Якщо у вас з’явився вільний час і сильне бажання відремонтувати балкон самостійно, то кілька простих, але в той же час корисних порад не тільки прискорять процес і полегшать завдання, але допоможуть заощадити кошти та зробити такий ремонт балкона довговічним.
Як самому відремонтувати балкон
Буде робитися ремонт суміжного приміщення або всієї квартири, або з’явилася нагальна потреба зробити ремонт самого балкона, в будь-якому випадку найпростіше довірити його професіоналам і лише контролювати процес. Звичайно, два або три працівника зроблять все виміри, закупівлі і роботи дуже швидко, але вони будуть робити ремонт не свого, а вашого балкона, тому ставлення до роботи і якість результату можуть сильно відрізнятися від бажаних. Тому такий порівняно невеликий обсяг робіт по ремонту балкона багато хто воліє зробити самостійно, і це – правильно!
Основні етапи і самостійна заміна деталей балкона
1. огляд території
Щоб огляд був повним і відкривав всі подробиці, слід демонтувати всі елементи, що заважають побачити реальну картину: важливо оцінити стан опорної бетонної плити, металевих конструкцій і всіх інших матеріалів. Що ж потрібно побачити і на що слід звернути увагу?
- Стан бетонної плити: чи немає серйозних тріщин і відколів, не кришиться чи плита, наскільки бетон просочився вологою і чи немає небезпеки промерзання вологи під час зимових морозів?
- Стан металевої арматури: чи немає проіржавілих і зруйнованих прутів, особливо якщо вони стирчать з бетону, чи не має сезонна волога вплив на стан металу, чи немає руйнувань в місцях входу прутів в бетон?
Для повноцінного огляду знадобиться також наступний, важливий і копіткий етап.
2. очищення території
На цьому етапі не варто застосовувати не тільки вибухівку, а й потужні інструменти, типу відбійного молотка або перфоратора. Навіть важкий молоток з великим зубилом небажаний. Найкраще застосувати кутову шліфувальну машинку (в народі – болгарку), міцний шпатель і металеву щітку, якою можна працювати вручну і її подобу, як насадка на болгарку або електродриль.
Слід акуратно і ретельно очистити поверхню бетону від сміття, а метал – тільки від верхнього пухкого шару іржі. Не варто налягати на відбивання щосили, щоб не пошкодити залишки конструкції. Тим більше що на наступних етапах можна буде вирішити всі питання окремо і з максимальним ефектом.
Не забудьте після демонтажу очистити всю поверхню від залишків бетону і металу. Перегляньте все уважно і не належите до серйозних дефектів зневажливо, мова йде про безпеку. Якщо арматура і бетон пошкоджені незначно, то все набагато простіше, але якщо при цілому бетоні арматура значно пошкоджена корозією, то для армування знадобиться металева сітка: розміри осередків близько 15 см, діаметр прута – приблизно 8-10 мм.
3. Обробка поверхонь
- Відновлення бетонної плити: бетонна стяжка, що заливається на покладену арматуру. Паралельно, за допомогою простої опалубки (15-сантиметрова дошка або ОСП смуга по периметру) відновлюються кути балконної плити. Попередньо грунтуються поверхні цементним «молочком» (пригорща цементу, розведена водою до «рідкої сметани») або ґрунтовкою.
- Металеві елементи: стару, але придатну арматуру необхідно обробити спеціальним перетворювачем іржі – варто «копійки», а працює відмінно. Відразу ж слід передбачити зміцнення майбутнього огородження балкона, якщо воно вимагає заміни, то закріпити в бетон і до металу вертикальні штирі, до яких будуть наварюють перила або інше огорожу. Завбачливий господар може таким чином збільшити розміри свого балкона ще на 10-20 сантиметрів завширшки. А ще один плюс перев’язки зварюванням металевих елементів до арматурної сітки – збільшення еластичності і надання монолітності стяжки і плити.
4. вибір матеріалів
Так як при ремонті балкона обсяг робіт невеликий, то щоб уникнути метушні з приготуванням розчину для стяжки простіше купити готову суху суміш, на місці розводяться водою. Чому так краще? При незначній різниці в ціні ви без головного болю отримаєте розчин з підвищеною адгезією (збільшення монолітності і зчеплення старого бетону з новим) і пластичністю, що грає не останню роль в довговічності всієї конструкції і стабільності самої стяжки.
Втім, розчин, приготовлений вручну теж може бути цілком задовольняє всім вимогам, головне – його складу: пісок / цемент – 2,5 до 1, а пластифікатор можна додати вручну за інструкцією.
Не забуваємо і про грунтовці глибокого проникнення, як одному з необхідних унікальних матеріалів, адже перед заливкою або фарбуванням він буквально «зв’яже» частки поверхні і покриє її тонкою плівкою, що сприяє влагозащіте, стійкості від руйнування і збільшення адгезії.
5. виконання стяжки
Розшивання, або розширення і поглиблення наявних тріщин підготує поверхню до більш якісної стяжки. Звичайно, немає необхідності пробивати плиту до середини, але на 0,5-1 см тріщини варто збільшити. Потім з поверхні слід повністю видалити пил і будь-які крихти, що досягається підмітанням і прибиранням досить потужним пилососом.
Завбачливо і правильно зробити просту, але ефективну гідроізоляцію, як захист бетону від впливів вологи і перепадів температур, здатних за пару зимових сезонів знищити результати копіткої праці.
Після того як повністю висохне грунтовка, валиком або широким пензлем злегка зволожите поверхню і покладіть механо сітку (якщо можливо, то її краще приварити або прикрутити до арматури балконної плити). Потім заливаємо стяжку, яка повністю покриє арматуру так, щоб жоден кінчик не виступав назовні. Рівна поверхня під фарбування виходить, якщо для її виведення використовувати правило і стяжку під маяки. Так як стяжка сохне досить швидко, то і заливати її потрібно всю і відразу, щоб вона була повністю монолітною, без швів і стиків. Після повного висихання стяжки (читаємо інструкцію до суміші) ще раз грунтуем поверхню.
6. фінішне покриття
Якщо ви плануєте самостійно ремонтувати балкон, але без системи опалення в підлозі, то вам залишиться вибрати і настелити фінішну обробку: фарба, лінолеум, плитка або інший матеріал. Сам балкон, якщо він закритий як лоджія, варто утеплити й облагородити всередині пластиковими панелями, а якщо відкритий – подбає про захисному огородженні.
Цікаві ідеї
Балкон під час ремонту можна додати до суміжного приміщення, можна використовувати як місце для холодильника або шафи, а можна перетворити його в затишний кабінет. На нашому сайті ви знайдете багато сміливих і свіжих ідей для ремонту своїми руками не тільки балкона, але і інших приміщень.