Дезінфекція вуликів на пасіці є обов’язковим щорічним заходом. Завдяки обробці зберігається здоров’я бджіл, а пасічник отримує велику кількість якісного меду. Проводиться процедура в кілька етапів – із застосуванням механічних, хімічних та інших способів очищення і знезараження.
Для чого потрібна дезінфекція вуликів
Головна мета обробки вуликів і всіх їхніх елементів – збереження бджолосімей для подальшого розвитку і розмноження, унеможливлення захворюваності медоносів. Дезінфекція буває планова (для профілактики) і позапланова (коли виявляються хвороби або шкідники).
Особливо ретельному очищенню піддають старі бджолині “будинки”. Багато хвороботворних бактерій здатні зберігати життєдіяльність за будь-яких несприятливих умов протягом 10-16 років.
Важливо обробляти й абсолютно нове обладнання. Під час виготовлення використовуються шкідливі для бджіл речовини, що містяться в клеї, ґрунтовці тощо. д. Невідомо, за яких умов зберігалися готові вироби та сировина.
Існують інші варіанти для захворювання та загибелі медоносних комах:
- особини-злодійки, залетівши на чужу пасіку, приносять інфекцію у свій вулик;
- споживання бджолами неякісного корму (вже зараженого);
- гниття відходів життєдіяльності членів бджолосім’ї;
- потрапляння спор хвороботворних грибів/бактерій з одягу пасічника та інвентарю.
Миттєво виявити інфекцію неможливо – інкубаційний період триває від 1 до 14 днів (залежить від штаму збудника). Через зазначений час, проблему помітно за ознаками:
- нерівномірний розподіл членів сім’ї по рамці (в нормі: на одній знаходиться близько 0,3 кг бджіл);
- відсутність великих кіл розплоду навколо матки.
Саме для викорінення можливості пропустити час для порятунку сімей медоносів проводять профілактику. А при несподіваній хворобі бджіл – дезінфекція стає шансом не позбутися всієї пасіки.
Коли проводиться попередня обробка
Дезінфекцію вуликів в обов’язковому порядку проводять 1 раз на рік – після зимівлі. За цей час у “будинках” накопичується різного роду сміття, бджолині випорожнення. Це профілактична ревізія.
Фахівці рекомендують робити подібні заходи тричі на рік, особливо під час купівлі нових/вживаних вуликів або бджіл, епідемії на інших пасіках.
Крім профілактичної обробки проводять ще дві чистки у випадках, якщо виявляється хвора бджолосім’я:
- поточна – знезараження проводять щодня з метою знищення патогенних мікроорганізмів;
- заключна – дезінфекцію здійснюють після одужання комах для закріплення результату та унеможливлення повтору.
Загалом весняна ревізія полягає в таких діях:
- підготовка (знезараження) запасних вуликів;
- пересадка сімей у резервні “будинки”;
- дезінфекція вуликів, використаних для зимівлі бджіл;
- перенесення в чисті оселі сімей з інших вуликів, що відзимували, тощо. д., поки не обробиться вся пасіка.
Якщо пасіка велика, допустимо пересування рамок з одного краю в інший.
Як проводиться дезінфекція
Дезінфікують абсолютно всі елементи вуликів і прилеглу територію. Після переміщення бджіл, витягують усі частини житла – стільники, рамки тощо. Далі починають перший етап обробки, що має назву – механічний. Це чорнові підготовчі заходи.
Основне завдання кроку – відкрити доступ до поверхні стінок, підлоги та кришки “будиночка”. За зимовий період на них налипають фекалії, прополіс, віск тощо. д., що створює щільний шар плівки. Він завадить проникнути хімічним та іншим розчинам всередину деревини.
Як проводиться механічна обробка:
- Зросіть усі поверхні будь-яким дезінфектантом слабкої концентрації. Це дасть змогу послабити діяльність збудника, і не дасть йому розсіятися по території під час чищення.
- Через 10 хвилин почніть зчищати металевим скребком усі налиплі речовини, починаючи зі стелі й закінчуючи підлогою.
- Спаліть усі відходи, що попередить поширення інфекції.
