Теплиця своїми руками може бути зроблена з будь-якого матеріалу: дерева, металу, поліпропіленових труб, старих віконних рам. Як укривного матеріалу можна використовувати стільниковий полікарбонат або поліетиленову плівку.
Дуже поширений варіант на сьогоднішній день – полікарбонатний парник з Металлопрофільная каркасом. Саме про такий саморобному спорудженні сьогодні піде мова – нижче наведено покроковий посібник з його будівництва.
Будуємо теплицю своїми руками
Для зведення саморобних теплиць і парників краще вибирати теплий сухий день на початку або наприкінці літа. Працювати буде комфортніше, а результат вийде більш якісним.
Проектування, складання креслень, кошторису
Перш ніж приступити до проектування теплиці своїми руками, слід відповісти на кілька пунктів:
- Розмір і геометрія ділянки, відведеної під будівництво – форма, розміри саморобного парника.
- Наявність будівель, дерев поруч з будівельним майданчиком – висота споруди, особливості покрівлі.
- Призначення парника, літній або зимовий, під культури якого типу буде використовуватися – наявність / відсутність опалення, особливості вентиляції, систем освітлення, поливу, характер будівельних матеріалів.
- Фінансові можливості.
- Технічні можливості та власні навички роботи з інструментом – спосіб кріплення деталей саморобної теплиці між собою.
Зверніть увагу: ескіз не обов’язково повністю малювати самостійно. Якщо є фото, повністю підходить під ваші уявлення про теплиці – використовуємо його. Треба тільки внести власні позначки щодо розмірів, бажаних матеріалів, характеру саморобної опалювальної системи, якщо вона повинна бути.
Робимо Металлопрофільная теплицю своїми руками, на фото споруда, вкрита полікарбонатом
Наступний етап – креслення саморобної теплиці з полікарбонату. Перед тим, як приступити:
- вираховуємо точні цифри довжини, висоти, ширини.
- Для саморобних будівель, які мають площу більшу, ніж 7 м2, з’ясовуємо снігові, вітрові навантаження на конструкцію. Для цього знадобиться знати середні цифри навантажень по регіону, висоту майбутньої споруди, вид матеріалу, з якого воно буде зводитися.
Зверніть увагу: проекцій саморобної теплиці з полікарбонату креслимо стільки, скільки потрібно щоб відобразити всі відрізняються боку. Ідентичні малюємо в одному екземплярі, з позначкою про дублювання при монтажі. Не забуваємо виставити всі розміри, відзначити вузли з’єднання деталей.
Як зробити теплицю своїми руками: проекція збоку
І останній етап роботи на папері – складання кошторису. Звіряючись з кресленнями виписуємо, яких матеріалів і скільки знадобиться. Саморобний список повинен мати приблизно такий вигляд:
- Профіль металевий 20 х 40 мм – Х м.
- Профіль металевий 20 х 0 мм – Х м.
- Брус сосновий 120 х 150 мм – Х м.
- Заставні деталі – Х шт.
- Полікарбонат (210 х 600 мм) – Х листів.
- Піщано-цементний розчин – Х м3.
- Металовироби сталеві – Х шт. і т.д.
При підрахунках враховуємо обсяг можливого шлюбу (бл. 5%) і неминучі втрати під час монтажу саморобної теплиці своїми руками. Металовироби кожного виду беремо з розрахунку: необхідне базове кількість + 5 шт. Також можна обрахувати кошторис, щоб була зрозуміла приблизна сума, яка знадобиться на закупівлю матеріалів.
Як самому зробити теплицю: проекція торцевого боку
Монтаж фундаменту саморобної теплиці
Саморобна теплиця з профільної труби, про монтаж якої сьогодні йде мова, буде встановлюватися на стрічковий фундамент. Тому спочатку приступаємо до підготовки будівельного майданчика. Вона полягатиме в наступному:
- Зняття шару дерну по всій площі, де будуть вестися роботи.
- Вирівнювання поверхні. Поглиблення засипаємо, опуклості – зриваємо.
- Розмітка. Треба зробити подвійний контур за допомогою шнура, натягнутого на кілочки.
Далі – копка фундаментних траншей. Якщо саморобний парник має площу до 10 м2 – заглиблюємося в землю на 30 см. Все що більше – 45-50 см. Ширина відкопується до 30-35 см. Стіни траншей повинні бути строго вертикальними, дно рівним.
Як зробити теплицю своїми руками: схема двоконтурної розмітки під фундамент
Зверніть увагу: саморобний стрічковий фундамент обов’язково слід армувати. Тільки спосіб в’язки армопоясу відрізняється від того, який застосовується при будівництві будинків, дач, великих альтанок. Там він – повноцінний, з чотирьох товстих арматурних прутків, переплетених більш тонкими. Тут це вертикально увіткнені в дно траншей сталеві штирі (15-20 мм) заввишки 30 см, які по зовнішньому контуру охоплюються товстої дротом.
