Правильне розміщення котеджу на ділянці забезпечує максимальний ресурс, ергономічність, функціональність житла і надвірних споруд.
Зазвичай, крім котеджу на ділянці необхідно розмістити:
- баню;
- гараж;
- свердловину водозабору;
- септики каналізацій;
- зону відпочинку.
Якісна інтеграція починається з оцінки ділянки за такими характеристиками:
- планування, архітектура селища;
- рельєф, конфігурація, габарити ділянки;
- тип грунтів, рівень УГВ, відмітка промерзання;
- становище по сторонах світу;
- освітленість, сезонні вітру;
- наявність під’їзних шляхів, вулиць.
Архітектори при виготовленні проекту використовують методику функціонального зонування, коли елементи, близькі по функціоналу, зводяться в групи, для кожної з яких визначається оптимальна зона.
Спрощено ділянку ділять на город, майданчик активного відпочинку, присадибну службу, житло, в’їзд.
Фахівці рекомендують ділити територію в пропорціях:
- декоративне озеленення, стежки, проїзд, хоздвор – 15%;
- зона розваг, город, сад – 70%;
- забудова – 15%.
У процесі планування використовується художній смак, фантазія, креативне мислення автора. Більшість ділянок мають дефекти конфігурації, рельєфу, тому дизайнерам доводиться виправляти їх спеціальними прийомами.
Функціональне зонування території під котедж
Функціональне зонування враховує багато факторів, однак розбивку починають з визначення місця розташування житла. Декоративними насадженнями від сторонніх очей закривається господарська зона.
Фахівці рекомендують:
- зона відпочинку може розташовуватися компактно або в декількох місцях в залежності від уподобань членів сім’ї (спокійний, активний відпочинок);
- від північних вітрів садибу захищають морозостійкими деревами, кущами;
- альтанка виноситься в тінь, оточується квітниками, до неї прокладається декілька стежок;
- між будівлями слід залишати мінімальну відстань для зручного переміщення;
- твердими покриттями не слід покривати великі ділянки.
Існують типові проекти котеджів з єдиним виходом, декількома вхідними групами. У першому випадку житло може бути розгорнуто до вулиці селища або парадним входом, або одним із сусідніх фасадів. В основному такі будинки до 100 кв.м .. Компанія Дачний Сезон пропонує величезну кількість проектів котеджів з бруса. Відмінним варіантом для невеликої сім’ї є проекти: довів, Апхол і Хеген.
При виборі проекту з дублюючими вхідними групами або виготовленні його на замовлення – варіантів положення будинку щодо вулиці набагато більше.
Проекти бунгало, шале з терасами біля вхідних груп частково вирішують завдання проектувальника по розміщенню зони відпочинку, розваг. Її розташування у тераси природно, раціонально, величина зони залежить від кількості мешканців.
При орієнтуванні сторін будинку в плямі забудови враховують:
- централізовані комунікації – житло розгортається кухнею, санвузлом, центральним стояком до селищним криниць, магістралей;
- автономні системи життєзабезпечення – за відсутності центральної каналізації, водопроводу згідно з нормами СНиП, СанПіН обчислюється необхідне видалення об’єктів (септик, будинок, свердловина водозабору) один від одного;
- рельєф – котедж в низині буде підтоплюватися, надмірно затінюють, в зимовий період спостерігається посилене снегозадержание;
- планування сусідніх ділянок – в котеджних селищах житла стоять на ділянках однотипно, в деяких випадках копіюються зони відпочинку, саду, паркінгу.
В якому стилі спланувати ділянку під приватний будинок
В архітектурному, ландшафтному дизайні існує безліч стилів, напрямків. Найчастіше користувачі вибирають ландшафтний, регулярний, комбінований стиль, в залежності від рельєфу, форми ділянки.
Регулярний стиль називають також геометричним:
- для нього необхідний рівний рельєф;
- прямими доріжками ділянку розбивається на зони;
- кущі, дерева висаджують в шаховому, лінійному порядку.
Ландшафтний стиль завжди індивідуальний, в ньому використовуються хаотичні місця посадки рослин, будь-які форми, розміри кущів, дерев. Складний рельєф, асиметричні водойми, альпійські гірки, сухі струмки, звивисті стежки, відсутність симетричності, правильних форм – основні відмінності стилю.
У комбінованому стилі поєднуються елементи обох напрямків.
Побудова план-схеми
Професійні дизайнери, архітектори працюють в графічних редакторах, що дозволяють відображати проект в 2D, 3D для більш наочного уявлення. Однак найпростішу план-схему можна виконати самостійно, відобразивши в масштабі ділянку, вирізавши контури відомих об’єктів, розмістивши їх на ділянці.
Зазвичай це котедж, басейн, альтанка, хозблок, гараж, квітник, баня. При розміщенні слід врахувати ступінь важливості, регулярність використання об’єктів. За результатами плану-схеми замовляється генплан ділянки, погоджує у відповідних інстанціях. Згодом всі будівельні роботи контролюються за цим документом.
Вертикальне планування присадибної ділянки
Для поліпшення рельєфу використовується комплекс інженерних робіт, грунт зрізається з височин, додається в низини. Метою планування є відповідність плями забудови техпроцесами, які будуть використовуватися при зведенні фундаменту.
При цьому вирішуються завдання:
- виключення водної корозії;
- організація ливневки;
- виняток зсувів, утворення ярів, підтоплення;
- створення оригінальної архітектури садиби.
Нерівний рельєф значно ускладнює інтеграцію житла в пляму забудови. Для розміщення котеджів на схилах існує кілька технологій:
- гвинтові сваї – підходять для складних експлуатаційних умов, не вимагають планування, земляних, бетонних робіт, будівля спочиває на металевому ростверку, що стоїть на палях;
- планування тераси – в гірській місцевості зрізається частина грунту, створюється рівний майданчик, придатна для будівництва.
При значній протяжності ділянки з ухилом рельєфу практикують періодичну установку підпор для закріплення ґрунту, створення рівних горизонтальних терас. Дренажна, зливова система виготовляються або на етапі будівництва фундаменту, або перед ландшафтним дизайном ділянки. Дренаж необхідний для якісного землекористування, збільшення ресурсу підстави, цоколя будівлі. Лівневка збирає поверхневі води, в неї включається водостік даху.
У котеджних селищах для скорочення витрат з облаштування вулиць ділянки ділять з урахуванням розташування короткого фронтону до дороги. Видалення фасаду, парадного входу на 7-5 м від тротуару забезпечує зниження вуличного шуму на ділянці.
Однак, при невеликій площі (актуально для дуплексів) ділянки коробку будівлі розташовують на його кордоні, збільшуючи задній двір. Між житлом, надвірними будівлями необхідні протипожежні розриви. Компостні ями, септики, клітини, сараї для розведення тварин віддаляються від житла на 5 м.