- Підготуйте розчин для миття – на 10 л води – 2 ст. л. мийного порошку.
- Промийте за допомогою мочалки або ганчірки всі елементи.
- Обполосніть чистою водою кілька разів.
- Залиште на просихання.
Другий етап – безпосередня дезінфекція. Спосіб визначається бджолярем індивідуально.
Різновиди дезінфекції
Знезараження бджолиного житла проводять різними способами – від щадних (народні засоби) до найрадикальніших (хімія, термообробка). Для цього розроблено спеціальні препарати і рецептури – покупні та саморобні. Вибір завжди залишається за пасічником.
Нижче наведено способи для обробки дерев’яних конструкцій. Але основна маса бджолярів утримує медоносів у вуликах з пінополістиролу. Вони не піддаються гниттю і вважаються оптимальним варіантом для пасіки.
Обробляти такі “будинки” термічними способами заборонено. Матеріал не стійкий до підвищених температур. Механічне очищення теж не проводять. Скоблення призводить до псування поверхонь житла. Хімікати також протипоказані, за винятком кількох найменувань.
Термічна
Термічна дезінфекція має перевагу – знищуються всі хвороботворні мікроорганізми. Додатково перегорають частинки, що залишилися на стінках після механічного прибирання.
Випал має різні варіанти обробки:
- Над багаттям. Метод не сильно затребуваний пасічниками. У вуликах залишається запах диму на тривалий час. Бджоли сприймають його як загрозу, що призводить до зниження працездатності.
- Будівельним феном. Електропристрій подає сухе і розпалене повітря. Бактерії знищуються максимум за 10 хвилин в одному вулику.
- Паяльною / газовою лампою. Прогрів здійснюють до утворення на матеріалі світло-коричневого відтінку. У середньому на процедуру йде близько 15 хвилин.
- Сухим жаром. Варіант передбачає переміщення вуликів у натоплену (з температурою не нижче +90°С) баню. Час витримки в приміщенні – мінімум 6-7 годин.
- Паром. Спосіб пов’язаний із купівлею парогенератора. На одну обробку йде близько 5-10 хвилин. Після закінчення робіт потрібно просушити вулик.
- Ультрафіолетом. Дорогий метод. Використовують спеціальну бактерицидну лампу або настінний медичний опромінювач. Прилади мають компактні розміри, і встановлюються всередину “будинку”. Обробка кожної стінки вулика становить 3 години.
- Кварцом. Застосовують ртутно-кварцову лампу. Процедура займає мінімум часу – на кожну сторону по 5-15 хвилин.
Термічна дезінфекція має мінуси:
- потрібне суворе дотримання правил пожежної безпеки;
- вулики після вогнищевого випалу та обробки феном стають брудними, що передбачає додаткове миття і просушування житла.
Хімічна
Для цього способу застосовують дезінфікуючі препарати і речовини. Проводити процедуру слід тільки в суху та безвітряну погоду. Після знезараження промивають всі елементи і ретельно просушують їх. В іншому випадку відбувається отруєння сімейства бджіл.
Головна вимога – наносити розчин треба рівномірно на всі стінки (поки вони повністю не зволожаться). Що використовують:
- Дезінфектон. Перевага – його не потрібно змивати. Він безпечний для медоносних комах (знищує тільки бактерії хвороб). Не потрібно готувати розчин. Препарат випускається в готовому вигляді (спрей). Мінус – хімікат не вбиває шкідників. При обробці флакон встановлюють на відстані 10 см від поверхні. Після процедури вулики залишають на 60-80 хвилин при закритій кришці.
- СаБіДез. Спрямований на знищення вірусів, бактерій і грибів. Продається в концентрованій рідкій формі. Для протирання поверхонь і обприскування розводять із розрахунку 1 частина розчину до 6 частин води.
- Віркон-С. Виробляється у вигляді порошку. Застосовують для обприскування і протирання. Розводять із водою у співвідношенні – 50 г препарату – на 5 л води.
- Екодезрін. Знищує всі вірусні, бактеріальні та грибково-гнильні інфекції. Розводять концентрат у таких пропорціях – на 5 л води – 100 г.
