання, включно з проблемами зі шлунково-кишковим трактом, опорно-руховою системою, верхніми та нижніми дихальними шляхами. Також птахи можуть страждати від шкірних хвороб і захворювань печінки. Птахівник зобов’язаний знати симптоми хвороб і методи боротьби з ними. У статті описані найпоширеніші хвороби.

Хвороби верхніх і нижніх дихальних шляхів

У страусів можуть часто виникати респіраторні захворювання, які викликані хвороботворними мікроорганізмами. Причиною тому є загальна ослабленість організму тварини та несприятливі умови навколишнього середовища. Виділяють кілька поширених хвороб верхніх і нижніх дихальних шляхів.

Бактеріальні респіраторні захворювання

Зазвичай бактеріальні респіраторні хвороби розвиваються через незадовільні умови утримання або слабкий імунітет.

Лікування бактеріальних захворювань необхідно проводити правильно підібраним антибіотиком. Бажано щоб його призначав досвідчений ветеринар. Для профілактичних заходів не допускайте переохолодження і промокання птахів, забезпечте їм повноцінну годівлю, що включає вітаміни.

Пташиний грип

Пташиний грип являє собою хворобу, спричинену вірусом групи А. У цьому випадку уражаються органи дихання, травний тракт. Птахи страждають від набряклості та депресії. Захворювання здатне передаватися повітряно-крапельним шляхом, через заражений інвентар і корми. Тварина відмовляється від їжі, у неї з’являються виділення з очей, запалюються повітроносні мішки, сеча набуває зеленуватого відтінку.

У профілактичних цілях робіть страусам вакцинацію від пташиного грипу, не допускайте контакту з хворими птахами, забезпечте відсутність протягів, сприятливу температуру і хорошу циркуляцію в пташнику.

Пташиний грип

Для боротьби з хворобою використовуйте спеціальні дорогі антибіотики, що продаються в службах санепіднагляду. За гострої форми протікання хвороби страусів позбувайтеся, щоб вони не поширювали інфекцію.

Мікоплазма

Це інфекційне захворювання, що вражає повітроносні мішки, слизову оболонку носа і легені. Переносники – хворі та перехворілі птахи. Інфекція проникає через дихальні органи. Часто хворобі піддаються страусенята віком до 1 року. Тварини можуть захворіти через високу вологість, недогодівлю, відсутність нормальних умов утримання, погану вентиляцію, нестачу вітамінів.

При захворюванні страуси відмовляються від їжі, у них утруднюється дихання, опухають пазухи, виникають хрипи, кашель, загальна слабкість. Може збільшуватися температура, знижуватися несучість.

Для профілактики рекомендується робити птахам вакцинацію, яка захистить від прояву симптомів, збільшить несучість і знизить ризик передачі збудника. Для лікування на ранніх стадіях використовуйте препарати, що містять тилан.

Вакцинація

Забруднення повітря і респіраторні захворювання

Страуси, які проживають у пташнику і залишають у ньому фекалії, страждають від аміаку (отруйного газу), що виділяється з них. Через те, що птахи сплять з опущеною головою, токсичний і дратівливий запах газу здатний стати причиною захворювання дихальної системи тварин. Також птахи можуть страждати через пил.

Для профілактики та усунення проблем рекомендується регулярно провітрювати приміщення, забезпечити хорошу вентиляцію, утримувати тварин на піддонах. Обов’язково використовуйте препарати для зниження рівня виділення аміаку.

Аспергільоз

Захворювання, що викликається патогенними грибами з роду аспергільюс. Під час хвороби уражаються повітроносні мішки, виникає вузликова або катаральна пневмонія, рідше бронхіт і трахеїт. Страуси можуть заразитися спорами гриба через дихальну систему, зрідка через шлунково-кишковий тракт.

Захворювання протікає в гострій і хронічній формі. Хворі птахи відмовляються від їжі, страждають від спраги, стають млявими, у них закриті очі. Дорослі птахи страждають від проносу, нервових розладів і утрудненого дихання.

Аспергільоз

Лікування полягає в прийомі препарату Нізорал або Ністатин у дозуванні 10 мг на 1 кг ваги птиці. Процедура триває сім днів. Потім птахові п’ять днів дають Амоксицилін тригідрат у дозі 250 мг на 1 кг ваги з питною водою двічі на добу. Далі лікують птахів 5% Оксітетром у дозі 2 кг препарату на 500 л питної води протягом 3-5 днів. Останній етап – Окситетрациклін-фарм у дозі 50-125 мг/кг ваги з кормом або питною водою 4-5 діб.

Обов’язково дезінфікуйте приміщення та інкубаційні апарати, не підвищуйте температуру і вологість повітря в пташниках, забезпечте хорошу вентиляцію.