Як правильно зробити теплицю: забетоновані закладні деталі
По краях траншей встановлюємо саморобні щити опалубки висотою 20 см. Зовні вони повинні бути стягнуті дротом або підперті кілками, т. К. Бетон буде надавати розпирає дію на опалубку. На дно відсипатися піщану подушку (10 см) і щебінь (15 см). Зверху встановлюємо саморобний армопояс, описаний вище. Також треба подбати про майбутнє кріпленні бруса обв’язки – для цього в фундаментні ями вертикально встановлюємо закладні деталі або анкерні шпильки.
Робимо теплицю своїми руками, відео організації підстави з металевого куточка.
Для заливки фундаменту замішуємо розчин. Його склад стандартний: 3 частини піску + 1 частина цементу. Вода – до досягнення масою стану густої сметани. Цей етап треба пройти якомога швидше, так як бетон має коротку життєздатність. Розчину в опалубку заливаємо стільки, щоб він не доходив до краю приблизно на 5 см. Зверху все затягуємо целофановою плівкою. Проводити разопалубку і приступати до подальшого будівництва можна через три-чотири дні.
Збірка саморобної теплиці, фото заливки фундаменту
Установка саморобної обв’язки та збирання каркаса
На фундамент монтуємо обв’язку. Її можна зробити з бруса прямокутного перерізу – наприклад, 120 х 150 мм. Брус встановлюється за допомогою закладних деталей або анкерних шпильок, раніше забетонованих в фундамент. Під нього обов’язково настилаємо смугу руберойду або будь-якого іншого вологозахисного матеріалу. Саму деревину попередньо просочуємо антисептичним і гідрофобним складами.
Саморобна теплиця, з дерева робиться обв’язка на фундамент
Гайки затягуємо дуже щільно, але не до такої міри, щоб вони вдавлювалися в деревину, порушуючи тим самим цілісність захисного шару, утвореного просоченнями. Через дві доби після закінчення установки домашньої теплиці своїми руками перевіряємо якість затягування гайок – дерево всихає, зменшуючись в об’ємі, кріплення слабшає. Закручуємо металовироби до потрібного стану.
Зверніть увагу: саморобні арки каркаса і горизонтальні профілі підстави прикручуються до обв’язки гвинтами. На кожну арку досить одного гвинта з кожного боку, для горизонтальних профілів – по одному приблизно кожні 50 см. Отвори в металі свердлити окремо, до початку монтажу.
Дуги можна купити вже готовими або зігнути самостійно. Далі – як зробити теплицю своїми руками, на відео описується будова і робота трубозгинаючого верстата.
Каркас саморобної теплиці починаємо збирати з проміжних арок. Працювати зручніше втрьох: двоє тримають арки по сторонам, третій спочатку вирівнює їх по рівню, а потім починає зміцнювати деталі до основи. Проміжні горизонтальні профілі до арок можна приварити, притягнути гвинтами або затиснути хомутами-крабами. Спосіб кріплення вибираємо той, який буде найбільш зручним.
Способи з’єднання деталей
Торці краще зібрати окремо, на землі. До дуг прикріплюємо всі перемички, робимо вхідні / вентиляційні отвори, прикручуємо петлі. Працюємо обов’язково на рівному майданчику, періодично прикладаючи до конструкції рівень, щоб уникнути перекосів. Саморобні стінки піднімаємо, встановлюємо на місце.
Збірка торців саморобної теплиці
Монтаж полікарбонату
Полікарбонат на саморобну теплицю починаємо монтувати з торців. Щоб не возитися з розкрою беремо прямокутні листи і прикладаємо, а потім прикручуємо до каркасу. Потім починаємо обрізати надлишок по краях і в отворах. Це найбільш швидкий спосіб. Решта листи просто перекидаємо через парник, по низу обрізаємо зайве, приступаємо до закріплення укривного матеріалу.
Наочний приклад як зробити теплицю своїми руками, на фото відображений процес монтажу полікарбонату
Зверніть увагу: полікарбонат не можна прикручувати звичайними саморізами, для цього слід використовувати Термошайби з шурупами, що забезпечують герметичне з’єднання. Шурупи вкручувати вертикально, щільно затягуючи. Стики листів зводимо спеціальними сполучними профілями, по краях встановлюємо торцовочний профіль.
Термошайба, що використовується для монтажу полікарбонату
Саморобні теплиці з полікарбонату, на відео представлений процес зварювання двускатного парника. Робота проводиться в закритому приміщенні, конструкція встановлюється на фундамент вже в зібраному вигляді.