- Екоцид С. Призначається при аскосферозі та гнильцевих збудниках. Розводять у співвідношенні 1:5. Можливий для застосування на пінополістирольних конструкціях.
- Формальдегід (4%-й). Використовують за наявності нозематозу. Для приготування робочого розчину потрібно взяти 1 частину речовини і 9 частин води.
Народними засобами
Не всі пасічники віддають перевагу термічним і хімічним методам дезінфекції. На допомогу їм приходять народні засоби. Вони вважаються максимально безпечними для людини / комах і не менш ефективними. Що використовують:
- Перекис водню. Відмінно справляється з різними видами інфекцій. Застосовують 10%-й розчин шляхом розпилення. У ньому ж прийнято дезінфікувати одяг пасічника та інвентар.
- Оцтова кислота. 96%-ва кислота змішується з водою у співвідношенні 4:1. Обробка заснована на випаровуванні. Рясно змочені ганчірки розкладають у вуликах і біля них (бажано занести конструкції в закрите непровітрюване приміщення). Тримають 5 днів.
- Монохлористий йод. Використовують тільки при гнильцевих хворобах (5%-й розчин). Обробку проводять із пульверизатора. Залишають на 24 години.
- Полин. Дія ідентична кальцинованій соді. Проводять обприскування міцним відваром (на 1 л води – 100 г трави).
- Товчений часник. Бореться з бджолиними захворюваннями, відлякує міль. Для обробки змащують тертим часником усі поверхні. Час витримки – 22-24 години.
Поширеним засобом у народній рецептурі є каустична сода. Луг легко роз’їдає органічні та жирні залишки на стінках вуликів. Засіб використовують одночасно для механічного очищення і знезараження. Правила:
- Виготовте 5%-й розчин – на 10 л гарячої води – 500 г соди.
- Змочіть у ньому ганчірку.
- Обтріть усі поверхні так, щоб вони повністю просочилися і стали максимально вологими.
- Залиште на 1-2 години.
- Промийте водою, дайте просохнути.
Профілактична
Метою маніпуляції є попередження розвитку інфекційних захворювань у бджіл. Важливо проводити профілактичну обробку хоча б 2 рази на рік:
- навесні (всередині вулика скупчуються відходи);
- восени перед зимівлею (щоб запобігти розмноженню вже наявних мікробів).
Досвідчені пасічники радять робити профілактику ще частіше, особливо якщо бджоли поміщаються у вільні житла. Використовувати допустимо будь-який зі способів, але найчастіше застосовують такі засоби:
- їдкий натр – на 10 л гарячої води – 200 г;
- зольний луг (на 10 л води – 1 кг вапна (одразу після гасіння) і 6 кг деревного попелу) – настоювати добу, після розпилити.
Покрокові інструкції обробки
Важливо не тільки правильно вибрати і розвести засіб для дезінфекції, а й точно провести процедуру знезараження. Для рамок, вуликів і робочого інструменту застосовуються різні методи, що теж потрібно враховувати.
Чищення вуликів і рамок
Рамки та вулики дезінфікують у певній послідовності. Дії наступні:
- Відразу після механічного чищення підготуйте інструменти та знезаражувальний матеріал.
- Якщо застосовуєте хімікати або народні засоби, обов’язково перед процедурою обдайте всі поверхні (зсередини і зовні) окропом.
- Проведіть безпосередню дезінфекцію обраним способом (просмажте або обприскайте / протріть усі елементи).
- Знову промийте.
- Дайте повноцінно висохнути.
Рамки зручно знезаражувати у воскотопці. Для цього залийте всередину гарячу воду на 2/3, вставте рамки в касети. Після обробки витягніть, і встановіть у чистий вулик.
Відеоролик містить інформацію про найпростіший, найбезпечніший і найдоступніший спосіб пересадки бджолиної сім’ї та знезараження їхнього житла:
Дезінфекція інвентарю бджоляра
Інвентар обробляють після кожного заходу на пасічній території. Проводити маніпуляцію слід далеко від скупчення медоносів. Робочий розчин обов’язково ліквідують у глибокі ями або стічні труби.