Стороннє тіло в дихальних шляхах

Під час прийому їжі подрібнений корм із годівниць може розпорошуватися й осідати в органах дихання страусів. Частою причиною задухи або загибелі птахів є потрапляння сторонніх тіл у дихальні органи. У стравоході можуть застрявати і великі шматки їжі, що може призвести до летального результату.

Для профілактики бажано давати птахам їжу середнього або невеликого розміру. Також необхідно ретельно стежити за тим, щоб у загоні були відсутні сторонні предмети.

Стороннє тіло в пащі

Захворювання ШКТ

Нерідко страуси піддаються захворюванням шлунково-кишкового тракту поряд з респіраторними проблемами. Птахівники найчастіше стикаються з грибковими ураженнями шлунка, розладами травлення і глистовими інвазіями.

Вірусний ентерит

Це вірусне захворювання, яке виникає при ураженні кишківника вірусом, через здатність кишківника швидко всмоктувати воду. Зазвичай такий вид захворювання супроводжується бактеріальним ентеритом.

Лікування необхідно проводити виключно після консультації ветеринара, він встановить причину діареї та призначить спеціальний препарат. Для профілактики робіть птахам вакцинації.

Вакцинації страусів

Бактеріальний ентерит

Причиною цього захворювання стають всілякі хвороботворні організми, включаючи і сальмонели. Спровокувати бактеріальний ентерит також можуть антигельмінтні препарати, переїдання сирої люцерни, різні паразити і вірусні інфекції. Тварини стають млявими, у них порушується рівновага, проявляється загальне нездужання. Головним симптомом хвороби є рідкі випорожнення.

У профілактичних заходах дотримуйтеся кількох рекомендацій: проводьте лікування інфекційних захворювань, не допускайте перенаселеності пташника, підтримуйте високий рівень гігієни.

Паразитичний ентерит

При цьому захворюванні в товстій кишці та апендиксі птаха оселяється паразитуюча бактерія – балантидіум коли. Вона стає головною загрозою для страуса. У клоаці та тонких кишках нерідко виявляється паразит криптоспоридіум, що вражає підшлункову залозу та її протоки, нирки й печінку.

Не існує жодної ефективної методики лікування цього захворювання.

Паразитичний ентерит

Грибковий гастрит

Грибковий гастрит є інфекційним захворюванням, яким страус може заразитися під час поїдання неякісного корму у великих кількостях або під час нанесення травми шлунка чужорідним тілом.

Не розроблені методи боротьби із захворюванням. Самостійно вилікувати птицю не вдасться, тому обов’язково зверніться до ветеринара.

Глисти

Поширеним захворюванням птахів є зараження глистами, виявити яких вдасться тільки при проведенні регулярних лабораторних досліджень фекалій тварин. За наявності глистів тварини погано харчуються, повільно набирають вагу або починають втрачати масу.

Дегельмінтизацію проводять за необхідності, що зумовлено високою вартістю спеціальних лікарських препаратів. Неправильне використання засобів може призвести до розвитку у паразитів стійкості до них.

Глисти у страуса

Отруєння

Страуси можуть отруїтися нітратами, пестицидами, солями важких металів, фуразолідоном та іншими отруйними речовинами. Отруєння може настати і через поїдання зниклого корму. Це викликає у тварин насамперед ураження шлунково-кишкового тракту, а потім проявляються неврологічні симптоми.

Визначення діагнозу можливе виключно в умовах лабораторії після ретельного аналізу і дослідження. За точними результатами ветеринар призначить лікування.

Птерофагія (розкльов пера)

При цьому захворюванні страуси поводяться не як зазвичай. Часто від птерофагії страждають страусенята. Зрідка при захворюванні виникає неприємне явище – канібалізм, що супроводжує клювання шкіри до ран, поїдання пера. Причиною хвороби вважається незбалансоване харчування, нездужання, стреси. Страусенята схильні до копіювання поведінки своїх родичів і за деякий час уже кілька пташенят можуть клювати одне одного.

Тварину, схильну до вищипування пір’я, видаліть зі зграї на тривалий період часу. Те ж саме зробіть і з птахом, який зазнав розкльову, поверніть його після повного загоєння ран. При стадному розведенні страусів приберіть любителів розкльову, а решті птахів додавайте в корм мінеральні підгодівлі та кухонну сіль у дворазовій дозі.

Розкльов пера

Закрепи

Проблемі закрепів піддаються молоді страусенята на піщаному покритті. При захворюванні птахи сонні, у них немає апетиту. Деякі новонароджені страусенята схильні сприймати пісок як корм. У разі потрапляння піску відбувається скупчення великих крупинок у передшлунку.

