Останніми роками дачники все більший інтерес проявляють до спеціальних касет, призначених для вирощування сіянців овочевих та квіткових культур в домашніх умовах. У продажу можна зустріти найрізноманітніші касети для розсади оптом, що відрізняються один від одного кольором, товщиною, формою, кількістю та розміром осередків.
Ціновий діапазон розсадних касет також значно варіюється. Тому часто у покупців виникають складнощі при виборі оптимального варіанту. Щоб уникнути розчарувань після покупки, спочатку варто розібратися в особливостях і відмінних характеристиках цього нововведення.
Особливості та переваги касет для розсади
Розсадні касети за формою поділяються на стільникові і пористі. У перші комірки розташовуються в шаховому порядку і за виглядом нагадують бджолині стільники, тому вони і отримали таку назву. Даний вид дозволяє трохи відкласти момент пікіровки розсади, адже розташовані в такому порядку соти дають можливість рослинам рости більш вільно, не заважаючи і не затінюючи одне одного. Але при розрізанні стільникових касет (якщо потрібно отримати меншу кількість посадочних місць) деякі осередки приходять в непридатність. А ось другий різновид позбавлений такого недоліку – посадочні місця в них розміщені стрункими рядами.
Які касети обрати
Підбираючи таку тару для вирощування розсади, звертайте увагу на номер касет – він вказує на число посадочних місць. Якщо ви заздалегідь підрахували, скільки сіянців огірків чи помідорів вам потрібно виростити, то зможете легко вибрати оптимальний варіант касет.
При виборі особливу увагу варто приділити конфігурації і розміру осередків. Для отримання міцних кремезних сіянців необхідно підібрати касети з оптимальною глибиною осередку. Це обумовлено темпами зростання культури. Наприклад, селера і петунія в «дитинстві» ростуть дуже повільно, тому для них можна сміливо купувати касети з мініатюрними осередками. А ось для пасльонових показані касети глибше – з глибиною посадкового місця 6-7 см.
Істотну роль грає і форма осередків. Найчастіше вони мають форму перевернутого конуса, який звужується до низу. Така конструкція спрощує ручну пересадку сіянців, дозволяючи легко виштовхнути земляну грудку з посадкового місця і убезпечити рослини від травмування корінців.
Крім того спрощує процес перевалки розсади на грядку отвір, розташований в дні кожної секції. Вона має дві функції – дозволяє виходити зайвій воді в піддон після поливу розсади, а також служить точкою опори для пальця, яким виштовхується земляний ковалок. Чим ширше такий отвір, тим простіше витягти грудки землі з осередку.
Задоволення від використання розсадних касет дачник зможе отримати тільки в тому випадку, якщо при купівлі зверне увагу на товщину і якість матеріалу, з якого вони виготовлені. Багатьох може спокусити низька ціна певних видів касет, що мають таку ж кількість і розмір осередків, як і більш дорогі аналоги. Однак якщо розглянути їх ближче то, можна помітити, що вони виготовлені з тонкого дешевого пластику, який в процесі експлуатації додасть чимало проблем. Якщо буде потрібно перенести такі касети в інше місце, можна зіткнутися з їх деформацією і розтріскуванням. Тому, купуючи даний вид рассадной тари, слід підбирати такі касети, товщина стінок яких складе не менше 0,6-0,7 мм, а до складу пластика буде входити ультрафіолетовий стабілізатор, що запобігає руйнуванню матеріалу під впливом прямих сонячних променів. Дані характеристики дозволять використовувати касети протягом тривалого періоду.
Купуючи касети для розсади, варто виключити найменші естетичні дефекти, що виникають в разі порушення технології процесу їх виробництва. Про них можуть свідчити неоднорідний блиск, сумнівна якість поверхні, нерівні краї і щербини, мікротріщини і навіть невідповідність фактичних параметрів виробів, зазначених в паспорті. В даному випадку про високу якість товару говорити не доводиться і в процесі експлуатації дачника можуть чекати неприємні сюрпризи.
Ефективність застосування касет для вирощування розсади підвищиться в рази, якщо для посадки буде правильно підібрано грунтосуміш. Вона повинна бути пухкою та пористою, бажано з додаванням перліту. Грунтосумішшю заповнюють кожну клітинку, утрамбовують і поливають. Після поливу досипають грунт в ті осередки, які дали значну усадку. Після цього приступають до посіву насіння вручну.
Касетні сіянці отримують окремі місця зростання, і їх коренева система не переплітається і не травмується при пересадці. Завдяки прийнятній формі та конфігурації осередків спрощується процес пересадки рослин. До того ж підкуповує компактність цієї тари. Вона займає меншу площу на підвіконні, ніж різнорідні ящики і стаканчики і дуже зручна в зберіганні. Після висадки розсади у відкритий грунт або теплицю залишається помити касети теплою водою, висушити, вставити одне в одне штабелями і упакувати до наступного сезону.