Щоб визначити самостійно, наскільки якісний кабель на прилавку, потрібно знати кілька професійних секретів. Тут зібрані корисні поради.
Купуючи проводи та кабелі, багато хто вірить, що на ринку – підробка, а в магазині – те, що треба. Але, на жаль, це – поширена помилка. Насправді ринок наповнений фальсифікатом, типу ПУНП, і багато хто платить гроші за товар не просто низького, а взагалі ні має ніякого якості. І мова ж не тільки про витрачені гроші, а про повну відсутність безпеки. А якщо ще й захисна автоматика (якщо вона є) такого ж якості, то біди не минути!
Тому і стає актуальним питання: «Як визначити якість кабелю?», Причому на вічко, в магазині, щоб не підсунули підробку …
Якщо мова йде про оптові закупівлі, то краще звернутися до сертифікованих постачальникам, яких у нас в країні чимало:
- Завод «Енергокабель».
- ЗАТ «Завод« Людиновокабель ».
- ТОВ «Конкорд».
- ТОВ «Кабельний завод« АЛЮР ».
- ВАТ «Псковський кабельний завод» та багато інших.
Але якщо проводу або кабелю потрібно трохи, десятки або навіть менше метрів? Йдемо в сусідній магазин, і що? Продавці нахвалюють «дуже недорогий і дуже хороший» товар з Туреччини, Китаю або СНД, стверджуючи, що він нітрохи не гірше фірмового. А чи правда це, як визначити? Перевірте ці пропозиції за допомогою декількох простих рекомендацій, і можете бути впевнені в гідному уваги якості.
Фактори, що допомагають визначити якість кабелю
1. Перетин і матеріал жили. У деяких випадках недостача перетину становила до 45-50%! Замість заявлених 1,5 мм кв. перетину було 0,8, а це – перегрів і загоряння навіть при невеликій електричної навантаженні при «мовчить» навіть якісної автоматиці. Як це визначити, особливо якщо жили складаються з багатьох тонких провідників?
– Берете з собою штангенциркуль або мікрометр. Або просите в магазині. Не можна робити такі виміри? Ідіть з цього магазину і не повертайтеся, швидше за все, Вам продають фальсифікат.
– Берете з собою шматочок «правильного», бажано ще радянського проводу або кабелю необхідного перетину і дивіться уважно. Різницю, якщо вона є, видно відразу: колір і товщина жили – важливі фактори. Не слухайте солодких промов про те, що вони «майже однакові, ну трохи тонше і світліше».
– Якість струмопровідний матеріал – міді і алюмінію легко визначити за кольором самого металу. Алюмінієва і мідна жила (після зняття ізоляції) повинні рівно і яскраво блищати. Ніяких вкраплень кольору або неоднорідностей! Відсутність відблисків світла – тривожна ознака низької якості металу, непридатного для електротехніки. І пропускна здатність, і термін служби такого кабелю буде значно менше, ніж у ГОСТовского.
– Акуратно і рівно зріжте кабель поперек, якщо кабель алюмомедная (алюміній всередині, а мідь зовні), то це відразу буде видно. Не купуйте його як мідний, у нього інші характеристики. Такі кабелі застосовуються тільки в специфічних випадках, а не в побуті.
– Міцність, як важливе механічне властивість, перевіряється теж досить просто. Кабель або провід (мідний або алюмінієвий), який має високу якість, буде гнутися легко з невеликим зусиллям, так само як і буде пружинити. Просто зробіть кілька значних подвійних перегинів. При заводський перевірці це робиться за своїми критеріями, але навіть вручну перегинів до зламу має бути у міді – близько 30 або 40, а у алюмінію – до 8-10 подвійних вигинів.
2. Перевірка ізоляції і захисної оболонки. Тут все «на око». Ізоляція не повинні бути занадто тонкої або занадто жорсткою. Неякісна ізоляція – головна причина витоків, коротких замикань і пожеж. На оболонці якісних кабелів обов’язково присутній міцна (незмивна слиною) і чітка маркування з параметрами кабелю, роком виробництва і даними виробника, і не інакше! Якщо з року виробництва пройшло кілька років, то немає гарантій, що кабель зберігали належним чином, а, значить, немає сенсу ризикувати, купуючи таку продукцію.
Підсумки
Не завжди непрофесіонал зможе знайти відмінності між підробкою і якісними проводами і кабелями. Дивно, але будь-який завод може робити дроти як правильні, так і прикриваючись різними технічними умовами. І довести потім що-небудь навряд чи вийде, тому краще не ризикувати, а купувати там і те, що заслуговує на довіру. Можна також купити якісний зарубіжний кабель, але і ціна вдвічі вища, і підробки, відповідно, частіше. Тому, відправляючись за покупкою кабелю, захопіть мікрометр, зразок кабелю і приятеля-професіонала, здатного за частку секунди, тільки глянувши на пропонований товар, відразу оцінити його якість.
Успішних Вам покупок!