Для попередження недуги, використовуйте тільки дрібний річковий пісок, що не містить домішок глини. Ретельно подрібнюйте зелений корм і не утримуйте птахів на соломі, поки вони не виростуть і не зможуть відрізняти корм від підстилки. Обов’язково годуйте тварин свіжими кормами, не давайте їм люцерну або мляву траву.

Сальмонельоз

Це інфекційне захворювання, що супроводжується септицемією, фібризно-дифтерійним запаленням кишечника. Причиною захворювання виступає Salmonella enteridis – короткі грамнегативні рухливі палички із закругленими кінцями.

Основним джерелом збудника є хворі та перехворілі страуси. Птахи слабшають, у них проявляється загальна апатія, млявість, порушується рівновага. Спостерігається пронос і водянистий кал. Також можуть бути судоми та параліч.

Сальмонельоз

Лікування має бути комплексним:

  • Протягом трьох днів вводити підшкірно або внутрішньом’язово Фармаспектин із розрахунку 1 мл на 2,5 кг ваги.
  • Протягом 3-5 днів давати Норфолокс у дозі 1 кг на 4000 л питної води.
  • Додавати в корм або воду Окситетрациклін-фарм у дозі 50-125 мг на 1 кг ваги птаха.
  • Протягом 3-5 днів давати розчин Окситетра 5% у дозі 2 кг препарату, розведеного в 500 л питної води.
  • Протягом 5-7 днів додавати до корму Ніфулін у дозі 2 кг на 1 т їжі.

Захворювання, що вражають ЦНР

Перелічимо поширені захворювання, які вражають центральну нервову систему (ЦНС) птиці.

Хвороба Ньюкасла

Це поширене вірусне захворювання, що передається страусам від курей. Останні менш сприйнятливі до хвороби. Часто від цієї хвороби страждають страусенята віком до 9 місяців. Зазвичай хвороба проявляється спалахами. Тварини слабшають, починають закидати потилицю, у них порушується координація рухів. Нерідко хвороба призводить до летального результату.

Хвороба Ньюкасла

З метою боротьби із захворюванням хворого птаха необхідно знищити й утилізувати – це дає змогу запобігти поширенню хвороби. Для профілактики обов’язково проводьте щеплення.

Енцефалопатія

Це гостре захворювання, здатне вразити головний мозок. За ознаками нагадує хворобу Ньюкасла. Збудником захворювання виступає вірус невідомого походження. У птахів змінюється дихальний ритм, підвищується температура тіла, порушується координація рухів, проявляється тремтіння в кінцівках. Також при енцефалопатії птахи починають похитуватися, у них спостерігається нездужання і сонливість.

Лікування захворювання проводиться шляхом відпоювання птахів настоєм беладони. Такий захід дає позитивний результат.

Ботулізм

Токсин ботулізму клостридіум – небезпечна отруйна речовина, що спричиняє ураження центральної нервової системи. Навіть незначна кількість споживання токсину при поїданні їжі може призвести до летального результату. У менш важких випадках, сподіватися на одужання птаха можна після кількох днів або тижнів. При ботулізмі птах починає втрачати оперення, у нього проявляється легкий параліч.

Своєчасна профілактика Guanidine (30 мг кг ваги) перешкоджає зараженню захворюванням. Також захиститися від ботулізму допоможе санітарна профілактика питної води, годування якісними та свіжими кормами.

Ботулізм

Захворювання опорно-рухового апарату

Страуси мають велику вагу, тому їхні нижні кінцівки відчувають велике навантаження. Тому кісткова система у цього птаха має бути добре розвинена. Для цього необхідно повноцінно годувати живність, інакше будуть проблеми, про які ми поговоримо далі.

Остеопороз

Остеопороз – захворювання, від якого часто страждають маленькі страуси. Остеопороз є причиною м’яких кісток у птахів, через що вони можуть деформуватися. Причинами деформації кінцівок у процесі росту можуть бути відсутність у харчуванні необхідних мінералів і вітамінів, щільна посадка в пташнику.

Для лікування деформації за ранньої стадії необхідно накласти на хвору кінцівку джгут із дошкою або палицею на 7 днів. Попередити деформацію кінцівок дасть змогу харчування кормами, що містять вітаміни, амінокислоти, мікро- і макроелементи.

Травми кінцівок

Страуси часто страждають від переломів і травм, включно з викривленням пальців ніг. До крихкості та ламкості кісток призводять несприятливі умови утримання та неправильне харчування, випадкові удари та ходіння небезпечними зонами.

Остеопороз

Для швидкого загоєння зламаних або пошкоджених кісток і крил обробіть їх і зафіксуйте в нормальному положенні до повного загоєння.

