Переваги кахлю проявляються в приміщеннях, де відбувається інтенсивне механічне вплив на поверхню настилу в умовах вологості. Чи можна класти плитку на дерев’яну підлогу – стає ясно після оцінки стану елементів будівельної конструкції. Досвідчені майстри діляться секретами підготовки підстави і укладання облицювального покриття.
Особливості дощатої підстави
Укладання кахлю на дерево без підготовки небажана, оскільки виникнуть складності в силу особливостей деревини:
- Реагування на коливання температури і присутність вологи. У холодну пору волокна розбухають, влітку дошка розсихається. Зрушення поверхні руйнують клей, кераміка спучується, з’являються тріщини.
- Необхідність провітрювання дерев’яного покриття. Під непроникним шаром кахлю від вогкості утворюється мікрофлора, що викликає гниття дощок.
- Недостатня міцність дерев’яного настилу. Масивність стяжки і керамічних плит призводить до прогину підстави, яке не витримує навантаження і ламається.
- довговічність конструкції. Поєднання дерева і кераміки в якості покриття спочатку неправильне: основа приходить в непридатність раніше верхнього шару.
Окреслені перешкоди долаються ретельною підготовкою опорного підстави. Для цього необхідно зробити ревізію технічного стану настилу.
Способи визначити стан покриття
Зовнішнім оглядом виявляються тільки дефекти на поверхні настилу. Основне навантаження припадає на опорні елементи конструкції.
Існує 3 способи:
- Пройтися по кожній дошці. Сторонні звуки при ходьбі, прогини дощок вкажуть на необхідність проведення зміцнюючого ремонту. Дефекти виявляються в поганому закріпленні мостин або їх гнитті, просідання опорних брусів-лаг через що випали підкладок. Щоб визначити дійсну причину, треба зазирнути під настил. Це корисно зробити і в тому випадку, якщо дерев’яне покриття здається надійним.
- Оглянути простір під мостинами, розкривши підлогу. На дошках, лагах не повинно бути цвілі, гнили, червоточини і механічних пошкоджень. При виявленні уражених грибком елементів, їх замінюють новими. Нормативний крок установки опорних брусів – 50 см.
- Перевірити горизонтальність конструкції. Для вирівнювання використовують будівельний рівень і підкладки, клини під статеві балки.
За результатами діагностики стану облицювальної основи приймається рішення про подальші дії. Підготовка поверхні буде потрібно в будь-якому випадку, але обсяги робіт при хорошому покритті будуть мінімальними. Інакше раціональним може виявитися демонтаж дефектного статі.
Покрокова інструкція з укладання кахлю
Підготовка підстави для керамічної плитки полягає в закладенні тріщин, пристрої гідроізоляції та цементної стяжки.
Потреба в інструменті і матеріалах
Працювати доведеться з розчином і керамікою, яку потрібно буде різати і ламати.
Інструменти, необхідні для виконання робіт:
- ємність для замісу цементного розчину;
- дриль з насадкою;
- будівельний рівень;
- рулетка;
- набір шпателів (зубчасті пластини для нанесення клею і затирочні гумові для заповнення швів);
- пластикові калібрувальні хрестики;
- губка і ганчірка для видалення залишків розчину;
- киянка – дерев’яний або гумовий молоток;
- канцелярський ніж;
- плиткорез.
Застосування захисних окулярів, респіратора і рукавичок обов’язково.
З матеріалів, крім кахлю, будуть потрібні:
- Клей. Готова полімерна мастика або суха будівельна суміш на основі цементу. Перший варіант кращий: не потрібно буде відволікатися на приготування розчину.
- Герметик для закладення швів.
- Гідроізоляція – рулонний або обмазочная.
- антисептична просочення.
Вибираючи плитку, потрібно обов’язково враховувати її призначення: при однаковій товщині підлогові моделі міцніше, ніж стіновий кахель. Виконання кераміки – з антиковзаючим ефектом.