Послідовність дій:
- Винесіть інструменти за межі пасіки.
- Промийте їх гарячою водою.
- Обробіть сумішшю з натрію і формальдегіду (обидва розчини 5%-ї концентрації), взятих у рівному співвідношенні.
- Залиште на 10-15 годин.
- Промийте гарячою водою, просушіть.
Не забувайте про одяг, взуття, рукавички та головні убори. Замочіть усе на 3 години або прокип’ятіть у 9 %-му розчині формальдегіду.
Як продезінфікувати бджіл
Комахи теж потребують обробки. На їхніх тільцях і в крові здатні розмножуватися бактерії. Зазвичай для цієї мети використовують спеціальні препарати (Біпін, Санапін тощо). д.). Їх додають у корм відповідно до інструкції. Але є інші способи:
- Мурашина кислота. Розведіть у концентрації 85 %. У невелику ємність налийте 40-50 мл, залиште у відкритому вигляді (підвісьте на кут вулика). Цієї кількості достатньо, щоб за 5-6 днів рідина випарувалася і знезаразила комах.
- Препарат Тимол. Додайте його в цукровий сироп (на 25 л сиропу – 3 г порошку), дайте бджолам. Другий варіант – насипте порошок у ткані мішечки, розвісьте в оселях.
- Інсектицидні пластини. Встановіть або підвісьте їх у вулику (якщо немає засіву) на 7 днів, якщо є – на 30. Не можна використовувати під час медозбору. Відмінно допомагає позбутися кліща.
Як правильно встановлювати пластини дивіться у відеоролику:
Техніка безпеки під час проведення робіт
Дотримуйтеся техніки безпеки під час роботи з термічними та хімічними способами дезінфекції. Що для цього потрібно:
- надягайте гумові рукавички (бажано високі – до ліктя);
- користуйтеся захисними масками для обличчя – респіраторами з подвійними і більше фільтрами;
- як одяг обирайте костюми з водонепроникної тканини, оскільки під час обприскування краплі потрапляють на людину;
- не “нехтуйте” окулярами, що прикривають усе обличчя;
- не залишайте відкритим волосся;
- взувайте гумові чоботи;
- після процедури виперіть одяг, ретельно вимийте руки;
- під час роботи з пожежонебезпечними засобами виключіть наявність поруч швидко займистих предметів.
Якщо хімічна речовина потрапила на шкіру – негайно промийте ділянку, і зверніться до лікаря. Він призначить індивідуальний препарат для лікування (залежно від використовуваного дезінфектора). А ви як проводите дезінфекцію вуликів? Термічним шляхом 63.64% Хімічним шляхом 9.09% Користуюся народними методами 18.18% Не проводжу дезінфекцію зовсім 9.09% Показати результати Проголосувало: 44
Корисні поради
Досвідчені бджолярі завжди діляться своїми хитрощами з новачками. Не зайвим стане скористатися їхніми порадами:
- щоб позбутися воскової молі (вона є найзліснішим ворогом бджіл і медової продукції), використовують сірчистий газ (його отримують при підпалюванні сірки);
- знезаражені рамки та вулики ніколи не ставлять поруч із необробленими конструкціями – інфекція поширюється блискавично;
- після обробки в резерві тримають 2-4 вулики (у них пересаджують медоносів для позапланової дезінфекції);
- не можна проводити процедури під час медозбору (всі маніпуляції завершують до нього);
- позбутися неприємного запаху після використання хімічних засобів допоможе звичайна меліса (її розвішують у вуликах);
- інвентар із металу для дезінфекції прожарюють над вогнем;
- не можна використовувати в їжу мед, пергу та іншу продукцію від медоносів, якщо сімейство вразило якесь захворювання – це несе небезпеку для здоров’я людини.
Утримання пасіки – трудомісткий процес. Дезінфекція – одна зі складових у сукупності процедур з утримання бджіл і догляду за ними. Ухилення від регулярних і профілактичних обробок загрожує загибеллю всього сімейства медоносів. Роботу реально зробити максимально простою, якщо підібрати для себе зручний спосіб знезараження серед численних варіантів.