Міопатії

Міопатія – захворювання, що виникають у разі надлишку або нестачі в харчуванні вітаміну Е і мікроелемента селену.

Щоб вирішити цю проблему рекомендується ввести в раціон селенові добавки. В іншому разі його не слід застосовувати, оскільки селен є отруйною речовиною.

Гіпоглікемія

Гіпоглікемія може виникнути після тривалого голодування страуса, оскільки відбувається зниження кількості цукру в крові. При цьому захворюванні у птахів порушується координація рухів, вони стають слабкими.

Для швидкого одужання забезпечте тваринам збалансоване харчування та введення глюкози в організм.

Гіпоглікемія

Захворювання шкіри

Унаслідок того, що пір’я і шкіра страусів є цінними продуктами на ринках збуту, птахівникові необхідно знати про найнебезпечніші шкірні захворювання. Це допоможе своєчасно попередити розвиток хвороб.

Пташина віспа

У страусів пташина віспа виникає через зараження вірусом сімейства Avipoxvirus, він дуже небезпечний і здатний згубити близько половини всього поголів’я. Найбільш сприйнятливими до вірусу є маленькі страусенята віком до 4 місяців. Віспа протікає в трьох формах:

    • Шкірна. У разі захворювання на шкірних покривах, повіках, у ділянці дзьоба з’являються різні за розміром горбки, зовні схожі з бородавками. З плином часу горби самі по собі розкриваються, після чого утворюються сухі скоринки.

 

  • Дифтероїдна. Ця форма характеризується появою вузликів на слизових оболонках ротової та носової порожнини, гортані, рідше трахеї та бронхах. Зрідка такі явища проглядаються на слизовій оболонці кишечника. Це призводить до появи дифтероїдних накладень жовтого або білого відтінку. За такої форми страуси можуть страждати від кон’юнктивіту, що супроводжується слизовими і гнійними виділеннями – вони склеюють повіки тварини. Сильні ураження гортані призводять до того, що птахи не можуть харчуватися, через що слабшають і виснажуються.
  • Змішана. Уражаються шкірні покриви та слизові оболонки.

 

Пташина віспа

Установлення діагнозу можливе за умови врахування клінічної картини та епізоотологічних даних. Діагноз має підтверджуватися лабораторно.

Профілактика здійснюється шляхом вакцинації птахів, а також суворим дотриманням заходів із карантинізації ввезених тварин. Лікування полягає в попередженні розвитку вторинних інфекцій, здатних проникати в пошкоджені шкірні покриви або слизові оболонки. Ветеринар призначає введення ефективних антибіотиків і симптоматичне лікування, покликане на полегшення стану хворого страуса.

Інфекційні дерматопатії

Інфекційні дерматопатії зазвичай виникають у страусів, схильних до переїдання. На шкірі біля очей, на ногах і пальцях проявляються висипання, які потовщуються і покриваються сухими кірками. Причиною таких висипань є незбалансоване харчування.

Визначити захворювання під силу тільки ветеринару. Лікування проводиться місцевими протигрибковими препаратами.

Шкірні паразити

На фермах часто трапляються ектопаразити, які харчуються пір’ям страусів, лусочками шкіри, кров’ю, що виступає з ран. До них відносять і пір’яних кліщів, які сильно псують цінне пір’я тварин. Виявити вошей у страусів можна вкрай рідко.

Шкірні паразити

Для профілактики вам знадобиться систематично перевіряти пір’яний покрив на наявність вошей і кліщів, обробляти споруди і територію дезінфікуючими засобами, знищувати гризунів. Для боротьби з паразитами найкраще використовувати сірку кормову очищену: обробляти нею пір’я.

Захворювання печінки

Страуси схильні захворіти на неприємне захворювання – гепатит. Причиною хвороби можуть бути туберкульоз, сальмонельоз, стрептококоз та інші інфекції. Часто птах страждає від захворювання печінки через неправильне приймання медичних препаратів, наприклад, якщо використовувалися отруйні речовини з метою усунення ендопаразитів.

У разі гепатиту в птахів зеленіє сеча, що свідчить про неможливість печінки справлятися з виведенням жовчних пігментів, їхнє потрапляння в нирки. Також у птахів збільшується живіт, змінюються розміри печінки, послід набуває коричневого відтінку.

Гострий гепатит протікає без помітних ознак, але часто призводить до швидкої смерті страусів. Лікування полягає в прийомі антибіотиків, глюкози, вітамінів групи В і С, антипаразитарних препаратів.

Тільки при знанні різних симптомів, що спостерігаються у страусів, птахівнику вдасться встановити захворювання і своєчасно врятувати тварин від летального результату. Існують різні заходи боротьби та профілактичні методи, що запобігають розвитку хвороби. Якщо знати про них, птахи будуть здоровими.