Облаштування базового полотна
Спосіб вирівнювання передбачає використання листів вологостійкої фанери товщиною ≥10 мм або деревно-стружкових OSB-плит замість бетонної основи. Цей варіант називають «сухий стяжкою».
Поверх шару ізоляції розміщуються листи OSB або ГВЛ і закріплюються саморізами. Шви заповнюються мастикою, а поверхня грунтується 2-3 шарами з прокладкою малярської сітки.
Якщо підлога з дефектами
Елементами дерев’яної підлоги є: чорновий настил, лаги, підкладка, чистове покриття. Кожен з шарів не повинен мати дефектів. При необхідності ремонту підготовка основи здійснюється в наступному порядку:
- Перебирають чорнову підлогу, підгнилі лаги замінюють новими і виставляють по рівню.
- Обробляють деревину вогнестійким складом – антипіреном, що містить антисептичні присадки, що захищають від гнилі і цвілі. Дають час просохнути конструкції.
- Простір між лагами засипають керамзитом. Шар утеплювача не повинен бути ближче 5 см від нижньої межі покриття, щоб не порушувати режим природного провітрювання. Дошки закріплюють шурупами-саморізами, залишаючи просвіти 5-10 мм. По периметру стін роблять відступ 10 мм, пізніше його закладають монтажною піною.
- Вистилають гідроізолюючу підкладку на зібраний настил. Під бетонну стяжку поверх плівки закріплюють металеву армуючої сітки. За допомогою рівня виставляють маячки, по ним заливають цементний розчин шаром
Такий варіант виготовлення основи називають мокрою стяжкою. Кахельну плитку укладають тільки після повного висихання підготовленого підстави.
Розміщення плиток на дерев’яній підлозі
Домігшись надійної і рівній поверхні, переходять до завершального етапу оздоблювальних робіт.
Укладання кахлю здійснюється в певному порядку з попередньої розміткою робочого підстави.
Способи розміщення плиток:
- по заданому малюнку;
- ялинкою;
- діагонально;
- рядами.
Останній варіант простий у виконанні і застосовується частіше інших.
При покупці плитки потрібно врахувати три обставини: всі упаковки відносяться до однієї партії, відмінностей в колірних відтінках бути не повинно, запас на різання – 10-15%.
До початку робіт підлогу рекомендується пропилососити. Укладання починають з того недалекого місця, де буде мінімум обрізків: в ванній кімнаті – від порога, на кухні – від стіни навпроти робочої зони. Її можна здійснювати з далекої сторони в напрямку виходу або від центру.
Послідовність виконання:
- Розкласти плитки без клею відповідно до задуманого малюнком, з огляду на зазори за допомогою калібрувальних хрестиків. Відзначити паралельними лініями.
- Відкрити готовий клей або змушують суху суміш. Комков і бульбашок повітря в цементному тесті бути не повинно. Багато розчину розводити не потрібно: час на використання – 3 години. Насадку після замісу промити водою.
- Нанести клей на основу зубчастим шпателем, укласти плитку на розчин і злегка притиснути. Перевірити горизонтальність першого елемента за допомогою рівня. І так далі. Надлишки клею видаляються губкою. Площа покриття – 1 кв. м. Виправляти помилки потрібно протягом 10 хвилин.
- Заповнити облицюванням площа кімнати. Відстані між елементами фіксувати хрестиками. Занурювати в шов повністю їх не потрібно: легше витягуються за вільний торець. До повного затвердіння ходити по кахлю можна.
- Затерти зазори за допомогою гумового шпателя. Очистити підлогу від слідів мастики. Через добу керамічний настил миють, а через тиждень він повністю готовий.
Щоб полегшити різання плитки її попередньо замочують. Ця процедура позитивно впливає на уповільнення висихання клею, що підвищує зчеплення поверхонь.
Кераміка і дерево мають різні властивості. Така обставина зобов’язує будівельника приділити підвищену увагу при підготовці деревини до екстремальних для неї навантажень. Це дозволить зробити кахельну облицювання надійною і довговічною.